Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

recomandare invertor sudura

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 spik1, on 28 mai 2014 - 21:11, said:

Garantia este in functie de norocul si tupeul tau.

Nu`i chiar asa simplu cu tupeul tehnicianului, de aia am si spus ceva mai sus.
In rest , intre timp s`a inventat si OPC, o plingere in scris sa stii ca face minuni!
Mai e ceva , in decurs de 4 luni daca s`a defectat se considera produs cu defect la receptionare si ai dreptul sa ceri inlocuirea lui, nu repararea.
Totul e sa stii ce drepturi ai , nu`i vorba de tupeu.
Daca toti tacem si inghitim meritam sa ne purtam crucea in continuare!

Grig

P.S. Chinezul nu a cumparat nici o licenta, el a produs un aparat pe care o firma l-a rebranduit (Stern).
Unele firme chiar au CTC la fabrica producatoare din China si produc dupa proiectul si specificatiile lor, altele doar importa produsul si`l vind.
Chinezul din acest moment nu mai are nici o responsabilitate, toata se transfera asupra firmei  ce`l desface.

Edited by Ion_Bumbu, 29 May 2014 - 00:06.


#38
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
Aha. Așa se explică faptul că sunt niște nume nemțești pe declarația de conformitate.

#39
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Da , asta e trend-ul cu prdusele din ziua de azi.
Mai fain e cu firme de renume care "ascund" locul in care au fost produse.
Tipic e Makita, daca pe un produs nu gasesti scris Made in Japan sau Made in UK ala e produs in China la
sucursala lor Makita China.
Cinstit am 2 scule facute in China si una in Japonia de la ei si nu ma pot plinge de nici una.
DeWalt insa scrie pe fiecare produs unde e facut, Mehico , China sau Cehia.

Grig

#40
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
Am rezolvat cu aerul extern pentru ventilatie.

a

Attached Files



#41
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.04.2013
Tocmai am citit thread-ul si am palpitatii.
Cum am scris in alt topic ma mincat undeva si i-am luat tatei un Stern WM-200INV, mare greseala, nu m-am documentat bine, dar nici bu avea bani de mai bun.
A sudat 3 bazici de 3,25 si a intrat in protectie si cum tata nu are rabdare si-a scos vechiul transirmator si a terminat lucrarea. A doua zi(joia trecuta) l-am trimis inapoi exact cum l-am primit, dupa ce le-am scris un email inainte.
Aveti sfaturi pentru mine?
Imi vor returna banii pina pe 30 iunie sau sa-mi pregatesc compunerea pentru OPC?

#42
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
Eu am sudat azi cateva ore bune cu al meu. Electrozi de 2.5, 3.25 si 4. De 4 am dat 4-5 bucati consecutiv la 180A si n-a intrat in protectie. Chiar voiam sa vad cat poate duce pana se incalzeste, dar n-am reusit sa-l incalzesc in 6-7 ore de lucru. sper ma tina tot asa.

#43
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.04.2013
Cu ce tip de electrozi ai sudat?

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu as fi curios ce fel de electrozi ai folosit...si m-ar interesa daca erau bazici sau rutilici. Eu am avut  Telwin Force 185 si la rutilic suda 2 electrozi de 3.25 unul dupa altul si nu dadea semne ca s-ar fi oprit (nu am incercat mai mult) Dar la superbazic nu suda mai mult de jumatate de electrod. Asadar sunt si eu cu ochii pe STERN ...mai ales ca pretul este imbatabil. Modelul tau  WM-200INVB vad ca este pentru piata din Rusia iar INVA vad ca se gaseste pe la noi. Interesant ar fi care sunt diferentele intre A si B.

Edited by MembruAnonim, 04 June 2014 - 21:03.


#45
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Fiecare invertor are afisat un tabel cu durata activa de sudare (DA). Acolo puteti vedea cat sudeaza la un anume amperaj, spre exemplu: DA la 90 A = 80 %, adica se poate suda 8 minute, in continuu, din 10 minute, apoi 2 minute pauza. Bineinteles ca mai intervine schimbarea electrodului si altele asa ca la  pozitia asta consideri ca poti suda continuu. Daca echipamentul intra in protectie pe parcursul topirii primului electrod, atunci inseamna ca s-a depasit timpul DA la amperajul respectiv. Sa nu mai vorbim ca la majoritatea invertoarelor ce nu sunt consacrate aceste tabele sunt mincinoase, sau exagerate. Exemplu : la aceiasi sursa de tensiune (220 v) si acelasi tip de electrod, Selco Genesis 1500 il setez la 70-80 A, iar Telwin Technology 220 il setez la 80-90 A , pt. aceiasi pozitie de sudare !
Asa ca aveti grija , cumparati echipamente potrivite pt. ceea ce doriti sa sudati. Cel mai bine ar fi daca puteti testa inainte de a cumpara.
Cele bune !

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mine problema era ca pierdea controlul arcului, nu ca intra protectia termica. Am descris mai pe larg aici : http://forum.softped...4#entry15068337 ...dar in fine...pana la urma conta ca aparatul nu reusea sa topeasca macar un electrod intreg...nu prea conteaza ce facea...important e ca nu facea ce trebuie.

Edited by MembruAnonim, 04 June 2014 - 21:26.


#47
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

 florini78, on 04 iunie 2014 - 09:28, said:

Cu ce tip de electrozi ai sudat?
supertit

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am dezumflat...supertit sunt rutilici. Posted Image

#49
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

 MembruAnonim, on 04 iunie 2014 - 21:47, said:

M-am dezumflat...supertit sunt rutilici. Posted Image
Deocamdata e tot ce am nevoie pentru ce fac acum. azi am sudat jumatate electrod de cupru, am lipit o bucata de alama, sau ce metal o fi in valva de raba.

inca nu stiu ce se poate suda cu electrozii bazici.

#50
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 MembruAnonim, on 04 iunie 2014 - 21:21, said:

La mine problema era ca pierdea controlul arcului, nu ca intra protectia termica. Am descris mai pe larg aici : http://forum.softped...4#entry15068337 ...dar in fine...pana la urma conta ca aparatul nu reusea sa topeasca macar un electrod intreg...nu prea conteaza ce facea...important e ca nu facea ce trebuie.

Nu-l mai chinui ca atat poate. Foloseste-l cu grija, electrod maxim de 2,5 , 3,25 (ocazional) cu invelis rutilic si te va multumi mult timp.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A, pai l-am dat inapoi si caut sa iau altul, mai potent, dar inca nu m-am hotarat...si momentan nici nu am mai avut de sudat...ca mi-am terminat ce aveam de facut.
Multumesc pentru recomandare.

 amazonianul, on 04 iunie 2014 - 21:54, said:

Deocamdata e tot ce am nevoie pentru ce fac acum. azi am sudat jumatate electrod de cupru, am lipit o bucata de alama, sau ce metal o fi in valva de raba.
inca nu stiu ce se poate suda cu electrozii bazici.

Electrozii bazici sunt pentru lucrari grele...mai rezistente...cum sa explic ...mai supuse efortului. Si rutilicii sunt buni dar cand cauti rezistenta sporita te duci la superbazic. Chiar si la flex se simte diferenta de duritate..

Edited by MembruAnonim, 04 June 2014 - 22:04.


#52
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
O sa incerc si eu superbaz. am vazut la ce e bun si se potriveste cu ce construiesc acum.

...o sa va tin la curent... continuu

#53
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.04.2013
@mesterX
L-ai cumparat de la Stern Austria.ro?
Ti-au returnat banii? In cit timp?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi daca nu citesti tot. Vezi link-ul ala, Eu nu am avut Stern. Banii i-am primit "pe loc".

Edited by MembruAnonim, 05 June 2014 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate