Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#109
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View PostSceleron, on 06 aprilie 2014 - 17:12, said:

Salut tuturor!
Intreb si eu ceva punctual si poate-mi raspunde cineva care stie exact cum sta treaba: abonamentului de 2.48 EUR Digi Tel Fix 2 Nelimitat i se aplica automat acest upgrade de 100 de minute nationale, asa cum s-a intamplat si cu tarifele si celelalte goodies de la RDS? Sau nu? Stiu ca au mai intrebat si altii si ca s-a si raspuns o data, iar raspunsul nu era nici nu, nici da. Reiterez intrebarea, ca poate ca s-a mai modificat/stabilit clar ceva, intre timp; cam asa cum s-au schimbat numarul si felul minutelor de la prima postare a lui @catalinman si pana a doua zi Posted Image ...
Multumesc pentru intelegere.

Nu, am intrebat eu la RC acum o luna si au spus clar NU, trebuie sa treci la noile abonamente de ex la Digi Tel National, si eu am tot Digi Tel Fix 2 Nelimitat si voi face probabil cat de curand upgrade.

View PostSceleron, on 06 aprilie 2014 - 17:32, said:

Salutari!
Depinde ce inseamna bun pentru Dvs, depinde ce functii/facilitati doriti sa aiba, depinde si de cati bani aveti pentru DECT etc. Eu am folosit si testat (adica butonat, combinat, studiat, zapacit  samd) in ultimele 2-3 luni mai mult de douazeci de modele de la 6-7 firme; asa ca, acum, cat le mai am "proaspete" in cap, va pot da detalii... Overall, Gigaset de la Siemens, dar nu toate modelele, mi s-a parut cea mai buna alegere (am pus la socoteala si raportul cu pretul, pentru fiecare model/marca in parte).
Multumesc pentru atentie.

Pai nu stiu inca nu m-am gandit dar poate imi recomanzi cateva modele si imi spui si ce preturi au. Am vazut pe net niste modele de la Panasonic destul de interesante si uni le cam laudau...

Edited by danielavram, 06 April 2014 - 17:52.


#110
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Am primit intrebarea asta si pe PM de la altcineva. O sa raspund si aici ca vad ca sunt mai multi interesati. Daca aveti Digi Tel Fix 2 Nelimitat nu beneficiati de 100 de minute in retelele mobile.

Trebuie facuta modificare la Digi Tel National si abia atunci o sa aveti si minute pe mobil.

Tinand cont ca suntem deja in 6 aprilie modificarea o sa intre in vigoare incepand cu 1 mai.

Bineinteles, asta daca va duceti in cursul lunii aprilie, daca va duceti in mai o sa intre in vigoare cu 1 iunie.

#111
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postdanielavram, on 06 aprilie 2014 - 17:39, said:

Nu, am intrebat eu la RC acum o luna si au spus clar NU, trebuie sa treci la noile abonamente de ex la Digi Tel National, si eu am tot Digi Tel Fix 2 Nelimitat si voi face probabil cat de curand upgrade.
***
Pai nu stiu inca nu m-am gandit dar poate imi recomanzi cateva modele si imi spui si ce preturi au. Am vazut pe net niste modele de la Panasonic destul de interesante si uni le cam laudau...

Multumesc pentru raspuns. Nu mai trec la nimic, deocamdata, nu am chef sa ma trezesc cu toate contractele prelungite ca din greseala si nu am vreme de stat apoi prin POP-uri, pe la telefoane cu agenti de PR etc. Il mai tin o perioada asa si apoi oi mai vedea, ca poate ma gandesc la vreo fidelizare/retentie si atunci se schimba implicit si abonamentul la telefon, numai ca se pune si la numarul de servicii noi/fidelizate, recte la calculul ratei/sumei de decartat la RCS RDS Posted Image .
***
Referitor la problema DECT-urilor: toate au functii de baza, sunati, va suna, vorbiti, inchideti etc, dar peste astea incep urmatoarele chestii: ecran lumimat sau nu (pare ciudat, dar mai exista cu ecran fara lumina), hands free pe receptor sau chiar mufa de 2.5 pentru casti, sonerii VIP (alocabile unor numere favorite, stiti cine suna fara sa va mai uitati la telefon), tastatura luminata sau nu, trensfer de agenda intre receptoare sau/si telefoane, agenda de 10-20 de locatii sau de 100-150 de locatii, numar maxim de receptoare inregistrabile daca va trebuie mai multe in casa sau birou, numar maxim de baze folosibile daca aveti o arie mai mare de acoperit, functie repetor sau nu pentru o arie si mai mare, ECO sau nu, emisie redusa de radiatii sau nu, ecran color sau simplu, cu sau fara robot telefonic incorporat etc. D-asta ziceam ca depinde ce vreti de la un DECT si cati bani vreti sa investiti, daca il vreti nou sau SH etc. Fiecare din functiile amintite costa si se adauga peste pretul unui basic. Iar Panasonic este, la performante/features egale cu alte marci, cel mai scump brand, la mare bataie cu Philips. Daca imi dati doua-trei directii/indicatii, veti avea si linkuri pentru ceea ce va trebuie.
Multumesc pentru atentie

View Postcatalinman, on 06 aprilie 2014 - 18:23, said:

Daca aveti Digi Tel Fix 2 Nelimitat nu beneficiati de 100 de minute in retelele mobile.
Trebuie facuta modificare la Digi Tel National si abia atunci o sa aveti si minute pe mobil
Va multumesc pentru raspuns. Tocmai ce ii scrisesem si lui @danielavram, adineauri: atunci il mai tin o perioada asa si apoi oi mai vedea, ca poate ma gandesc la vreo fidelizare/retentie si atunci se schimba implicit si abonamentul la telefon, numai ca se pune si la numarul de servicii noi/fidelizate, recte la calculul ratei/totalului sumei de decartat la RCS RDS pentru urmatorii doi ani. Adica, daca tot il fac, macar sa-l fac cu folos multiplu Posted Image , daca tot se poate, nu?

Edited by Sceleron, 06 April 2014 - 19:01.


#112
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View PostSceleron, on 06 aprilie 2014 - 18:58, said:

Referitor la problema DECT-urilor: toate au functii de baza, … dar peste astea incep urmatoarele chestii:…
Pe la functii eu as mai adauga:
  • Daca merge sau nu cand e pana de curent. Unul care merge e Panasonic KX-TG6811FX. Drept ca la RDS cu conexiune pe fir probabil nu conteaza fiindca fara curent in bloc/ zona nu cred ca merg device-urile lor…
  • Identificarea apelantului.
  • Lista apelurilor primite, nu doar a celor pierdute.


#113
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postsags, on 06 aprilie 2014 - 19:20, said:

Pe la functii eu as mai adauga:
  • Daca merge sau nu cand e pana de curent. Unul care merge e Panasonic KX-TG6811FX. Drept ca la RDS cu conexiune pe fir probabil nu conteaza fiindca fara curent in bloc/ zona nu cred ca merg device-urile lor…
  • Identificarea apelantului.
  • Lista apelurilor primite, nu doar a celor pierdute.

Buna seara!
Corect, aveti dreptate, doar ca identificarea apelantului si primitele, ca si pierdutele, ca si datele, sunt deja in dotarea fiecarui basic, la majoritatea producatorilor. In ceea ce priveste backup-ul de alimentare, ala e folositor eventual la Romtelecom, ca aia mai au (inca) curent pe sarmele lor (daca nu e trecut semnalul prin modem, fireste, ca atunci e inutil si la RTC). La RCS, in marea majoritate a cazurilor, cum ziceti si Dvs, degeaba ai acest backup, caci aparatura lor se alimenteaza de pe scara, din bloc, deci... Ma rog, nu strica, desi e un feature care costa mult, parerea mea (mai ales daca e nefolositor). In principiu, trecusem si eu cele mai uzuale doleante ale utilizatorilor. Ar mai fi fost, tot asa, si codarea semnalului intre baza si receptor: mai puternica, mai slaba sau chiar deloc, parametrii reglabili ai calitatii codecului de voce, ajustarea contrastului de la display, volum reglabil la microfon, sonerie sau nu la baza, setare anti-ecou, fonturi jumbo etc. Dar, sincer, cred ca utilizatorul normal de DECT se poate zapaci cand afla atatea Posted Image ... Numai @danielavram stie exact ce ii trebuie. Acum are toate datele Posted Image .
Multumesc pentru completari si pentru atentie

Edited by Sceleron, 06 April 2014 - 20:12.


#114
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Decturile cu receptor portabil sunt intr-adevar practice, dar dezavantajul lor este ca statia (baza) e alimentata la priza de curent electric, fapt ce ii confera o dependenta totala de electricitate, nespecifica unui telefon adevarat fix. In caz de urgenta la pana de curent, tot la mobilul clasic apelezi, daca e si acela incarcat deja :). Daca e intr-adevar dependent si de curentul electric de pe scara (RDS Tel), atunci inseamna ca poti sa cumperi linistit un Dect...

#115
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
De exemplu ce parere aveti despre aceste doua modele? exista si mai ieftine...

http://www.panasonic...-tg8051fxb.html

http://www.panasonic...-tg8061fxb.html asta are si robot telefonic

#116
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postcatalinman, on 06 aprilie 2014 - 18:23, said:

Trebuie facuta modificare la Digi Tel National si abia atunci o sa aveti si minute pe mobil.
Lasa-ma sa ghicesc, modificarea asta se lasa in mod automat cu prelungirea tuturor serviciilor contractantului, indiferent daca sunt afectate sau nu de modificare.

Quote

Daca imi dati doua-trei directii/indicatii, veti avea si linkuri pentru ceea ce va trebuie.
@Sceleron, da-mi te rog un link pentru un DECT cu 'bataie' mai lunga, sa pot vorbi si cand sunt la 10 -15 metri de baza in conditii normale, pereti neecranati si in exteriorul cladirii.

Edited by biogood, 07 April 2014 - 05:01.


#117
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postbiogood, on 07 aprilie 2014 - 05:01, said:

Lasa-ma sa ghicesc, modificarea asta se lasa in mod automat cu prelungirea tuturor serviciilor contractantului, indiferent daca sunt afectate sau nu de modificare.



Nu cred, eu cand am facut modificarea din digi tel asociat in digi tel in familie nu am prelungit nimic, doar ca a trebuit sa merg in POP sa semnez un act aditional de modificare serviciu fix.
Nu am fost conditionat nici macar de prelungirea acelui abonament.

#118
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor!

View Postdanielavram, on 07 aprilie 2014 - 00:10, said:

De exemplu ce parere aveti despre aceste doua modele? exista si mai ieftine...
Sunt foarte OK, daca aveti bani pentru ele, vad ca la emag costa aproape 200 de lei (cel fara robot). Au o gramada de chestii ca lumea, inclusiv night mode, dar vad ca nu au posibilitatea de a asigna sonerii diferite unor apelanti diferiti. Daca nu va deranjeaza chestia asta (care pentru mine, de exempu, e importanta), sunt in regula acele telefoane. Eu, de pilda, in aceeasi bani, as cumpara acest telefon, cu sau fara robot, chiar daca nu are ecran color. Este o optiune personala, repet.

View Postbiogood, on 07 aprilie 2014 - 05:01, said:

... un DECT cu 'bataie' mai lunga, sa pot vorbi si cand sunt la 10 -15 metri de baza in conditii normale, pereti neecranati si in exteriorul cladirii.
In teorie s-au cam standardizat "bataile": 50 de metri in interior si 300 de metri in exterior. Orice DECT, de la orice firma cat de cat rezonabila (deci nu telefoane Nameless de supermarket sau Futaki, Panasoanic, Akaiwa etc), e capabil de performantele astea. Atentie la cele care au setari ECO, activarea acestei setari duce, la unele dintre telefoane, la injumatatirea razei de actiune; dezactivarea ei o readuce la normal. Pe scurt, poate fi orice DECT, functie de nevoile/banii Dvs, dar sa fie si el un Panasonic, Siemens/Gigaset, Alcatel/AEG, Philips...
LE: Am asezat (din punctul de vedere care va intereseaza pe Dv) firmele producatoare exact in ordinea descrescatoare, de la foarte bun la bun; si acolo m-am oprit Posted Image .

View Postpaxdedi, on 07 aprilie 2014 - 06:37, said:

... eu cand am facut modificarea din digi tel asociat in digi tel in familie nu am prelungit nimic, doar ca a trebuit sa merg in POP sa semnez un act aditional de modificare serviciu fix. Nu am fost conditionat nici macar de prelungirea acelui abonament.
Multumesc pentru info.
Zilele astea, daca am vreme, am sa sun si eu la RC, sa vad ce zic oamenii p-acolo. Deocamdata, din motivele pe care le-am expus mai sus, nu ma grabesc Posted Image .

Multumesc pentru atentie

Edited by Sceleron, 07 April 2014 - 08:41.


#119
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006

View Postbiogood, on 07 aprilie 2014 - 05:01, said:

Lasa-ma sa ghicesc, modificarea asta se lasa in mod automat cu prelungirea tuturor serviciilor contractantului, indiferent daca sunt afectate sau nu de modificare.
Nu se prelungeste nimic, nici macar telefonia fixa.

Se face act de modificare doar, prelungire era doar daca vorbeam de un contract mai vechi de 5 decembrie 2008.

#120
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSceleron, on 07 aprilie 2014 - 08:22, said:

In teorie s-au cam standardizat "bataile": 50 de metri in interior si 300 de metri in exterior. Orice DECT, de la orice firma cat de cat rezonabila (deci nu telefoane Nameless de supermarket sau Futaki, Panasoanic, Akaiwa etc), e capabil de performantele astea. Atentie la cele care au setari ECO, activarea acestei setari duce, la unele dintre telefoane, la injumatatirea razei de actiune; dezactivarea ei o readuce la normal. Pe scurt, poate fi orice DECT, functie de nevoile/banii Dvs, dar sa fie si el un Panasonic, Siemens/Gigaset, Alcatel/AEG, Philips...
LE: Am asezat (din punctul de vedere care va intereseaza pe Dv) firmele producatoare exact in ordinea descrescatoare, de la foarte bun la bun; si acolo m-am oprit Posted Image .
Sceleron, multumesc pentru lamuriri. Acum stiu ce sa cumpar.
@Catalinman, multumesc si tie. Posted Image

#121
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postbiogood, on 07 aprilie 2014 - 16:52, said:

Sceleron, multumesc pentru lamuriri. Acum stiu ce sa cumpar.
Cu mare placere!
Spor la treburi si poate reveniti cu opinii de utilizator Posted Image ...
PS: Daca e vorba despre vreun Gigaset, mai intai cititi aici despre setarile ECO, ca majoritatea modelelor lor suporta doua feluri de ECO si fiecare face altceva... Daca este vorba despre oricare alta marca, atunci ramane cum am mai scris: in principiu, ECO = "bataie" mai mica.
Multumesc pentru atentie.

#122
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSceleron, on 08 aprilie 2014 - 15:29, said:

poate reveniti cu opinii de utilizator Posted Image ...
Categoric revin cu opinii, nu foarte repede insa deoarece intentionez sa iau DECT-ul in cateva saptamani, doua sau trei, nu mai devreme.

#123
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am DIGI.Tel National e sigur ca de la 1 aprilie am 100 minute incluse pentru convorbiri catre retelele nationale mobile, retele fixe din U.E? Sau ma trezesc ca le platesc pt ca nu este din acea data?

#124
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
100% sigur, au aparut si pliante cu noile beneficii incluse la telefonia fixa. Posted Image

De asemenea, apar si pe site. http://rcs-rds.ro/te...gi_tel_national

Attached Files



#125
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor!
Am sunat la RC. Digi Tel Fix 2 Nelimitat se poate modifica fara probleme in Digi Tel National. De cand intra in vigoare noua schema (de la urmatorul 1 ale lunii, cum zicea si @catalinman), intra si beneficiile. Asta e versiunea simpla; mai exista si varianta mai complexa, cand (inca mai) ai mobil Asociat Posted Image : Asociatul ori il desfiintezi, ori treci numarul pe noile abonamente, ceea ce presupune un nou contract pentru mobil etc.
Cam asa...

#126
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSceleron, on 12 aprilie 2014 - 13:43, said:

Digi Tel Fix 2 Nelimitat se poate modifica fara probleme
Se poate doar in POP sau si la *777?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate