Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

par cu miezul rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postclaudia313, on 12 noiembrie 2014 - 22:46, said:

Uitandu-ma pe site-urile diferitelor pepiniere, am gasit una care comercializeaza par cu miez rosu. Daca nu ati gasit pana acum, poate incercati anul viitor la acest producator, ca anul asta vad ca e epuizat stocul:
http://www.zdravan.r...ce-cu-miez-rosu
   Da, am vorbit deja, si au si un alt soi foarte interesant, pe care il doresc, Ducesa de Angouleme, sunt inscris pe lista lor. Intre timp, tot cautand par cu miez rosu, am gasit Muscat de Ardeal, un soi rustic,vechi , din care se pare ca se face celebra palinca de pere. Am plantat 3 bucati.

#20
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Unde ati gasit acest soi, Muscat de Ardeal?
LE: scuze, am intrebat inainte sa dau macar un goagal, am gasit deja o pepiniera care il are in lista, chiar in Cluj! Eu caut un par pe care il stiu din copilarie, il aveau bunicii mei, s-a uscat complet acum 3 ani, niste pere mici de august, le simt si acum parfumul si dulceata! Tare mi-as dori sa-l regasesc!

Edited by claudia313, 13 November 2014 - 17:58.


#21
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Mosul din acea gradina este foarte amabil si rabdator, vorbiti cu el, e posibil ca acesta sa fie soiul pe care il cautati.Inteleg foarte bine dorinta dvs, si eu tânjesc dupa un soi de pere din gradina bunicului, din pacate nu stiu ce soi era,asa am ajuns sa am acum in gradina peste 30 peri, de diferite soiuri,tot cumpar in fiecare an , poate o sa il gasesc pana la urma.Acum dorinta mea e sa am cat mai multe soiuri de par, mai ales soiuri vechi, rustice.

#22
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postneamanole, on 14 noiembrie 2014 - 10:07, said:

si eu tânjesc dupa un soi de pere din gradina bunicului, din pacate nu stiu ce soi era,asa am ajuns sa am acum in gradina peste 30 peri, de diferite soiuri,tot cumpar in fiecare an , poate o sa il gasesc pana la urma.

Pentru asta ar fi trebuit sa cumparati soiuri care existau  acum X ani , cu sanse maxime sa fie vorba despre un soi rustic romanesc sau din zona Cortinei de Fier, ca de prin alte parti nu prea cred ca intrau Posted Image

Daca tot aveti atatea soiuri, mi-ati putea recomanda un soi bun pentru pastrarea peste iarna? Imi doresc un soi cu fructul cat mai suculent, nu sec, fainos

#23
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Multe lucruri ar fi trebuit sa fac, dar vorba aia, da-i Doamne mintea romanului cea de pe urma, e adevarata. Cred ca totusi se mai pot gasi soiuri vechi de par. Soiurile vechi sunt-   Pastravioare, Trivale, Alamai, Harbuzesti, Popesti, Cu miez rosu. Deocamdata l-am gasit doar pe primul, la o firma din jud Galati.  Problema e ca pepinierele nu le comercializeaza. Cred ca solutia e sa fac rost de altoi si sa pun pe cineva sa altoiasca.Dar e mai complicat.Mai caut . Para e fructul meu preferat, toate soiurile imi plac, dar va recomand in special Untoasa Hardenpont

#24
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc. Vad ca are Hardenport mosul din Cluj, deci numai bine! Acum mai trebuie doar sa gasesc unde sa-i mai indes in gradina, ca spatiul s-a cam terminat!

#25
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Pepiniera  Elit Jasmin Calarasi zice ca are par cu miezul rosu,chiar daca nu e trecut in oferta de pe net.Dupa glas,omul de la telefon parea basarabean.Spunea ca soiul ar fi luat de la rusi;para e de marime mica-medie cu coacere in august.

#26
Pomigarden

Pomigarden

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2015

View Postneamanole, on 06 martie 2014 - 14:53, said:

Salut.  Stie cineva de unde pot cumpara par cu miez rosu?  Nu am inteles prea bine daca Wiliams red are miezul rosu  sau nu.  Daca ma poate ajuta cineva cu informatii despre subiect ii multumesc anticipat
Buna ziua,

Avem si noi par cu miez rosu ,pentru mai multe detalii va rog sa ma sunati la numarul de tel. de mai jos.

                                                                                                                   Pepiniera Pomigarden.
                                                                                                                    Tel:0747530024

#27
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Cu cat mai multe oferte cu atat mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate