Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Fractura de humerus, radiografii atasate

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
Buna ziua
la o luna si 10 zile de la fractura si operatie, asa arata.
intrebare: este normala distanta dintre oase? mie mi se pare 6-8 milimetri distanta. sau ma rog, oi fi eu exagerat.

va rog vreau pareri. e bine asa? ce sa fac?
de azi nu prea mai am dureri, desi acum 2 zile luam 3 tador pe zi.

va rog vreau pareri sincere, adevarate, despre distante, sint cam speriat.

os 1 vedere din fata

os 2 vedere din spare

am 2 radiografii, facute azi, mina stinga.

daca e nevoie dati mi si privat eventual pe unde sa mai intreb

multumesc

Attached Files


Edited by bogdanb1, 17 March 2014 - 16:35.


#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce e carligul ala din poza 4?

#3
bogdanchihaia

bogdanchihaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2012
Sunt curios de o chestie. De ce intrebi tu pe un forum?. Unde ai facut radiografia nu era si un medic ortoped care sa iti explice ce si cum? Am avut si eu fractura de humerus (plus semipareza nerv radial) si pot sa zic ca recuperarea e de durata! Sanatate.

Edited by bogdanchihaia, 17 March 2014 - 17:06.


#4
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
bogdanchiaia, si ai vazut cumva  radiografii? tot asa era spatiu intre oase? medicul a zis ca e bine. si atit. intreb si eu si pe altii.

#5
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Trebuia sa se vada ceva formare de calus pe acolo, in jurul traiectului de fractura, ori la tine nu pare sa se fi depus niciun calus.... Daca zici ca distanta-i de aproape 8mm, nu prea vad fizic cum s-ar putea repara singur un asemenea "vid"...

Daca esti tanar, regim echilibrat, dupa 40 zile ma asteptam la ceva imbunatatiri...

Parerea mea e ca mai bine te duci la sectia de ortopedie, vorbesti cu asistenta sefa, ii duci un martisor ceva si o rogi sa te recomande la un medic bun, pt. un second opinion. Cu o gaura de un deget, dupa 40 de zile dupa o interventie chirurgicala care trebuia sa-ti reduca fractura, nu e de glumit....

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Linia aceea alba imaculat este tija montata in cursul operatiei. Carligul care se vede (aici imi dau si eu cu presupusul) se agata in capatul superior al osului fracturat. Nu vad (desi poate ca medicina a mai avansat), niturile/suruburile de prindere a tijei pe osul fracturat, asa cum se foloseau inainte, fara sa mai fie nevoie de acel carlig.
In fine. Distanta aceea nu exista (la radiografie apare asa) pentru ca acolo se formeaza acel "calus reparator", la tine inca este intr-un stadiu intre cartilagiu si os, inca nu este reparat osul. Asa cum a spus si colegul mai sus, repararea unor oase dupa o fractura totala este de durata. Daca era numai plesnit (in lemn verde), asa cum am avut si eu in copilarie, dura intre 1 luna si 1 luna si jumatate. Mai ales ca este vorba despre un os "de munca", deci puternic.

Dar, nu e de glumit per ansamblu.
Eu am avut fractura in lemn verde acum 30 de ani. Anul trecut m-am lovit destul de grav la aceeasi mana si mi-am facut o radiografie. Nu a fost vorba de o fractura noua (am scapat ieftin), dar se vedea foarte clar pe radiografie vechea fractura, mult mai inchisa la culoare decat restul osului.
Asa ca, presupun ca, daca dupa 30 de ani se vede inca semnul de buna purtare, la tine, dupa o luna...

Cauta un alt ortoped de urgenta, sa isi dea cu parerea si el...

Edited by bonygy, 17 March 2014 - 17:40.


#7
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
mi- e teama ca in bransa nu isi pun vorba peste vorba
am mai intrebat si pe altcineva si a zis ca e bine

eu vroiam sa vad daca mai dasesc pe cineva pe aici cu experienta in oase rupte si radiografii si care sa spuna ceva clar.
daca nu, asta e.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Eu propun sa mergi "pe burta" la orice cabinet ortopedic, fara sa arati radiografiile vechi, sa iti faci un set nou, pe care ti le va intepreta medicul de acolo, chiar la privat.
Fii sigur ca tot timpul "meseriasii" din orice domeniu vor spune "Cum a facut tantalaul ala asa ceva? E un dobitoc", ca asa e filmul. "Eu sunt mai tare, acela e un nebun".
Mergi cu incredere la orice alt ortoped.

#9
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
radiografiile scrie clar ca sint facute azi.
tocmai am venit de la cabinetul unui ortoped si am intrebat si in alta parte
multumesc pt informatiile tale

#10
bogdanchihaia

bogdanchihaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2012
Fractura ta e una usoara in comparatie cu ce am avut eu! La mine osul a fost rupt in mai multe locuri si pe diagonala humerusului nu pe orizontala cum e la tine! In cazul meu am avut nevoie de recuperare 6 luni de zile plus 2 operatii(una la inceput-tija, si la 1 an distanta am scos tija) ! Nu sunt doctor, doar spun ceea ce am patit din propria experienta!
Poti incerca 10 injectii de milgamma, o sa te simti mai bine, o sa te ajute sa asimilezi calciu mai bine

#11
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
ok, mersi pt ce ai scris
ma va astepta si pe mine a doua operatie, ce a de scoatere a tijei, de cirligul ce se vede, spun asta doar daca mai e nevoie de clarificare in acest sens

MILGAMMA N
Solutie injectabila

Indicatii terapeutice
Afectiuni de diferite etiologii ale sistemului nervos periferic, de exemplu nevrite, polineuropatii
(de exemplu polineuropatia diabetica si alcoolica), nevrita retrobulbara paralizie de nerv facial, nevralgie de
trigemen, sindroame radiculare, zona zoster, sindrom cervico-brahial si altele. Se utilizeaza si ca adjuvant
sau in convalescenta.

Edited by bogdanb1, 17 March 2014 - 19:04.


#12
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
La tine nici nu e vindecata ruptura....din pacate nu trebuie sa se mai vada spatiul.iar acolo eu cred ca trebuia o tija blocata ca sa permita apropierea...la asa distantza va dura vreme lunga de refacere tesut osos...plus ca e important sa nu fie gen burete osul ce va suda..ca e rezistentza mica...insanatosire rapida....scapi usor la extragere..eu am avut 2brose....simti doar o furnicatura ca face anestezie locala

#13
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
http://www.consultat...rala/4581272074 uite jos niste poze...se apropie putin de adevar cu distantele, se vad acolo niste distante banuiesc ca e si photoshop dar...si ceva explicativ. le-am dat mesaj .

nu stiu de ce s- a ales solutia asta la mine probabil pt ca nu am avut probleme cu nervul radial si probabil ca o interventie acolo insemna grija mare cu nervul si eventualele consecinte nedorite. in orice caz banuiam problema cu nervul si am evitat miscarile pina am ajuns in spital.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 bogdanb1, on 17 martie 2014 - 16:32, said:

...
Fractura nu pare pare sa merga bine, cum au zis si alti colegi nu a aparut calusul reparator.
In alta ordine de idei, de ce s-a mers pe solutia chirugicala?
A fost cu complicatii (angulatie mare sau afectare de parti moi, etc)?
Fracturile de corp humeral se trateaza conservativ in 90% din cazuri...

#15
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
buna ziua multumesc pt raspuns
solutia chirurgicala....stati sa va spun
osul era rupt deci nu fisura. partile moi erau ok in totalitate, am insistat sa ma transporte la orizontala ca sa protejez partile moi in special nervul
55 de minute culcat in zapada, hipotermie nu stiu cit dar inca o ora am mai tremurat
mina se mica haotic deci sigur miscarile in 3 axe se faceau fara probleme
dupa operatie unde mi-au pus cirligul,era  bine, blocata dar cam troncanea nu mai aveam acea senzatie de miscare ciudata dar parca se mai misca ceva acolo, a disparut cu timpul dar foarte rar ceva mai troncane acolo
mi-au pus un pietoi de ghips foarte infasat pe zona cot-palma, parca acolo era problema, un brancardier pur si simplu l-a pus. iar pe zona cot-umar un perete exterior din ghips putin mai slab prins de mina si putin peste umar unde flencanea, il mai agatam eu
dupa o luna mi l-au dat jos si m-au trimis sa imi iau o orteza ce nu mi s-a parut deloc buna, presiune zero. astazi am luat alta orteza care preseaza tare.
daca e lipsa calus, fac bine ca presez? logic da dar am nevoie de confirmare va rog
dupa ce am facut radiografia doctorul meu a zis ca e bine. am intrebat panicat: trebuie iar pusa in ghips? nuuu. trebuie presata, presiune cot-umar?  nuuuu, e bine, e bine, nu mi-a recomandat nimic nici macar zahar cu apa. eu vad distanta intre oase ce sa fac? asa vezi tu, de fapt nu este.

intreb eu: asa se inchid fracturile cu distante asa de mari?
e cam prosteasca intrebarea dar uite ca sint la capitolul asta, ce sa mai zic?

acum sint blocat la intrebarea cu presiunea ce o fac cu noua orteza. o fi bine?
tija e pe miflocul osului sau pe linga? e posibil ca tija sa se fi blocat si sa fi determinat imposibilitatea disparitiei spatiului ? blocare mecanica? mi-a zis ca e canalul ingust si ca osul humerus suporta toleranta. sa fi justificat exact asta? ideea e ca daca aplic forta nu simt nimic, nu durere nu miscare , se va duce spre celalat os sau pur si simplu blocaj mecanic si gata.

nu mai am dureri de 2 zile dar oina acum 2 aveam cit pentru pina la 3 tador pe zi
cum se explica lipsa durerilor pentru spatiul dintre oase si sansele de vindecare
iau osteocare 2-3 pastile pe zi. recomadat 2 dar...zic sa fie . dar apar des circei la picioare care trec cu calciu efervescent stilla fitness , independent de osteocare , care parca are alta destinatie nu de aport calciu.hmmm


revin solutia chirurgicala, da angulatia mare virfiul unghiului era spre piept. se vedea umflatura, au indreptat cu mina la primul ghips, banuiesc ca a fost undeva la 150 de grade

va multumesc pentru viitorul raspuns, cu respect.

Edited by bogdanb1, 18 March 2014 - 16:47.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 bogdanb1, on 18 martie 2014 - 16:42, said:

revin solutia chirurgicala, da angulatia mare virfiul unghiului era spre piept. se vedea umflatura, au indreptat cu mina la primul ghips, banuiesc ca a fost undeva la 150 de grade
Daca s-a obtinut o reducere buna, nefiind o fractura complicata, IMHO ajungea tratament conservativ, cel putin aici asa se procedeaza.
Pe de alta parte, daca doctorul care a vazut radiografia zice ca nu sunt probleme cu calusul, posibil sa aiba dreptate. E greu de evaluat o radiografie dupa poze de rezolutie atat de slaba precum cele atasate, aici le vedem pe monitoare HD, cu un program special care permite mariri, selectii, inversiuni alb/ negru etc

#17
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
imi cer scuze intr- o ora revin cu poze noi la 6 megapixeli, mai multe, va rog reveniti aici pt a le revedea, cu respect, va multumesc din suflet

Attached Files



#18
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
ziceti-mi va rog cum sa repet anumite detalii in caz ca e nevoie

am sentimentul ca operatia nu e reusita

trebuie repetata cu alta tehnica, tija?

Edited by bogdanb1, 18 March 2014 - 18:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate