Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gradina lui Lex404, de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Rafia e rafie, plasticul e plastic...cu avantajele/dezavantajele de rigoare...
Cu galetile mele de branza 24x24x24cm n-am avut nicio problema...mai ales ca sunt gratis!

Attached Files


Edited by subway_guru, 21 March 2014 - 23:21.


#20
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postclaudia313, on 21 martie 2014 - 22:47, said:

Ha, asta-i o idee geniala pentru plantele care vor vara soare si aer si iarna trebuie iernate la peste 0 grade, ca sa nu ma mai lupt cu ele toamna sa le scot din gradina!  Mersi Jumbo de idee, stii vorba aia, nu intotdeauna e pentru cine se pregateste  Posted Image   Eu cred ca le voi inlocui cu sacosele de rafie de la Cora, ca nu merita sa comand pe net 5 bucati

Cu sacose de Cora am inceput si eu, insa am renuntat pentru ca, nefiind tratate UV, se fac praf sub actiunea soarelui.

Si la galetile de telemea am renuntat (pentru faza de cultivare, caci la recoltare si transport apa sunt bune) si le-am inlocuit cu ghivecele de 10 litri. Acestea au multe gauri (sunt ghivece "de productie") + inclinarea aceea care permite scoaterea mai usoara a plantei.

Edited by jumborom, 22 March 2014 - 08:41.


#21
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postjumborom, on 22 martie 2014 - 08:40, said:

Cu sacose de Cora am inceput si eu, insa am renuntat pentru ca, nefiind tratate UV, se fac praf sub actiunea soarelui.

Nu rezista un sezon?


View Postsubway_guru, on 21 martie 2014 - 23:20, said:

Cu galetile mele de branza 24x24x24cm n-am avut nicio problema...mai ales ca sunt gratis!

Si de unde iei tu gratis galetile astea? Ca sunt bune la altele, daca nu la plante! La plante problema e ca sunt rigide, de-aia e greu de scos planta din galeti, ghivecele de cultivare sunt mai moi, le poti apasa putin ca sa desprinzi substratul de peretii lui, dar la galeata nu tine figura

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Intr-un vas de 20L, cate rosii/ ardei incap? :-D

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Gata, m-am scos!
Adio porumbei, adio rasaduri jumulite de vaj ori degerate de 'fo 'baba' retardata!
Posted Image

Attached Files



#24
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Io zic ca le ia ceva din lumina plasticul ala, nu?

#25
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Gurule, cata branza mananci de ai asa multe galeti. Eu am fost la un cultivator de langa Brasov, pasionat de ardeii iuti. Avea ardeii crescuti in galeti de lavabil,  tunsi tip pomisor  cu picior, ca trandafirii aia pe picor. Avea productii impresionante!

#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View Postclaudia313, on 23 martie 2014 - 19:38, said:

Io zic ca le ia ceva din lumina plasticul ala, nu?

Nu cred ca le ia mai multa lumina decat mult-laudatul agril...:)

View PostcorinaSIM, on 23 martie 2014 - 19:40, said:

Gurule, cata branza mananci de ai asa multe galeti. Eu am fost la un cultivator de langa Brasov, pasionat de ardeii iuti. Avea ardeii crescuti in galeti de lavabil,  tunsi tip pomisor  cu picior, ca trandafirii aia pe picor. Avea productii impresionante!

Sa-ti zic un secret...le iau goale!Cu ardeii pereni tip Rocoto (Capsicum pubescens), n-am avut succes din lipsa de conditii favorabile indoors...ar trebui sa-i tin sub neoane 6luni/an!!!

#27
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@guru
Similare cu ale tale cutii se gasesc la ikea,pentru depozitare ,cu ceva bani in plus !
Ar merge pentru zilele calde si in functie de spatiul disponibil pe balcon sa inlocuiesti capacul de plastic tot cu agril sau chiar o perdea old style, ai si ventilatie.....cu capacul e cam riscant....zic si eu !
Ce mi place cum se vede de la tine  ! :)

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Deocamdata e suficient sa ridic un colt al capacului, pentru vara...la tara tata!!!
In rest e 'gradina by night'!
;)
Toate cele bune!
P.S.
Cutiile le-am luat de la brico...scumpe rau de tot...

#29
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View Postlex404, on 23 martie 2014 - 14:24, said:

Intr-un vas de 20L, cate rosii/ ardei incap? :-D

Pai... o rosie (normala, nu mini) sau 2 ardei. Sau ardeii poti pune in 10l cate unul.
Evident ceva soiuri cu internoduri mai scurte sunt de preferat, ca vor fi mai usor de sustinut.
Eu pana acum din ce am incercat Indian Stripe a fost cel mai bun. Rosii in jur de 200g, 5kg/planta, in jur de 1-1.5 m inaltime (f. putin pentru productia aia) copilite la un singur varf.
Evident ceva hibrid ar putea fi mai productiv, dar nu am experienta cu ei care-s mai scurti.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Hmm...deci ardeii ii rezolv usor, cu rosiile va fi ceva mai greu ( 20L :o )

#31
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu as zice ca ar merge o rosie si in 10 L!  Asta dupa cum vad radacinile toamna la cele scoase din gradina!

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postclaudia313, on 24 martie 2014 - 18:31, said:

Eu as zice ca ar merge o rosie si in 10 L!  Asta dupa cum vad radacinile toamna la cele scoase din gradina!
Asa as zice si eu, 10-15L...20L la cate am ( si la cate sper sa-mi iasa ) mi se pare cam mult..

#33
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Cele de aici sunt cultivate in galeti de 10 litri. Sunt si fertirigate: la doua zile, odata cu apa este dizolvat si ingrasamant. Tu poti pune ceva ingrasamant organic de genul Italpollina, ceea ce voi incerca si eu anul acesta.

Fara ingrasamant, plantele vor fi anemice, avand in vedere si spatiul foarte limitat al ghiveciului.

In orice le-ai pune gandeste-te ca pe caldurile mari o planta consuma si peste 3 litri / zi.

Inmulteste cu numarul de ghivece si o sa ai idee de necesarul de apa, repet, zilnic.

Edited by jumborom, 24 March 2014 - 21:55.


#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Deci o sa am o factura la apa... :lol:

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
:lol: Au inceput sa iasa aratarile...Ciudat, le-am pus joia trecuta :D

Attached Files



#36
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
In poza a 2-a cred ca ai o buruiana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate