Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(Devon) Casa Magurele Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#217
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Buna seara,

Am evaluat situatia si dracu nu este atat de negru precum pare. Acel window seat are in proiect lungime de 2800mm iar acum daca raman cu stalpul ala acolo o sa fie 2100mm. Judecand impactul vizual pe fatada casei parca acum arata mai bine raportat la dimensiunea acelei laturi a casei.

Am masurat cat coboara acea grinda in interiorul camerei de la parter (30cm) si este rezonabil avand in vedere ca inaltimea pana la tavan este se 2.75ml, deci pot sa bag acolo o biblioteca lejer.

Patul in dormitorul matrimonial va fi de 160-180cm latime si spatiul permite a se lasa loc de 50cm intre tablie si window seat pentru acces.

Ferestrele de la parter si etaj vor avea deschidere intre stalpi (nu mai pun spalet) de 2100 mm sau mai putin ceea ce este suficient.

Dpdv structural este ok sa ramanem pe aceeasi solutie cu una din grinzi sprijinita in "T" ca in plansa grinzilor transverale de la cota 2.9.

@dana84
Da, stalpii vin din elevatie si casa este pe cadre. Nu se poate face o diafragma intre cei doi stalpi pentru ca va strica dinamica structurii in caz de seism.

@voitl
Nu am incredere in acele ancore chimice pe partea de stalpi sau alte elemente importante. Eu le consider niste solutii bune acolo unde nu au rol major in unitatea unei structuri sau acolo unde chiar nu mai exista nici o solutie de compromis.

Cand o sa turnam iesirea in consola o sa fac poze sa vedeti ca e frumoasa si asa :).

Saptamana viitoare se vor turna stalpii si se trece rapid la cofrare placa/grinzi.

O seara frumoasa si va multumesc pentru interventiile pertinente.

Edited by Devon, 02 May 2018 - 20:58.


#218
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salutare

Dupa cum se poate vedea suntem in rumegus pana la gat :) , cofram tot.
Cum spuneam, marti, turnam stalpii si apoi trecem la fier pentru placa/grinzi.

Am proforma pentru tigla Tondach Mediteran Plus natur 252mp - 6500 euro la care se aduga montaj 2500 euro (9euro/mp) si jgheaburile+burlanele separat...

As vrea ca lemnul pentru sarpanta sa il cumpar de unde il gasesc mai ieftin si sa il duc la uscat (200lei/mc) si slefuit ca mai apoi sa il tratez la fata locului dupa ce il montez pe casa. A mai procedat cineva pana acum asa? Merita?

O seara de film!

Attached Files


Edited by Devon, 05 May 2018 - 21:53.


#219
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu știu cum ieși ca bani făcând treaba asta (lemn ieftin +transport+uscat+transport) vs lemn uscat dar vezi ca în procesul de uscare lemnul se mai crapă, contorsioneaza.... deci pierderi.
Cel mai bine tratezi înainte de montaj, în felul asta nu rămân părți (suprapunere) netratate.
Tratează, vopsește înainte de montaj părțile care rămân la vedere.

Ce acoperire de beton ai la stalpi?
In poza 4 dreapta cărămidă nu arata ok, straturi orizontale de mortar au grosimi diferite și nici nu sunt țesute tocmai cum trebuia.

#220
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View Postgabian22, on 05 mai 2018 - 22:03, said:

Nu știu cum ieși ca bani făcĂąnd treaba asta (lemn ieftin +transport+uscat+transport) vs lemn uscat dar vezi ca Ăźn procesul de uscare lemnul se mai crapă, contorsioneaza.... deci pierderi.
Cel mai bine tratezi Ăźnainte de montaj, Ăźn felul asta nu rămĂąn părți (suprapunere) netratate.
Tratează, vopsește Ăźnainte de montaj părțile care rămĂąn la vedere.

Ce acoperire de beton ai la stalpi?
In poza 4 dreapta cărămidă nu arata ok, straturi orizontale de mortar au grosimi diferite și nici nu sunt țesute tocmai cum trebuia.

Inca analizez miscarea cu lemnul dar ma incanta ideea ca il pot usca artificial.
Stalpii ar trebui sa aiba 2.5cm conform distantierilor pe care muncitorii i-au pus tocmai acum dupa faza de cofrare...Asa ca voi avea distantieri doar pe parte superioara a stalpilor.

Acel perete are rosturi diferite pentru ca placa are o abatere de vreo 2 cm in zona aia si a trebuit sa incarce cu mortar ca sa ajunga la cota sforii.

Edited by Devon, 05 May 2018 - 22:22.


#221
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Curata tot talasul ramas in cofrag, mai ales la baza stalpilor (acolo e grav daca ramane, ca o sa ai 2 corpuri separate: placa/fundatia-stalpii). Poti folosi un aspirator, e mai eficient.
Arata bine, cu exceptia pozei 4, cum spunea gabian22.

#222
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View PostNukem, on 06 mai 2018 - 10:10, said:

Curata tot talasul ramas in cofrag, mai ales la baza stalpilor (acolo e grav daca ramane, ca o sa ai 2 corpuri separate: placa/fundatia-stalpii). Poti folosi un aspirator, e mai eficient.
Arata bine, cu exceptia pozei 4, cum spunea gabian22.
Ola,

Am aspirat fiecare stalp si apoi am turnat apa sa mai disperseze ce a ramas. S-au turnat stalpii in doua treceri 50%+50%, s-au vibrat si batut cu ciocanul in cofrag (inca nu am decofrat).

Acum ma tot uit dupa vata bazaltica de 150mm si am primit oferta pe ROCKWOOL Frontrock MAX PLUS de 56 lei/mp fara TVA.
Cunoasteti alte variante mai bune la pret respectand aceeasi calitate?

Attached Files


Edited by Devon, 10 May 2018 - 12:58.


#223
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Am decofrat cativa stalpi si arata bine pana acum (mult mai bine decat in poze). Se lucreaza la fier pentru centuri si placa si asezam extrudat de 30mm pe cofraj.

Attached Files


Edited by Devon, 16 May 2018 - 09:43.


#224
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

In aceste poze grinzile lungi sunt jontate pe o lungime de aproximativ 70cm in dreptul stalpilor. E ok dpdv tehnic?

Attached Files


Edited by Devon, 17 May 2018 - 09:41.


#225
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu, pentru ca NU respecta proiectul
Planul de armare arata altceva: https://forum.softpe...2#entry15169331

Intreaba proiectantul daca este ok ca stalpul sa "imbrace" grinda sau invers.

#226
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
#220  Devon: As vrea ca lemnul pentru sarpanta sa il cumpar de unde il gasesc mai ieftin si sa il duc la uscat (200lei/mc) si slefuit ca mai apoi sa il tratez la fata locului dupa ce il montez pe casa. A mai procedat cineva pana acum asa? Merita?

Parerea mea,sa iei lemnul cel mai ieftin=cel mai prost calitativ nu este o idee buna.Lemnul pentru sarpanta trebuie sa corespunda anumitor criterii de calitate conform SR EN 14081-1+A1,in care sunt descrise pe larg defectele ce sunt admise(crapaturi ,noduri,tesituri,torsionari etc) si,da,obligatoriu ca umiditatea sa nu depaseasca 18%.Deasemenea nu este indicat ca lemnul sa fie prea uscat (8-10% este pentru mobila,parchet etc) si deoarece de exemplu daca se folosesc cuie cu inclestare chimica in lipsa umiditatii nu se realizeaza inclestarea.
In ceea ce priveste uscarea mi se pare enorm de mult 200 lei/mc la o umiditate de 15-18 % care e suficienta pentru sarpanta.
Iti sugerez sa gasesti o firma care are si uscator si masina de rindeluit pe 4 fete pentru prismarea elementelor de sarpanta dupa uscare-nu este nevoie de slefuire!Ca si pierderi de material ia in calcul cca 1 cm/latime si 1 cm/pe inaltime adica de ex daca vrei o grinda de 10/15 cm la final va trebui sa comanzi 13/16 cm in verde.Intre 4-6% se "pierde" doar la uscare diferenta fiind necesara la rindeluire.
Ca si pret final in zona mea pretul pe mc finit uscat la 15% rindeluit e cca 1250-1300 lei.

#227
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Arcade :)

View Postgabian22, on 17 mai 2018 - 09:58, said:

Nu, pentru ca NU respecta proiectul
Planul de armare arata altceva: https://forum.softpe...2#entry15169331

Intreaba proiectantul daca este ok ca stalpul sa "imbrace" grinda sau invers.

Am intrebat si e ok ca stalpul sa "imbrace" grinda.
Ba uameni' buni, am imbatranit cu un an cu astia!

Attached Files


Edited by Devon, 18 May 2018 - 22:21.


#228
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salutare,

Am avansat destul de mult cu constructia si iata ca am ajuns la sarpanta.
Toate problemele aparute au fost remediate in timp util cu ajutorul dirigintelui de santier care si-a facut treaba pana acum.
Aici avem cateva poze cu armatura placii de peste etaj. S-au verificat distantierii, cotele grinzilor, grosimea fierului, s-au pus capace la stalpi, capre etc.

Attached Files



#229
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Neata,

Azi incepem sarpanta in forta cu cosoroabe de 140x140, capriori 80x120 si pane 150x200. Pana la urma am cumparat lemn de brad normal cu aproximativ 800 lei/mc.
O sa intervin ulterior cu tratament de ignifugare si anticarii prin pulverizare dupa ce sarpanta va fi finalizata.

Tot azi se incepe si tencuiala exterioara mecanizata pentru a putea ulterior sa montam vata bazaltica.

O zi frumoasa!

#230
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salutare

Si pentru ca nu am prea avut timp de postari in ultima vreme, m-am gandit sa va expun in cateva imagini stadiile prin care a trecut casa.
Tencuiala exterioara cu Hasit, placare cu vata bazaltica Rockwool de 15cm, glafuri cu extrudat de 2cm, doua straturi de material+plasa peste vata (Mapetherm AR2), tigla Tondach Mediteran Plus, sistem pluvial Bilka.
Saptamana viitoare terminam de montat tigla si sistemul pluvial.

O duminica frumoasa!

Attached Files


Edited by Devon, 16 September 2018 - 12:07.


#231
Oltean-Ovidiu

Oltean-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2018
Salut,
Imi poti spune parerea ta despre hidrofobizarea betonului cu Sika dm2? Esti multumit?
La fundatie cu ce ai realizat hidroizolatia?

#232
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View PostOltean-Ovidiu, on 16 septembrie 2018 - 15:28, said:

Salut,
Imi poti spune parerea ta despre hidrofobizarea betonului cu Sika dm2? Esti multumit?
La fundatie cu ce ai realizat hidroizolatia?

Pai deocamdata nu am avut probleme cu infilratii prin peretii beciului. O sa fiu 100% convins in momentul in care fac si trotuarele pentru ca imi mai intra apa prin teava de scurgere de 125mm care trece chiar prin peretele beciului. Inca nu am facut instalatiile la casa ca sa izolez aceasta teava.
Fundatia o hidroizolez cu Igasol de la Sika. Tot cu aceasta emulsie voi lipi si placile de extrudat pe soclul casei.

See ya!

#233
Oltean-Ovidiu

Oltean-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2018
Multumesc
De ce nu ai folisit Sika dm2 la toata fundatia?
La elevatie am inteles ca vei folosi Sika iglasol, dar la partea fundatiei din pamant ce ai folosit?

#234
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
ai terminat exteriorul dar nu ai inca geamuri?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate