Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum face paypal conversia valutara?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View Postpande-le, on 11 mai 2014 - 11:37, said:

Ce spui tu, conversie ron-eur-ron e o aberatie. Adiaca daca platesti la un comerciant in tara, ti se face conversia in eur si apoi din nou in ron? N-am mai auzit o asemenea enormitate.
Este o aberatie, asa mi s-a parut si mie cand mi-am dar seama initial ca ceva nu e in regula, insa se intampla. Se intampla doar cu comercianti externi care solicita decontari in RON, nu si cu comercianti interni.

Quote

Altceva e cand platesti in exterior intr-o moneda diferita de eur. Atunci intr-adevar se face dubla conversie. Daca platesti in dolari, kuna, leva, forint, etc. se face intai conversia in eur si abia apoi din eur in ron. Dar asta nu pentru ca asa vrea banca, ci pentru ca visa si mastercard au impus euro ca moneda de referinta in tarile UE. Intamplator sau nu, asta le convine de minune bancilor, care au ocazia sa isi dubleze comisionul de schimb valutar.
Aici sper ca realizezi ca te contrazici singur. Adica dubla conversie e o aberatie, cum spui mai sus, dar dupa aia e perfect normal daca moneda de decontare e alta decat EUR, adica dolar, kuna, leva, etc. De ce ar fi leul mai cu mot? Uite ca nici explicatia cu ce a impus visa si mastercard nu tine, deoarece in aceleasi conditii, BT nu face dubla conversie iar ING face. Ambele carduri sunt visa electron.

Quote

Nu exista alte sume pentru ca tu ai scos extras doar e data de 09.04.2014. Scoate un extras pe o perioada mai mare si s-ar putea sa avem surprize.
Nu am zis ca se deconteaza o suma in doua zile diferite. Am spus ca intai se blocheaza o suma, iar cand se deconteaza apare o suma mai mare.

Ca sa transam subiectul cu BT ti-am atasat extrasul pe toata luna aprilie. E destul de gol extrasul, acel card l-am facut special ca sa vad cum deconteaza BT tranzactiile. Prima tranzactie, aia de 6.72 ron, adica 1.5 eur e tranzactia care s-a facut cand am adaugat cardul in paypal, asa ca nu te lega de ea. Eu nu mai vad alta suma decontata acolo inafara de suma in ron, exact aceiasi care a comunicat-o paypal. Mai spun inca odata ca sa ma intelegi: cand vorbin de extrase de cont, nu mai imi pomeni de sume blocate. Sumele blocate nu apar niciodata in extrase de cont, apar doar la tranzactii in asteptare. In extrase de cont apar INTOTDEAUNA sumele decontate.

Te rog sa ma lamuresti, ca sa nu mor prost, urmatoarele chestii:
-in fisierele 1_paypal.jpg si 1_ing.jpg se regaseste tranzactia despre care vorbeam in postul #1. De ce paypal a  solicitat 803.61RON iar ING mi-a luat din cont 842.02 RON?
-in fisierele 2_amazon si 2_ing ai tranzactia care am descris-o in postul #37. De ce amazon a solicitat 95.31 RON  iar ING a decontat 98.97 RON?

Ai cuvantul:

Attached Files


Edited by pisoiu2, 11 May 2014 - 17:29.


#56
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011
Toate bancile fac dubla conversie la platile externe, daca plata e in alta valuta decat euro. Inclusiv BT. Doar ca BT are un curs mai avantajos. Treaba e valabila si la platile externe in lei, pentru ca nu sunt plati reale in lei. Beneficiarul nu are cont in lei. Are cont, sa zicem, in USD. El doar a pus pe site un convertor valutar care transforma suma in USD pe care o cere el, in moneda aleasa de cumparator, in cazul nostru RON. Si atunci se face dubla conversie din RON in EUR si apoi din EUR in USD.
Am gasit pe ceva forum un tip care se plangea ca a facut cont la Raiffeisen in USD si a scos card in USD tocmai ca sa plateasca ieftin pe Paypal. Cand colo i-au facut dubla conversie din USD-EUR-USD.
Cu BT m-ai convins. O sa-mi fac si eu cont acolo. Eu cumpar mult in USD si Paypal vine cu un comision de schimb de 4%. Imi mai baga si banca Intesa cam inca 3,5%, ca si INGul si ajung sa pierd 7,5% din suma.

#57
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru USD, visa de la BT sau BRD sunt bune, pentru ca au moneda de referinta usd si nu trece conversia prin euro. La brd scrie pe site, la bt alfi intreband la support (am intrebat eu, am si postat pe undeva raspunsul).

Edited by don_dannielo, 15 May 2014 - 04:51.


#58
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 18.06.2009
Am incetat sa mai folosesc contul de ING pentru tranzactii prin PayPal datorita conversiei valutare duble. Am facut un test cumparand de pe ebay un produs identic in 2 exemplare la acelas pret si de la acelas vanzator, astfel un exemplar platind din cont BT (s-a debitat exact suma anuntata de PayPal) si altul din ING de unde am platit mai mult din cauza ca s-a facut conversie dubla valutara. Imi pare rau ca nu mi-am dat seama mai devreme de magariile pe care le face ING.

#59
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postpande-le, on 14 mai 2014 - 23:12, said:

Toate bancile fac dubla conversie la platile externe, daca plata e in alta valuta decat euro.
Explic-o p-asta atunci (a 2-a poza atasata): http://forum.softped...8#entry14770221

#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu am patit acelasi lucru ca initiatorul topicului, cu o plata catre PayPal, prin ING. Am platit recent 39.49 euro, PayPal a calculat 182.98 lei, a tras atat (cu comisionul lor cu tot, pentru ca faca ciubucul lor ar fi venit 175 lei in ziua respectiva), s-a dus in pending cu 182.98 lei si cand a iesit de acolo, a iesit cu 190.57, unde era specificat 42 euro si ceva, in loc de 39.49.

Ce nu pricep eu, apropo de ce zicea cineva de cross-border si alte aiureli, de ce Daca depun 100 euro la Bet365, imi calculeaza la cursul din ziua respectiva si daca e 4.37 lei euro, imi trage EXACT 437 lei (valabil si pentru traseul invers), iar daca platesc spre PayPal, ING percepe comision. La fel si la casa Marathonbet, tot asa, fara nici un comision.

#61
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009
Salutare. Stiu ca e vechi topicul dar problema mea e noua-nouță. Trebuie sa fac o plata prin paypal, cuiva din Canada, deci banuiesc ca are contul respectiv legat de un card in CAD. Persoana care va face tranzactia din partea mea are un cont in LEI, atasat la paypal. Eu i-am dat suma in EURO.
Dupa ce am citit topicul asta vad ca cine si-a facut cont in dolari, tocmai ca sa nu aiba conversii, s-a trezit cu conversie USD-EUR-USD. Eu acum ma tem sa nu patesc ceva de genul; euro-lei-euro-cad.

deci, intrebarea este; sa transform euroii... sau sa platesc direct cu lei ca oricum ma vor fura destul.

Edited by gigiaman, 02 May 2017 - 12:11.


#62
cristi_aby

cristi_aby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2007
Salut, sper ca acest raspuns sa ajute alte persoane ce citesc acest thread, nu doar sa piarda timpul cu lamentari, asa cum mi s-a intamplat partial, cand am citit raspunsurile anterioare.

Am avut si eu aceleasi probleme cu o plata recurenta prin paypal factura in USD in 2017 si 2018. Paypal imi facea conversia in lei si cerea din cardul de la ING si ulterior si de la Revolut (care poate transforma in 20+ valute automat) cu toate ca era plata pentru factura in USD. Dupa ce am citit aici certuri fara sens cu cine fura si asa mai departe... nimeni nu te fura intre bancile si numele mari, este o conditie pe care ai acceptat-o la un moment dat. Nu vrei sa folosesti cursul lor de schimb, sau nu iti place, asta e alta poveste, schimba furnizorul daca poti. D-asta am ajuns la Revolut, dupa nemultumiri legate de cursul de schimb de la ING si Paypal si alte asemenea. Aceeasi problema si nemultumire este si de alte persoane din diverse tari legata de Paypal, de fapt de setarile respective.

Si acum solutia la a evita plata prin transfer prin lei a unei facturi in USD cand am in card deja USD este o setare in contul Paypal pe care o puteti face in versiunea de interfata 2018 aici:

https://www.paypal.c..._manage-paylist

   "currency conversion option->Bill me in the currency listed on the seller's invoice " pentru ca Paypal considera automat ca pentru cardurile pe care le adaugi la contul tau, tu fiind din Romania, sunt in lei iar banca nu poate /stie sa faca schimbare automata de curs si ti-ar refuza plata, normal oarecum.

Toate astea le-am gasit dupa ce am citit in engleza aici: https://www.paypal-c...ion/td-p/920926

detalii despre ce setari poti face ca sa ceara Paypal plata in moneda de schimb a platii, facturii, nu cea pe care ei o considera a cardului. Atentie insa trebuie sa ai tu grija ca cine iti opereaza  contul sa poata sa faca conversia valutara!
Mai jos citat raspunsul care m-a ajutat, in engleza:
Re: where is the currency conversion option?
the option is still there, but its is VERY hard to find. See process below

1. Gear icon, top right
2 Payments tab near the top (next to security tab)
3. Click on "manage pre-approved payments"
4. On the left hand side, you will see "Can't find what you're looking for? Try the manage preapproved payments page."
4.1 Click on "manage preaproved payments"
5. Now in the old view, look for "set available funding sources" it will be on the right side of the page
6.  Finally your credit cards with "conversion options" will appear.

Select option, and save. Close, done.

Alternatively in the past, I called paypal and they made the change for me over the phone as it was nearly impossible to find. I kept paying paypal fees via ebay when using my phone.


Ca sa schimbi moneda cardului, automat considerata lei daca te declari din Romania, trebuie sa le transmiti un email.
Succes.

Edited by cristi_aby, 04 December 2018 - 10:07.


#63
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Renunta la carduri romanesti cu care faci plati prin paypal si treci la transferwise.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate