Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Ce facultate sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postbarbu78, on 25 martie 2014 - 12:40, said:

Ti-am aratat trei metode de rezolvare, de la varianta mai putin precisa, trecind prin metoda clasica si ajungind la aparatul strict matematic si toate metodele dau acelasi rezultat!

Dumneata nu ai aratat strict nimic in afara de citarea unor mesaje si gura mare. Nu ai scris nicio formula, nu ai rezolvat cu mana proprie nimic relativ la aceasta problema sau la ceva asemanator, nu ai indicat in clar niciun rezultat, insa continui sa imprastii vorbe goale desi te-am indemnat repetat sa scrii concret ceva util. Daca as fi avut la vreun examen vreun student care sa procedeze ca dumneata, in mod sigur nu ar fi luat niciodata nota de trecere: atitudinea dumitale este mult mai deficitara decat a intiatorului topicului si este specifica unui troll netistic, ceea ce indica o persoana cu care orice discutie este sortita aprioric cosului de gunoi.

Quote

Daca nu intelegi, acumulezi informatii in zadar!
Nu sint dispus sa-mi pierd timpul explicindu-ti, ca nu se prinde!

Gata, ai avut momentul dumitale de glorie, ai zis-o si pe-asta, acum poti sa te intorci la alte activitati.

Quote

Ca paranteza: rezistenta voltmetrului nu trebuie sa influenteze masuratorile. Fa calculele in aceste conditii, daca poti!

Fara paranteza, in mesajul indicat aici afli de ce prezenta unui voltmetru non-ideal influenteaza totusi masuratorile si afli si cum se poate modela matematic un voltmetru ideal.

Quote

Nu ai inteles nimic de la miC Lewin de la MIT!
De la asta ai invatat?

Daca ai fi urmarit cu atentie filmuletul ai fi vazut ca Lewin explica "pen slip"-ul si ca toate celelalte calcule care urmeaza sunt corecte in ciuda faptului ca a pus o linie de fractie in locul semnului de inmultire. Evident, pentru a intelege ca e vorba de o scapare fara importanta practica trebuie sa te pricepi cat de cat la ce spune el acolo, un troll de competente dovedite doar in diversiuni penibile pe forumuri n-are cum sa aprecieze partea fundamentala a chestiunii (pe care o poti gasi explicata mai pe larg si in cursul scris de la MIT folosit de Lewin, dar si in alte lucrari de specialitate si pe care, nefiind in domeniu, n-ai avut ocazia sa le citesti pana acum).
In rest, am invatat si de la Lewin cate ceva, asa cum am invatat mai mult sau mai putin de la toti profesorii pe care i-am avut la diversele scoli si universitati pe la care am trecut in decursul anilor, sau cum am invatat din cursuri, lucrari de specialitate si discutii cu colegii. Doar de la dumneata nu am ce invata fiindca dumneata nu produci altceva decat un nimic galagios: dat fiind ca meseria fizicianului este sa stie ce sa neglijeze, imi voi face meseria inca o data si nu voi mai lua in consideratie verbiajul dumitale pe aceasta arie. In momentul in care te vei decide (daca acest lucru se va intampla, de la un troll insa nu ma astept in mod realist sa isi depaseasca propria conditie) sa scrii cu manuta proprie niste calcule efective, poate ca am sa le raspund.


#92
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
discutiile despre problema propusa sunt mutate pe aria de stiinta in acest topic

#93
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Am postat la topicul indicat.

Edited by real32, 02 August 2020 - 15:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate