Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sisteme off-grid de pompare/irigare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postgcom61, on 28 martie 2014 - 06:44, said:

Scuze,am omis...diametrulputului este de 25 cm la interior,tuburi asbociment ,facut in '92 ,adancimea apei ~70cm.Din cauza "mesterului"
s-au dat gauri in tubul de jos  cu o dalta de 1 x 3 cm si gaurile nu au mai fost acoperite cu nici un fel de sita(rafie).
Cum am specificat am o pompa submersibila care umple bazinul de 4 t in 40-50 minute maxim,fara ca putul sa ramana fara apa.Desi initial a avut cam 3m apa a intrat nisip in tub.Ulterior s-a incercat adaugarea de agregate pt crearea unui filtru( in interior) insa asta a facut imposibilitatea pomparii cu o pompa manuala (pt nisip).

Eu folosesc o pompă submersibilă de 24V cu motor brushless cu un consum de 87 Wh și umplu un bazin de 2 t în 2 ore,dar pompa se alimentează de la 2 baterii înseriate sau direct de la panoul fotovoltaic iar puțul meu are 4 țoli diametru (cca.10.5cm) din țeavă de inox 316L sudată în segmente de 2 metri și bătută cu barosul până la 8 metri,binențeles am executat și un filtru profesional din sită de inox ca cea de cernut făina albă pe o lungime de 1.5m din primul segment,în schimb am un nivel de 3 metri de apă și care chiar dacă aș folosi o pompă de 10 mii litri de apă/h,nivelul rămâne constant,semn că vâna de apă este puternică,hidrostatic fiind sub nivelul râului Motru cu care mă învecinez la 100 de metri.Apa nu este bună de băut având un gust de cocleală de canalizare dar este foarte bună pentru irigatul legumelor fiind foarte bogată în minerale,și car apă de la grădină să ud și florile de apartament cărora le merge foarte bine de când le irig cu această apă.Nu știu ce să spun de ideea ta cu eoliana,mi se pare totuși o soluție complicată și nu știu dacă eficiența merită acest efort,mai ales că vântul nu este prezent tot timpul zilei când poate ai nevoie de apă,dar ai putea folosi totuși ambele soluții și eolian dar și fotovoltaic.Eu practic nu folosesc zilnic mai mult 2 t de apă călduță la irigatul grădinii de legume,dar dacă am nevoie nu mă costă nimic energia pentru a pompa și de 10 ori mai multă apă zilnic,dar chiar nu am nevoie.Posted Image

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa cum am spus eu doar vreau sa valorific acel vant care se isca aproape in fiecare seara si nu intentionez sa investesc altceva decat propria munca.Aceasta va fi doar o completare a nivelului bazinului si in functie de randament ,poate trec la o pompa combinata pt a baga apa sub presiune in circuitul casei(max1,5bar).Inca nu am inteles cum se calculeaza pasul palelor in functie de viteza vantului si cuplul mecanic necesar,insa poate reusesc sa fac un pas variabil pt pale.
Stiu ca ,cuplul este proportional cu nr. palelor si diametrul descris de rotatia acestora.
S-ar puitea face ceva in sensul de a folosi pale mai putine insa cu suprafata proprie mai mare?Practic fiecare pala sa aiba dimensiunile de 5-6 ori  a unei pale [normale].

#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca zici ca ai curent, si costa (probabil) intre 20 si 50 de bani electricitate sa umpli rezervorul de 4000l, chestia cu turbina poti sa o treci la categoria satisfacerea unei curiozitati, experiment, etc..

Daca ar fi sa depinzi de turbina aia... adica sa ai sanse mari sa iasa ok, as fi zis sa studiezi si copiezi pe cat poti geometria de eoliana american multiblade (nu californian cum zicea cineva mai sus)

Unele poze sunt destul de detaliate sa vezi destul de bine palele - ce unghiuri, curburi si cate sunt, etc.
Palele alea sunt din tabla galvanizata, nu uita sa-i faci iesire din vant cu intoarcerea rotorului.

https://www.google.r...ndmill&tbm=isch

#22
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
controller ptr motor de 2,2 kW trifazat sincron cu magneti permanenti care se poate modifica pe curent continuu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2HdikHRXnAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sistemul de prindere-rulmenti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_P027KQ8ZHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 9victor, 14 May 2014 - 12:37.


#23
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Am cautat si eu cea mai ieftina varianta pentru instalatia mea deja facuta cu pompa submersibila si rezervor de 100 de litri. Put de 24 metri, apa de scos de la 15-20 metri.

Asa ca: pompa submersibila normala, din piata, 150 ron de 500W = verificat ulterior consumul cu priza cu afisaj - 460W cand ajunge in instalatie la 3 atmosfere, 400W la plecare. Pompa umple rezervorul de la 1 atmosfera la 3 atmosfere in cca 1 min si 30 sec.
Ups APC de 1500VA/980W = depinde de sursa, intre 400-700 ron. Asta cam papa curent in stand-by dar asta e deocamdata.

Merge hidrofor, frigider mare (2 metri, nu stiu consumul), 10 becuri cu led 7W, TV Samsung 72 diagonala (cca 100W). Baterii sa ai...

Acum caut un APC de 700VA/450W care sunt aproape sigur ca va duce pompa. Cand il gasesc, il bag la probe si revin.

Daca merge, cu 150 ron pompa si 250 ron APC-ul SH banuiesc ca e cea mai ieftina configuratie pentru a scoate apa de la 20 metri la o presiune de lucru pana in 3 atmosfere, intr-o instalatie deja facuta.

#24
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Poate intereseaza pe cineva Irigati fara curent si energie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OPzKhpt4ZK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate va este de folos

Edited by iliehar, 18 February 2017 - 20:31.


#25
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am un râu la 4m pe verticală și vreau să ridic apa la 10 m pe verticală .Am vânt în zona .Am un butoi de 200 l pe care vreau să îl transform într-o eoliana savonius cu 5 pale fixe . Eoliana va fi   conectata mecanic  cu o pompă de apă . Vreau să cumpăr o pompă hidraulică sau rotativă pentru conectarea mecanica cu eoliana . Aveți o recomandare in sensul asta ?

#26
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
cum adica bo$$ ai un rau la 4 metri pe verticala ? Adanc de 4 metri vrei sa spui ?

#27
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Poti urca apa intrun bazin linistit fara pompa electrica. Poti face o pompa water hammer, din tevi de plastic fittinguri si doua supape de sens. Consum zero.

Edited by RaulPV, 28 May 2020 - 10:47.


#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
ezact , sau ramp-pump , de fapt in romana se cheama efectul loviturii de berbec . cauta pe youtube gasesti modele idei cate vrei ,

1metru de cadere de nivel , head, iti poate ridica maxim apa la 40 de ori mai mult . cu cat mai putine piese in miscare cu atat siguranta si durabilitate in exploatare.

Edited by marius_vfp, 28 May 2020 - 14:02.


#29
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postpexic, on 28 mai 2020 - 09:46, said:

cum adica bo$$ ai un rau la 4 metri pe verticala ? Adanc de 4 metri vrei sa spui ?
Asta e distanta pompă- luciu de apă.

In dreptul grădinii mele râul e in acumulare pe o distanță de 200 m . Nu am posibilitatea să adaptez o ramp-pump.Incalc proprietăți străine.

Edited by mcbos, 28 May 2020 - 14:19.


#30
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
raul trece prin proprietatea ta? daca da , cati metri? daca desparte doua proprietati a ta si a vecinului poti sa te folosesti si tu de apa , ideea e sa nu te fi certat deja cu vecinu.

Edited by marius_vfp, 28 May 2020 - 16:06.


#31
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am 7 vecini cu suprafețe neîngrădite .E complicat ...

#32
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Exista invertoare dedicate care pot folosi energie solara si sau eoliana si actioneaza direct o pompa trifazica obisnuita, in regim v/f cu control vectorial, este similar cu AC direct solar.

https://www.alibaba....pt-and-vfd.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate