Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

(Devon) Casa Magurele Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#181
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Buna seara,

Saptamana trecuta (vineri) s-a turnat placa. Suprafata arata decent la  5 zile de la turnare. Am pus sub ea extrudat de 5 cm.

Attached Files



#182
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015
De 5 am pus si eu. Am mai pus inca 5 peste ea, inainte de sapa. Sa fii atent la inaltimea primei trepte. Eu am pus sapa de 10 cm pentru a nu fi prea mare prima treapta.
Puteam sa fi pus si extrudat de 10, iar sapa sa o fac de 5 cm, dar mi s-a parut prea subtire sapa. Minimul este de 4,5 cm la sapa.
Sa nu uiti de hidroizolatie sub caramida. Eu am pus carton 4kg/mp (cel mai gros) si l-am lipit cu flacara.
Inainte de carton am dar si o mana de cr90 de la ceresit.
La zidarie sa nu puna ca pacala mortar intre caramizi (rostul orizontal). Rostul trebuie sa fie de 1,2 cm in final (adica sa ai cu totul 25 cm).
Altfel, vei iesi cu grinda mai sus. Ce caramida vei lua?

Edited by davidst, 11 November 2015 - 23:36.


#183
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 davidst, on 11 noiembrie 2015 - 23:35, said:

De 5 am pus si eu. Am mai pus inca 5 peste ea, inainte de sapa. Sa fii atent la inaltimea primei trepte. Eu am pus sapa de 10 cm pentru a nu fi prea mare prima treapta.
Puteam sa fi pus si extrudat de 10, iar sapa sa o fac de 5 cm, dar mi s-a parut prea subtire sapa. Minimul este de 4,5 cm la sapa.
Sa nu uiti de hidroizolatie sub caramida. Eu am pus carton 4kg/mp (cel mai gros) si l-am lipit cu flacara.
Inainte de carton am dar si o mana de cr90 de la ceresit.
La zidarie sa nu puna ca pacala mortar intre caramizi (rostul orizontal). Rostul trebuie sa fie de 1,2 cm in final (adica sa ai cu totul 25 cm).
Altfel, vei iesi cu grinda mai sus. Ce caramida vei lua?
O sa pun si eu extrudat de 5 sub sapa. Treptele ies de 16.5 cm inaltime si s-a luat in considerare sapa. In imagini lipseste cate o treapta de la fiecare acces, treapta ce urmeaza a fi turnata (va avea 30 cm adancime). Sub caramida va fi izolatie dar inca nu m-am gandit ce solutie voi alege.
Voi zidi cu Porotherm 30 STH.

Edited by Devon, 12 November 2015 - 11:49.


#184
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015
Si eu tot porotherm de 30 sth am folosit.
Este cea mai scumpa caramida de pe piata.
Intre o caramida scumpa si una ieftina, per total, diferentele nu sunt mai mari de 1000 - 1500 ron (depinde de cantitate).
Din acest motiv am ales si eu caramida scumpa, INSA :
La etaj cred ca am bagat de 2 ori cat am bagat la parter.
Lotul de la etaj a fost foarte casant. Am aruncat in jur de 4 paleti caramida 30 STH si vreo 2 11,5 N+F (tot de la porotherm).
Au venit foarte multe caramizi sparte din transport. Am facut poze, am vb cu Marius Dumitrache (area sales manager la wienerberger) si dupa cateva luni de promisiuni ca imi da contravaloarea a cate unui palet din fiecare INCA nu am primit nimic.
Paletii de caramida au fost luati de dumiserv 360 RON paletul.
Faptul ca este STH(antiseismica): daca doreii nu baga mortar in golurile alea pana la refuz si sa il indese cu mistria, degeaba pui caramida STH. Mortarul trebuie sa intre in patratele alea decupate (ai sa le vezi tu). Eu am stat langa fiecare pe tot parcursul zidirii sa ma asigur ca se indeasa mortar acolo si nu mai intre. Ii verificam cu mistria. :)
Daca ai locas de mortar, iti va intra mai mult mortar (aprope dublu fata de o caramida normala, dreapta).
Buiandrugii ies mai bine (si mai ieftin) daca ii torni decat sa-i cumperi prefabricati.

Eu m-as mai gandi cu caramida in locul tau. Nu stiu ce sa iti recomand, dar eu am avut o experienta proasta cu portherm-ul.

#185
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 09.11.2006
salut. si la mine s-a zidit cu sth 30 si nu cred sa fii aruncat 10 caramizi in total din cauza ca erau casante... am fost foarte multumit. nu stiu ce lot, fabrica, etc.

#186
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 davidst, on 12 noiembrie 2015 - 20:09, said:

Si eu tot porotherm de 30 sth am folosit.
Este cea mai scumpa caramida de pe piata.
Intre o caramida scumpa si una ieftina, per total, diferentele nu sunt mai mari de 1000 - 1500 ron (depinde de cantitate).
Din acest motiv am ales si eu caramida scumpa, INSA :
La etaj cred ca am bagat de 2 ori cat am bagat la parter.
Lotul de la etaj a fost foarte casant. Am aruncat in jur de 4 paleti caramida 30 STH si vreo 2 11,5 N+F (tot de la porotherm).
Au venit foarte multe caramizi sparte din transport. Am facut poze, am vb cu Marius Dumitrache (area sales manager la wienerberger) si dupa cateva luni de promisiuni ca imi da contravaloarea a cate unui palet din fiecare INCA nu am primit nimic.
Paletii de caramida au fost luati de dumiserv 360 RON paletul.
Faptul ca este STH(antiseismica): daca doreii nu baga mortar in golurile alea pana la refuz si sa il indese cu mistria, degeaba pui caramida STH. Mortarul trebuie sa intre in patratele alea decupate (ai sa le vezi tu). Eu am stat langa fiecare pe tot parcursul zidirii sa ma asigur ca se indeasa mortar acolo si nu mai intre. Ii verificam cu mistria. :)
Daca ai locas de mortar, iti va intra mai mult mortar (aprope dublu fata de o caramida normala, dreapta).
Buiandrugii ies mai bine (si mai ieftin) daca ii torni decat sa-i cumperi prefabricati.

Eu m-as mai gandi cu caramida in locul tau. Nu stiu ce sa iti recomand, dar eu am avut o experienta proasta cu portherm-ul.

 catalin.cernat, on 13 noiembrie 2015 - 11:39, said:

salut. si la mine s-a zidit cu sth 30 si nu cred sa fii aruncat 10 caramizi in total din cauza ca erau casante... am fost foarte multumit. nu stiu ce lot, fabrica, etc.
Caramida Porotherm de 30 sth este un produs des folosit in constructii datorita probabil cifrelor din fisa tehnica si punerea in opera intr-un mod armonios. David, cum spunea si Catalin este posibil sa fie doar o coincidenta trista cazul tau pentru ca citind acest forum mi-a intarit convingerea ca este un produs bun. Cred ca trebuie verificat cu atentie locul de unde provine caramida si modul in care ea este manipulata pana la punerea in opera dar nu exclud posibilitatea sa dai peste un lot neconform. Imi exprim regretul ca in cazul tau ASMul firmei producatoare s-a cam spalat pe maini de responsabilitate. Pe locul doi ar fi Brikston preferand coeficientul termic in detrimetrul rezistentei la compresiune avand in vedere ca am un proiect pe cadre.

Edited by Devon, 13 November 2015 - 20:44.


#187
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salutare,

Dupa o absenta destul de lunga de pe forum, am reusit sa decofrez si eu fundatia Posted Image .
In aproximativ 55 zile incepem faza urmatoare care sper sa ma tina pana la final intr-un ritm sustinut de bani si nervi.
In cateva zile imi iese reautorizarea, poate imi iese si intelegerea cu un constructor...

Ca de obicei voi avea nevoie de sfaturile voastre pertinente si de rabdare acolo unde chiar nu ma pricep.
Va reamintesc ca vorbim de o casa beci+P+etaj (cu placa peste) in constructie pe cadre.

Suprafete: 226 mp construiti fara terasa si garaj
                 178 mp utili fara terasa si garaj




Uraaa!

#188
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

Am gasit un producator de sarpanta industrializata asamblata cu placi multicui (Mitek).
A mai lucrat cineva cu ei? As avea nevoie de un feedback!
Ei realizeaza de la zero proiectarea sarpantei in functie de proiectul casei si mai apoi de releveul facut la fata locului.

Lemnul poate fi tratat in fabrica si se poate opta pentru transport si montaj.

O zi frumoasa

#189
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am vazut ca ati folosit aditiv DM2. Cum se prezinta beciul? Au aparut infiltratii?

#190
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

 Devon, on 12 martie 2018 - 17:35, said:

Salut,

Am gasit un producator de sarpanta industrializata asamblata cu placi multicui (Mitek).
A mai lucrat cineva cu ei? As avea nevoie de un feedback!
Ei realizeaza de la zero proiectarea sarpantei in functie de proiectul casei si mai apoi de releveul facut la fata locului.

Lemnul poate fi tratat in fabrica si se poate opta pentru transport si montaj.

O zi frumoasa

Daca nu ai o sarpanta speciala, nu cred ca se justifica. Adica...poti cere o oferta...dar o sa fugi cand vei vedea pretul.

#191
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 ionut27, on 12 martie 2018 - 18:15, said:

Am vazut ca ati folosit aditiv DM2. Cum se prezinta beciul? Au aparut infiltratii?
In acest moment am cam 5 cm de apa in beci. Stadiul constructiei este la cota zero si orice cantitate de apa aflata pe suprafata placii tinde sa se scurga prin gura de acces in beci.
Nu imi dau seama asadar daca apa din beci provine de sus sau din pereti. Cert e ca odata apa ajunsa acolo, nivelul ei nu scade deci....o sa vad mai exact cand voi ridica peretii si voi turna placa peste parter.


 the_lion, on 12 martie 2018 - 20:01, said:

Daca nu ai o sarpanta speciala, nu cred ca se justifica. Adica...poti cere o oferta...dar o sa fugi cand vei vedea pretul.

Am cerut oferta si saptamana aceasta trebuie sa aflu care este scorul.

#192
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

Am obtinut pretul sarpantei Mitek (4450 euro +tva) ce include lemn de rasinoase C24 uscat, placile multicui aferente imbinarii lemnului prin presare.
O alta varianta ar fi din lemn stratificat rasinoase respectand sectiunile elementelor din proiect la pretul de 4600 euro TVA inclus.

O zi frumoasa

#193
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

 Devon, on 20 martie 2014 - 12:07, said:

Salut,

S-a lucrat la modelarea 3D conform temei propuse de mine. La interior se va pastra 90% din configuratia initiala, in schimb exteriorul a fost regandit astfel incat sa preia in arhitectura elemente specifice toscane/mediteraneene. Incerc cu ajutorul vostru sa imi dau seama ce anume mai poate fi "optimizat" la exterior.
Pfoaa, abia acum am vazut....
Bai ce-mi place terasa aia! Am visat si eu asa, dar nu m-a lasat gasca....

 Devon, on 06 martie 2018 - 11:22, said:

Salutare,

Dupa o absenta destul de lunga de pe forum, am reusit sa decofrez si eu fundatia
Unde dreq ai umblat? Ce ma bucur...credeam ca sint singur pe-aici la intirziati...:D

#194
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 viotl, on 30 martie 2018 - 03:53, said:

Pfoaa, abia acum am vazut....
Bai ce-mi place terasa aia! Am visat si eu asa, dar nu m-a lasat gasca....


Unde dreq ai umblat? Ce ma bucur...credeam ca sint singur pe-aici la intirziati...Posted Image

Salut,

In primul post scriam ca termenul estimat de constructie ar fi 4 ani si iata-ma in al partulea an cu o fundatie turnata si .....atat.
Dar cum speranta moare ultima, acum incerc sa ingras porcul in ajun si poate anul acesta sa fie cu noroc.
De la terasa aia cer multe in acest moment fiindca m-am gandit sa construesc pe ea un gratar. Initial ma gandisem sa fac un foisor cu gratar langa terasa dar dupa ce am vazut gratare construite chiar in terasa fara pic de fum in interior, ma tot bate gandul sa aplic si eu strategia asta.
Locul pentru gratar l-am marcat in poza. Evacuarea fumului as vrea sa o fac la o inaltime considerabila.

Eh ce ziceti?

Attached Files

  • Attached File  6.jpg   978.77K   79 downloads

Edited by Devon, 02 April 2018 - 12:14.


#195
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

 Devon, on 02 aprilie 2018 - 12:11, said:

Salut,

In primul post scriam ca termenul estimat de constructie ar fi 4 ani si iata-ma in al partulea an cu o fundatie turnata si .....atat.
Dar cum speranta moare ultima, acum incerc sa ingras porcul in ajun si poate anul acesta sa fie cu noroc.
De la terasa aia cer multe in acest moment fiindca m-am gandit sa construesc pe ea un gratar. Initial ma gandisem sa fac un foisor cu gratar langa terasa dar dupa ce am vazut gratare construite chiar in terasa fara pic de fum in interior, ma tot bate gandul sa aplic si eu strategia asta.
Locul pentru gratar l-am marcat in poza. Evacuarea fumului as vrea sa o fac la o inaltime considerabila.

Eh ce ziceti?

Inca de la inceputul expunerii proiectului ai pus accentul pe stilul mediteranean, cu mostre de idei grozave in sensul asta gasite de tine.
Apropos de termenul de finalizare, cu siguranta toti beneficiarii care stiu ce vor de la lucrare, nu il pot respecta chiar daca incepeau lucrarea imediat, avand in vedere calitatea profesionala a stimabilei bresle a meseriasilor.
Totusi, am o curiozitate. Nu reusesc sa identific elementele mediteranene in componenta stilului arhitectural exterior al casei. Poate compenseaza la interior. :)
Umbla legenda ca mediteraneenii isi trag foisoare cu gratar in fata intrarii, desigur cu tiraj fortat :)
Spor in toate !

#196
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

 davidst, on 12 noiembrie 2015 - 20:09, said:

Si eu tot porotherm de 30 sth am folosit.
Este cea mai scumpa caramida de pe piata.
Intre o caramida scumpa si una ieftina, per total, diferentele nu sunt mai mari de 1000 - 1500 ron (depinde de cantitate).
Din acest motiv am ales si eu caramida scumpa, INSA :
La etaj cred ca am bagat de 2 ori cat am bagat la parter.
Lotul de la etaj a fost foarte casant. Am aruncat in jur de 4 paleti caramida 30 STH si vreo 2 11,5 N+F (tot de la porotherm).
Au venit foarte multe caramizi sparte din transport. Am facut poze, am vb cu Marius Dumitrache (area sales manager la wienerberger) si dupa cateva luni de promisiuni ca imi da contravaloarea a cate unui palet din fiecare INCA nu am primit nimic.
Paletii de caramida au fost luati de dumiserv 360 RON paletul.
Faptul ca este STH(antiseismica): daca doreii nu baga mortar in golurile alea pana la refuz si sa il indese cu mistria, degeaba pui caramida STH. Mortarul trebuie sa intre in patratele alea decupate (ai sa le vezi tu). Eu am stat langa fiecare pe tot parcursul zidirii sa ma asigur ca se indeasa mortar acolo si nu mai intre. Ii verificam cu mistria. :)
Daca ai locas de mortar, iti va intra mai mult mortar (aprope dublu fata de o caramida normala, dreapta).
Buiandrugii ies mai bine (si mai ieftin) daca ii torni decat sa-i cumperi prefabricati.

Eu m-as mai gandi cu caramida in locul tau. Nu stiu ce sa iti recomand, dar eu am avut o experienta proasta cu portherm-ul.
Unde era produsa? Gura Ocnitei?

#197
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

 danmannx, on 14 aprilie 2018 - 23:25, said:

Unde era produsa? Gura Ocnitei?
Salut,

Este posibil sa fie produsa acolo deoarece Wienerberger au o fabrica mare prin zona aceea.
Problema pe care o intampin este inexistenta acestei caramizi pe piata la ora actuala din cauza fabricantului.
Am gasit cu greu 15 paleti la un distribuitor de materiale, dar nu a reusit sa-mi spuna cat va dura reaprovizionarea cu restul de 15 paleti (am nevoie de 30 paleti in total).
Ce hidroizolant sa pun pe placa sub caramida? Care ar fi solutia cea mai sigura?

Am de forat un put de 20-25ml sapat in a doua panza freatica pentru uz permanent (apa menajera si irigatii).
Am ales sa folosesc tubulatura albastra Valrom de 200mm cu grosime 8mm+filtru 200mm cu fanta de 0.75mm.
Tubul PVC il cumpar eu si acum am nevoie de un putar bun. Ceva recomandari aveti?


Multumesc

Edited by Devon, 16 April 2018 - 12:29.


#198
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

 Devon, on 16 aprilie 2018 - 12:28, said:

Salut,

Este posibil sa fie produsa acolo deoarece Wienerberger au o fabrica mare prin zona aceea.
Problema pe care o intampin este inexistenta acestei caramizi pe piata la ora actuala din cauza fabricantului.
Am gasit cu greu 15 paleti la un distribuitor de materiale, dar nu a reusit sa-mi spuna cat va dura reaprovizionarea cu restul de 15 paleti (am nevoie de 30 paleti in total).
Ce hidroizolant sa pun pe placa sub caramida? Care ar fi solutia cea mai sigura?




Multumesc
Eu am primit initial caramida facuta la GO. Era de neutilizat- foarte casanta. Am cerut schimbarea ei cu cea facuta la Sibiu. Nu exista grad de comparatie.
Hidro sub zidarie :am folosit Hydrostop Atlas :
http://www.picollo.r...--p467850.html.
Peste el am lipit carton cu ardezie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate