Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sfaturi si pareri pt buteliile cu arzator pt camping

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
https://www.olx.ro/h...-butelie-voiaj/

Dacă ești în România, ți-o trimit pe a mea, are 5 litri capacitate, gratis, plătești doar transportul https://i.imgur.com/dFDiYOG.jpg

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Aș vrea nouă.

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Vreau sa iau si eu o butelie de voiaj Eurocamping de 5l.
O gasesc in vreun magazin? sa o iau ca tot omul cu garantie, ca nu am vazut decat pe OLX.

In alta ordine de idei, ma intereseaza sa leg un furtun de la butelie la o plita cu 2 ochiuri.
Pe robinetul buteliei exista ceasul regulator sau iau eu un alt regulator?
Sau daca trebuie regulator, se potriveste filetul?

#22
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Există regulator, foarte probabil se potrivește.
Comandă de pe net de la ei sau mergi în Piața Obor și pe la parter este un magazinnde accesorii agricole care are asemenea butelii.

#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005

View Postdorinpopa, on 01 aprilie 2017 - 06:32, said:

Dacă ești în România, ți-o trimit pe a mea, are 5 litri capacitate, gratis, plătești doar transportul https://i.imgur.com/dFDiYOG.jpg
Mai aveti butelia ? Am eu un robinet nou si as vrea sa o reconditionez sa o fac cadou la cineva care nu are butelie deloc

#24
eedx79

eedx79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2010
Are cineva arzatoare cu lichid (benzina alchidica ideal dar merg si cu benzina normala fara plumb)? Sunt curios comparativ cu cele cu gaz de plusuri/minusuri. Testat. Din ce am citit cele cu lichid merg la temperaturi foarte mici (la gaz doar propan dar nu stiu unde gasesti la noi). Ma incanta ca nu ar fi risc de explozie si mai ieftine de utilizat. Pe de alta parte trebuie intretinute (curatat rezervorul, unsa pompa de creat presiune). Daca folosesti combustibil lichid de marca nu ar fi mirosul, altfel la benzina cand il incarci o sa miroasa.

#25
Bogdan09

Bogdan09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.05.2006
Cele cu combustibil lichid sunt recomandate petru iarna la celelalte se gasesc butelii cu un mix de butan, propan si inca ceva recomandat si pentru temperaturi mai scazute. Am una in combinatia asta.
O sa ma uit pe ea cand ajung acasa si o sa revin cu detalii. In concluzie daca nu planuiesti ture de iarna la cort poti merge pe varianta clasica cu butan sau mix-uri.
Arzatoarele cu combustibil lichid sunt destul de piperate la pret comparativ cu celelalte si parerea mea este ca nu merita investitia daca nu faci ture de iarna la cort.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am doua aragaze de voiaj. Fiecare isi are rostul ei. Unul cu butelie de 5 litri, cum sunt cele albastre prezentate mai devreme si o foloseam la cort si una cu butelii mici de 330 g parca pe care o foloseam pentru ceai/cafea si incalzit laptele la copii.
  Ceva de genul asta, usor de transportat, usor de gasit butelii dar mai mult de un litru de apa e aproape imposibil sa fierbi. Nu are suficienta putere.
https://www.olx.ro/o...html#6ea57e0627

Pe aia de 5 litri poti sa gatesti fara probleme pentru o familie timp de o saptamana. Faceam ciorba de obicei si micul dejun (oua, cremvusti etc) Felul 2 la gratar. Eventual mai faceam cartofii tot pe butelie.  Incarcata de la statia GPL.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2018 - 11:00.


#27
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Postscub, on 30 decembrie 2017 - 06:21, said:

Mai aveti butelia ? Am eu un robinet nou si as vrea sa o reconditionez sa o fac cadou la cineva care nu are butelie deloc
Da. Vorbim pe privat cu adresa?

#28
ftraian

ftraian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.09.2003
Am si eu o butelie poloneza de acum 30 de ani pe care o folosesc la un frigider pe gaz. Ati vazut pe undeva regulatoare de 30mbar pentru acest tip de filet de butelie poloneza (15.5mm) ?

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
Exista adaptoare la magazinele cu piese pentru rulote.

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut.
Stiti cumva vreun centru de reparatii butelii de voiaj?
Am o butelie veche cca 50 de ani, din inox, capacitate 5 l, cu incarcare separata. Nu a avut gaz in ea multi ani si garniturile sunt.. adica nu mai sunt.
Nu as munci sa o curat ca lumea daca nu o pot repara.

Edited by adip1962, 01 March 2021 - 16:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate