Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vegetariul lu' Andu

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostBybanul, on 07 martie 2014 - 21:58, said:

Pura curiozitate: de ce nu ai postat pe semanatul si repicatul si ai simtit nevoia unui topic nou?

Bybanu. Eu zic ca e bine ca a deschis topic nou. Pana la urma se cheama "Vegetariul lu' Andu".  E ca un fel de jurnal iar omul, banuiesc, ca  vrea sa posteze  toate etapele dezvoltarii vegetariului lui.
Andule as muta "chioscul" in solar din mai multe considerente:
1- lumina mai multa;
2- temperatura mai buna si probabil constanta pe perioada zilei;
3- economie de energie electrica.
Nu cred ca vrei sa te ajunga in prima faza producerea rasadului la mai mult decat l-ai cumpara gata crescut. Nu contest ca in varianta ta stii ce semeni pe cand daca ai lua din alta parte e posibil sa nu.

View Post1orgu, on 08 martie 2014 - 10:16, said:

Ma repet: mutarea in solar e cea mai recomandata.


#20
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Si cam cum ar arata aria asta daca ne-am deschide toti un topic cu propriile balarii?
In fine, oricum nu e treaba mea ci a moderatorilor. Daca topicul va fi frecventat inseamna ca omul va avea ceva bun de prezentat care starneste interes si discutii. Daca nu, are Scaiba buton de cojocul lui. Eu aleg ca asta sa fie ultima mea postare aici (pe topucul asta adica) - nu ca ar fi vreo pierdere.
O ULTIMA INTREBARE DOAR PENTRU ANDU - CE INTELEGI TU PRIN VEGETARIU?

Edited by Bybanul, 08 March 2014 - 13:07.


#21
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Bybanul nici pentru mine nu ar fi o pierdere daca nu ai mai posta aici.
Vegetariul meu inseamna din propriile cuvinte "cocioaba mea cu verdeturi de la inceput pana la sfarsit"
Pentru 1orgu si studioOne , anu acesta il voi lasa exact aici unde l-am asamblat sa vedem cum se descurca rasadurile,
Sa revin la topic poze noi cu plantarea rasadurilor, in ultima poza  sunt butasii de mur care i-am pus si pe ei la caldura.

Attached Files


Edited by andu88, 08 March 2014 - 16:54.


#22
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salutare,
Am o mica problema pamantu se usuca destul de repede sa fie oare de la aeroterma ? Temperatura este intre 23-26 grade zi/noapte ( o tin asa prima saptamana) dupa aceea 18-20 grade , turba o ud aproape zilnic depinde cat de repede se usuca dar nu o las deloc uscata o verific zilnic ( dimineata).

#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Trebuie sa uzi cel putin o data pe zi.

Eu ud o data pe zi - temperaturile mele nu depasesc 23 de grade nici la germinare (da, ardeii scot capul in 10 zile, nu mai repede) din cauza faptului ca am mai multe rasaduri in diverse faze, insa substratul nu se usuca asa repede.

Cand temperatura era mai mare, udam prin pulverizare de 2 ori pe zi.

Edited by jumborom, 10 March 2014 - 22:11.


#24
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Daca las temperatura intre 18-20 grade ( presupun ca germineaza mai greu) nu ar fi o problema o temperatura mai mica de acum sau las temperatura asa cum o am acum pana da coltu ?

#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
las`o mare sa rasara cat mai repede si uniform, e chiar cea mai importanta parte asta dupa mintea mea :) dupa aia jonglezi cu toate e usor.

#26
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Am inteles, am atasat  doua tabele referitor la germinarea semintelor( temperatura/zile rasarire) sper sa va foloseasca.

Attached Files



#27
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Poze noi dupa 4 zile de la semanat.
Poza 1-partea de sus castraveti, jos fasole galbena urcatoare
Poza 2-salata
Poza 3-rosii
Poza 4-busuioc
Poza 5- Mur Thornfree ( in pamant sunt vreo 3 nuiele la marcotat) zilele astea ma uit sa vad daca a prins radacini.
Probabil o sa ziceti sa ud turba , am udat toate alveolele dupa ce am facut pozele ( ud dimineata si seara) Temperatura 23 grade partea de jos-25 grade partea de sus  constant.

Attached Files


Edited by andu88, 12 March 2014 - 20:55.


#28
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Poze noi.
Poza 1 - Rosii
Poza 2- Fasole & Castraveti
Poza 3 - Dovlecei gigant ( ajung pana la 1 m )
Pozele4-5-  Cais plantat anu trecut in primavara
Poaza 6- Viitori butasi de mur ( vreau sa ii pun la butasit), are ceva daca ii pun pe toti intr-o galeata plina cu pamant pana in toamna sau sa ii pun separat?

Attached Files



#29
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
N-am mai auzit la nimeni sa faca rasad de fasole!

Edited by claudia313, 14 March 2014 - 19:09.


#30
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
He, he, am facut si eu in primul an de agricultura. Dupa aceea n-am mai facut ca m-am luat cu altele. Totusi, cateva fire (pentru timpurietate) merita.

#31
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Da e o incercare pentru mine, vreau sa spun ca e primu an cand pun rasaduri, sper sa mearga bine :)
Mersi Jumbo

#32
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postjumborom, on 14 martie 2014 - 19:27, said:

. Totusi, cateva fire (pentru timpurietate) merita.

No lasa ca pana se face aia semanata direct in gradina, o mananc pe aia conservata, din beci, ca n-oi tusi! :))) Mi se pare bataie de cap inutila, la cate ghivece cu plante, rasaduri si alte cele am de plimbat si ingrijit sa mai si port grija ghivecelor cu fasole urcatoare, pai aia de se apuca de crescut trebuie sa-i pui si bat in ghiveci, sa se urce :))))

#33
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salut,
Astazi este a 10 zi de cand am plantat, ardeiul se vede ca incepe sa ridice pamantul a durat ceva pana a dat , rosiile au in jur de 5 cm si incep sa dea urmatoare serie de frunze, maine revin cu poze

Edited by andu88, 18 March 2014 - 22:27.


#34
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Pana la urma am mutat mini sera afara , m-am tot gandit la ce ati spus in legatura cu lumina si am facut pasu asta,
Noaptea in jur de 10-15+grade, ziua 20-25+ ,am lasat cate 2 fire(la rosii)deoarece am auzit ca e mai bine sa fie cate 2 cand le voi planta in pamant decat 1 e adevarat ?
Imi puteti spune cand pot muta din ele pentru a umple golurile unde nu a dat ?

Attached Files



#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Nu e mai bine sa ai doua seminte in alveola, desi metoda se mai practica la soiurile cu germinatie slaba.

Le poti desparti, cu grija, peste cateva zile, cand se mai maresc putin.

Le poti muta cand radacinile au umplut cat de cat alveola, altfel o sa se scurga turba printre radacini, semn ca este prea devreme pentru mutat.

Asteapta insa sa ajungi la macar 3 - 4 frunze adevarate si atunci incerci sa scoti o tomata prin "mulgerea" usoara a alveolei.

Data viitoare roteste pozele, ca mi-am cam sucit gatul.

#36
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Am inteles, Mersi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate