Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diagnoza OBD de pe telefon/tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Coming from Chinese producer Launch (which explains its designation), the X431 iDiag Auto Diag Scanner allows IOS devices to connect to your car, promising full system diagnosis, among others.

To use this, you have to insert a Bluetooth connector into your vehicle’s OBD plug and install the dedicated software. which doesn’t necessarily come in the same package as the connection hardware. The latter consists of the main diagnostic unit, an OBDII cable, a password paper (you wouldn’t want strangers accessing your car, would you?) and a carry case.

The system brags that it can read and clear Diagnostic Trouble Codes (DTCs), read data stream information, perform actuation tests, as well as offer instant information and software upgrade reminding. Moreover, the system uses the Internet connection of your device to connect to a dedicate community aiming to “share technical experience”.
The X431 iDiag Auto Diag Scanner is compatible with a long list of Asian, European and American car brands. For instance, the marques range from Citroen, GAZ and Porsche to Ford and GM.

As for the pricing, the hardware part should set you back less than US$ 100 (EUR 72 at the current exchange rates). As for the software side of the deal, this is available on Launch's website.

Interesanta jucaria.
Pe scurt, cumperi dispozitivul pe care il infigi in mufa ODB.
Acesta se conecteaza la iphone/ipad/android prin bluetooth.

Aplicatia dedicata se conecteaza la net si iti da codurile de eroare + posibilitati de resetare.

Masinile suportate pot fi vazute aici
Site-ul european e launch-europe.de

Ca idee, accesul la toate marcile europene costa 550 EUR/an.

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Am auzit de chestia asta de vreo 3 ani. Adica exista de ceva timp, nu este o noutate.

Edited by Arkouda, 15 March 2014 - 09:13.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
pt văzut coduri şi parametri există şi soluţii free, de mulţi ani, pt hobişti, dar nu pe telefon ci pe laptop. Mai complicat cu setat parametrii respectivi dar asta oricum nu e recomandabil să faci.

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am jucaria asta de mai bine de un an.
Citesc datele folosind un telefon Android, soft Torque sau OBD Droidscan.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am deja de 2 ani pentru motocicleta
http://www.hexcode.c...products/gs-911
pe android

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Singura chestie "deosebita" e ca solutia de 100$ merge cu iphone/ipad care nu are profilul bluetooth SPP pe care il vor (si e de bun simt pentru o aplicatie de-asta) sculele bluetooth de 15$ (sau mai putin).

Edited by f300, 15 March 2014 - 10:21.


#7
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
ELM 327 este de ceva vreme pe piata si lucreaza excelent, pe android.

#8
mauritiudarie

mauritiudarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2014
Ajutor ! Incerc de cateva saptamani bune sa-mi cumpar o aplicatie de pe google play pentru elm 327 si nu reusesc si mi-am facut pentru asta doua carduri la transilvania prima data un visa si apoi si un master si imi spune ca nu se accepta si sa folosesc alt instrument de plata . Spuneti-mi si mie, va rog!de ce nu merge? Cine a mai cumparat de pe google play sa-mi spuna si mie ce card foloseste .

Edited by mauritiudarie, 23 March 2014 - 11:15.


#9
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
@mauritiudarie

Vezi ca Torque e free. Sau foloseste laptop cu Bluetooth si aplicatia cu care vine elm327.

X431 iDiag e interesanta doar daca suporta protocoale specifice pentru fiecare marca.

P.S. Un sfat pentru cei care vor sa cumpere o diagnoza pentru masina personala :
Sculele generice gen (elm327) suporta ODB II, dar nu pot accesa module specifice : A/C, airbag, navigatie, scaune, cutie de viteze etc. Depinde de producatorul auto cat de compatibil e cu protocolul generic.
Ce va recomand ca diagnoza portabila e iCarsoft. Are versiuni pentru majoritatea marcilor, se updateaza firmware-ul (scot versiuni destul de des), are ecran color, usor de folosit, live data cu grafice si e foarte bine facut. E undeva la 100-110 euro.
M-a impresionat pentru ca suporta absolut toate modulele de pe BMW/Mini, chestii pe care diagnoze mai vechi profesionale (Gen GT1  de 2000 euro) nu le acceseaza.

[ http://www.icarsoft.com/web/icarsoft/images/201281202334701023.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostN62B44, on 23 martie 2014 - 13:30, said:

Recomandarea se bazeaza pe experienta proprie ?

#11
mauritiudarie

mauritiudarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2014
Stiu ca deviez putin de la subiect dar pe mine ma intereseaza ,de ce nu pot cumpara aplicatii din google pley cu un card master de la transilvania

#12
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postadrian_r5, on 24 martie 2014 - 11:54, said:

Recomandarea se bazeaza pe experienta proprie ?
Evident, ca doar nu am nici un interes comercial. Nici nu stiu daca se gaseste in Ro. Am vreo 4-5 diagnoze pe acasa si pe asta o folosesc frecvent. O tin in masina.
A fost singura portabila cu care am reusit sa resetez un bec de airbag la BMW.
Multe marci (BMW, Mini, Mercedes, VW,etc ) suporta foarte "vag" ODB 2. Cu diagnoze universale nu accesezi decat DME/DDE (adica management motor) si astea doar pe functii standard (sonde lambda, timpi de injectie, sarcina, compensari ). Nu iese nimic specific gen Valvetronic, Vanos. Iar restul modulelor (vreo 30 in cazul BMW) nu sunt pe ODB2.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostN62B44, on 24 martie 2014 - 13:36, said:

ca doar nu am nici un interes comercial.
Si daca ai avea "un interes comercial" personal nu vad nici o problema Posted Image

View PostN62B44, on 24 martie 2014 - 13:36, said:

Nici nu stiu daca se gaseste in Ro.
Pe lista Delivery terms iCarsoft EU (evident) ca nu apare Romania Posted Image

Pe mine ma intereseaza ceva portabil pentru un Suzuki SX4 "benzinar" ... se pare ca nu au ceva dedicat ci doar acest OBDII Universal Scan Tool iCarsoft i810 ... despre care se lauda ca stie sa citeasca "generic (P0, P2, P3, and U0), manufacturer specific (P1, P3, and U1) codes and pending codes".

PS - initial ma uitam la acest XXLTech NX200 ... da' dupa ce am citit post-ul tau parca m-as reorienta ...

Edited by adrian_r5, 24 March 2014 - 14:08.


#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nu stiu cat de extra-OBDII e Suzuki, dar nu as da mai mult de 30 euro pe ceva odb-generic. Ia un elm327 si aia e.  Am si din asta , isi face treaba super cu Android - Torque. Avantajul elm327 e  software-ul . Poti sa dai 100 euro pe un scaner ODB stand-alone si daca nu are live-data n-ai ce sa faci. La android cel putin poti sa speri ca vor implementa functia pe care ti-o doresti.
Sau vezi cu ce protocoale e Suzuki compatibil ( ma gandesc ca e compatibil cu ceva Honda, Toyota si foloseste un scanner pentru marcile astea ). Cel mai bine intrebi pe forumul de marca.

Cu iCarsoft am experienta doar cu BMW si Mini, pentru ca astea le am in curte. Doar pentru citire/resetare de erori si ceva live data e mult mai convenabil si simplu fata de un Laptop cu INPA/Ediabas si interfata K+Dcan. Nu te astepta sa faci tuning si sa modifici cine stie ce parametri cu vreo scula din asta portabila, dar probabil in 99% din cazuri nici nu ai nevoie.

Edited by N62B44, 25 March 2014 - 00:09.


#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrazor1911, on 15 martie 2014 - 09:49, said:

Eu am jucaria asta de mai bine de un an.
Citesc datele folosind un telefon Android, soft Torque sau OBD Droidscan.

si eu o sa mi iau

poti sa detaliezi te rog, concret, ce face ? ce ai facut tu cu ea practic.multumesc

#16
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
M-am jucat cu Torque/OBD Droidspeed. A fost luata mai mult sa-mi satisfac curiozitatea :)

E interesant ca a mers cam pe tot ce am testat - Ford Fiesta 1.3i, Ford Fiesta 1.4tdci, Dacia Logan 1.6, BMW Seria 5, Hyundai Tucson, Audi A2, Audi A4, Opel Vectra model vechi.

Arata temperatura lichid racire, temperatura aerului, vacuum/boost, consum instant / mediu, amestec benzina (sarac, optim, prea bogat), erori stocate, sterge erori.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
aha, deci si sterge, si le arata

le explica cumva ?

apk-ul are putin sub 6 Mb si mi se pare mic sa stie atatea ...

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postfoxbat, on 31 mai 2014 - 07:05, said:

le explica cumva ?
probabil asa:

[ http://s10.postimg.org/k43m92ol1/torque.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate