Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
920 replies to this topic

#829
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
In Turcia e smecherie sa le formezi de pe Vo-Wi-Fi si asa ai stirile RRA usor si gratis. Posted Image

Mai ales cand netul era praf la hotel, ca in 2021.

Pe Vo-Wi-Fi seara eu auzeam bine, dar interlocutorul nu ma auzea, asa ca m-am inregistrat pe robotul faxului ca sa vad cum era.

#830
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Bine ca DIGI lasa VoWIFI si in Roaming.

Pe O2.. dumnezo' cu mila, am un abonament de O2 si aici in RO trebuie sa recurgi la mis-masuri ca sa ajungi pe serverul de VoWIFI cu IP de UK ca sa ti se provizioneze VoWIFI.

Dar da, e tare sa fi outside of RO si sa ai apeluri la pret de.. nelimitat :).

#831
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Mai ales intr-o tara cu roaming scump precum Turcia.

#832
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2022 - 01:33, said:

Eu un telefon fix simplu la parter si un fax la etaj langa PC. La birou doar un fax.

Digi Tel National am din 2012 de cand am portat RTC-ul vechi in RDS, acum bag radio prin telefonul fix ca sa nu stea nefolosit, RRA sau Antena Satelor. Posted Image
Nu stiam ca se poate asculta radiouri nationale prin linia de telefon fix. Asta chiar ca e premiera anului :D

#833
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Cei de pe fosta Cafenea Telekom am aflat in prima faza de radioul de vorbarie american Free Talk Live, cum pe vremea aia aveam si minute internationale la Digi, mergea sa ascultam moderat asa. Si il puneam pe strada cand ramaneam fara cei 5 GB de net mobil.

Apoi am aflat de RRA si Antena Satelor. Acesta din urma se aude doar pe unde medii si cred ca si streaming online, dar RRA chiar daca se aude pe toate caile posibile, fiind de importanta strategica nationala, se da si posibilitatea telefonica, practic poti avea radio streaming pe telefonul fix sau telefonul mobil cu butoane.

#834
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Toate aparțin de Radiocom bănuiesc.

#835
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
SNR Bucuresti scrie pe factura Digi la desfasurator. Oricum e cam singurul lucru pentru care mai pastrez Digi Tel National si nu trec la In Familie.

Se vorbea foarte mult pe fix inainte, mai ales din 2003 de cand maica-mea infiintase magazinul alimentar, dar din 2013 de cand au aparut nelimitatele la mobile, fixul a fost abandonat.

Imi pare rau ca RDS nu a prins mai mult la mine acasa din epoca convorbirilor intensive pe fix, pana in mai 2012 Digi nedandu-mi decat TV, netul si telefonul erau doar pentru cei de la bloc pana cand au venit cu FTTH si la case.

Si la mine am tras de ei intr-una aproape un an de zile, poate ca veneau si mai tarziu. Ce e cert e ca acum in acest cartier de case doar FTTH de la Digi va fi mereu, altii nu se baga, si nici nu mai trage nimeni de ei.

Am facut cunostinta cu telefonia fixa de RDS in 2006, la fostul magazin, mi-a placut instant, djl a urat-o instant, eu am vrut sa scap cat mai repede de Romtelecomul pe cupru si am reusit greu, in 2012 acasa si in 2013 la fostul magazin, djl va rezilia fixul daca nu va mai exista semnal telefonic fix clasic non VoIP pe cupru.

#836
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 28.09.2017
@Neaceasca85, Antena Satelor se aude și în FM, nu doar pe MW .

#837
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostA-ONE, on 30 ianuarie 2022 - 21:20, said:

@Neaceasca85, Antena Satelor se aude și în FM, nu doar pe MW .

Nu și în sud

#838
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 28.09.2017
In Dragasani e pe 88Mhz, daca nu ma insel ;)

Bine sunt ceva km, pana la Slatina :)

#839
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

Quote

153 khz - PENTRU TOATĂ ȚARA

  531 khz - Bacău, Brăila, Călărași, Ialomița, Vrancea
  603 khz - Ilfov, Giurgiu, Prahova, Teleorman
  630 khz - Argeș, Dâmbovița, Dolj, Olt, Vâlcea
1314 khz - Banat, Dobrogea

Ne poți asculta și pe FM

89.0 FM - COMĂNEȘTI
   106,9 FM - ZALĂU
   103,2 FM - SULINA
   88 FM - DRĂGĂȘANI
   93,9 FM - MOTRU
   93,8 FM - SIGHETU MARMAȚIEI
   99,7 FM - TÂRGU BUJOR

Ascultă emisiunile noastre și la telefon

   031 - 504.04.84
  Apel inclus în minutele naționale


Deci ai FM.
În București nu merge pe FM, dar avem DAB.

Telefonic e bun dacă te deplasezi și nu vrei să schimbi frecvența.

#840
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Pe bune dacă va înțeleg, ți linia ocupata sa asculți un post de radio ?! 😁
Pai nu mai bine un radio portabil?

#841
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
La telefon se aude chiar mai bine decât pe Am. Chiar și la telefonia de la Digi.

#842
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010
Banuiesc ca e contracost ascultatul asta al radiourilor respective via linie fixa. Dar cum e posibil? Formezi un nr de telefon si incepe emisia in receptor/ pe speaker?

#843
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Exact, ești tarifat din minutele naționale.

Merge și pe mobil

#844
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Nu te tarifeaza nimeni cu nimic daca ai minute nelimitate national... Celor de la Radiocom le convine ca ofera RRA si Antena Satelor serviciul asta, o carutza de minute inbound in fiecare luna, outbound probabil nema. Deci, $$$ pentru interconectare care zboara de la Granzi catre -> Radiocom, dar nu se intorc in aceeasi masura catre ei din acelasi punct.

E gandita bine strategia :). Daca era sa dea un 0800 sa vezi cum iti inchidea apelul dupa 15-30 de minute, pentru ca Toll-Free a.k.a. numar verde, costa pe detinator $$$ pentru fiecare minut primit pe numarul respectiv.

#845
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKyKyKyKy, on 30 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Deci ai FM.
În București nu merge pe FM, dar avem DAB.

Telefonic e bun dacă te deplasezi și nu vrei să schimbi frecvența.
Pai radiourile din masini schimbau singure frecventa FM inca din 2005 in cazul meu. Functia AF de la RDS, care nu inseamna Romania ci Radio Data System. Posted Image

View Postcsachiri, on 30 ianuarie 2022 - 22:43, said:

Pe bune dacă va înțeleg, ți linia ocupata sa asculți un post de radio ?! ��
Pai nu mai bine un radio portabil?
La mobil exista apel in asteptare, iar la fix nu preferi o linie ocupata cu radio decat o linie total nefolosita? La TV si telefon fix nu-mi vine sa renunt, chiar daca astea 2 devin din ce in ce mai nefolosite, netul fiind mereu baza. Fara TV maica-mea nu poate, iar la fix doar de dragul vechiului numar nu mi-ar zice sa reziliez.

Pe mobil exista Tune In sau www.site-ul postului de radio.ro (sau com), dar la telefonul fix, care nu este smart, doar prin apel telefonic se aude radio.

View PostKyKyKyKy, on 31 ianuarie 2022 - 10:22, said:

La telefon se aude chiar mai bine decât pe Am. Chiar și la telefonia de la Digi.
Au disparut fulgerele de la noi ca si celelalte fenomene meteo interesante, dar pe fulgere AM-ul e parait de-l ia mama lui proces verbal, FM-ul doar la trasnete mai apropiate.

View Postdincadan78, on 31 ianuarie 2022 - 19:36, said:

Banuiesc ca e contracost ascultatul asta al radiourilor respective via linie fixa. Dar cum e posibil? Formezi un nr de telefon si incepe emisia in receptor/ pe speaker?
Da, si apelul dureaza tot ca orice alt apel in afara retelei, de regula 2 ore. Evident dezavantajul fata de ascultarea pe radio, telefon (eventual cu casti) sau PC/sisteme audio/radio auto, este sunetul mono si prost, limitat de spectrul audio ingust al unui apel vocal. Dar da, se aude mai bine la telefon decat pe AM.

88 Dragasani daca se aude in Slatina, se aude doar pe masina si eventual prost/in valuri in mers, nu e frecventa de mare putere pusa pe releu de la munte.

In Antalya era foarte tare sa formez RRA la ora fixa pe Vo-Wi-Fi sa aud stirile. Mai ales pe acel net praf de la hotel.

Ori la Miesti la tara inainte cand nu era fibra in sat si mobil prindeam numai 2 G sau 3 G fara net.

#846
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Apelul tine 2 ore pentru ca... f*cking FUP impus de RDS. Daca ridici un ticket la ei pentru problema asta, nu o sa recunoasca ca ei inchid apelurile dupa 2 ore pentru.. optimizare de $$$.

Singura varianta ar fi sa reusesti sa faci rost de semnalizare SIP (nu prea ai cum pe fix) pe mobil insa poti, unde sa se vada data/ora, minut si secunda de la primul INVITE care zboara in retea si data/ora, minut si secunda la care vine BYE si de unde (dinspre reteaua mobila/fixa sau dinspre partea care termina apelul).

In US prin Carrieri locali am avut si conversatii de 5 ore jumatate, fara probleme, pe abonament nelimitat. Daca la ei se poate... la noi de ce nu s-ar putea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate