Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bardonecchia, stațiunea de s...

Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...
 Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...
 Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...
 Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Credit nevoi personale neachitat...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Hedonist

Hedonist

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostNero-d, on 18 martie 2014 - 16:33, said:

tu in mod special nu poti Posted Image
http://www.mae.ro/node/1449
iar daca aia iti retrag cetatenia din diverse motive... ramai cetatean al "no man's land"?
1. Cetatenia se poate denunta unilateral. Chiar si fara a avea promisa o alta cetatenie.
2. Cetatenia din nastere nu poate fi retrasa niciodata, si se poate oricand redobandi pe parcursul vietii.

Eu sunt in acest proces de renuntare la cetatenia romana, si m-am adresat tribunalului din Germania impotriva Statului Roman, pe motiv ca am actele expirate, si am o scarba de Ambasada Romaniei... Practic eu vreau sa scap de Romania, nu am nevoie de acordul ei ca sa scap.

Si nu vreau sa platesc
2) Inregistrarea cererii privind renuntarea la cetatenia romana 600
Publicarea in Monitorul Oficial, etc.

O aberatie, ce treaba mai am eu cu Monitorul Oficial cand eu ma lepad de Satana Romania

Le voi transmite actele expirate si decizia instantei prin curier, si aia e.

De castigat castig sigur, uite ce zice Constitutia.

Art 63
(1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii.

Practic prin tot ce e mai sus, se restrange libertatea cetateneasca. Conform CEDO Cetatenia nu este in sine o obligatie cetateneasca, desi calitatea de cetăţean atrage ŞI obligaţii cetăţeneşti, dar dreptul la cetăţenie este un drept fundamental, ce-i conferă titularului inclusiv dreptul de a renunţa la acel drept. De ce să condiţionăm pecuniar renunţarea la un drept, mai aspru decît dobîndirea aceluiaşi drept?

In procese similare, CEDO recomanda Statului Roman sa renunte la penalizarea renuntarii la cetatenie, si sa penalizeze redobandirea in schimb.

Edited by Hedonist, 19 March 2014 - 16:19.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate