Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum face paypal conversia valutara?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postdon_dannielo, on 05 martie 2014 - 14:04, said:

Se va intampla aceeasi poveste, cand decontarea va fi facuta. Sa vii aici sa postezi daca nu.


A venit si decontarea de la amazon.
Deci:
-cumpar de pe amazon, ei imi fac toata conversia direct in RON, suma finala 95.31 ron
-bag datele cardului, suma pentru care se cere autorizare si care imi apare in tranzactii in asteptare: 95.31 ron
-dupa cateva zile vine decontarea in care apar la detalii urmatoarele: 'suma: 95.31ron' si 'suma trimisa spre decontare: 21.69 eur, rata ing 4.563' iar din cont au fost debitati 98.97 ron

Nu stiu cum ii ziceti voi la asta dar eu ii zic furt pe fata. Mi-am deschis deja cont la bt, iar la asta de la ing urmeaza o inchidere rapida.

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cred c-am explicat destul de clar mai sus. Pareai sa intelegi.

Ce card ai facut la BT, ca sa iti previzionez cum se va intampla acolo pentru o cumparatura de 95.31 ron de la amazon. Exact la fel cu un Mastercard, si cu trecere prin usd in loc de eur la un Visa.
Lei n-o sa-ti ia nici un procesator strain, deci vezi cum faci sa nu le mai zici sa ia lei. Nu stiu de ce a fost introdusa optiunea asta, o fi utila pentru tari cu valute mai bazate, care pot fi folosite la decontare cu visa/master, nu pare sa fie cazul la leu.

Edited by don_dannielo, 07 March 2014 - 10:56.


#39
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Da, am inteles. Doar am exemplificat si cu amazon-ul.
La bt am visa. Oricum, per global pare mai ieftin decat ING.

LE. In reclame se lauda cu comision de la comercianti 0 pentru achizitie cu card. Nu tin minte sa fi vazut pe undeva specificat ca la comercianti romani care solicita ron nu se face conversie valutara iar la comercianti straini se face conversie ron-eur si eur-ron. E drept ca nu am stat sa citesc toate tonele alea de comentarii cu litere mici...

Edited by pisoiu2, 07 March 2014 - 11:29.


#40
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Platile la POS uri in exteriorul tarii vor fi facute in eur sau usd cu o conversie din lei la cursul bancii de vinzare a respectivei valute la ora si data
cind a fost trimisa catre banca blocarea sumei echivalente .
Bancile mai mici cum este BT practica un curs mai mic la astfel de plati fata de ING , BRD , sau Raiff .
Intervin comisioane atunci cind scoateti cash de la ATM

#41
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
"Taxa de conversie valutara" este considerat comision ? sau taxa abuziva ? la unele banci este 0%, la altele 2%, sau chiar 2.75%

Edited by szjozsef, 09 March 2014 - 17:35.


#42
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Eu inteleg sa faci conversie valutara cand procesatorul de plati iti cere suma in alta moneda (EUR/USD) fata de moneda de referinta a contului (RON). Atunci sa zicem ca s-ar accepta niste mici diferente de curs valutar, dar oricum nu 5%.

Dar atunci cand Paypal cere direct suma in RON, ce conversie valutara se mai aplica?
Si de ce asta se intampla doar la anumite banci, iar la altele nu?

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAlice, on 09 martie 2014 - 17:50, said:

Dar atunci cand Paypal cere direct suma in RON, ce conversie valutara se mai aplica?
Plata internationala trebuie sa treaca prin valuta pe care banca a ales-o pentru decontare cu Visa/Mastercard. Una singura pentru fiecare.

View PostAlice, on 09 martie 2014 - 17:50, said:

Si de ce asta se intampla doar la anumite banci, iar la altele nu?
Cei care spun ca la banca lor e o exceptie si paypal/amazon a cerut x RON si lor li s-au luat x RON din cont ar fi bine sa vina si cu dovezi.

#44
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Inainte de a autoriza tranzactia iti afiseaza si o caseta mica privind cursul de schimb folosit. Mie mi s- a parut destul de clar. N-ai vazut?

#45
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002

View Postdon_dannielo, on 09 martie 2014 - 18:13, said:

Plata internationala trebuie sa treaca prin valuta pe care banca a ales-o pentru decontare cu Visa/Mastercard. Una singura pentru fiecare.


Cei care spun ca la banca lor e o exceptie si paypal/amazon a cerut x RON si lor li s-au luat x RON din cont ar fi bine sa vina si cu dovezi.
Uite aici: http://forum.softped...8#entry14770221

#46
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Cum fac sa bag suma de 1.5 Euro (verificarea cardului) in cont?

#47
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Am platit un produs de pe ebay prin paypal. Costul produsului 6.6$ = 23.91 lei . Rezulta un curs 3.6227lei. Tranzactia s-a facut prin card bancar Raiffeisen Bank. Iar cursul BNR undeva la 3,236 lei

Edited by musicallro, 06 April 2014 - 21:54.


#48
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Si eu am remarcat de curand ca sumele de pe cardul ING difera de cele din paypal. am cumparat 2 lucruri, unul de 69.90E si unul de 63E, pe paypal mi-a spus imediat ca-mi retine 372,32 si 294,34, insa pe extrasul de la ING vad cu totul alte sume. Cred ca am platit de zeci de ori asa insa niciodata n-am avut curiozitatea sa compar sumele. Eram convins ca este mai ieftin asa decat sa platesc cu cardul de credit de la alta banca(care stiu ca are pt plati in strainatate un curs mai mare decat cardul de debit de la ING), dar de acum o sa platesc unde pot direct de pe card.

Attached Files



#49
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postdon_dannielo, on 09 martie 2014 - 18:13, said:

Cei care spun ca la banca lor e o exceptie si paypal/amazon a cerut x RON si lor li s-au luat x RON din cont ar fi bine sa vina si cu dovezi.

Uite aici:

Attached Files



#50
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011
Nu are nici o legatura banca. Problema e  la Paypal.
Eu am cont si card legat de Paypal la Intesasanpaolo. Si acolo se intampla la fel. Intai se blocheaza suma in lei, cea care apare si in contul de Paypal. Ulterior, cand se deconteaza tranzactia, apare inca o suma care nu e evidentiata in extrasul de cont. Asta nu e nici ciupeala bancii, nici comision de schimb valutar, e comisionul pentru cross-border payments (cum spunea mihaicozac), dupa cum se poate vedea la https://www.paypal.c...ees&countries=.
Acest comision e de 3,4%+0,3 USD pentru plati in dolari si 3,4%+0,35 EUR pentru plati in euro
Deci daca platesti in dolari pierzi odata 4% la schimbul valutar si inca 3,5% la crossborder border payment. Per total, privelegiul de a plati prin Paypal costa 7,5%.

#51
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postpande-le, on 10 mai 2014 - 19:21, said:

Nu are nici o legatura banca. Problema e  la Paypal.

Atunci te rog sa ma lamuresti de ce daca platesc prin paypal cu cardul meu de ing mi se face conversie din suma in ron comunicata de paypal in eur si apoi din nou in ron, iar daca platesc tot prin paypal dar cu cardul de transilvania, mi se deconteaza exact suma in ron comunicata de catre paypal?

#52
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011

View Postpisoiu2, on 10 mai 2014 - 19:40, said:

Atunci te rog sa ma lamuresti de ce daca platesc prin paypal cu cardul meu de ing mi se face conversie din suma in ron comunicata de paypal in eur si apoi din nou in ron, iar daca platesc tot prin paypal dar cu cardul de transilvania, mi se deconteaza exact suma in ron comunicata de catre paypal?

Nu stiu de unde ai scos asta conversia din ron - eur - ron. Treaba cu suma exacta la Transilvania ar fi bine sa o si dovedesti. Extrasul care l-ai pus e prea mic ca sa se vada ceva. Si pune-l pe mai multe zile. Normal ca in ziua tranzactiei ti se ia exact suma de pe paypal. Dar in 2-3 zile se ia si restul.

#53
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Cred ca nu ai inteles bine despre ce e vorba in topicul asta pe care tot eu l-am deschis. Te rog citeste-l tot, ca sa te luminezi. O sa iti fac un rezumat:
La ing, suma inaintata spre decontare de catre un comerciant extern, in cazul de fata paypal, este convertita automat in EUR de catre banca indiferent de valuta ceruta, inclusiv RON. Apoi tot banca face conversie din suma rezultata in EUR in valuta in care e contul atasat cardului, adica RON, de aici conversia ron-eur-ron. Uita-te in postul #7 . Ca un detaliu ce nu l-am mentionat pana acum, am patit asta si pe paypal si am patit si cu tranzactii la comerciant acum vreo 2 ani cand am fost in Croatia si am platit cu cardul. In extrase aparea suma ceruta spre decontare in moneda locala (kuna), apoi asta era convertita in EUR si abia apoi din EUR in RON. Deci la fiecare plata eu faceam 2 conversii valutare.
La extrasul BT nu am ce sa pun mai mult deoarece aia e suma decontata, nu e suma blocata. Uita-te la post-ul #49. Nu exista alte sume nici in zilele precedente sau urmatoare, iar eu pana acum nu am auzit niciodata si nici nu am patit ca o tranzactie pe card sa fie decontata in 2 zile diferite, sa vad intr-o zi o suma si in alta zi nu stiu ce diferente. Si ca un ultim detaliu, in extrasele de cont apar doar tranzactiile finalizate si decontate, nu apar sume blocate. Alea le vezi doar la alte capitole, gen tranzactii in asteptare, etc.

#54
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011

View Postpisoiu2, on 10 mai 2014 - 22:40, said:

Cred ca nu ai inteles bine despre ce e vorba in topicul asta pe care tot eu l-am deschis. Te rog citeste-l tot, ca sa te luminezi. O sa iti fac un rezumat:
La ing, suma inaintata spre decontare de catre un comerciant extern, in cazul de fata paypal, este convertita automat in EUR de catre banca indiferent de valuta ceruta, inclusiv RON. Apoi tot banca face conversie din suma rezultata in EUR in valuta in care e contul atasat cardului, adica RON, de aici conversia ron-eur-ron. Uita-te in postul #7 . Ca un detaliu ce nu l-am mentionat pana acum, am patit asta si pe paypal si am patit si cu tranzactii la comerciant acum vreo 2 ani cand am fost in Croatia si am platit cu cardul. In extrase aparea suma ceruta spre decontare in moneda locala (kuna), apoi asta era convertita in EUR si abia apoi din EUR in RON. Deci la fiecare plata eu faceam 2 conversii valutare.
Ce spui tu, conversie ron-eur-ron e o aberatie. Adiaca daca platesti la un comerciant in tara, ti se face conversia in eur si apoi din nou in ron? N-am mai auzit o asemenea enormitate. Altceva e cand platesti in exterior intr-o moneda diferita de eur. Atunci intr-adevar se face dubla conversie. Daca platesti in dolari, kuna, leva, forint, etc. se face intai conversia in eur si abia apoi din eur in ron. Dar asta nu pentru ca asa vrea banca, ci pentru ca visa si mastercard au impus euro ca moneda de referinta in tarile UE. Intamplator sau nu, asta le convine de minune bancilor, care au ocazia sa isi dubleze comisionul de schimb valutar.

View Postpisoiu2, on 10 mai 2014 - 22:40, said:

La extrasul BT nu am ce sa pun mai mult deoarece aia e suma decontata, nu e suma blocata. Uita-te la post-ul #49. Nu exista alte sume nici in zilele precedente sau urmatoare, iar eu pana acum nu am auzit niciodata si nici nu am patit ca o tranzactie pe card sa fie decontata in 2 zile diferite, sa vad intr-o zi o suma si in alta zi nu stiu ce diferente. Si ca un ultim detaliu, in extrasele de cont apar doar tranzactiile finalizate si decontate, nu apar sume blocate. Alea le vezi doar la alte capitole, gen tranzactii in asteptare, etc.
Nu exista alte sume pentru ca tu ai scos extras doar e data de 09.04.2014. Scoate un extras pe o perioada mai mare si s-ar putea sa avem surprize.
Nu am zis ca se deconteaza o suma in doua zile diferite. Am spus ca intai se blocheaza o suma, iar cand se deconteaza apare o suma mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate