Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

suplimente ficat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Oho, daca m-as apuca sa-i spun ce-am citit pe net, cred ca si-ar pune mainile in cap si probabil i-ar lua vreo cateva ore sa ma aduca "pe calea cea dreapta". Oricum, primul lucru pe care ti-l spune un medic atunci cand ii spui "am citit pe net faptul ca ..", va fi "internetul e plin de prostii".

In rest, de acord cu ce zici mai jos.

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
strict din ce-am auzit, Essentiale si Liv52 sunt medicamente/suplimente destul de cunoscute si chiar recomandate de doctori. Deci daca intrebai de astea nu cred ca te dadea pe usa afara. Poate daca ii spuneai ca ai citit pe net ca daca mesteci radacina de pin (descantata, neaparat) iti cresc unghiile mai repede. Atunci chiar ca te dadea afara si poate te insoteau si niste domni binevoitori care iti aduceau o camasa "fancy" :)

Personal, i-am intrebat pe doctori tot ce mi-a dat prin cap (si am citit pe net, bineinteles). Am adus-o pe una in stare sa-mi arate diploma de doctorat si sa-mi spuna ca ea stie mai bine decat toate prostiile citite pe internet (si a avut dreptate, pana la urma, ca din ce-am citit pe internet, faceam cancer sigur si iata-ma, la 3-4 ani dupa, fara nicio problema). M-am tratat, tot dupa ce am citit pe net, de chestii pe care nu le aveam. Am ajuns sa iau un medicament care se da bolnavilor de cancer, doar pentru ca am citit pe net ca intareste sistemul imunitar. Compus 100% chimic, evident. Iar doctorita (alta) s-a crucit cand a auzit ce "medicamentatie" mi-au auto-administrat si de-atunci sunt pe mana ei cu un tratament bland, eficient, care (ghici ce?) include si cateva chestii naturiste, produse care chiar au avut efect, dupa parerea mea (iar eu am totusi convingerea ca naturistele sunt apa de ploaie cand vine vorba de chestiuni serioase). Tratament de "intretinere", cum ii zici tu :)

#21
bill2oo5

bill2oo5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2008

View Postobect, on 14 martie 2014 - 20:52, said:

pentru ficat e bun ficatu

La aia cu ochi mici mananca "puta" de la caine pt. potenta,culmea e ca ajunge cat un salariu minim pe economie la ei.Pe un post cu documentare am vazut.

Nu pot sa inteleg ce sunt cu suplimente astea pt. ficat,incearca un regim alimentar.Dupa o durata in care ai sa renunti la prajeli si anumite mancaruri o sa te simti mai bine.

#22
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai n-am zis ca acum am ceva, sau ca nu ma simt bine.

#23
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postshadowgign2, on 14 martie 2014 - 22:09, said:

Un om care spune ca vitaminele fac rau este..hmm...
În general nu fac rău (nici vitaminele, nici alte suplimente alimentare), dar procesele chimice din organism sunt uneori imprevizibile în raport cu o analiză superficială. Să nu uităm de vitaminele liposolubile (A, D, E) care se pot acumula şi pot crea hipervitaminoze (cu manifestări uneori mai grave decât hipovitaminozele), deşi sincer n-am auzit de astfel de cazuri pentru că excesele sunt rare.

Cât despre suplimentele pentru ficat, ele pot creşte capacitatea acestuia de a procesa substanţe, rezultând în schimbarea obiceiurilor alimentare, ceea ce poate conduce la obezitate. Semnalele oferite de organism pentru saţietate pot apărea mai târziu pe timpul mesei şi astfel ai tendinţa să mănânci mai mult.

View PostMichidoo, on 14 martie 2014 - 22:52, said:

Cat despre vitamina C, daca tot vreti sa o luati ca pastile (desi pe langa citrice o gasiti in multe alte fructe si legume, chiar la indemana), cititi pe prospect si asigurati-va ca nu e compusul chimic (acid ascorbic), ci extract din fructele/legumele care contin vit C (macese, catina, etc).
Greşit. Substanţa e aceeaşi, indiferent de sursa ei, şi anume acidul ascorbic. Dacă e consumată împreună cu miile de alte substanţe din fructe şi legume, de regulă e absorbită mai eficient (în procent mai mare), iar excipienţii din pastile pot fi în teorie dăunători. În practică nu-s.

Utilitatea vitaminei C e discutabilă peste o limită minimă, pe care o înghite orice om modern care nu e privat de hrană decentă. Asta pentru că se găseşte în absolut orice provine dintr-o sursă vegetală, fie în mod natural sau adăugată artificial. Sunt teorii cu privire la cât de rar răcesc cei care consumă multă vit. C, dar nu există un consens ştiinţific în acest sens. Organismul majorităţii animalelor o secretă singur şi în cantităţi de vreo sută de ori mai mari decât o înghite omul (care nu o poate secreta), dar nu s-a observat vreun beneficiu fantastic al creşterii nivelului său. Cel mult, e vorba de beneficiile generale (antioxidanţi, vitamine şi minerale diverse etc) ale unei diete bogate în vegetale.

Edited by Rabbit, 20 March 2014 - 03:24.


#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Iti recomand sa mananci sanatos, fara prajeli, sosuri, maioneze sau alte mancaruri grase. Evita alcoolul si fcatul tau va fi intr-o stare buna multa vreme. Mananca multe cruditati, fructe si nu vei avea nevoie de hepato-protectoare. Pe cat posibil inlocuieste carnea cu peste.

#25
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
De ce să înlocuiască carnea cu peştele? Teoriile cum că peştele e infinit mai sănătos sunt de domeniul secolului 20, mai ales dacă vorbim de ficat, unde nici carnea, nici peştele nu sunt spectaculos de benefice sau dăunătoare. Desigur, vorbim de carne normală, nu de slană de porc şi untură mâncată cu linguroiul. Ideea generală e că ficatul e mai fericit dacă nu primeşte multe grăsimi, dar mai sunt mulţi alţi factori care contribuie la sănătatea lui, în bine sau în rău.

Edited by Rabbit, 09 July 2014 - 00:01.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Si grija si cu provenienta pestelui. Cu cat mai viu,cu atat mai bine.
Din punctul meu de vedere, suplimentele pentru ficat sunt inutile, precum si cele de "minte", stres, etc. Daca manci ce zboara, dar iei suplimente iti dai organismul peste cap. Te trezesti cu alte probleme endocrine.
Daca ai un regim alimentar normal sau sanatos, le iei degeaba.

Bun, am si eu cateva cocktail-uri de pastile pentru diverse ocazii ( anti mahmureala¹, anti rau-multa-mancare²,anti diverse ) prin care intra si cate una,doiua pilule/ suplimente hepatice.

De ce sa ajut ficatul in zilele normale? Lasa-l sa munceasca, ca de aia e acolo :D

Bine, asta nu prea se aplica la cei care deja au o mica insuficienta hepatica.

¹party
²nunti si alte evenimente.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostRabbit, on 09 iulie 2014 - 00:01, said:

De ce să înlocuiască carnea cu peştele? Teoriile cum că peştele e infinit mai sănătos sunt de domeniul secolului 20, mai ales dacă vorbim de ficat, unde nici carnea, nici peştele nu sunt spectaculos de benefice sau dăunătoare. Desigur, vorbim de carne normală, nu de slană de porc şi untură mâncată cu linguroiul. Ideea generală e că ficatul e mai fericit dacă nu primeşte multe grăsimi, dar mai sunt mulţi alţi factori care contribuie la sănătatea lui, în bine sau în rău.

Uleiul de peste e mai sanatos decat untura de porc ori seul de vaca. Pestele alb de apa dulce se recomanda celor cu probleme hepatice.

Edited by Freddy12, 12 July 2014 - 14:43.


#28
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Eu am avut probleme cu ficatul in urma unui tratament cu antibiotice, aveam tot timpul o stare de oboseala. Essentin forte am luat si eu vreo 3 luni si intr-adevar m-a pus pe picioare, deja dupa 2 saptamani se vedeau efectele.
In schimb, daca nu ai nicio problema cu ficatul, de ce sa iei suplimente pentru asa ceva? Pericolul este ca ficatul tau va fi supereficient dar vei crea alte dezechilibre in corp.
Cele mai bune suplimente sunt cele care vin dintr-o alimentatie corecta si din mult sport. Orice suplimente cu vitamine sintetice ai lua, nu o sa isi faca treaba mai bine decat cele pe care corpul e obisnuit sa le asimileze din alimente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate