Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

(Devon) Casa Magurele Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#37
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Citind pe aici (pe forum, in general, nu pe acest post) am ajuns la concluzia ca multi useri, intentionat sau nu, publica niste preturi/costuri nerealiste. Nu am (inca) experienta constructiei unei case, dar am discutat cu prieteni care au trecut prin aceasta experienta, iar concluzia - la unison - este ca toti au iesit cu 50%-100% mai scump fata de cele mai pesimiste scenarii ...
Iar cand ma gandesc ca locuinta mea (care este pe planseta acum) are P+E+E2(retras) cu amprenta la sol de cca 150 mp, ma ia cu transpiratie. Ideea e ca nu stau in strada, probabil o sa ma intind cu santierul mai multi ani ... cu dezavantajele respective.
Ca o paranteza, eu am renuntat la beci, pentru mine muraturile si vinul pot sta si pe raft la Carrefour, nu neaparat la mine-n beci. Iar spatiile de depozitare se pot face foarte bine si la parter/etaj/in pod/ ...

Edited by _D_A_N_, 24 March 2014 - 14:44.


#38
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 _D_A_N_, on 24 martie 2014 - 14:15, said:

Citind pe aici (pe forum, in general, nu pe acest post) am ajuns la concluzia ca multi useri, intentionat sau nu, publica niste preturi/costuri nerealiste. Nu am (inca) experienta constructiei unei case, dar am discutat cu prieteni care au trecut prin aceasta experienta, iar concluzia - la unison - este ca toti au iesit cu 50%-100% mai scump fata de cele mai pesimiste scenarii ...
Iar cand ma gandesc ca locuinta mea (care este pe planseta acum) are P+E+E2(retras) cu amprenta la sol de cca 150 mp, ma ia cu transpiratie. Ideea e ca nu stau in strada, probabil o sa ma intind cu santierul mai multi ani ... cu dejavantajele respective.
Ca o paranteza, eu am renuntat la beci, pentru mine muraturile si vinul pot sta si pe raft la Carrefour, nu neaparat la mine-n beci. Iar spatiile de depozitare se pot face foarte bine si la parter/etaj/in pod/ ...

As plati costul dublu celei mai pesimiste estimari daca rezultatul ar fi cel asteptat. Singura problema ar fi inexistenta banilor necesari...surprinzator nu?
Si atunci te intrebi, prin ce metode poti identifica cu exactitate necesarul de confort si calitate raportat la investitie? Pentru ca eu de fiecare data cand trebuie sa cumpar ceva tind sa aleg produsul cel mai scump si culmea fara sa ma uit la pret ci doar la calitati. Acesta este si motivul pentru care am estimat finalizarea constructiei in 4 ani.

#39
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 _D_A_N_, on 24 martie 2014 - 14:15, said:

multi useri, intentionat sau nu, publica niste preturi/costuri nerealiste.
am prieteni...
concluzia - la unison - este ca toti au iesit cu 50%-100% mai scump fata de cele mai pesimiste scenarii ...

cam ce interval de pret ti s-a parut nerealist? de ce ai ajuns la concluzia asta? intr-o lume normala la cap, pentru faza "la rosu" n-ar trebui sa ai deviatie mai mare de +/-5% la cost (vs buget bazat pe deviz corect).
la faza "la gata" treaba e mai "variabila"... dar aici nu-i decat "vina" ta.

ideea e in felul urmator: daca lucrezi dupe proiect si intr-un interval scurt de timp, nu poti sa ai abateri mari de la buget. daca-ti propui sa ridici casa in ani, atunci evaluarea incadrarii in buget se complica... nu foarte tare, dar suficient, asa incat sa-ti dea senzatii tari uneori...

prietenii tai in ce perioada au construit? conteaza mult asta. daca au construit prin 2006-2008, ce-au constatat ei e cat se poate de real.
si eu am prieteni d'astia....la fel mi-au spus si mie. din cauza lor am si cautat "alinare" pe SP. concluzia mea (pt faza "la rosu"): constructiile rezidentiale sunt aritmetica simpla. excel, frate!

#40
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 molbro, on 24 martie 2014 - 20:48, said:

concluzia mea (pt faza "la rosu"): constructiile rezidentiale sunt aritmetica simpla. excel, frate!
Doar daca te priceti sau esti dispus sa pierzi timp si sa te documentezi, altfel ......... orice este posibil

#41
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Ca o concluzie generala totul se rezuma la bani, vointa si rabdare. Sincer indiferent ce proiecte am avut in derulare tot aceiasi bani i-am avut in buzunar. Nu stiu cum reusesc dar am grija sa ii distribui rapid. Din momentul in care am platit terenul am mai bagat inca 3000 euro in el (gard, umplutura, aratura, amenajare etc) si nu se vede nimic. Si sunt convins ca in orice stadiu voi fi cu casa, tot va  mai fi nevoie de inca ceva....Important e sa fim sanatosi!

Edited by Devon, 24 March 2014 - 22:06.


#42
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 Devon, on 24 martie 2014 - 21:42, said:

Ca o concluzie generala totul se rezuma la bani, vointa si rabdare.
Important e sa fim sanatosi!

:)
daca m-as fi ghidat dupa cele de mai sus, eu as fi ramas la bloc... :)
in general, povestile de case de pe SP s-au intamplat altfel... fara toti banii, fara rabdarea de a face totul perfect si cu sanatatea pusa deseori la mari incercari...

#43
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Sunt in pana de idei si am nevoie de o solutie in aranjarea spatiului din vecinatatea intrarii principale (hol+dressing+grup sanitar). Am marcat cu rosu zona, iar varianta actuala este cea trasata de arhitect...

Tema ar fi urmatoarea:

- grupul sanitar sa cuprinda un vas de wc+lavoar+oglinda+calorifer specific (maxim 3mp);
- dressingul sa fie mai generos (4-5 mp).

Credeti ca se poate inversa destinatia celor doua incaperi si suprafetele sa ramana aceleasi? Adica am loc in cei 1.95mp (depozitare) de un grup sanitar?

Initial am vrut si un sas la intrare dar spatiul nu mi-a permis si am renuntat la idee.

Attached Files



#44
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eu cred ca merge. dar tre sa gindesti bine. vezi ce spatiu tre sa ai in jurul vasului de toaleta, ca sa nu ai problem la..... intelegi tu.

#45
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 viotl, on 25 martie 2014 - 00:43, said:

Eu cred ca merge. dar tre sa gindesti bine. vezi ce spatiu tre sa ai in jurul vasului de toaleta, ca sa nu ai problem la..... intelegi tu.

Hai sa spunem ca rezolv aranjarea sanitarelor in spatiul acela mic. Acum ma intreb pe unde ar fi mai simplu sa treaca ghena de instalatii intre acest grup sanitar de la parter si baia de la etaj?

Edited by Devon, 25 March 2014 - 21:48.


#46
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prin interior, pe unul din colturi. Placat corect da un efect dragut. Sau, iesi prin perete si il duci prin polistiren.

#47
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Buna seara,

Saptamana aceasta se va trece la o noua optimizare a proiectului. Voi aprecia asadar, orice observatie, idee, sugestie fata de varianta actuala.

Edited by Devon, 30 March 2014 - 22:20.


#48
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ce se urmareste prin aceasta optimizare?

#49
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 gabian22, on 31 martie 2014 - 09:07, said:

Ce se urmareste prin aceasta optimizare?

Suprafata construita va ramane aceasi dar se vor modifica urmatoarele conform propriilor observatii si recomandarilor primite:

Exterior:

- se va exclude balconul;
- se va exclude bucata de acoperis de deasupra ferestrei de la bucatarie (est);
- se va mari usa de la intrare (usa normala+1/3);
- o parte din geamurile de la etaj vor fi arcuite.

Interior:

- Se vor inversa spatiile de depozitare/baie de la parter;
- Se va modifica accesul in beci printr-o scara elicoidala;
- Se va "scurta" geamul de la dormitorul matrimonial, cel de 3.1 m (se reduce la aprox . 2m);
- Se va lungi peretele dintre dormitorul matrimonial si dressing (cel pe care este si usa de acces in dormitor).

#50
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru cu o solutie cat mai simpla pentru realizarea structurii consolei de la etaj (din dormitorul matrimonial). Pe un colt al consolei am stalp, iar pe celalat va trebui construit unul. Structuristul spune ca nu este indeajuns, pentru ca iesirea in consola trebuie sa fie in prelungirea unor grinzi. Pe axa B am o grinda care poate fi prelungita, dar ce variante am in zona unde nu exista stalp (vezi zonele incercuite)?

Attached Files


Edited by Devon, 02 April 2014 - 18:00.


#51
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E nevoie de stalp doar la parter. Impreuna cu celalalt stalp vor sustine consola prin niste grinzi evazate sau mai bine cu placa evazata+grinzi evazate ,putandu.se astfel distribui mai bine eforturile catre stalpi si grinda inversa.

#52
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 doarUNom, on 02 aprilie 2014 - 21:21, said:

E nevoie de stalp doar la parter. Impreuna cu celalalt stalp vor sustine consola prin niste grinzi evazate sau mai bine cu placa evazata+grinzi evazate ,putandu.se astfel distribui mai bine eforturile catre stalpi si grinda inversa.

Structuristul a propus varianta cu 2 stalpi la parter (vezi poza stalp B+C). Dar varianta asta imi generaza o mare grinda prin birou/dormitor, argumentul fiind acela ca nu poate sustine consola numai cu un singur stalp si anume stalpul B...

Acum tu spui ca nu e nevoie de stalpul C si ca pot sustine consola printr-o grinda evazata+placa evazata (doar pe stalpii A si B )..Nu inteleg prea bine termeni, poti detalia mai pe intelesul meu de individ oligofren?

Attached Files


Edited by Devon, 02 April 2014 - 22:09.


#53
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cat e deschiderea intre axul A si B ?

#54
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 doarUNom, on 03 aprilie 2014 - 06:27, said:

Cat e deschiderea intre axul A si B ?

Intre axul A si B am 3.8 m iar din axul B pana unde se termina consola am aproximativ 2.8m.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate