Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Gradina lui Lex404, de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Era cat pe aci, sa deschid topicul la pasiuni comune> gradina de apatament..Dar am observat ca acolo se discuta despre flori&stuff.
Bun, ma confrunt cu o problema: mi-am dorit legume proprii...sper c-o sa si am. Am fost, m-am aprovizionat cu seminte si pamant, cam tarziu ce-i drept, si m-am apucat de treaba. Tocmai acum le-am pus la rasadit, in pahare de plastic : 11 cu rosii, 13 cu ardei ( gras si rosu ), 3 ardei iuti, 2 busuioc. In jardiniere, patrunjel si leustean..astea nu o sa imi creeze probleme. Intr-o tavita de plastic, salata. Am mai ramas cu niste seminte de rosii, si vinete ( de ce le-am luat, nu stiu..imi plac, dar se coc greu ).
Buun, cand am terminat treaba, le-am numarat, si mi-am dat seama ca-s multe...Ziua le tin afara, ca-i soare, si seara le mut in casa..sa fie 20 de grade constant( poate ies mai repede ). Sunt organizate pe cutii ( paharele asezate in cutii ) sa nu le ia vantul...Dar, cand va trebui sa le mut, ce ma fac?
Sa cumpar 30 de ghivece, nu prea imi sta in fire..si m-am gandit la altceva.
Cum m-am gandit eu sa rezolv problema: Am un balcon mare, 12m², si m-am gandit sa sacrific un colt, de vreo 35 de placi de gresie :lol: Adica: izolez gresia si peretele in cauza, si fac un fel de cofraj fain in care pun pamant..cred ca mult pamant :( Inaltimea sa fie de vreo 10-15 cm...
Vara bate mult soare acolo ( de la 12 pana la apus ), dar si cand bate vantul...apai bate! Va trebui sa pun ceva dinspre Nord sa le feresc de vant, cat de cat.

Am o intrebare, ce fac cu "coltul viu" la iarna? Si iarna bate soarele, am geamuri mari spre vest si iarna am avut 20 de grade fara sa dau drumu la caldura ziua...Daca as izola "terenul" si as face o mica sera (izolat cu poliester+nylon dinspre Nord, nylon dinspre sud si vest+sus ), ar creste ceva acolo?
Alta solutie in afara de a-mi transforma balconul in gradina la propriu, am? :D Nu de alta, dar va trebui musai sa vorbesc cu admina...ca stau in chiriePosted Image

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Trebuie sa iei din start in calcul polenizarea.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 LensFlare, on 20 martie 2014 - 17:02, said:

Trebuie sa iei din start in calcul polenizarea.
E balcon extern, umbla albinele vara, n-au stres :D

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
1. lex, cum le irigi ?
2. Castraveti am cultivat cu succes in balcon.
3. La tomate ti-ar trebui niste hibrizi mai scunzi, practic niste minitomate.
4. Ardeii iuti merg bine, poate si ceva gras. Cel rosu sau capia are nevoie de mult timp pentru coacere. Exista si vinete de ghiveci, dar au cam multe seminte.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 jumborom, on 20 martie 2014 - 17:06, said:

1. lex, cum le irigi ?
2. Castraveti am cultivat cu succes in balcon.
3. La tomate ti-ar trebui niste hibrizi mai scunzi, practic niste minitomate.
4. Ardeii iuti merg bine, poate si ceva gras. Cel rosu sau capia are nevoie de mult timp pentru coacere. Exista si vinete de ghiveci, dar au cam multe seminte.
"Sistemul de irigatie" va fi compus din: Sistem de udat ( furtunase interne in care sa pompez apa, gen, perfuzoare , sau manual ) si cateva scurgeri in caz de prea mult. Dar la cat soare e, nu cred ca va fi cazul de prea multa apa..

Castravetii nu prea imi plac...

ps. la tomate... am luat Rio Grande si ACE 55VF Posted Image  Shit happens, deabea apoi am citit cat cresc de mari :lol: De asta, nu prea s-ar potrivi in ghiveci..

Edited by lex404, 20 March 2014 - 17:11.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ce "bajet" harnic.

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
pune poze boss. sunt curios cum arata

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 xkos, on 20 martie 2014 - 17:32, said:

ce "bajet" harnic.

Dupa joaca de cateva ore cu nitrobenzen, benzen, sulfocianuri si alte ragalii, crede-ma, e relaxant :lol:

 Blue_Ivy, on 20 martie 2014 - 17:32, said:

pune poze boss. sunt curios cum arata
Pai momentan n-am facut gradina...is doar rasadurile in pahare, cand o sa iasa primele fire, pun poze :D Si dupa ce le transfer, pun poze :D Si cand o sa manc, pun poze dar pe dezbateri :lol:

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Trebuie sa le uzi zilnic, daca nu vrei sa le stresezi, avand in vedere volumul limitat de pamant / substrat din ghivece.

In balcon, eu am o lada de mortar de 90 de litri (la Hornbach costa 32 de lei, cea dreptunghiulara, ca intra mai bine) si o pompa submersibila mica scufundata in lada.

Pompa trimite apa printr-un tub de polietilena moale de 16 mm, gaurit (cu o preducea) in dreptul ghivecelor. In gaura se infige o ciuperca si in ea un "paianjen" care trimite apa catre 4 ghivece. In ghivecele mai mari, infig cate doi sau trei paianjeni.

Pompa este comandata de o priza programabila. Iarna merge 3 minute dimineata, vara 5 minute dimineata si 3 minute seara.

Rezervorul il umplu saptamanal cu galeata, intrucat n-am vrut sa trag furtune / tevi din baie pe balcon via sufragerie.

La solar am o zona de crescut legume la ghivece de 10 litri, dar acolo plantele cresc bine avand mult mai multa lumina decat in balcon.

Attached File  Legume ghiv 01.jpg   523.77K   186 downloads Attached File  Tomate g30.JPG   557.1K   189 downloads

Edited by jumborom, 20 March 2014 - 17:43.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am vazut ceva lada de mortar la brico, cu 24. Baiu ii ca mi se par cam inalte, si cam inguste..mi-ar trebui vreo 5 lazi Posted Image si vreo 450L de pamant+ substrat..
ps. ideea cu pompa si rezervor ii faina, cred c-o so aplic si eu Posted Image

ps. la urma urmei, am gasit si piscina gonflabila de dimensiunea exacta locului meu :lol:

Edited by lex404, 20 March 2014 - 17:57.


#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In balconul deschis ai cativa inamici redutabili:
- vantul;
- porumbeii, vrabiile;
- ganganii daunatoare in numar mult mai mare decat albinutele...
Stan Patzitu' dixit!

#12
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
La ghivece ai avantajul ca le poti spatia cat vrei de mult ca sa ai lumina destula. La 'strat' spatiu dintre va fi pamant (care costa in principiu).
O solutie ieftina e sa faci rost de containere mari de la restaurante (seamana cu alea de vopsea... sau chiar de alea de vopsea daca-s curate) de cam 20 litri. Sau sunt galeti de constructie de 20l la 10lei sau mai putin. Problema lor e ca sunt negre, lucru rau vara, ceva deshis e mai indicat.
O rosie in 20l la mine face 5 kg de rosii. Se poate si mai mult, mai ales cu sistem automat de udare. 20l eu recomand pentru udarea manuala. Cand cresc mari se usuca foarte repede, mai mici de atat si te intorci seara la plante ofilite udate dimineata serios.
10-15 centimetri adancime e olecuta cam putin, cred. E nevoie de un pamant pufos, aerisit, aici nu vei avea rame si alte cele probabil (presupun ca peste iarna va ingheta complet), deci in principiu nu pamant de gradina (depinde si de gradina, pe aici nu am vazut pamant care sa corespunda la asa ceva). Cel de gradina e si greu, vezi ce greutate se poate adauga fara ca balconul sa se mute la vecinul de jos.

Edited by zipcode, 21 March 2014 - 19:25.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Hmm..O sa caut atunci galeti de constructie de 20L...ma gandeam ca in caz de vant extra puternic, la urma urmei le pot muta in casa.

#14
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Exista containere din rafie pentru pepiniere cu maner - 20 litri - 3.5 lei.

#15
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
In legatura cu vantul. Daca nu e extrem de complicat de facut ceva impotriva lui, as zice sa faci. Cand plantele ajung la tavan, o sa fie distractie cu mutatul si mai ales cu stabilitatea plantei chiar si la vanturi mai rezonabile..

#16
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 jumborom, on 21 martie 2014 - 20:16, said:


Ha, asta-i o idee geniala pentru plantele care vor vara soare si aer si iarna trebuie iernate la peste 0 grade, ca sa nu ma mai lupt cu ele toamna sa le scot din gradina!  Mersi Jumbo de idee, stii vorba aia, nu intotdeauna e pentru cine se pregateste  Posted Image   Eu cred ca le voi inlocui cu sacosele de rafie de la Cora, ca nu merita sa comand pe net 5 bucati

#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Exista si niste galeti patrate pentru telemea...mie mi se par cele mai potrivite, le gauresti la poponetz si le pui tavita...

#18
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@guru, din galeti e mult mai greu sa scot planta ca sa-i schimb substratul! Am pus in galeti dar de multe ori a trebuit sa le distrug ca sa scot planta, asa ca metoda asta mi se pare mult mai practica din mai multe puncte de vedere!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate