Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ce facultate sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014
Buna ziua,

Ma aflu intr-o dilema importanta a vietii mele. Eu am fost un baiat constiincios, am avut mereu medii de 10, am fost la olimpiade, am obtinut rezultate bune. Anul acesta termin liceul si prin urmare am aplicat la facultati in America. Am fost acceptat atat la Harvard cat si la MIT, la ambele urmand sa studiez fizica cu specializarea in fizica cuantica. Am gasit acest forum unde observ o minunata comunitate de oameni educati stiintific si m-am gandit ca este locul ideal unde pot fi sfatuit cu profesionalism in legatura cu calea pe care sa o aleg in cariera. La care din cele 2 universitati de top pe plan mondial sa imi urmez viitoarele studii ? Am citit multe despre ambele facultati si ambele au punctele lor forte, dar as dori sa aud si parerea unor oameni informati ca dumneavoastra.

Va multumesc.
Al dumneavoastra,
Viorel Pastravanu

Edited by Viorel_Pastravanu, 09 March 2014 - 14:59.


#2
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
LOL...La univ. din SUA se aplica din cls. 10-11, iar specializarea/directia de studiu se alege in primul an. Asa ca nu stiu cat de veridica este situatia ta.

Edited by s-brody, 09 March 2014 - 15:27.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Eu sunt prea prost sa-mi dau cu parerea,dar daca e adevarat ce scrii
Bravo tie si succes

#4
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
MIT e  recunoscuta pt performanta in lumea stiintelor exacte,Harvard pt cea in stiintele umaniste,asta e parerea mea de profan,oricum Harvard e un nume extrem de sonor,asa ca succes pe mai departe!Posted Image

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008
Am voie sa nu te cred?

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Da un HyperSuperion nu te coafeaza?

#7
boby32

boby32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.02.2014

View Postpetre69, on 09 martie 2014 - 15:30, said:

Eu sunt prea prost sa-mi dau cu parerea,dar daca e adevarat ce scrii
Bravo tie si succes

Posted Image

#8
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostViorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 14:57, said:

La care din cele 2 universitati de top pe plan mondial sa imi urmez viitoarele studii ?

Se da urmatorul circuit de forma circulara constituit dintr-un fir conductor omogen de sectiune constanta si de raza 10 cm, mult mai mare decat diametrul firului. Circuitul este plasat intr-o zona in care exista un camp magnetic uniform perpendicular pe planul circuitului (iesind din pagina), variabil in timp dupa legea B(t) = t/pi (t exprimat in secunde, B in tesla). Ce indica un voltmetru conectat intre punctele A si B diametral opuse?
Attached File  cercAB.gif   5.23K   24 downloads
In functie de raspunsul dumitale la problema vine si sfatul.

Edited by mdionis, 09 March 2014 - 17:19.


#9
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011
Fiind circuit inchis  cu un fir omogen, tensiunea in puncte diametral opuse trebuie sa fie 0.

#10
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostCiuciulete, on 09 martie 2014 - 19:02, said:

Fiind circuit inchis  cu un fir omogen, tensiunea in puncte diametral opuse trebuie sa fie 0.

Nu dumneata trebuie sa raspunzi ci initiatorul topicului.

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCiuciulete, on 09 martie 2014 - 19:02, said:

Fiind circuit inchis  cu un fir omogen, tensiunea in puncte diametral opuse trebuie sa fie 0.

Du-te la harvard, MIT-ul nu-i de tine. hahahahah


Hai Pastravanule, mor de nerabdare sa vad cum raspunzi. Eu imi tin raspunsul in gand, dar daca raspunzi ca mine, merg si eu cu tine la facultate. ahahahah

Edited by maccip, 09 March 2014 - 19:16.


#12
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

View Postmdionis, on 09 martie 2014 - 17:17, said:

Se da urmatorul circuit de forma circulara constituit dintr-un fir conductor omogen de sectiune constanta si de raza 10 cm, mult mai mare decat diametrul firului. Circuitul este plasat intr-o zona in care exista un camp magnetic uniform perpendicular pe planul circuitului (iesind din pagina), variabil in timp dupa legea B(t) = t/pi (t exprimat in secunde, B in tesla). Ce indica un voltmetru conectat intre punctele A si B diametral opuse?
Attachment cercAB.gif
In functie de raspunsul dumitale la problema vine si sfatul.

Va multumesc pentru aceasta frumoasa problema.

Din legea a 3-a al lui Maxwell, sau legea lui Faraday pentru inductie, stim ca un camp magnetic variabil perpendicular pe un circuit de forma circular, induce in acesta un camp electric.
Prima data avem nevoie sa calculam fluxul magnetic. Acesta este FI = B*A, deci avem FI = t/pi * pi * r^2 = t*r^2.

Pentru a ii afla variatia in timp, diferentiem fluxul magnetic in functie de timp si obtinem: dFI/dt = r^2.

Acesta induce un camp electric dupa formula: integrala circulara (E * ds). Deoarece campul electric indus la fiecare punct este acelasi, poate fi scos in afara integralei, si mai ramanem doar cu integrala pentru elementul de linie, care va da 2pi*r.

Vom avea astfel un camp electric: E = -r^2/(2pi*r) = -r/(2pi)

Diferenta de potential intre 2 puncte A si B este data de integrala de linie a campului electric intre acele 2 puncte. Campul electric fiind constant, cum am spus si mai sus, iese in afara integralei, si mai ramanem cu integrala de linie pentru jumatate de cerc, care va fi pi*r.

In concluzie, avem: V = -r/(2pi) * pi*r = - r^2/2 = -0.01/2 = -0.005V = -5mV.

Semnul "-" in acest caz nu conteaza, el doar aratand directia campului electric in fir.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Vezi ca campul ala ala magnetic in care introduci spira aia in scurt se modifica, adica nu ma respecta legea initiala. O spira in scurt produce si ea camp magnetic de semn contrar, deci o cam zgudui cu calculele alea ale tele.

Dar de solutia data de Ciuciulete ce zici?

Eu si cu Ciuciulete mergem la MIT si la harvard, tu stai aici la hypersuperion.

Edited by maccip, 09 March 2014 - 19:38.


#14
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostViorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 19:33, said:

In concluzie, avem: V = -r/(2pi) * pi*r = - r^2/2 = -0.01/2 = -0.005V = -5mV.

Semnul "-" in acest caz nu conteaza, el doar aratand directia campului electric in fir.

Acesta este ultimul raspuns?!

#15
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

View Postmdionis, on 09 martie 2014 - 19:45, said:

Acesta este ultimul raspuns?!

Da. Campul magnetic va crea in fir o forta electromotoare. Pentru tot cercul ai 10mV. Daca pui o sarcina de test in punctul A, aceasta va merge pe fir pana in punctul B, si fiind jumatate din drum, va reprezenta o tensiune de 5mV.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View PostViorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 19:55, said:


Da. Campul magnetic va crea in fir o forta electromotoare. Pentru tot cercul ai 10mV. Daca pui o sarcina de test in punctul A, aceasta va merge pe fir pana in punctul B, si fiind jumatate din drum, va reprezenta o tensiune de 5mV.

Tensiune ai? Ai!
Amperaj ai? Ai! Ba chiar o gramada daca pui supraconductori de 10kA.
Am pus-o! Pai in cazul asta vom putea avea energie din nimic. Bagi in loc de spira o bobina de 1000 de spire cu ce sarcina vrei pe ea (de exemplu un oras intreg) si produci angro dintr-un macnet de frigider pe care-l misti cu degetul pe langa acea bobina.
hahahahaha

#17
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostViorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 19:55, said:

Da. Campul magnetic va crea in fir o forta electromotoare. Pentru tot cercul ai 10mV. Daca pui o sarcina de test in punctul A, aceasta va merge pe fir pana in punctul B, si fiind jumatate din drum, va reprezenta o tensiune de 5mV.

Deci voltmetrul masoara 5 mV?!
Cu ce semn? (nu e acelasi lucru daca acul o ia la stanga sau la dreapta, sau daca instrumentul digital arata 0.005 sau -0.005: semnul are semnificatie fizica evidenta)

#18
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

View Postmaccip, on 09 martie 2014 - 20:04, said:

Tensiune ai? Ai!
Amperaj ai? Ai! Ba chiar o gramada daca pui supraconductori de 10kA.
Am pus-o! Pai in cazul asta vom putea avea energie din nimic. Bagi in loc de spira o bobina de 1000 de spire cu ce sarcina vrei pe ea (de exemplu un oras intreg) si produci angro dintr-un macnet de frigider pe care-l misti cu degetul pe langa acea bobina.
hahahahaha

Cum sa faci asa ceva ? Problema specifica un camp magnetic variabil in functie de timp. Ca sa mentii aceeasi tensiune electromotoare, trebuie sa cresti continuu campul magnetic. Deci trebuie sa bagi din ce in ce mai multa energie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate