Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

inainte de analize (sange)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Am citit mai peste tot ca inainte de a face analize de sange, cu o seara inainte nu se mananca dupa ora 18, si se mananca ceva usor, nu gras. Cam ce s-ar putea manca, la aceasta cina? Sau, chiar toata ziua anterioara, cam ce ati recomanda sa se manance? Eu vreau sa tin post in ziua anterioara analizei.
De asemenea, apa e voie sa bei dimineata, inainte de a merge la analize? Am gasit pe net si ca s-ar putea bea ceai neindulcit. Insa.. orice fel de ceai?

Mersi.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Mama da ce frica iti este Posted Image Se mananca seara normal si se bea apa, si gata. Analizele se iau dimineata, pana atunci se stabilizeaza fluxurile interioare Posted Image Important e ca dimineata sa nu mananci sau sa nu bei nimic (nici un ceai sau alte abureli care sa stimuleze digestia, bei apa noaptea mai calumea daca vrei) pana nu ti se recolteaza.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Totusi, nu manca gras. Poti manca orice, dar nu fa abuz de grasimi ( prajeli, slana, mici, untura pe pita, etc). Bea apa, si seara, si dimineata.I-ati apa cu tine ( in functie de cantitatea de sange, s-ar putea sa te evapori putin Posted Image )


ps. Eu pe vremea cand eram mai dolofan ( adica avem 63 kg ) si donam sange, mereu imi spunea sa beau apa inainte, si dupa. Intradevar, altceva nu. Dar apa e foarte bine venita ( nu cu cisterna, pe mine m-o prins o data pisarea pe masa :lol: )

Edited by lex404, 05 March 2014 - 21:35.


#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Nu donez, fac doar mai multe analize de sange (de la proteine, calciu seric, albumina, pana la anticorpi, TGP, trigliceride, etc.). Numarate, sunt vreo 72 de analize. Aveti idee cam cate eprubete mi se recolteaza? Posted Image

@andreic, se mananca normal, dar un pic mai "low", nu chiar ca in fiecare seara. Asta daca vrei sa-ti iasa analizele bune. Eram curios cam ce poti manca, asa mai usor.
Deci dimineata pot bea apa sau ceai neindulcit? Parca tot apa-i mai sfanta...

Edited by Talkabout, 05 March 2014 - 21:39.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Lasa ceaiul. Sunt ceaiuri care au compusi ce actioneaza la nivelul acidului gastric, sunt ceaiuri care contin cofeina, etc. Bea apa, nu mori :P

Depinde de laborator...totusi sunt cam multe o data. Cam 5 eprubete, mie la un set complet de analize mi-o luat ~25ml, pe langa cei 450 :lol:

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
De ce sunt cam multe odata? Nu ies rezultatele ca si cum le-as fi facut separat / mai rar, sau cum..?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Talkabout, on 05 martie 2014 - 21:39, said:

@andreic, se mananca normal, dar un pic mai "low", nu chiar ca in fiecare seara.
Da, eu in general mananc low cam tot timpul, doar in weekend mai bag daca e vreme de gratar (iar acum nu e Posted Image ), am presupus ca asa face multa lume, seara oricum nu se mananca mult, daca vrei high iti poti permite la pranz mai ales daca ai actitvitate consumatoare, dar nu seara ca bagi energie pe care nu o poti consuma in somn si evident, se depune Posted Image Gras in general nu mananc, nu e bine.

 Talkabout, on 05 martie 2014 - 21:48, said:

De ce sunt cam multe odata? Nu ies rezultatele ca si cum le-as fi facut separat / mai rar, sau cum..?
Depinde, multe se fac pe acelasi sample de sange in acelasi aparat. Altele cer doza speciala (alea unde se numara in special).

#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mi s-a facut rau.

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
la ce mai ai nevoie de analize daca tii post?

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
cine a zis ca tin post? ma refeream ca tin "post" cu o zi inainte, adica - a se citi - mananc mai low, nu gras, nu prajeli, etc, pentru a iesi analizele cat mai reale.
si ce daca suntem in postul pastelui? eu de regula nu postesc in posturi

 andreic, on 05 martie 2014 - 21:54, said:

Depinde, multe se fac pe acelasi sample de sange in acelasi aparat. Altele cer doza speciala (alea unde se numara in special).
pai da, insa rezultatul final e acelasi.. ca n-are cum sa influenteze rezultatul, faptul ca fac 70 deodata sau 10. alea acolo stiu cate eprubete sa-mi recolteze, in functie de ce e pe lista

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
atunci am inteles gresit Posted Image

iti faci prea multe griji, poti manca de toate, ca intr-o zi normala, pana 10-11 nu e problema
in functie de analize s-ar putea sa nu ai voie sa bei apa, totusi la cele pentru virusuri nu influenteaza

Edited by opop, 05 March 2014 - 22:54.


#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Talkabout, on 05 martie 2014 - 21:23, said:

Am citit mai peste tot ca inainte de a face analize de sange, cu o seara inainte nu se mananca dupa ora 18, si se mananca ceva usor, nu gras. Cam ce s-ar putea manca, la aceasta cina? Sau, chiar toata ziua anterioara, cam ce ati recomanda sa se manance? Eu vreau sa tin post in ziua anterioara analizei.
De asemenea, apa e voie sa bei dimineata, inainte de a merge la analize? Am gasit pe net si ca s-ar putea bea ceai neindulcit. Insa.. orice fel de ceai?

Mersi.
Nu mananci cu 4 ore inainte. Cu cat mai multe ore cu atat mai bine. Da... tu ai mai facut vreodata analize? Vezi ca daca iti e frica ti se ascunde vena si o sa ti-o caute cu acul infipt in mana ca sa-ti poata lua sange.

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Am mai facut, da. Am fobie de ace, insa nu m-am uitat la ac si a mers chiar ok :D am vena aia destul de ok, nu s-a chinuit precum la altii :)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde si de maiestria asistentei.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Talkabout, on 14 martie 2014 - 20:17, said:

Am mai facut, da. Am fobie de ace, insa nu m-am uitat la ac si a mers chiar ok Posted Image am vena aia destul de ok, nu s-a chinuit precum la altii Posted Image
Norocosule... La mine nu se vede vena si o cam cauta ....cu acul.

 andreic, on 14 martie 2014 - 20:19, said:

Depinde si de maiestria asistentei.
Si asta e adevarat.

#16
mirceahh

mirceahh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.08.2013
Am si eu o intrebare diseara am un party asta inseamna gratar si alcool si maine dimineata merg sa imi fac analizele la sange care sunt riscurile sa imi iasa analizele prost chiar daca eu sunt f sanatos?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate