Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Creare forum

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
laurentiumarian

laurentiumarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 06.02.2012
Am luat un domeniu de la godady si as vrea sa fac forum pe el, insa nu imi ofera optiunea. Exista alternative?

Multumesc

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Posibilitatea nu tine de domeniu. Alegi o platforma pe care vrei sa mergi si o uploadezi prin FTP in HOST.

Edited by Andreysc7, 12 March 2014 - 13:37.


#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Daca tu credeai ca daca vei cumpara un domeniu vei avea optiunea de a face un forum, atunci cu siguranta nu te vei descurca sa instalezi un forum pe un host.

Iti recomand o alternativa mai simpla: http://www.myforum.ro/

Mai simplu de atat nu cred ca exista.

#4
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Înainte de a face un forum, iei şi studiezi: cum se instalează un script, cum creezi o bază de date, cum faci backup (foarte important), etc.

Tu ai luat doar domeniul. Mai ai nevoie de webhost pentru a găzdui acel domeniul pe un server.

După asta, ai nevoie de script pentru forum. Cele free sunt foarte multe, iar cele mai folosite sunt phpBB, MyBB şi SMF.

Dacă vrei ceva mai profesional, ai IP.Board (175$), vBulletin (200 sau 250$), XenForo.

#5
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postlaurentiumarian, on 12 martie 2014 - 13:33, said:

Am luat un domeniu de la godady si as vrea sa fac forum pe el, insa nu imi ofera optiunea. Exista alternative?

Multumesc
Daca ai luat domeniul iti trebuie si host.
Daca ai luat prin godady inseamna ca ai luat ceva care nu este .ro
Un domeniu .ro este mult mai potrivit.In fine.
Iti trebuie si host ,ca sa ai unde sa tii site-ul.Iti recomand gazduire.ro ,cei mai seriosi dintre toti labarii de pe piata romanesca.
Instaleaza tu ,sau pune pe cineva sa iti instaleze softaculus.
De acolo doar cu cateva clicuri iti instalezi ce forum vrei tu.Are mai multe variante si este foarte simplu de folosit .

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View PostCarapicho, on 12 martie 2014 - 14:32, said:

Un domeniu .ro este mult mai potrivit.In fine.

Nu neaparat. Daca vrea sa aiba continut in engleza, mai bine pe .com + ca ai mai multi useri si e mai usor de promovat

#7
laurentiumarian

laurentiumarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 06.02.2012
datescream.net se numeste. cei de la client support de la godaddy mi-au zis ca nu e posibil forumul insa se poate crea, cu un cod HTML posibilitatea de messaging.  deci acum Codul este cel cautat...

#8
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Tu ai hostat domeniul acela? Sau l-ai cumparat si nimic mai mult?

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View Postlaurentiumarian, on 12 martie 2014 - 17:21, said:

datescream.net se numeste. cei de la client support de la godaddy mi-au zis ca nu e posibil forumul insa se poate crea, cu un cod HTML posibilitatea de messaging.  deci acum Codul este cel cautat...

Man, nu e nici un cod. Ca sa iti explic incat sa intelegi , luam asta ca exemplu :
"Sa zicem ca tu vrei sa iti faci o casa. Sti doar adresa undeva a fi construita si ce numat o sa ai la casa. Insa, tie iti trebe si un teren pe care o sa faci, trebuie sa cumperi si terenul ca sa poti construi casa" .

Poate e un exemplu tampit, dar in cazul tau , domeniul cumparat e adresa unde va fi construita casa, insa tu nu ai hosting adica terenul pe care construiesti.
Gandeste-te ca hosting-ul e ca un hard drive online si iti pui site-ul pe el.
O sa ai o viata grea cu forumul asta :P , mai ales la inscrierea domeniului pe un host cand trebe sa schimbi "nameserver"-ele. Sa nu mai vorbim de instalare, baza de date, setari, customatizari, etc.

Acel cod de care zici tu nu exista, pentru ca un forum probabil are sute sau mii de coduri scrise, nu stiu sa iti zic, ca nu sunt programator insa detin si un forum. Iar userii, parolele, continutul, vor fi stocate intr-o baza de date iar atasarile, temele etc, vor fi stocate pe host. Deci pe scurt, iti trebuie un abonament la o firma de hosting si chiar daca si acel cod ar exista, tu tot nu ai avea unde sa il pui pentru ca nu ai un spatiu.

Cat de greu e sa cauti pe google sau pe youtube "how to make a forum" ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate