Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa un nivel linga Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#559
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcosmosin, on 11 septembrie 2017 - 14:27, said:

multumesc, sa ai si tu spor; e mult de lucru inca de la faza de proiect, daca doresti sa iasa cat de cat bine ... pentru ca pe parcurs ai sa vezi ca ai mai modifica unele lucruri, dar e mai complicat ulterior

imi place sa cred ca sunt unu' din aia care vrea sa se tina de proiect. am stat aproape un an la el.

#560
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Nu fac referire strict la partitionarea interioara sau detalii de arhitectura, ci la mici amanunte care salveaza modificari ulterioare; ca de exemplu gurile de acces din exterior in interior, sau intre etaje, sau la treceri de curent, canalizare prin fundatie, admisie aer pentru semineu, etc.

Edited by cosmosin, 11 September 2017 - 15:59.


#561
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
o sa incerc sa le pun bine in proiect de la inceput. multumesc ca m-ai facut atent la ele.

#562
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Am umplut acum aproape 4 zile instalația ipat cu aer si am reglat fix la 4atm, după ce am așteptat cateva ore pana s-au mai dilatat țevile. În prima poza este presiunea în acest moment. Sa consider testul trecut? În primele 24h nu am observat vre-o modificare pe manometru.

Attached Files



#563
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Am găsit și vinovatul, dar așa de ușor pierde aer ca abia l-am găsit. Am căutat strict la distribuitor pentru ca am fost foarte atent cu țeavă la montaj, nu calc pe ea chiar dacă e sub presiune, doar pe acolo putea sa piardă aer...

Attached Files



#564
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Dupa 3 saptamani lungi de amanari si nervi, am reusit sa torn si sapa, dar cu alta echipa, bineinteles ... aviz celor care construiesc in Sibiu, nu incercati sa turnati sapa cu Tavi si Alin, niste olteni total neseriosi si fara cuvant ... nu am nimic cu oltenii, doar doream sa specific ca au masini de OT Posted Image

Echipa cea noua, am vorbit sambata cu ei, marti la 7:45 au fost la mine si pana la ora 15 (pauza de masa inclusa) au turnat 165mp de sapa, elicopterizata.

- manopera: 14lei/mp
- ciment: 56saci
- nisip ... greu de apreciat, cred ca vreo 12mc
- aditiv sapa Sistema, cam 27-28l - 103lei bidonul de 10l
- 4pungi de fulgi de armare (atata am platit, pe alea nu le-am verificat, in rest au fost materialele mele)
- grosime sapa intre 5cm in bai si 6,5cm maxim in camera de zi

Attached Files



#565
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Sapa se prezintă bine după părerea mea, mai puțin ca "au uitat" sa o elicopterizeze în una din bai Posted Image
Pana la urma am optat sa las gol sub distribuitor, în caz de avarie ... sper sa nu fie niciodată cazul ...
... Și un mic vizitator în aceasta dimineață Posted Image

Attached Files


Edited by cosmosin, 28 September 2017 - 11:15.


#566
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcosmosin, on 28 septembrie 2017 - 11:13, said:

Sapa se prezintă bine după părerea mea, mai puțin ca "au uitat" sa o elicopterizeze în una din bai Posted Image
... Și un mic vizitator în aceasta dimineață Posted Image
De ce ai elicopteizat sapa in toata casa, te ajuta in vreun fel la un anumit tip de finisaj sau pentru ce anume?

Fainsi discret vizitator! :)

#567
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Din ce am observat eu, elicopterizarea asta nu este doar de aspect, nu doar finiseaza ci si intareste stratul superior al sapei. Spunea un coleg pe topicul kpk1-ului ca dupa ce a spart o sapa elicopterizata, acei cm din partea superioara erau mult mai tari si mai rezistenta decat restul sapei. In plus, eu vin cu parchet, practic este mult mai pregatita suprafata pentru acest finisaj. In cazul gresie, nu cred ca mai conteaza, de aceea nu mai comentez nimic de faptul ca au uitat sa finiseze in baie.

#568
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
M-am apucat de spaleți, pe fuga, trebuie sa intre cei cu tencuiala (mecanizata) săptămână viitoare. Ca sa fie totul pregătit, cu ce mă sfătuiți sa dau peste polistiren ca sa prindă tencuiala? Ajunge masa de șpaclu peste plasa, sau ar mai trebui și ceva ținci?  Îmi este teama sa nu fie prea subțire masa de șpaclu și sa nu aibă suficienta rezistenta pentru tencuiala. Tencuiala vine doar pana pe colt, in colțar,  dar acei minim 4 cm (urca pana pe la 6cm la unele geamuri) sa nu creeze probleme. Mă gândesc sa fac tot spaletul cu plasa și masa de șpaclu,  iar plasa sa o trec încă vreo 10cm pe caramida care vine tencuita. La final, după ce termina de tencuit, sa finisez cu a doua mana de masa de șpaclu pe spalet și peste o lavabila. Este de ajuns?

Attached Files


Edited by cosmosin, 04 October 2017 - 18:29.


#569
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Pentru izolarea planului înclinat al acoperisului, cei care ați pus strat mai gros de vata, cum ați făcut suport pentru al doilea strat, cel perpendicular pe căpriori? Nu reușesc sa găsesc o varianta care sa fie practica, sa nu turtesc vata sau sa nu rămână gaura ...

#570
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
In legatura cu intrebarea mea de mai sus, banuiesc ca filmuletul de mai jos ofera cea mai buna solutie. Din pacate, acele tije care se prind de capriori au doar 15cm, eu am nevoie de 20cm ... sau eventual sa cumpar o vata mai scumpa care ofera un lambda mai mic si sa merg doar pe 15cm al doilea strat ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vbGH6T3jpsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#571
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
oare nu merge sa folosesti pe post de tije bucati de profile cw de rigips de 20cm lungime, taiate cu flexul dintr-o bucata normala de 3 sau 4m? cw-urile le prinzi de capriori si apoi folosesti profile uw prinse de ele (bucati intregi)

Edited by marco71, 17 October 2017 - 21:23.


#572
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Ca de obicei, lucrurile se complica Posted Image
Dupa ce am fost amanat de cei cu sapa 3 saptamani, dupa ce am fost amanat de cei cu tencuiala 2 saptamani, luni totusi s-au apucat de lucru, aduca au pus coltare si profilele de ghidaj ... dar au venit cu drisca stricata, nu au reusit inca sa o repare/schimbe si ... pauza pana luni :/

Dar ca sa ma laud totusi cu cate ceva, legumele in sera arata inca bine si datorita zilelor frumoase de saptamna trecuta, am mai adunat o tura.

@marco ... am facut o socoteala, daca ma apuc sa tai profile, sa prind intre ele CW-urile cu UW-urile, costa mai mult si pierd mai mult timp decat daca merg pe ancorele gata gandite pentru acest scop (vezi poza). Aceste ancore costa cam 1,7lei tva inclus (pret de catalog), de 27cm lungime, mai putin decat bucati de 25cm de CW taiat dintr-un profil de 3m (mai exact 2lei bucata de 25cm, pret tot de catalog)

Attached Files


Edited by cosmosin, 25 October 2017 - 15:48.


#573
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

View Postcosmosin, on 25 octombrie 2017 - 15:45, said:

Ca de obicei, lucrurile se complica Posted Image
Dupa ce am fost amanat de cei cu sapa 3 saptamani, dupa ce am fost amanat de cei cu tencuiala 2 saptamani, luni totusi s-au apucat de lucru, aduca au pus coltare si profilele de ghidaj ... dar au venit cu drisca stricata, nu au reusit inca sa o repare/schimbe si ... pauza pana luni :/

Dar ca sa ma laud totusi cu cate ceva, legumele in sera arata inca bine si datorita zilelor frumoase de saptamna trecuta, am mai adunat o tura.

@marco ... am facut o socoteala, daca ma apuc sa tai profile, sa prind intre ele CW-urile cu UW-urile, costa mai mult si pierd mai mult timp decat daca merg pe ancorele gata gandite pentru acest scop (vezi poza). Aceste ancore costa cam 1,7lei tva inclus (pret de catalog), de 27cm lungime, mai putin decat bucati de 25cm de CW taiat dintr-un profil de 3m (mai exact 2lei bucata de 25cm, pret tot de catalog)
Salut eu am pus cu acele cleme,si iese destul de bine caroiajul de profileplus ca eu am platit si mai putin pe ele undeva la 1,4 ron si am folosit si mai scurte de 15 cm la 1 ron bucata ,daca ai nevoie dau depozitul de unde le/am achizitionat online

#574
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Sunt ok ancorele...doar ca profilele nu clipseaza chiar asa de usor ca in filmuletul acela. Oricum pe tavan inclibat sunt clar de preferat fata de alte solutii, de ex bridele tip "u"...nu mai pierzi timp sa prinzi profilele de bride cu purici.

#575
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu toate plafoanele din casa cu acele suspante.....aduse din FR.
Nu am gasit in RO.
Sunt super bune.

#576
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Salutare, cosmin felicitari pentru casuta! Este foarte frumoasa, as avea o intrebare te rog, tu ai impamantare la stalpul electric din drum? Eu am vorbit cu un electrician si i,am zis ca vreau sa pun impamantare in fundatie asa cum ai pus tu si a zis ca nu este nevoie, ca este impamantare la stalp, nu pot sa inteleg!! Tot forumul pun impamntari in fundatie si la mine in sat nimeni nu stie despre asta si zic ca nu este nevoie pentru ca deja este la stalp!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate