Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Reset computer Whirlpool AWO/D 5090

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
valy_ichim

valy_ichim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.12.2006
Salutare tuturor!

Am citit toate topic-urile acestei sectiuni care contineau keyword-ul "Whirlpool" in speranta ca voi gasi instructiunile pentru resetarea computerului (sau controller-ului, poate gresesc) masinilor de spalat Whirlpool dar nu am gasit.

Pe scurt, m-am mutat recent in chirie unde proprietara are o masina de spala Whirpool A+A 900 AWO/D 5090. Din prima zi in care am pus la spalat a aparut problema des intalnita a centrifugarii/stoarcerii care nu ajunge la turatie maxima. Se duce maxim in 3-400 rpm apoi tot reia ciclul si tot il reia pana ba se aprinde led-ul de service ba incheie ciclul (renunta). Proprietara a chemat un "mester" care ghemuit langa masina de spalat a facut o combinatie de butoane despre care spunea el ca fac "reset computerului masinii" pentru ca a luat-o razna de la caderi de tensiuni si ca nu e problema de motor, pompa de evacaure, etc.

Bun, a facut omul treaba asta, a si curatat filtrul de la evacuare care nu era chiar vai de el, a functionat masina in parametri vreo 2 zile, storcea la turatie maxima apoi a treia zi kaput. Aceeasi problema: nu atinge turatia maxima la stoarcere si scoti hainele ude bine de tot. Am cautat pe forumuri, din RO si externe, insa nu am gasit nicaieri o modalitate de a reseta acest computer. Am gasit in manuale ale altor modele de Whirpool AWO/D acea combinatie de 4 x buton de reset care testeaza ciclurile, am facut-o si pe asta si am observat ca toate ciclurile pana la stoarcere la turatie maxima sunt in regula, acolo insa nu; evacuarea functioneaza. La alte modele ar fi cod de eroare F28 - probabil corespunde si la AWO/D 5090 dar nu am de unde sa stiu exact.

Acum, "mesterul" care a resetat minunea a cerut 120 de lei pentru "consultanta" de 10 minute ca doar asta a facut dar pana la urma si ce sa-i faci, trebuie sa traim cu totii, insa deja nu ma lasa constiinta sa-l mai chem a doua oara, de aceea va cer ajutorul aici.

Daca problema s-o fi extins la alte componente atunci chiar i-o dau proprietarei in brate si cumpar alta, insa vreau sa ma conving mai intai daca ii pot face eu acest reset si sa nu-l mai chem pe "mester" din nou.

Multumesc anticipat pentru orice eventual raspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate