Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Bucuresti - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Va salut. E prima oara cand trebuie sa fac aceasta ruta. Pe unde este recomandat sa merg?
   Google maps ma duce o data prin Focsani, Adjud, Bacau, si ca varianta, prin Focsani, Barlad, Husi.
Pe unde e mai bun drumul?

#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Focșani - Adjud - Bacau

Pe Barlad dacă pleci cu 4 roti ajungi cu 2.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Google maps ma duce o data prin Focsani, Adjud, Bacau, Roman, Iasi

Asta e drumul clasic, pitoresc si ok.

Ai grija la politie, ca ruta asta este cea mai pacatoasa, mai ales fara statie CB.
1/3 din masini aus tatie CB, e adaptare la mediu!

#4
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
subscriu , Bacau - Roman - Iasi drumul e ca in palma !

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Varianta 1, cea recomandata:
https://www.google.r...v&via=1&t=m&z=7
Bucuresti - Urziceni - Buzau - Adjud - Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi
tot traseul are 415 Km dar e sosea cu 2 benzi si acostament asfaltat, practic se circula in regim de 4 benzi pe toata distanta

varianta 2, mai putin recomandata
https://www.google.r...via=1,2&t=m&z=8
se poate merge si pe la Tecuci (faci dreapta la sensul giratoriu de la Tisita, dupa Focsani) si apoi pe la Barlad - Vaslui dar e sosea normala de 2 benzi
de la Focsani pana la Vaslui e asfalt bunicel, a fost renovata soseaua acum cativa ani si inca e ok, nu s-a stricat dar nici ca-n palma nu-i
Vaslui - Iasi a fost reabilitata anul trecut, e ca-n palma dar are 2 benzi si atat, pe partea cealalta ai acostament asfaltat de 3m latime care este folosit ca banda suplimentara
varianta a doua are 390 Km dar nu merita, e mai buna varianta 1

Edited by Kroghy, 13 March 2014 - 11:17.


#6
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 HighClass, on 13 martie 2014 - 11:02, said:

Focșani - Adjud - Bacau

Pe Barlad dacă pleci cu 4 roti ajungi cu 2.

Mergi pe Barlad - Vaslui.
Drumul a fost refacut anul trecut si e ca in palma.
Nu prea sunt radare si faci cu 30 min mai putin.(fac acest drum de 2 ori pe saptamina)

#7
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
Eu recomand Focşani - Adjud - Bacău, este drum european şi ai 2 benzi de mers pe sens, este mult mai rapid.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Varianta prin Tecuci - Vaslui e mult mai pitorească și mai liberă, dar e drumul mai prost, și, teoretic, nu prea sînt radare (nasol fiind că, dacă sînt, nu are cine să ți le semnalizeze), cea prin Bacău e mai aglomerată și mai stresantă, din cauză de radare și pentru că traversezi 2 orașe mari (Bacău și Roman), iar de la Tg Frumos spre Iași traficul e chiar enervant, dar e drumul mai bun. Și ăsta are o parte extraordinar de frumoasă și de liberă, de la desprinderea de DN2 pînă la Tg Frumos, o plăcere să conduci pe acolo, dar restul drumului e enervant. Sate grămezi, un Bacău interminabil, poliția care parcă pîndește ca nicăieri altundeva în țară etc. Pe dincolo ai centură la Tecuci, prin Vaslui treci pe nesimțite, doar Bîrladul e de traversat. Cu Huși n-ai treabă, nu e pe drumul tău. Eu unul prefer varianta Vaslui, conduc mult mai relaxat pe aici.

#9
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013

 abancor, on 13 martie 2014 - 12:33, said:

Varianta prin Tecuci - Vaslui e mult mai pitorească și mai liberă, dar e drumul mai prost, și, teoretic, nu prea sînt radare (nasol fiind că, dacă sînt, nu are cine să ți le semnalizeze), cea prin Bacău e mai aglomerată și mai stresantă, din cauză de radare și pentru că traversezi 2 orașe mari (Bacău și Roman), iar de la Tg Frumos spre Iași traficul e chiar enervant, dar e drumul mai bun. Și ăsta are o parte extraordinar de frumoasă și de liberă, de la desprinderea de DN2 pînă la Tg Frumos, o plăcere să conduci pe acolo, dar restul drumului e enervant. Sate grămezi, un Bacău interminabil, poliția care parcă pîndește ca nicăieri altundeva în țară etc. Pe dincolo ai centură la Tecuci, prin Vaslui treci pe nesimțite, doar Bîrladul e de traversat. Cu Huși n-ai treabă, nu e pe drumul tău. Eu unul prefer varianta Vaslui, conduc mult mai relaxat pe aici.
Şi la Bacău ai o variantă destul de bună care ocoleşte destul de bine oraşul.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Just! Și e chiar bună, chiar așa îngustă și cu camioane și ocolită, față de așteptatul la toate semafoarele alea... Numai că am văzut că nu prea o folosește nimeni, astă vară eram io și ceva localnici pe acolo, tot traficul o lua prin oraș, am zis că o fi un motiv pentru care toată lumea pare să prefere orașul.
Pentru a nimeri centura se urmează indicatoarele Suceava și Vaslui pentru camioane.

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Recomand sa-ti iei statie sau sa te inarmezi cu muuulta rabdare. Drumul asta spre iasi si mai ales, Judetul Iasi este mama si tata radarelor si sunt si al dracului la 61 km/h te trag pe dreapta fara drept de apel. Si drumul fiind destul de lat la 60 km/h simti ca te ia somnu. Bafta.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 abancor, on 13 martie 2014 - 12:46, said:

Just! Și e chiar bună, chiar așa îngustă și cu camioane și ocolită, față de așteptatul la toate semafoarele alea... Numai că am văzut că nu prea o folosește nimeni, astă vară eram io și ceva localnici pe acolo, tot traficul o lua prin oraș, am zis că o fi un motiv pentru care toată lumea pare să prefere orașul.
Pentru a nimeri centura se urmează indicatoarele Suceava și Vaslui pentru camioane.
Am trecut de multe ori prin Bacau si de fiecare data ma gandeam daca sa o iau pe centura sau prin centru.
Din ce vad pe google maps pare chiar buna centura, doar ca e de doua ori mai lung drumul decat prin centru.
Prin centru de la intrare pana la iesirea de pe centura sunt 5.7Km. Centura are 10.8Km.
Facand un calcul simplu, daca prin centru mergi cu o medie de 15km/h atunci dureaza 23 de minute sa traversezi cei 5.7Km. Daca pe centura mergi cu o medie de 30km/h atunci dureaza 22 min sa traversezi cei 10.8Km.
Avantaj centrua de ocolorie, timp mai scurt si condus mai relaxat decat zecile de semafoare.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Depinde de ora desigur dar de obicei cred ca mai mult de 15 minute  nu mi-a luat sa traversez Bacaul.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Personal, as lua-o prin Vaslui.
anul trecut am fost pana in Crasna pe drumul ala dupa care am virat spre Chisinau.
imi plac rutele mai putin umblate, apoi, pana in Crasna nu ma pot plange.

si cealalta varianta prin Bacau este okay.
lasa statia, se poate si fara.

#15
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 Kroghy, on 13 martie 2014 - 14:13, said:

Am trecut de multe ori prin Bacau si de fiecare data ma gandeam daca sa o iau pe centura sau prin centru.
Din ce vad pe google maps pare chiar buna centura, doar ca e de doua ori mai lung drumul decat prin centru.
Prin centru de la intrare pana la iesirea de pe centura sunt 5.7Km. Centura are 10.8Km.
Facand un calcul simplu, daca prin centru mergi cu o medie de 15km/h atunci dureaza 23 de minute sa traversezi cei 5.7Km. Daca pe centura mergi cu o medie de 30km/h atunci dureaza 22 min sa traversezi cei 10.8Km.
Avantaj centrua de ocolorie, timp mai scurt si condus mai relaxat decat zecile de semafoare.

Pe centura ocolesti destul de mult si este aglomerat in 2-3 puncte daca mergi in timpul saptamanii. In rest asfaltul e ok. Eu mereu am luat`o prin centru, mai vad o domnisoara mai iau un covrig.

#16
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Multumesc de pareri. Plec acum, la 20:00.

#17
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013

 DominatoR, on 13 martie 2014 - 19:03, said:

Multumesc de pareri. Plec acum, la 20:00.
Drum bun și toate cele bune...

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
sa ne spui pe unde ai mers si cum ti s-a parut drumul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate