Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Intrebare loc de munca Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
salut , vreau sa intreb si eu ceva despre iralnda dar nu stiu daca postez bine daca gresesc imi cer scuze , cam intr-o luna vreau sa plec in irlanda cu sotia dar este o mica problema si nu gasesc un raspuns concret , eu am de munca acolo cum ajung intr-o macelarie , dar sotia e gravida , am vro facilitate daca naste acolo inafara de cetatenie irlandeza pentru copil , ma intreb la vreun ajutor din partea statului , intreb acest lucru pentru ca nu apuc sa lucrez 3-6 luni cum am citit pe unele situri ca as primi ajutor pentru copil ,deoarece este in momentul de fata in 5 luni fac 6 pana plec. daca poate sa ma ajute cineva cu niste informatii utile sa stiu daca o mai iau cu mine sau o las acasa.. sa nu ii mai chinui si pe ei

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRazvanMiHaila, on 19 martie 2014 - 16:56, said:

salut , vreau sa intreb si eu ceva despre iralnda dar nu stiu daca postez bine daca gresesc imi cer scuze , cam intr-o luna vreau sa plec in irlanda cu sotia dar este o mica problema si nu gasesc un raspuns concret , eu am de munca acolo cum ajung intr-o macelarie , dar sotia e gravida , am vro facilitate daca naste acolo inafara de cetatenie irlandeza pentru copil , ma intreb la vreun ajutor din partea statului , intreb acest lucru pentru ca nu apuc sa lucrez 3-6 luni cum am citit pe unele situri ca as primi ajutor pentru copil ,deoarece este in momentul de fata in 5 luni fac 6 pana plec. daca poate sa ma ajute cineva cu niste informatii utile sa stiu daca o mai iau cu mine sau o las acasa.. sa nu ii mai chinui si pe ei

Copilul o sa aiba cetatenie irlandeza la 18 ani.Daca tu muncesti aici,copilul o sa primeasca alocatie 130 euro pe luna.In afara de asta in functie de salariul tau,o sa mai primesti un ajutor din partea statului.FIS( family income supplement).Oricum,in functie de locatie,sa stii ca chiar si cu un singur salariu va descurcati in Irlanda.In ce oras vii?

#3
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
in dublin,sa inteleg ca daca ma angajez statul ma ajuta si cu cresterea copilului ?

Edited by RazvanMiHaila, 19 March 2014 - 17:18.


#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRazvanMiHaila, on 19 martie 2014 - 17:16, said:

in dublin, sa inteleg ca pot primi ajutor pentru copil daca am lucrat in tara ?

Pai tu o sa lucrezi aici din ce am inteles.Daca lucrezi aici(in Irlanda) copilul beneficiaza de alocatie aici.

#5
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
tu ai zis 130 de euro pe luna , de cateva zile imi sparg ochii si intelesesem tot cam asa ceva de 130 de euro dar pe saptamna.

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRazvanMiHaila, on 19 martie 2014 - 17:23, said:

tu ai zis 130 de euro pe luna , de cateva zile imi sparg ochii si intelesesem tot cam asa ceva de 130 de euro dar pe saptamna.

nu,e 130 euro pe luna, se numeste child benefit

#7
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
ai idee un loc mai ieftin de cazat unde sa caut ? dintrun salariu de 1400-1600 imi permit sa imi iau si nevasta cu mine ?

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRazvanMiHaila, on 19 martie 2014 - 17:28, said:

ai idee un loc mai ieftin de cazat unde sa caut ? dintrun salariu de 1400-1600 imi permit sa imi iau si nevasta cu mine ?

Stii unde anume in Dublin o sa muncesti? Ideal ar fi undeva mai aproape de munca sa nu mai ai de platit si transport.Sigur ca poti sa te descurci din banii astia.
Poti cauta pe www.daft.ie  www.rent.ie   www.let.ie   www.myhome.ie

#9
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
am uitat sa te intreb eu am tot citit dar asta sigur .. daca ai 6 luni muncite pe cartea de munca daca ar fi nascut sotia acolo statul irladez m-ar fi ajutat cu chiria ( jumate ) si inca ceva.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRazvanMiHaila, on 19 martie 2014 - 17:33, said:

am uitat sa te intreb eu am tot citit dar asta sigur .. daca ai 6 luni muncite pe cartea de munca daca ar fi nascut sotia acolo statul irladez m-ar fi ajutat cu chiria ( jumate ) si inca ceva.

Carte de munca nu exista aici! Treaba cu 6 luni e relativa,insa daca sotia nu munceste si venitul pe familie e sub un anumit nivel poti primi ajutor la chirie adica rent supplement.
Nu prea cred eu insa ca o sa castigi doar 1400-1600 euro pe luna,asta e minimul aici.Nu conteaza unde naste sotia,din moment ce devii rezident asta nu conteaza,oriunde e nascut copilul primesti alocatie si eventual ajutor la chirie.

#11
RazvanMiHaila

RazvanMiHaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2013
ala e salariu de care sunt sigur. .. de ce sa zic mai mult. ala e salariu la 35 de ore lucrate fara ore suplimentare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate