Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Casa un nivel linga Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#577
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Aia protejeaza instalatia lor,  nicidecum consumatorii tai din casa. Nu stiu sa iti explic mai detaliat, dar sigur nu sre treaba una cu alta. Mai cauta pe forum, intreaba, daca vrei sa intelegi cum e cu treaba asta, dar nunte lua dupa ce ti s-a spus, e de neconceput ca o casa in 2017 sa nu aiba impantare.

#578
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.01.2013

View PostFetcu, on 30 octombrie 2017 - 21:59, said:

Salutare, cosmin felicitari pentru casuta! Este foarte frumoasa, as avea o intrebare te rog, tu ai impamantare la stalpul electric din drum? Eu am vorbit cu un electrician si i,am zis ca vreau sa pun impamantare in fundatie asa cum ai pus tu si a zis ca nu este nevoie, ca este impamantare la stalp, nu pot sa inteleg!! Tot forumul pun impamntari in fundatie si la mine in sat nimeni nu stie despre asta si zic ca nu este nevoie pentru ca deja este la stalp!

schimba electricianul. de fapt nu cred ca este electrician, poate electrozugrav.

#579
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la tine in sat sunt cu capul...si eu am impamantare la stalp dar aia este pentru bransament nu pentru casa !!! Am intrebat si eu de electrician (lucreaza la Electrica) si mi-a explicat ca aia e pentru bransament iar pentru casa trebuie facuta impamantare separat.....de fapt de la bransament (contorul din strada) nu vine nici un cablu de impamantare in casa ci doar cablul de forta...atat...deci cum sa ai impamantare?? Vorbeste cu alt electrician...asta e clar la furat !

Edited by brawnie, 31 October 2017 - 10:08.


#580
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 21.02.2008

View PostFetcu, on 30 octombrie 2017 - 21:59, said:

Salutare, cosmin felicitari pentru casuta! Este foarte frumoasa, as avea o intrebare te rog, tu ai impamantare la stalpul electric din drum? Eu am vorbit cu un electrician si i,am zis ca vreau sa pun impamantare in fundatie asa cum ai pus tu si a zis ca nu este nevoie, ca este impamantare la stalp, nu pot sa inteleg!! Tot forumul pun impamntari in fundatie si la mine in sat nimeni nu stie despre asta si zic ca nu este nevoie pentru ca deja este la stalp!
Fetcu, cred ca colegii nostri au spus suficient cat sa iti schimbi electricianul sau macar modul de abordare a problemei!

#581
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 21.02.2008
Sa mai sterg praful pe aici Posted Image

Ne-am mutat de 1 an jumate, bucurosi ca ne-a prins pandemia la casa, la curte. Copchii bucurosi alearga liberi, catelul ca are cu cine alerga, toata lumea fericita Posted Image
Soba de zidarie este geniala, in sensul ca octombrie si noiembrie incalzeste toata casa, fara IPAT, la fel din martie pana in mai. Consumul mediu, pe luna, lemne, din octombrie de cand incepem sa facem focul pana in mai, cam 250lei pe luna, caldura si apa calda, la 140mp utili in parter, cu 21,5*C setat pe  termostat. Podul se incalzeste si el, indirect, fura caldura la greu; in ianuarie aveam cam 16-17*C, cu incalzirea oprita, inca santier, fiind la montarea stratului doi de 20cm.

Vara, racorire in piscina ... minunat Posted Image

In prezent am o echipa la decorativa ... work in progress ...

Attached Files


Edited by cosmosin, 27 May 2021 - 20:46.


#582
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Simpaticuța . Mai puțin unghiurile albe de la capetele de acoperiș.


#583
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Se poarta. Am vazut in Transilvania multe asa. Mie imi place curtea si ma bucur cand vad ca cei mici au unde alerga toata ziua.

#584
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca erau cum e la acoperișul de pe mijloc mi-ar fi plăcut. In fine

#585
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postcosmosin, on 27 mai 2021 - 20:45, said:

In prezent am o echipa la decorativa ... work in progress ...
Cat a fost manopera la decorativa?

#586
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 21.02.2008

View Postroman_roman, on 27 mai 2021 - 21:24, said:

Daca erau cum e la acoperișul de pe mijloc mi-ar fi plăcut. In fine
Mda, chestie de gusturi. Ne-am gandit mult daca sa facem si lateralele acelea drepte, nu ascutite, pana la urma ... se vede ce am ales :)

View PostMariusvlad2, on 28 mai 2021 - 07:37, said:

Cat a fost manopera la decorativa?

Manopera e dificil de cuantificat, pentru ca am avut de dat inca o mana de masa de spaclu, ca sa mai indrepte prostiile/greselile mele de la prima mana, au mai fost zone doar cu polistiren, streasina este la metru liniar socotita (cea vopsita in alb), deci, complicat.

Edited by cosmosin, 28 May 2021 - 08:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate