Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(Devon) Casa Magurele Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca s-ar alege varianta unei caramizi sth de 38, atunci nu vad rostul unei structuri in cadre . Mergand pe o structura portanta, folosind aceasta caramida , se poate ajunge la samburi de 25 ce pot fi acoperiti la exterior cu blocuri ceramice de 12 .
Iar ca o idee generala , pentru ca tot observ aceasta discutie pe acest forum : atunci cand structura in cadre se realizeaza odata cu zidaria , atunci avem de a face cu o structura duala-mixta , la care unul dintre cei doi - cadrele sau zidurile, sunt considerati predominanti ca preluatori de forte taietoare , iar impreuna preiau incarcarile verticale si cele orizontale. In cazul cadrelor simple , cu zidaria realizata dupa ridicarea cadrelor , avem de a face cu un sistem structural in cadre -individual , la care incarcarile verticale si cele orizontale sunt preluate doar de cadrele din beton armat . Iar zidaria nu preia absolut nimic , decat ca se dispune ca material de umplutura.
Deci , nu se poate vorbi de o structura in cadre atunci cand zidaria e executata odata cu cadrele. Chiar daca aceasta e realizata din bca sau un alt material mai putin portant , nu se poate vorbi de o structura individuala in cadre , pentru ca zidaria in acest caz ajuta la preluarea de eforturi orizontale. Adica nu preia vertical datorita slabei portante , dar preia orizontal prin formarea peretilor din teserea cu mortar al blocurilor de zidarie , ce sunt legate impreuna de cadrele de beton.

#20
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View PostdoarUNom, on 18 martie 2014 - 10:46, said:

Daca s-ar alege varianta unei caramizi sth de 38, atunci nu vad rostul unei structuri in cadre . Mergand pe o structura portanta, folosind aceasta caramida , se poate ajunge la samburi de 25 ce pot fi acoperiti la exterior cu blocuri ceramice de 12 .
Iar ca o idee generala , pentru ca tot observ aceasta discutie pe acest forum : atunci cand structura in cadre se realizeaza odata cu zidaria , atunci avem de a face cu o structura duala-mixta , la care unul dintre cei doi - cadrele sau zidurile, sunt considerati predominanti ca preluatori de forte taietoare , iar impreuna preiau incarcarile verticale si cele orizontale. In cazul cadrelor simple , cu zidaria realizata dupa ridicarea cadrelor , avem de a face cu un sistem structural in cadre -individual , la care incarcarile verticale si cele orizontale sunt preluate doar de cadrele din beton armat . Iar zidaria nu preia absolut nimic , decat ca se dispune ca material de umplutura.
Deci , nu se poate vorbi de o structura in cadre atunci cand zidaria e executata odata cu cadrele. Chiar daca aceasta e realizata din bca sau un alt material mai putin portant , nu se poate vorbi de o structura individuala in cadre , pentru ca zidaria in acest caz ajuta la preluarea de eforturi orizontale. Adica nu preia vertical datorita slabei portante , dar preia orizontal prin formarea peretilor din teserea cu mortar al blocurilor de zidarie , ce sunt legate impreuna de cadrele de beton.

Multumesc pentru raspunsul clar si argumentat, ramane de vazut in ce masura pot adopta structuta duala-mixta avand in vedere ca doresc a inveli casa cu tigla ceramica, deci incarcari suplimentare si astfel nu stiu in ce masura se pot pastra stalpii de 25x25. Nu ma pricep la calculul specific privind dimnesionarea structurii, dar eu as dori sa pot folosi caramida de 38 impreuna cu cea de 11.5 pentru "mascarea" elementelor structurale (stalpi, grinzi).

View Postgabian22, on 17 martie 2014 - 23:06, said:

Caramida de 38 cm latime porotherm 38 STH sau brickston BKS 38.  Astfel iti raman ~8cm de izolatie suplimentara in zona stalpilor.
Mai ai si varianta Cemacon 44 dar... personal nu as folosi.

De ce nu sustii modelul Cemacon 44?

#21
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu are gol pt mortar

#22
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

S-a lucrat la modelarea 3D conform temei propuse de mine. La interior se va pastra 90% din configuratia initiala, in schimb exteriorul a fost regandit astfel incat sa preia in arhitectura elemente specifice toscane/mediteraneene. Incerc cu ajutorul vostru sa imi dau seama ce anume mai poate fi "optimizat" la exterior.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   233.8K   203 downloads
  • Attached File  2.jpg   230.98K   203 downloads
  • Attached File  3'.jpg   225.46K   200 downloads
  • Attached File  4.jpg   227.73K   178 downloads
  • Attached File  5.jpg   280.94K   182 downloads
  • Attached File  6.jpg   329.79K   172 downloads
  • Attached File  7.jpg   278.63K   163 downloads

Edited by Devon, 20 March 2014 - 12:07.


#23
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E frumoasa!

#24
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostBodCasa, on 20 martie 2014 - 13:53, said:

E frumoasa!
Foarte...

#25
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDevon, on 20 martie 2014 - 12:07, said:

Incerc cu ajutorul vostru sa imi dau seama ce anume mai poate fi "optimizat" la exterior.
E schimbata in bine fata de varianta de la care s-a plecat Posted Image La unele ferestre poate ar merge schimbata forma acestora ca sa nu mergi doar pe linii drepte, mai ales ca ai in unele locuri arcade.
Attached File  02.jpg   313.59K   84 downloads

#26
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Multumesc pentru aprecieri! Voi face si o varianta cu ferestrele arcuite dar deocmadata ma axez pe organizarea cat mai exacta a interiorului.
Am primit si varianta2 pentru planuri in care s-au facut unele modificari si anume:
1.parter
- delimitare bucatarie de living printr-un zid din care vor pleca usi glisante in cazul in care se va dori izolarea totala;
- pe acelasi zid dintre buicatarie si living a aparut un semineu;
- a fost regandit -prea putin dupa parerea mea- spatiul de la intrare: baie+depozitare+hol . Aici astept sugestii!;
- s-a modificat terasa din spate;
- au disparut cateva geamuri si s-a mutat usa biroului mai sus.

2.etaj
-Balconul de pe fata principala s-a transformat intr-un acoperis;
-Am cerut o iesire in consola in dormitorul matrimonial cu scopul de a amenaja un "window seat" vezi pozele.

Suprafata construita totala inclusiv beci (fara loc de parcare si terasa) - aprox. 225mp
Suprafata utila (fara loc de parcare si terasa) - aprox. 175mp

Attached Files


Edited by Devon, 20 March 2014 - 21:20.


#27
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Din cate stiu eu terasa si parcare intra la suprafata construita.

Cat estimezi ca va costa toata treaba?

#28
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E frumos patul ala sub (la nivelul) ferestrei.....
Am văzut asa ceva ;a Castelul Huniazilor, și la Versailles!

#29
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View Postgabian22, on 20 martie 2014 - 23:51, said:

Din cate stiu eu terasa si parcare intra la suprafata construita.

Cat estimezi ca va costa toata treaba?

Eu estimez ca se va ridica undeva la 100 - 120 mii euro (420 eur/m2) suma care deja imi provoaca o stare de lesin.

View PostBodCasa, on 21 martie 2014 - 11:12, said:

E frumos patul ala sub (la nivelul) ferestrei.....
Am văzut asa ceva ;a Castelul Huniazilor, și la Versailles!

Argumentele pentru aparitia acelei iesiri in consola pe partea de sud ar fi aportul de lumina, infrumusetarea fatadei si crearea acelui spatiu destinat "patului de sub fereastra". Aceasta decizie imi generaza cateva probleme in aranjarea patului matrimonial..sper sa gasec o solutie convenabila estetic.

#30
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008
Cautand o scara cat mai economica d.p.d.v al spatiului pentru accesul in beci, am dat peste o solutie ingenioasa de stocare pentru sticlele de vin. Anexez cateva poze si un filmultet dar sistemul este folosit in mai multe variante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IuIbsTuKFuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Devon, 23 March 2014 - 21:47.


#31
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
E buna ideea cu scara daca poti dormi in beci pentru ca dupa prima sticla de vin nu vei mai putea urca, vei putea doar sa cobori, mai rapid sau mai lent, in functie de vin, numarul de sticle baute si cantitatea de alcool-dehidrogenaza. Hac...

#32
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Vezi sa nu faci ca Boc :))) .

Fac pariu ca scara plus sistemul de inchidere costa cat 2 subsoluri de casa.Am zis subsol nu beci :)))

#33
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDevon, on 21 martie 2014 - 12:54, said:

Eu estimez ca se va ridica undeva la 100 - 120 mii euro (420 eur/m2) suma care deja imi provoaca o stare de lesin.
Eu as zice sa te gandesti la un min 450 eur/mp, arcadele, acoperisul in multe ape, peretele ala iesit in consola, placarile cu piatra presupun..... toata astea costa.

Ref la modelarea 3D din postul 22, poza 6, acolo ramane un balcon cumva ca o gauta in acoperis? Personal nu-mi place cum se vede si nici nu-i vad rostul.

#34
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View Postgreuceanutm, on 24 martie 2014 - 10:04, said:

E buna ideea cu scara daca poti dormi in beci pentru ca dupa prima sticla de vin nu vei mai putea urca, vei putea doar sa cobori, mai rapid sau mai lent, in functie de vin, numarul de sticle baute si cantitatea de alcool-dehidrogenaza. Hac...

Cu scara asta se recomanda instalarea unui buton de panica in beci conectat la nevasta sau mai bine la o firma de ingrijiri la domiciliu.


View PostCarapicho, on 24 martie 2014 - 10:17, said:

Vezi sa nu faci ca Boc Posted Image)) .

Fac pariu ca scara plus sistemul de inchidere costa cat 2 subsoluri de casa.Am zis subsol nu beci Posted Image))

Am vazut o varianta cu sistem de inchidere mai simplu, fara actionare electrica.

Edited by Devon, 24 March 2014 - 11:50.


#35
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu cred ca te va duce la mult mai mult de 120k , mai ales ca ai prevzut si beci, eu cred ca asa cum e prevazuta va ajunge la 200k. Casa este frumoasa si aerul ei aparte, dar aceste utilitati prevazute cresc cu mult costul total, asa ca mare grija si nu le subestima. Vezi la partea de subsol, vecinii mei plang la fiecare ploaie zdrava, au prevazut niste camere la subsol si scot apa cu pompa.

Nu sunt gica-contra, insa aceste lucruri daca nu ti le spune nimeni, o sa le regreti mai tarziu.

#36
Devon

Devon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2008

View Postgabian22, on 24 martie 2014 - 11:10, said:

Eu as zice sa te gandesti la un min 450 eur/mp, arcadele, acoperisul in multe ape, peretele ala iesit in consola, placarile cu piatra presupun..... toata astea costa.

Ref la modelarea 3D din postul 22, poza 6, acolo ramane un balcon cumva ca o gauta in acoperis? Personal nu-mi place cum se vede si nici nu-i vad rostul.

Ai dreptate privind utilitatea acelui balcon. O sa fac o randare fara el. Initial erau doua balcoane si am zis totusi sa las unul pe spate din "inertia" faptului ca la bloc am balcon, dar cum spuneai si tu este cam degeaba mai ales ca imi va crea probleme privind scoaterea apei in exterior.

View Postthalia, on 24 martie 2014 - 12:22, said:

Eu cred ca te va duce la mult mai mult de 120k , mai ales ca ai prevzut si beci, eu cred ca asa cum e prevazuta va ajunge la 200k. Casa este frumoasa si aerul ei aparte, dar aceste utilitati prevazute cresc cu mult costul total, asa ca mare grija si nu le subestima. Vezi la partea de subsol, vecinii mei plang la fiecare ploaie zdrava, au prevazut niste camere la subsol si scot apa cu pompa.

Nu sunt gica-contra, insa aceste lucruri daca nu ti le spune nimeni, o sa le regreti mai tarziu.

De doi ani am tot intors problema pe toate partile ca noi toti dealtfel si am ajuns la concluzia ca decat sa fac o casa calculata la sange, fara elemente costisitoare si care sa nu imi ofere satisfactia ca ma reprezinta, mai bine ma potolesc si incerc sa ma obisnuiesc cu traiul la bloc pana la "final". Cu alte cuvinte, ceea ce incerc sa realizez acum se contureaza din suflet, astfel incat sa inlocuiesc pe cat posibil orice urma de regret ulterior ca am construit o casa fara valoare sentimentala.

Beciul are 10mp utili si va ridica valoarea constructiei, dar nu exagerat de mult. Exista intradevar un risc privind infiltratiile, dar urmaresc pe cat posibil izolarea lui ca la carte. Sper sa nu fiu nevoit sa iti dau dreptate cu cei 200k euro, totusi mi se pare o suma mult prea mare intrecand orice estimare pesimista chiar daca as include si mobilarea casei. Am citit jurnalul tau si admir curajul si preseverenta de care dai dovada.

Edited by Devon, 24 March 2014 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate