Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Diferenta de curs valutar Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
Salut tuturor,

(am cautat subiectul pe aici, dar nu am gasit ceva asemanator)

Urmeaza sa semnez si eu un antecontract de vanzare cumparare pentru Prima Casa - problema mea este urmatoarea : negocierea pretului pentru apartament s-a facut in EUR (sa zicem 50.000) la cursul din data semnarii contractului de vanzare-cumparare. Creditul PC este in RON si (normal) trebuie mentionata suma in prezent, adica 50.000 x cursul de acum.

Din diferenta de curs rezulta 2 situatii :

1. Suma in RON mentionata in creditul PC este mai mica decat suma din contractul de vanzare cumparare (50.000 x cursul din 15 aprilie, sa zicem); cumparatorul (eu) acopera diferenta.
2. Suma in RON este mai mare, adica eu am cerut credit de (sa zicem) 250.000 RON, dar conform cursului valutar de atunci, trebuie sa ii dau vanzatorului doar 248.000 RON.

Acest al doilea caz ma intereseaza - se pare ca, conform bancii (CEC Bank) in acel moment se reface TOT contractul cu suma de 245.000 RON, se retrimite la fond, samd - adica se reia intregul proces, ceea ce mie mi se pare o absurditate.

Practic, ca sa iei creditul, esti obligat sa ceri o suma suficient de mica incat suma sa nu depaseasca cu 1 RON suma 'estimata de plata' la cursul de peste 30-45 de zile cand se aproba creditul. Eu n-am de unde sa stiu care va fi cursul peste 45 de zile, si atunci sunt obligat sa cer creditul pentru, habar n-am, 56.000 x 1 EUR = 4.2 RON ca sa fiu sigur ca nu va fi 'reluat' dosarul din cauza de mai sus.

A mai trecut cineva prin aceeasi situatie si daca da, cum s-a rezolvat ?

#2
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
ii zici vanzatorului cai ai cerut mai multi bani de la banca ca sa iti mobilezi ap. si nu se putea decat asa, inclusi in pretul de vanzare, daca e de acord cu asta  si sa tii inapoieze.

Edited by badlink, 06 March 2014 - 15:46.


#3
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
Problema mea nu e cu vanzatorul, e cu banca - adica banca nu vireaza banii daca suma creditului este mai mare decat suma din contractul de vanzare-cumparare, ci reface dosarul, samd.

#4
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
nu e mai simplu sa vb cu vinzatorul si notarul si sa modificati actele in asa fel incit sa corespunda sumele in lei ?

#5
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
Ar fi, doar ca vanzatorul vrea mentionat 56.000 x cursul din ziua semnarii contractului (si nu in RON). Singura posibilitate ar fi sa ii ofer eu un curs de, dunno, 4.55, 4.6, optiune care poate l-ar convinge sa facem antecontractul in RON - dar mi se pare extrem de stupida abordarea bancii, gen, pentru 50 RON sa refaca intreg dosarul de credit, iar fond, iar saptamani de asteptare, samd.

#6
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013
BUna, mie sincera sa fiu mi se pare stupida incapatanarea vanzatorului sa-i apara suma in euro cand imprumutul pe care il faci tu este in lei. Nu neaparat banca este de vina pentru toate aceste constrangeri. Fondul este practic cel ce dicteaza regulile iar in aceste conditii, nici o banca nu va aface altceva decat cere Fondul. Singura solutie sa nu te invarti in cerc este sa stabiliti o valoare fixa in lei pe contract , mentionand in paranteza cat repezinta in euro , la un curs mai mare decat cursul actual ca sa fie multumit vanzatorul. Ca e absurda sau nu cerinta bancii si a fondului, astea sunt regulile prin prima casa. Daca nu le poti urma exista si alte imprumuturi mai flexibile dar mai scumpe.
Din experienta mea cu prima casa iti recomand sa nu te pui contra bancii, implicit a fondului, te vei trezi respins si dupa o "istorie " de respingeri n-o sa mai poti accesa programul asta.
Bafta!

Edited by cristinica24, 07 March 2014 - 09:41.


#7
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
N-are de ce sa ti se para stupida incapatanarea vanzatorului cat timp nu am vazut anunturi de vanzare in RON - el cere pretul in EUR, negocierea se face, in mod normal, in EUR, urmand sa fie facuta apoi conversia in RON la un curs agreat.

Probabil ca asa vom face (vom incheia contractul in RON, la un curs avantajos pentru vanzator), ma interesa doar daca au fost si altii in aceeasi situatie.

Raman totusi la parerea ca e o imbecilitate - adica mi s-a aprobat un imprumut in RON de 250.000 RON (sa zicem) si refac apoi dosarul pentru suma de 249.000 RON (nu inteleg de ce - e posibil sa fie respins pentru ca am cerut mai putin ? Posted Image) ), iar daca, din intamplare, mai scade EUR, il mai refac peste INCA o luna si jumatate pe suma de 248.500 RON, samd. Solutia simpla, normala si logica, care ar fi scapat pe toata lumea de birocratie, ar fi fost ca imprumutul sa fie acordat pe suma din contractul de vanzare-cumparare, chiar daca suma 'aprobata' ar fi fost mai mare.

Mie mi se pare paguboasa mentalitatea de 'nu te pune contra bancii', sau a 'institutiei' in general. Am dreptul sa cer niste informatii, am dreptul sa consider unele abordari ca fiind proaste si am dreptul la alegeri, nu ma duc ca sclavul la taiere si accept tot ce mi se baga pe gat doar pentru a nu supara maria-sa banca (sau fondul).

Edited by Sobolan Mort, 08 March 2014 - 13:12.


#8
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Practica generala este cursul de la banca de cumparare Euro + 1%. Am fost si eu in aceasta situatie, eu vrand neaparat euro ca n-am ce face cu lei, plecand din tara.

Sa nu uitam ca peste tot, si cand comanzi o masina, contractul e in lei si apare acel +1%, rezonabil zic eu. Acum la 1000 euro pierduti (500 din 1% si inca atati din cursul de cumparare si comision de transfer)...
Eu ii voiam si in banca in Germania, sigur, eu nu aveam comision de intrare numerar, dar ei plateau de se rupeau pt "transferuri in strainatate"... pai te-am pus eu ma baiatule sa calci pe la BRD?

#9
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013
Noi vorbim aici de creditul PRIMA CASA. Asta este inflexibil pt ca 50% din valoarea lui e garantat si suportat de STAT si statul impune conditiile sale iar banca are grija sa le respecte foarte riguros altfel creditul este respins. In oricare alte tipuri de credit imobiliar sau ipotecar, banca este infinit mai flexibila.
De asta am spus ca nu inteleg incapatanarea vanzatorului. Daca el vrea sa vanda atunci trebuie sa se muleze pe conditiile pe care le impune creditul asta, daca nu asteapta un cumparator cu alt tip de credit.

Edited by cristinica24, 10 March 2014 - 09:08.


#10
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
asa patesc si eu..vanzatorul nu a vrut sa inghetam cursul dar am facut antecontract la un euro de 4.5 in contextul in care euro acum e 4.4lei.Banca mi-a zis ca in plus trebuie refacut dosarul dar daca iei mai putin bani..banca iti trage sin credit fara a reface dosarul.Nu mai inteleg nimic..e bataie de joc.e facut totul ca sa pierzi bani.A mai fost cineva in situatia in care a facut antecontract la un curs mai mare si apoi la vanzare un curs mai mic?

#11
rosenred

rosenred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.04.2014
Poate mai ajuta pe cineva(cu rosu am trecut raspunsul unui notar):
1. In precontract/contract de vanzare cumparare se mentioneaza valoarea in Euro sau in RON? (eu, cumparatorul, iau creditul in RON). Cum se procedeaza in acest caz? Se calculeaza la cursul BNR? – se mentioneaza sumele in lei (cursul de schimb poate fi BNR sau unul stabilit de parti)
2. Suma de vanzare pe care o mentionez in Antecontract trebuie sa fie identica cu cea din Contractul de vanzare cumparare? - Desigur
3. Vanzatorul doreste sa primeasca banii in Euro, insa in antecontract, contract de vanzare cumparare sumele sunt in RON.
Eu as fi dispusa sa ii dau banii in Euro, insa va trebui practic sa accesez un credit putin mai mare, pentru a fi sigura ca imi acopar diferenta de curs valutar (aproximativ 2500Euro in plus), deci pe contractul de vanzare cumparare va fii o suma mai mare decat cea stabilita in Euro.
Cum ma pot eu asigura ca vanzatorul nu va dori pana la urma suma in RON (cea din contract), iar eu sa ies in minus? – Obligatiile ce trebuie executate sunt cele asumate in scris, in contractul de vanzare. Puteti stabili ca viramentul sa fie facut in euro, insa doar pentru echivalentul sumei in lei mentionata in contract.

#12
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Din cate am vazut postat in rosu,dezvoltatorul m-a pacalit.El  afacut un curs mai mare de 4,5 lei cu scopul,cica,sa fie sigur ca banca imi d acredit mai mare,dar e o hotie in care el se asigura ca ii vin mai multi bani.Eu acum ce fac?
Euro a scazut si cam in o luna nu poate ajunge la 4,5,asta ar insemna eu sa ii dau lui cam 3000lei in plus,ceea ce mi se pare o hotie fara margini mai ales ca el nu a vrut sa inghetam cursul.Desigur,acum pretul la euro din antecontract nu va corespunde cu cel din actul de VC,Dupa spusele lui banca ar trebui sa imi vireze mai putin pt ca euro ascazut,cea ce,dupa cum am citit presupune refacearea dosarului ,adica un calvar pentru mine..

#13
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Nu ti-a luat numeni pixul din mana sa semnezi. Trebuia sa te intelegi cu el la un pret in lei. Nu trebuie neaparat ca pretul sa fie in euro.

#14
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
nu ai inteles nimic sau nu stii sa citesti sau vrei sa iti exploc di nou?frate nu va inteleh de ce va bagati in discutii daca habar nu aveti?normal ca am pus pret in lei dar la antecontract .pentru banca iti trebuie un curs al euro ca sa poti lia creditul care iti trebuie.Daca euro creste banca nu iti da mai mult decat ai cerut iar el nu a vrut sa stabilim un curs decat cel din ziua cand facem actul de vc.
   Si eu as fi vrut sa stabilim in lei la cursul zilei respective dar banca imi dadea mai putini bani daca euro ar fi crescut dar cum euro scade .cirsul de 4.5 pe care el l-a impus in precontract e deja f mare.In cazul asta vanzatorul ar trebui ori sa mak imi dea el bani inapoi .ceea ce nu cred ca va face oro banca sa imi dea un credit mai mic ceea ce presupune refacerea dosarului.
  Ce puteam eu sa fac daca el nu a vrut sa stabilim un curs???
   Nu inteleh de ce unii intra sa discute si sa reproseze de parca ar fi judecarori?innloc sa dea niste sfaturi zici va sunt mana in mana cu dezvoltatorii?!!..e un forum nu un site de matrimoniale..

#15
rosenred

rosenred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.04.2014
Parerea mea este ca ar fi bine sa discuti cu dezvoltatorul si sa iti dea diferenta de bani in functie de cat va fi Euro la data semnarii contractului.
Nu stiu ce sa zic, daca te-a pacalit sau nu, dar un ansamblu rezidential foarte cunoscut din Titan vinde apartamentele la cursul Euro de vanzare de la banca Raiffeisen (acum, nu stiu daca la antecontract sau la contractul de vanzare cumparare)

Totusi, trebuie sa fim atenti ce semnam si pana semnam lucrurile trebuie sa fie foarte clare pentru toata lumea.

Edited by rosenred, 24 August 2014 - 21:05.


#16
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

 alin_afronie, on 24 august 2014 - 20:54, said:

nu ai inteles nimic sau nu stii sa citesti sau vrei sa iti exploc di nou?frate nu va inteleh de ce va bagati in discutii daca habar nu aveti?normal ca am pus pret in lei dar la antecontract .pentru banca iti trebuie un curs al euro ca sa poti lia creditul care iti trebuie.Daca euro creste banca nu iti da mai mult decat ai cerut iar el nu a vrut sa stabilim un curs decat cel din ziua cand facem actul de vc.
   Si eu as fi vrut sa stabilim in lei la cursul zilei respective dar banca imi dadea mai putini bani daca euro ar fi crescut dar cum euro scade .cirsul de 4.5 pe care el l-a impus in precontract e deja f mare.In cazul asta vanzatorul ar trebui ori sa mak imi dea el bani inapoi .ceea ce nu cred ca va face oro banca sa imi dea un credit mai mic ceea ce presupune refacerea dosarului.
  Ce puteam eu sa fac daca el nu a vrut sa stabilim un curs???
   Nu inteleh de ce unii intra sa discute si sa reproseze de parca ar fi judecarori?innloc sa dea niste sfaturi zici va sunt mana in mana cu dezvoltatorii?!!..e un forum nu un site de matrimoniale..

Invata-te sa te exprimi ca nu se intelege mare branza din ce scrii.
Tie banca iti da lei(vorbim de prima casa, nu?). Daca tu ai avut contractul in euro la un curs fix, banca iti da suma respectiva in lei...daca nu precizezi cursul ti-l da la cel de la data respectiva. Daca dezvoltatorul vrea euro, degeaba ai stabilit in lei la curs fix. Banca nu iti da decat suma de vanzare din antecontract in lei...tie aia iti pleaca la aprobat. Depinde ce scrie in antecontract.

#17
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Am fost la banca azi si mi-a zis ca.in ziua in care se face actul de VC si pretul apart in euro inmuktit cu cursuk din ziua aia e mai mic.banca imi da mai putini bani ca sa acopere cei 95% iar daca trebuie o suma mai mare ar trebui sa dau diferenta din buzunar.
   Acum sa vedem cum se comporta dezvoltatorul.daca e cinstit si se tine de cuvant.El traia cu speranta ca euro va ajunge 4.6 dar azi a scazut sub 4.4
    Imi cer scuze pentru exprimarea rudimentara dar graba si ca eram agitat m-a facut sa scriu cam aiurea postarea.
    Acum.sper ca cea de la banca sa nu ma fi informat gresit iar dezv sa fie cinstit.Daca nu.eu ar trebui sa dau inca 1000euro in plus numai pt simplu fapt ca dezoltatorul nu a vrut sa negociem un curs bun pentru amandoi...

In antecontract scrie ca diferenta de bani se va achita conform cursului stabilit de parti.asta ma deruteaza..asta ar insemna cursul stabil in antecontract sau cursul care il stabilim la data cand facem actul de VC????

#18
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Tu trebuia sa nu bagi cursul in ecuatie. Trebuia sa te intelegi cu el in lei. Daca bagi cursul in ecuatie tu oricum pierzi pentru ca banca iti da la cursul de referinta iar cand faci conversia in euro iei la pretul de cumparare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate