Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum face paypal conversia valutara?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Doar acum m-a apucat sa sap dupa detalii, nu ma intreba de ce. Problema e ca in ultimii 2 ani, mica asta ciupeala m-a costat vreo 800 de ron, asa la o estimare foarte grosiera.

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Grosul l-a săltat PayPal, nu banca. Domnia (cumpăratul online) se plăteşte...

#21
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
De acord ca se plateste si nu am nici o problema cu asta. Eu am o problema atunci cand langa butonul cu 'pay now' vad o suma, indiferent care e aia si cate comisioane are, iar in extras apare alta. Asta dupa mine se numeste hotie.

Edited by pisoiu2, 05 March 2014 - 12:48.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
AI văzut vreo bancă cinstită pe undeva?

#23
merlin21

merlin21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.09.2006
Eu zic ca problema este de la ING.
Cumpar de pe ebay de vreo 7 ani, mereu platit cu paypal si nicodata nu am patit ce spui tu aici.
Si ieri am cumparat ceva tot din spania, am platit cu paypal, suma corecta.
Eu folosesc un mastercard de la BT.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că e împărţită prada, între toţi participanţii, cu cea mai mare parte rămânând la PayPal. Probabil că au nişte profituri fantastice, luând în considerare că e o bancă virtuală, fără birouri şi mari cheltuieli cu angajaţii. Comisionul este justificat însă, măcar pt. faptul că eşti protejat 40 de zile la erori sau falsuri, eu cel puţin sunt mulţumit de aspectul ăsta, la orice reclamaţie justificată primul pas este să îţi vireze banii înapoi, abia apoi se ciorovăiesc cu reclamatul.

Edited by mihaicozac, 05 March 2014 - 13:06.


#25
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postpisoiu2, on 05 martie 2014 - 11:18, said:

Alice, am spus in postul original ca la paypal e atasat un card in RON, emis de ING.
/me chior. /me sorry

View Postmihaicozac, on 05 martie 2014 - 12:01, said:

La schimb valutar PayPal încaseazã 3-4% comision, funcþie de valutã. Dacã îþi luau direct Euro din ING apãrea la PayPal doar suma în Euro, nu vedeai ºi lei. Aºa PayPal a cerut lei de valoarea celor 171 Euro, plus comisionul lor.  LA fel se întâmplã când cumperi cu Euro marfã listatã în dolari, acolo comisionul e de 3%.

View PostVasyP, on 05 martie 2014 - 12:06, said:

Din cate stiu eu majoritate bancilor au un comision de conversie valutara, care la ING probabil ca l-a adaugat direct la suma totala.
Pe extrasul ING apare "Suma: 803,61" ca asa au primit de la PayPal, dar cand au facut debitarea din cont, ti-au luat si un comision de schimb valutar.

Cursul PayPal e probabil mai bun decat al unei banci si mai ales decat la ING :-)

De unde le scotateti?
Nu stiu ce s-a intamplat la initiator si trebuie sapat, dar la mine asa arata tranzactiile din Paypal, in varianta cu conversia facuta de paypal si conversia facuta de banca.
Nu este nici un comision in plus, este doar schimbul valutar (la cursul bancii respectiv curs paypal) si atat. Iar la banca este un curs mai bun decat la paypal. Este la fel si la EUR si la USD.

Din ce vad eu acolo, Paypal a cerut bancii 803.61 lei.
Trebuie vazut cum s-a ajuns la 183.92 EUR respectiv 842.02 lei - este o diferenta imensa.

Attached Files



#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihaicozac, on 05 martie 2014 - 12:41, said:

Grosul l-a săltat PayPal, nu banca. Domnia (cumpăratul online) se plăteşte...

Nu vad nici un semn ca e de vina Paypal aici.
Domnia e mai degraba cind te duci si iei un produs din magazin de cinci ori mai scump.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005

View PostAlice, on 05 martie 2014 - 13:06, said:

/me chior. /me sorry





De unde le scotateti?
Nu stiu ce s-a intamplat la initiator si trebuie sapat, dar la mine asa arata tranzactiile din Paypal, in varianta cu conversia facuta de paypal si conversia facuta de banca.
Nu este nici un comision in plus, este doar schimbul valutar (la cursul bancii respectiv curs paypal) si atat. Iar la banca este un curs mai bun decat la paypal. Este la fel si la EUR si la USD.

Din ce vad eu acolo, Paypal a cerut bancii 803.61 lei.
Trebuie vazut cum s-a ajuns la 183.92 EUR respectiv 842.02 lei - este o diferenta imensa.


Exact aşa arată şi la mine tranzacţiile...

Situaţia este însă următoarea: eu cumpăr de ex. ceva ce în dolari costă 10 Euro, deci cca, 13,5 dolari. Fac tranzacţia, îmi apare în listă că vânzătorul a primit 13,5 dolari. Până aici toate bune. Dacă mă uit apoi cât îmi lipseşte din cont, în loc de 10 Euro mi s-au luat 10,38 Euro, cei 0,38 Euro nu apar nicăieri evidenţiaţi separat. Asta e valabil când am Euro direct în contul PayPal. Posibil ca la lucrul cu cardul de credit să mai fie şi alte taxe suplimentare. Aici e perversiunea, ei arată cât a primit vânzătorul, nu cât ţi-au luat ţie din cont.

Edited by mihaicozac, 05 March 2014 - 13:27.


#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Simplu. Moneda de referinta a cardurilor ING este EUR, nu conteza ce se cere din afara tarii, ies doar EUR.

Nu trebuia lasata conversia Paypal, paypal n-are cum sa scoata lei, trebuia ca Paypal sa ceara EUR (ai optiunea asta daca pretul e in euro) si atunci era doar o conversie EUR>RON la cursul ING, fara inca 2 conversii inutile care s-o preceada (paypal eur>lei si Visa/Master lei>eur, apoi ing eur>lei).

Edited by don_dannielo, 05 March 2014 - 13:47.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihaicozac, on 05 martie 2014 - 13:23, said:

Aici e perversiunea, ei arată cât a primit vânzătorul, nu cât ţi-au luat ţie din cont.

Arata si cit au platit vinzatorului (nu cit a primit, ca sint taxe si acolo!) si arata si cit ti-a luat de pe card sau din cont (in Romania cred ca numai de pe card se poate). Diferentele pot sa fie semnificative pentru ca tu poti sa ai balanta pozitiva in paypal si sa platesti doar o parte f mica de pe card.

#30
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
S-a tot discutat ca ING efectiv fura la platile cu PayPal dar vad ca unii se incapatineaza sa spuna ca PayPal e de vina.

Cum spunea si cineva mai sus, si eu folosesc BT si pe PayPal am setat sa ceara in moneda in care se face plata si astfel las schimbul valutar la BT, nu e chair cel mai bun curs dar mai bine decat PayPal si sigur mai bine decat ING.

#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postmihaicozac, on 05 martie 2014 - 13:23, said:

Situaţia este însă următoarea: eu cumpăr de ex. ceva ce în dolari costă 10 Euro, deci cca, 13,5 dolari. Fac tranzacţia, îmi apare în listă că vânzătorul a primit 13,5 dolari. Până aici toate bune. Dacă mă uit apoi cât îmi lipseşte din cont, în loc de 10 Euro mi s-au luat 10,38 Euro, cei 0,38 Euro nu apar nicăieri evidenţiaţi separat. Asta e valabil când am Euro direct în contul PayPal. Posibil ca la lucrul cu cardul de credit să mai fie şi alte taxe suplimentare. Aici e perversiunea, ei arată cât a primit vânzătorul, nu cât ţi-au luat ţie din cont.
Nu e nicio perversiune, in plata din balanta paypal in alta moneda decat cea in care ai banii in banlanta, conversia valutara se face la un anumit curs. Asta cu deci cca e interpretarea ta. Ca sa vezi cursul de conversie ai acolo in paypal instrument de conversie intre valute si vezi exact cat platesti.

Cat despre plata trasa direct de pe card, asta se face de obicei la cursul visa sau cursul bancii, nu al paypal. Paypal cere suma in valuta.

Am sute (SUTE!!!) de cumparaturi la activ si nu am avut nicio problema cu paypal (banci BT si Raiff)

Edited by onlyone, 05 March 2014 - 13:46.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
ING e o banca buna daca cumperi in EUR, mai nasol e daca cumperi in USD ca se face o conversie dubla. Dar tu ai reusit conversie tripla, fara sa fii obligat.

Trebuia doar sa-i spui paypalului sa ceara Euro, sa nu lasi optiunea default.

Edited by don_dannielo, 05 March 2014 - 13:49.


#33
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View Postdon_dannielo, on 05 martie 2014 - 13:29, said:

Simplu. Moneda de referinta a cardurilor ING este EUR, nu conteza ce se cere din afara tarii, ies doar EUR.

Nu trebuia lasata conversia Paypal, paypal n-are cum sa scoata lei, trebuia ca Paypal sa ceara EUR (ai optiunea asta daca pretul e in euro) si atunci era doar o conversie EUR>RON la cursul ING, fara inca 2 conversii inutile care s-o preceada (paypal eur>lei si Visa/Master lei>eur, apoi ing eur>lei).

Explicatia e buna, insa am o mica problema si aici: acum cateva zile am facut o achizitie de pe amazon, iar mai nou amazonul face conversia in moneda care o vrei. Am zis ron, iar valoarea tranzactiei este de 95.31 ron, valoare comunicata de amazon. Exact aceiasi valoare o vad si in ING, insa din pacate la 'tranzactii in asteptare', inca nu mi-a venit solicitarea de decontare ca sa imi apara in extras. Plata a fost direct cu cardul, fara paypal.

Mi-a mai zis cineva ca se poate seta in paypal ca sa solicite moneda tranzactiei, fara a mai face conversie. Am sapat in cont de mi-a venit acru si nu am gasit unde se poate face asta. Imi poti da o indicatie? Am cont premier.

Multumesc.

#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005

View Postonlyone, on 05 martie 2014 - 13:44, said:

Nu e nicio perversiune, in plata din balanta paypal in alta moneda decat cea in care ai banii in banlanta, conversia valutara se face la un anumit curs. Asta cu deci cca e interpretarea ta. Ca sa vezi cursul de conversie ai acolo in paypal instrument de conversie intre valute si vezi exact cat platesti.

Cat despre plata trasa direct de pe card, asta se face de obicei la cursul visa sau cursul bancii, nu al paypal. Paypal cere suma in valuta.

Am sute (SUTE!!!) de cumparaturi la activ si nu am avut nicio problema cu paypal (banci BT si Raiff)

Interpretare pe naiba! şi eu am sute de tranzacţii cu ei.

La momentul cumpărării îmi apare fereastra de logare PayPal, unde introduc adresa de email şi parola, undeva în dreapta apare şi valoarea tranzacţiei, de ex. 13,5 dolari, la cursul lor de 1,3500 dolari pt. un Euro (dau un exemplu ipotetic). Eu rămân cu impresia că mă costă fix 10 Euro toată povestea şi dau "Accept". Ulterior văd că pe lângă cursul mai dezavantajos (1,35 faţă de 1,375 cel interbancar) au mai luat un comision de schimb valutar, acei 0,38 Euro care se adaugă la cei 10, preţul produsului. Şi asta direct la PayPal, fără niciun intermediar, folosind disponibil din contul meu.

Edited by mihaicozac, 05 March 2014 - 13:59.


#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postpisoiu2, on 05 martie 2014 - 13:54, said:

Explicatia e buna, insa am o mica problema si aici: acum cateva zile am facut o achizitie de pe amazon, iar mai nou amazonul face conversia in moneda care o vrei. Am zis ron, iar valoarea tranzactiei este de 95.31 ron, valoare comunicata de amazon. Exact aceiasi valoare o vad si in ING, insa din pacate la 'tranzactii in asteptare', inca nu mi-a venit solicitarea de decontare ca sa imi apara in extras. Plata a fost direct cu cardul, fara paypal.
Se va intampla aceeasi poveste, cand decontarea va fi facuta. Sa vii aici sa postezi daca nu.

View Postpisoiu2, on 05 martie 2014 - 13:54, said:

Mi-a mai zis cineva ca se poate seta in paypal ca sa solicite moneda tranzactiei, fara a mai face conversie. Am sapat in cont de mi-a venit acru si nu am gasit unde se poate face asta. Imi poti da o indicatie? Am cont premier.
Nu e o setare in cont, ci pe pagina finala, inainte de a face plata. Un link cu "other conversion options" sau ceva, in dreptul cardului. Ai apoi doua optiuni, sa faca paypal conversie sau sa nu faca (si sa foloseasca pretul/valuta magazinului). Setarea ramane apoi tinuta minte.

Edited by don_dannielo, 05 March 2014 - 14:20.


#36
phenix_efect

phenix_efect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 02.03.2014

View Postpisoiu2, on 05 martie 2014 - 11:02, said:


Original transaction: payment to xxxxx : -171.17 eur
Related transactions:charge from credit card: L803.61RON / currency conversion : -L803.61RON / currency conversion: E171.17EUR
-In extrasul de cont de la ING, la detalii tranzactie apar 2 campuri, " suma 803.61 ron" si "suma trimisa spre decontare 183.92 EUR Rata 4.5782" iar la debit imi apare 842.02 RON

Cum au ajuns de la 803.61RON la 842.02RON respectiv de la 171.17 EUR la 183.62EUR, ma depaseste.

Am vorbit initial cu paypal, mi-au zis scurt ca trebuie sa vorbesc cu ING. Am sunat la ING, ei spun ca suma trimisa de paypal este 183.92 eur. Am scris din nou la paypal si astept raspuns.

A mai patit cineva asa?

tipic tzeapa de la ING. am facut mai multe cumparaturi prin contul de la banca romaneasca si nu am avut astfel de neplaceri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate