Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vegetariul lu' Andu

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salut,
Voi deschide acest topic pentru a pune poze si pentru a va arata viitoarele rasaduri de rosii ardei vinete fasole etc,
Astazi am terminat de asamblat mini sera intr-o terasa cu termopan , sera se afla langa geamuri , ziua este destula lumina in ea , pozele sunt facut acum seara,  o sa fac poze si ziua pentru a se vedea mai bine, voi apela la incalzirea unei aeroterme + priza cu termostat atunci cand ajunge la temperatura dorita sa se opreasca ( asta pentru o economie de curent si o temperatura constanta )

Attached Files



#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cat te-a costat? :D Am si eu o terasa de organizat :))

#3
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Depinde de cati mp vrei sa o faci si ce fel de termopan vrei sa pui, grinzi , acoperis etc
Termopanu a costat cam 650 euro pe 40 mp , vata minerala , tavan rigips
Tigla lindab , per total 1500-1700 euro
150 euro mini sera :)

Edited by andu88, 04 March 2014 - 22:52.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postandu88, on 04 martie 2014 - 22:51, said:

Depinde de cati mp vrei sa o faci si ce fel de termopan vrei sa pui, grinzi , acoperis etc
Termopanu a costat cam 650 euro pe 40 mp , vata minerala , tavan rigips
Tigla lindab , per total 1500-1700 euro
150 euro mini sera Posted Image

Eu am terasa mare externa, pe care mi-as organizao acum. Doar ca nu stiu ce legume sa pun, care sa se catere mai mult ( as vrea sa-mi fac si un colt de umbra ), ce ghiveche, etc. trebuie sa ma documentez

#5
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Trebuie sa ai si caldura daca vrei sa faci rasaduri si la asta trebuie sa te gandesti

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pai o fac mini gradina pana la toamna..Si bate soarele de la 12 la 8 seara toata vara :D

#7
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Astazi am facut noi poze pe lumina sa se vada mai bine a fost inorat si a plouat toata ziua azi.

Attached Files



#8
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
1orgu,
Ce rosii ai folosit anu trecut de ai scos 3 kg pe planta ?

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
andule e frumos, insa nu cred ca o sa ai lumina suficienta cel putin pentru plantutele situate mai departe de fereastra.

Edited by jumborom, 06 March 2014 - 07:52.


#10
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am avut mai mult de 3kg./planta.
Nu am cantarit pe cele consumate, cele de la bulion, cele de la suc de rosii (mult), cele de la protocol (rude si prieteni).
Mini sera ta, merge perfect si in solar! Poti sa ai in permanenta control de caldura, umiditate si lumina. Un ventilator pus, te ajuta enorm la evitarea condensului
Felicitari pentru investitie si plante cat mai viguroase!

#11
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postjumborom, on 06 martie 2014 - 07:51, said:

andule e frumos, insa nu cred ca o sa ai lumina suficienta cel putin pentru plantutele situate mai departe de fereastra.
Eu cred ca toate plantele se vor indrepta cu totul catre directia din care iti vine lumina. Eu am doua "ghivece" puse chiar pe pervazul de la fereastra si toate se indreapta catre exterior...Ce temperatura ai acum afara?

#12
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Multumesc de incurajari,
Mi-a zis jumbo sa pun o aeroterma asa am si caldura si ventilator , am si priza cu termostat de se opreste atunci cand atinge 25 grade asta la inceput , dupa ce da coltu le las la 18-20 grade, abia astept sambata sa le pun in functiune Posted Image revin cu poze
Temperatura afara din solar 10 grade , in solar am 15 grade+

Edited by andu88, 06 March 2014 - 22:18.


#13
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu as muta chioscul ala in solar pe bune.

#14
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
De ce ai muta "chioscu ala" ?
-Astazi am facut cateva poze la plicurile de seminte
-Am facut proba la temperatura din solar cu aeroterma , vreau sa spun ca am 2 termometre 1 sus si 1 jos
- Cel de sus imi indica cu 4-5 grade mai mult ca cel de jos, vreau sa imi spuneti daca cel de jos imi indica 20 de grade iar cel de sus 25 de grade , care ar fi temperatura dupa care trebuie sa ma iau , eu vreau in solar sa am 25 de grade la rasaduri ( termostatu va sta jos nu pe pardoseala  undeva la 20 cm mai sus de pardoseala)

Attached Files


Edited by andu88, 07 March 2014 - 21:06.


#15
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
aerul cald se duce intotdeauna sus. pui termometrul la nivelul rasadurilor si aia e temp pe care o vrei.

Edited by rid, 07 March 2014 - 21:14.


#16
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Pura curiozitate: de ce nu ai postat pe semanatul si repicatul si ai simtit nevoia unui topic nou?
Imprastiem aiurea orice informatie utila cu 1000 de topicuri......
Si cine zice ca ar trebui mutata in solar zice bine, la fel ca Jumborom care iti zice ca nu ai lumina. DE AIA SE MUTA IN SOLAR. Ai noroc daca de la fereastra aia ai lumina de un rand de tavi langa ea, nu de o sera intreaga. Dar mai vorbim.....

Edited by Bybanul, 07 March 2014 - 22:03.


#17
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Pentru ca doresc ca tot ce incerc eu sa fac sa fie postat aici si nu acolo , pe semanatul si repicatul se mai trece si cu vederea unele postari asta am observat eu ( nu ma refer la postarile mele doar in general) , vedem si incercam. Bafta!

#18
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Daca aveam acea ,,bijuterie'', aveam cele mai sanatoase si viguroase rasaduri. Eu il puneam in solar.
andu cred ca l-a asamblat in incinta respectiva, din dorinta de a fi mai aproape de el si pentru a beneficia de caldura de acolo.
Acum sincer sa fiu, in privinta luminii primite de plante, are un handicap. Adica intensitatea luminii este mica si repartizata neuniform. Plantele vor avea o dezvoltare haotica.
Ce as face eu acum?
In primul rand as demonta solarelul si l-as reasambla in solar. Lumina primita de plante o sa fie mai uniforma si mai intensa. Cel mai important lucru la rasaduri, este lumina primita. In mini sera nu o poate asigura artificial. Caldura, aerisirea si umiditatea o poate controla.
Cred ca-i vine greu, dar va avea rezultate benefice.
Un compromis poate sa-l faca si in acest fel:
Monteaza in partea de jos, la colturi, niste rotite. Acestea se gasesc peste tot si sunt foarte simplu de fixat. Mini seara poate apoi sa fie rotita si plimbata unde vrea. O simpla rotatie, asigura toate plantele, de lumina uniforma.
Ma repet: mutarea in solar e cea mai recomandata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate