Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sf. Botez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3149 replies to this topic

#3007
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 02 februarie 2018 - 14:38, said:

Noi....cine?
Voi, ereticii... :whistling:

Edited by mario_bril, 02 February 2018 - 21:08.


#3008
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Exact :)

#3009
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postzexelica, on 02 februarie 2018 - 14:38, said:

Nu vad in versul ala ca Dumnezeu l-a AJUTAT, dupa cum vrei s-o intorci ca la Ploiesti. Spune ca n-a ingaduit. Sec.

Quote

Noi....cine?
Exact cum a facut si Avram, Noe, Enoh, stimabile. Sunt ei pacatosi ca nu mergeau la biserica? Dar Moise?

#3010
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
zexelica, cine te-a botezat pe tine cum scrie in biblie?
Fix cum scrie, cu apa, cu alea, alea.

Cand eu iti zic ca nu respecti biblia si esti ratacit nu ma crezi. O dai in diverse.
E simplu: cine te-a botezat pe tine conform bibliei?

Edited by Ayami, 03 February 2018 - 17:13.


#3011
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 03 februarie 2018 - 15:16, said:




Exact cum a facut si Avram, Noe, Enoh, stimabile. Sunt ei pacatosi ca nu mergeau la biserica? Dar Moise?
Pai nu tu spuneai ca Întelesul Bibliei e unul dinamic și adaptat epocii prezente?! Ce treaba are modul in care trăiau cei pomeniți de tine, cu cel prezent? Situația socio-politici-tehnologico-religioasă, e cu totul alta. Nu poți avea pretenția sa mai trăiești și sa te manifești religios cum o făceau ei. Au rămas valabile doar punctele esențiale, acelea care vor rămâne pururea.

#3012
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 03 februarie 2018 - 15:16, said:



Exact cum a facut si Avram, Noe, Enoh, stimabile. Sunt ei pacatosi ca nu mergeau la biserica? Dar Moise?

Cum adică aceștia nu mergeau la ”biserică”?! Aceștia erau tot timpul în sânul Bisericii!

#3013
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 17:27, said:

Un bebeluș de câteva zile nu are ce pocăință să facă, nu are de unde să se ”întoarcă” la Dumnezeu și nici ce mentalitate să-și schimbe. Înțelegi?



Tocmai, că are deja cugetul curat. Așa că problema nu se pune pentru copil, ci pentru părinți fiindcă, dacă sunt sfinți părinții (adică au Duhul Sfânt în ei), atunci sunt sfinți și TOȚI copiii pe care îi nasc. De aceea nașii se leapădă de Satana la botez.

1 Corinteni 7:14 Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi.

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 17:27, said:

Complet eronat! În tot Noul Testament nu ai nici măcar un singur botez oficiat de preot. Dacă ai un asemenea text, arată-ni-l și nouă să ne minunăm!


Ba este: botezul famenului de către Filip și orice alt botez din Noul Testament.

Pentru că toți creștinii sunt preoți ai lui Dumnezeu, cu atât mai mult Filip, unul dintre cei doisprezece.

Exodul 19:6 Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel.’”

Isaia 61:6 Dar voi vă veţi numi preoţi ai Domnului şi veţi fi numiţi slujitori ai Dumnezeului nostru, veţi mânca bogăţiile neamurilor şi vă veţi făli cu fala lor.


1 Petru 2:5 Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă, şi să aduceţi jertfe duhovniceşti plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Apocalipsa 5:10 Ai făcut din ei o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeul nostru şi ei vor împărăţi pe pământ!”

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 17:33, said:

Cât privește problema în discuție, chiar așa este! La ce-i folosește bebelușului că participă la slujba religioasă, dacă el nu înțelege nimic, nu participă intelectual și afectiv și nu este în stare să ia o decizie mântuitoare în dreptul lui?


Tocmai, că recent oamenii s-au mai deșteptat și au descoperit că bebelușii participă la tot ceea ce fac adulții de lângă ei, încă în pântecele mamei lor fiind! Deci bebelușii sigur participă la botez și, prin faptul că unii plâng neîncetat, până sunt botezați, se demonstrează că ei chiar știu ce se întâmplă cu ei și vor să fie botezați!
Pe de altă parte, Hristos nu s-a dus să facă botezul cu apă ca să mărturisească faptul că are un cuget curat, ci ”ca să împlinească Legea”. Pentru că botezul cu apă, în momentul când există deja botezul cu Duh Sfânt (și toți copilașii sfinților au acest botez încă din momentul conceperii), este doar o formalitate, după cum ne arată chiar Scriptura și ne spune și Hristos, când Ioan îi spune că El nu are nevoie de botezul cu apă al său:

Faptele apostolilor 10:47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?”

Matei 3:15 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit.” Atunci, Ioan L-a lăsat.

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

De ce nu i-am și căsători la 2 luni, iar dacă nu le convine să divorțeze și ”vor lua o decizie în favoarea lor” la vârstă matură?Posted Image


Pentru că însuși Dumnezeu a cerut ca tot întâiul născut de parte bărbătească din seminția preoțească să-i fie închinat Lui, de la vârsta de o lună în sus, dar nu a specificat nimic cu privire la vreo căsătorie obligatorie de la această vârstă!

Numeri 3:15 „Fă numărătoarea copiilor lui Levi după casele părinţilor lor, după familiile lor, şi anume fă numărătoarea tuturor celor de parte bărbătească de la vârsta de o lună în sus.



Numeri, 3

11 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
12 „Iată* că am luat pe leviţi din mijlocul copiilor lui Israel, în locul tuturor întâilor născuţi care se nasc întâi dintre copiii lui Israel, şi leviţii vor fi ai Mei.
13 Căci* orice întâi născut este al Meu. În ziua** când am lovit pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului, Mi-am închinat Mie pe toţi întâii născuţi din Israel, atât din oameni, cât şi din dobitoace: ei vor fi ai Mei. Eu sunt Domnul.”


Și toți creștinii, primindu-l pe Hristos, sunt ”întâi născuți” leviți și preoți. Devin ”leviți” prin botezul cu apă și preoți prin botezul cu Duh Sfânt. Amin
De aceea Dumnezeu Însuși a poruncit ca orice fiu de ”levit” sau de preot să-i fie închinat Lui, prin botezul cu apă, de la vârsta de o lună în sus.

Edited by Dorel666, 16 April 2018 - 09:49.


#3014
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 18:56, said:


Ai făcut fixație pe EGW? Nu reușești să depășești momentul? Propunerea mea e simplă: se se urmeze pașii botezului biblic: învățare, credință și solicitarea botezului (din partea candidatului, nu a nașilor).


Păi, așa ai dedus domnia ta că cere Biblia să se facă botezul, sau așa spune EGW? Că eu nu am găsit nici un îndrumar de botez în Biblie, similar îndrumarului arătat de domnia ta.

#3015
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 19:47, said:

Dar pentru cei care nu au timp, poți face un rezumat? În cuvintele tale...

Dacă ai fi cunoscut Scriptura, n-aveai nevoie de rezumat! Când le vorbești de lucruri greu de priceput, copiilor la minte, îi apucă somnul și plictiseala, dar cei mari pot urmări totul fără să adoarmă și să cadă ”de la catul de sus”, lați și fără suflare.

#3016
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 20:10, said:

Mai bine ne uităm la origini, adică la ”sfinții apostoli Pavel, Filip, Andrei și mulți alții”. În scrierile lor este relatat măcar un singur (1) caz de botez infantil?Posted Image


Ești cel puțin copil la minte, dacă nu cumva de-a dreptul mincinos, să afirmi așa ceva cu atâta siguranță, atunci când știi sigur că au fost botezate case întregi! Acum sunt două variante: casele respective nu aveau copii și au fost botezați doar adulți sau casele respective aveau copii, ceea ce înseamnă că au fost și ei botezați. Deci, poți cel mult spune că nu ești sigur că au fost botezați și copii, în nici un caz să spui că sigur este așa cum spui domnia ta și apostolii nu au botezat nici un copil!

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 20:34, said:

Dacă citești cu atenție ambele pasaje, observi că ”tuturor celor din casa lui” li s-a propovăduit Cuvântul, ”au luat aminte” la el, li ”s-a deschis inima”, au crezut în Domnul Isus și apoi au fost botezați. Niciuna din cele 4 situații subliniate de mine nu poate fi pusă în dreptul unor bebe de câteva zile... De acord?


Așa zici domnia ta și, zicând așa, devii un antihrist, pentru că zici invers de cum zicea Hristos:

Matei 21:16 Şi I-au zis: „Auzi ce zic aceştia?” „Da”, le-a răspuns Isus. „Oare n-aţi citit niciodată cuvintele acestea: ‘Tu ai scos laude din gura pruncilor şi din gura celor ce sug’?”

Deci, cum ar putea lăuda pruncii și sugarii, dacă nu li s-ar propovădui, nu ar lua aminte, nu li s-ar deschide inima și nu ar crede?!

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 20:43, said:

De ce să fug?Posted Image Stai cătinel și copăcel... citește atentă versetul 39, iar dacă totuși susții ideea ta, recitește versetul 38 și răspunde:
  • cum poate un bebe să se pocăiască?
  • ce păcate să i se ierte unui bebe?


Unui ”bebe” născut din părinți nebotezați și necredincioși trebuie să i se ierte păcatele părinților, pentru că este scris:

Iov 14:4 Cum ar putea să iasă dintr-o fiinţă necurată un om curat? Nu poate să iasă niciunul.

Exodul 20:5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc

Ieremia 32:18 Tu dai îndurare până la al miilea neam de oameni şi pedepseşti nelegiuirea părinţilor în sânul copiilor lor după ei. Tu eşti Dumnezeul cel mare, cel puternic, al cărui Nume este Domnul oştirilor!

Edited by Dorel666, 16 April 2018 - 12:30.


#3017
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 04 martie 2014 - 23:30, said:

nu ca as vrea sa-i tin partea EGW, caci intr-adevar e in plus, dar:

"Si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus. Lui Dumnezeu inchina-te! (Caci marturia lui Isus este duhul prorociei.)" "(Apoc.19:10)
Posted Image

Îți apreciez strădania de a cunoaște Cuvântul lui Dumnezeu, exact așa cum l-a dat El. De aceea te fac atent că expresia ”a face ceva cu fereală” nu înseamnă nicidecum a nu face acel ceva, ci a-l face cu mare atenție. Deci, îngerul l-a atenționat pe Ioan nu că nu trebuie să se închine îngerilor, ci că trebuie să o facă cu mare atenție, pentru că sunt (1) îngeri-fii ai lui Dumnezeu, (2) îngeri căzuți și dușmani ai lui Dumnezeu și (3) îngeri reveniți la Dumnezeu ca fiul risipitor și ajunși acum în calitate de simpli slujitori, din această ultimă categorie făcând parte și îngerul respectiv. Evident, doar primilor trebuie să te închini, celorlalte două categorii nu, mai ales celor din a doua categorie!

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 23:53, said:

Deci la atât se rezumă tot argumentul tău? Că poate erau bebeluși în casă... și dacă erau, au ascultat Cuvântul... și dacă au ascultat, poate l-au și înțeles... și dacă l-au înțeles poate au și rămas impresionați... și dacă au rămas impresionați, poate au și crezut în Isus Hristos... și dacă au crezut, poate s-au și pocăit de multele păcate... și înt-un final... au fost botezați! Beton argumentul, nimic de zis!


Ideea și problema, domniei tale inclusiv, dpdv logic este faptul că expresia  ”posibil că erau, posibil că nu erau” nu echivalează nici cu ”sigur erau”, nici cu ”sigur nu erau” (așa cum afirmi domnia ta!). Totuși, întrucât toate casele de pe vremea aceea erau majoritar pline de copii, înseamnă că balanța este înclinată în defavoarea celor spuse de domnia ta. Oricum ar fi, doar din afirmația ”toată casa a fost botezată”, sigur nu se poate extrage concluzia că acele case au fost botezate în întregime doar pentru că nu aveau copii. Ba chiar este total aiurea și ilogic să afirmi și să crezi că apostolii au ales să boteze în întregime doar acele case lipsite în totalitate de copii. Ba chiar mai apare o problemă: vorbind despre ”toată casa lui David”, Scriptura vorbește despre această casă atât la trecut, cât și la viitor. Ceea ce înseamnă că nu numai pruncii nenăscuți încă au fost botezați, prin botezarea unei întregi case, ci chiar și morții, ”până la al miilea neam”, după cum Însuși Dumnezeu zice:

6 şi Mă îndur* până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul, 20)

Adică, atunci când casa respectivă a fost botezată, au fost botezați toți membrii ei, o mie de neamuri în trecut și o mie de neamuri în viitor!
Amin

View PostDidymus, on 05 martie 2014 - 00:14, said:

Și care e problema? Dacă aveau copii și au îndeplinit acele condiții, nomal că au fost botezați! Dar dacă copiii aceia aveau doar câteva zile, ”argumentul” tău are de-a face cu ab-normalitatea!


”Abnormal” este să crezi că o viță altoită mai are nevoie ca și corzile ieșite din ea să mai fie altoite în rădăcină! Dat toți știm că este nevoie de o singură altoire, apoi toate corzile, că vor sau că nu vor, sunt ”botezate” cu aceeași apă cu care a fost botezată și coarda din care s-au născut, cu singura condiție ca mugurul lor să se formeze, să se umfle, să se desfacă și să înceapă să crească.

View Postpacopaco1967, on 05 martie 2014 - 00:24, said:

Ce succesiune apostolică ,?
Măi tu ai halucinaţii  ?
Cine măh , cine are succesiune apostolică ?
poţi doar să te lauzi succesor al lui Hristos  , băh
Aia e minciuna secolului cu succesiunea apostolică , este o mizerie inventată de criminalii securişti ce controlează toată prostimea din ţară
Si la catolici aşişderea , nu există nicăieri o succesiune apostolică ,
Poţi doar să te pretinzi că eşti urmaş al lui Cristos şi atât , dar de la a pretinde şi a fi  este cale lungă , voi sunteţi doar nişte făţarnici ce rătăciţi o lume întreagă , sunteţi  slujitorii Satanei .


Cu toate acestea, punerea mâinilor se face din om în om, nu peste o carte pe care apoi să și-o pună fiecare pe propriul cap, când vrea și cum vrea! Deci, că îți place sau nu, succesiune apostolică a existat, există și va exista! Dar nu se aplică, bineînțeles, corzilor căzute din altoi! Adică exact corzile protestante...

Deci, da, un copil protestant, spurcat prin dezaltoirea părinților săi, trebuie să ajungă la maturitate, să-și dea seama că are o învățătură greșită și că face parte dintr-o vie sălbatică și abia apoi, prin pocăință și botez, să fie altoit iar în via lui Hristos, care este Ortodoxia (din care însuși Catolicismul încă mai face parte, chiar dacă abia se mai ține în altoi).

View PostDidymus, on 05 martie 2014 - 06:31, said:


Din această cauză s-a apelat la oficiul nașului -  de care apropo Scriptura nu pomenește niciun cuvințel...


Da, Scriptura nu ”desenează”, dar de pomenit, pomenește!

Edited by Dorel666, 16 April 2018 - 13:20.


#3018
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnovember_soul, on 05 martie 2014 - 11:05, said:

Botezul nu iarta niciun pacat. Doar sangele lui Isus, atat. 1 Pt 3:21. Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos,

Din coasta lui Iisus au ieșit sânge și... apă! În caz că ți-a scăpat din vedere.

#3019
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnovember_soul, on 07 martie 2014 - 08:46, said:

Nu poti vesti credinta in Isus, unor sugari.


Ba eu văd că Dumnezeu pune oameni deoparte, pentru Sine, nu doar din scutece ci, uneori, chiar din pântecele mamei:

Galateni 1:15 Dar, când Dumnezeu, care m-a pus deoparte din pântecele maicii mele şi m-a chemat prin harul Său, a găsit cu cale


Și mai văd că părinții pot transmite credința fiilor lor, deci botezul este o promisiune față de Dumnezeu că o vor face:

2 Timotei 1:5 Îmi aduc aminte de credinţa ta neprefăcută, care s-a sălăşluit întâi în bunica ta Lois şi în mama ta Eunice şi sunt încredinţat că şi în tine.

Și mai văd că Scriptura poate fi propovăduită și pruncilor. Iar dacă Sfântul Iosif ”a luat pruncul și pe mama lui” și a plecat, știm că atunci pruncul Iisus avea în jur de o lună de zile, maxim câteva luni.

View Postericmario, on 07 martie 2014 - 13:07, said:

Corect nudisto!

Sub nici o forma, Cel Care Este nu ar avea nevoie de botezul unor prunci, care nu intalnit inca pacatul.
E clar, doar Iisus ne-a aratat, ce mura-n gura sa ne mai dea?
Botezul se face la maturitate, cand suntem constienti de faptele noastre. Si cand ne putem caii de pacatele noastre.

Botezul este altoirea în via Domnului. Și se poate face oricând, la orice vârstă, chiar din pântecele mamei și chiar mai devreme, înainte de a concepe măcar copilul.

Edited by Dorel666, 17 April 2018 - 12:30.


#3020
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 10 martie 2014 - 07:35, said:

Practică ortodoxă e pe dos: să fie botezați toți și apoi peste vreo 20-30-50 de ani sau niciodată se vor pocăi! Asta e trista realitate a botezului ortodox...

De fapt, la ortodocși, începând cu 6-7 ani, copiii își mărturisesc păcatele la preot și, prin aceasta, fac deja pocăință și dau dovadă de pocăință pentru faptele lor. Dar până nu încep să discearnă binele și răul, nu are sens să facă pocăință și nu pot să facă, neștiind ce este aceea.

View PostDidymus, on 10 martie 2014 - 08:16, said:

Hai că ești dulce! În inocența ta, ți-a scăpat un mare adevăr: etapele! Asta era... Prima etapă peste care nu se poate trece este POCĂINȚA. Păi dacă bebelușul nu se pocăiește și nu-și mărturisește această pocăință, cum poate fi botezat și apoi să primească Duhul Sfânt?Posted Image


Păi, de ce nu-l întrebi pe Dumnezeu, pentru că El este Cel care dă Duhul Sfânt unor copii încă din pântecele mamei lor! Și este știut că, o dată primit botezul cu Duh Sfânt, botezul cu apă este obligatoriu și nu poate fi evitat sau amânat.

View PostDidymus, on 10 martie 2014 - 08:16, said:

Duhul Sfânt este făgăduit copiilor (urmașilor) acelor botezați (care au primit la rândul lor Duhul)


Iar Scriptura spune despre acești copii, că este obligatoriu să fie botezați și cu apă!

Faptele apostolilor 10:47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?”

View PostDidymus, on 10 martie 2014 - 16:16, said:

Un copil mai măricel poate, însă un bebe de câteva săptămâni în niciun caz! Spune tu cum ar putea să-și regrete păcatele proprii când el nici nu le-a făcut încă? Cum ar putea să le mărturisească, când el nici nu știe ce-s alea? Și cui să le mărturisească, că el nici nu știe a vorbi ori a transmite prin semne ca muții? La această ultimă întrebare, ai grijă cum răspunzi, că e o capcană periculoasă pentru ortodocși! Poftim, te-am și avertizat, să nu zici că-s rău!


Dacă copilul nu-și mărturisește păcatele și nu se căiește pentru ele, înainte să le facă, atunci nu există mântuire pentru lumea aceasta! De fapt, pentru aceasta a venit Hristos și aceasta înseamnă mântuirea lumii! Că, dacă mântuirea s-ar face doar pentru trecut, viitorul nu ar avea nici o șansă atunci!

View PostDidymus, on 10 martie 2014 - 22:00, said:

Aici e rădăcina ereziei în cazul celor două sacramente (botezul și Cina)! Cum că Taina operează prin ea însăși. Nu contează cine o administrează și nu contează cine o primește, ea acționează ca un fel de magie... magie albă să-i spunem,
Păi (în cazul botezului - căci despre el discutăm dacă cumva ai uitat) contează enorm cine primește și cum anume se pregătește pentru primirea acestui sacrament (o să-i spun așa, deși e un termen catolic). Cum poate un suflet ce nu s-a pocăit (nu și-a regretat păcatele, nu le-a mărturisit și nu le-a părăsit) să primească botezul?
Întrebare la care încă nimeni n-a răspuns.

Întreabă-L pe Hristos! Că El nu avea ce păcate să mărturisească și de care să se pocăiască și nici n-a mărturisit vreunul în fața lui Ioan. Cu toate acestea... s-a botezat! Și la fel ca Hristos este orice prunc ortodox!

View PostDidymus, on 11 martie 2014 - 09:34, said:

Invers. Dacă și copiii se pocăiesc de păcate, pot beneficia de botez. Așa cum spunea apostolul Petru: să vă pocăiți și apoi să vă botezați!


Unul dintre cele mai trăsnite lucruri pe care le spun protestanții, pe aici, este faptul că, dacă ești deja curat, nu mai poți să faci baie! Păi, după mintea domniilor lor, trebuie mai întâi să te duci să te tăvălești în mocirlă, ca un porc, apoi poți veni să te cureți! Tulai, Doamne!

View PostDidymus, on 11 martie 2014 - 09:34, said:

Viziune extrem de ciudată este să crezi că un bebeluș mort ajunge în Iad dacă nu a fost botezat. De parcă Raiul se deschide cu o căldare de apă dreasă cu busuioc!


Iadul este absența lui Dumnezeu. Și cum poți să beneficiezi de prezența Lui, dacă nu îți este dat ca Tată, mai întâi...? Problema este că păcatul te duce în iad. Și cine ne poate spune la ce vârstă începe un copil să păcătuiască? Cine ne poate spune că un copil, în pântecele mamei lui, nu are gânduri? De aceea, cu cât îl botezi mai repede, cu atât mai bine! Iar dacă Dumnezeu a ales să-i numere pe leviți în Adunarea Domnului de la vârsta de o lună în sus, înseamnă că știe El ceva ce oamenii nu prea știu... De aceea, a boteza copilul de la o lună este cel mai bine și respectă porunca lui Dumnezeu.

Edited by Dorel666, 17 April 2018 - 13:17.


#3021
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnovember_soul, on 12 martie 2014 - 08:32, said:

Pai voi nu botezati copii, ci sugari. Eu de sugari vorbeam, deoarece voi sugarii ii botezati, da? cata IPOCRIZIE !

Matei 21:16 Şi I-au zis: „Auzi ce zic aceştia?” „Da”, le-a răspuns Isus. „Oare n-aţi citit niciodată cuvintele acestea: ‘Tu ai scos laude din gura pruncilor şi din gura celor ce sug’?”

Edited by Dorel666, 17 April 2018 - 13:43.


#3022
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 13 martie 2014 - 02:01, said:

  • unde apare în Biblie termenul ”păcatul strămoșesc

Printre altele, aici:

Psalmii 79:8 Nu-Ţi mai aduce aminte de nelegiuirile strămoşilor noştri, ci să ne iasă degrabă înainte îndurările Tale! Căci suntem nenorociţi de tot!

Evident, primii strămoși la care se referă versetul de mai sus sunt Adam și Eva!

View PostDidymus, on 13 martie 2014 - 04:09, said:

  • De ce botezați și fetițele, când e știut că acestea erau exceptate circumciziei?

Galateni 3:28 Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus.

View Postnovember_soul, on 14 martie 2014 - 14:33, said:

Ai vazut bebelusi primind darul Duhului sfant prin faptul ca cineva si-a pus mainile pe capul lor si au inceput sa vorbeasca in limbi si sa prooroceasca?

Ioan n-a vorbit în limbi și nu a prorocit, doar a săltat în pântece, când a primit Duhul Sfânt. Dar, ulterior, a și prorocit.

View PostDidymus, on 14 martie 2014 - 19:45, said:


Textul citat nu asta spune! Îl mai postez o dată:

Cel ce va crede si se va boteza se va mantui, iar cel ce nu va crede se va osandi" (Marcu, 16, 15-16- Biblia Ortodoxă)


Textul nu spune cel ce nu crede și nu se va boteza se va osîndi, deci osânda nu e legată de nebotezare, ci de necredință. Bebelușul nu dovedește necredință spre a fi osândit (la Iad, cum greșit este concepția ortodoxă), manifestările lui până se va mai dezvolta puțin, sunt legate mai mult de nevoile primare: hrană, îngrijire, etc.

Dacă este așa cum zici domnia ta, de ce a poruncit Dumnezeu, în anumite circumstanțe, ca, în lupta contra popoarelor păcătoase pe care le-a distrus Israel, să fie uciși chiar și pruncii de la sân?

14 Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută care se întorceau de la război.
15 El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate* femeile?
16 Iată*, ele sunt acelea care, după cuvântul** lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor, şi atunci a izbucnit urgia† în adunarea Domnului.
17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat. (Numeri, 31)

Edited by Dorel666, 17 April 2018 - 14:44.


#3023
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004
Xlander, ești în post? Dacă da, vreau să te întreb ceva.

#3024
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDidymus, on 17 martie 2014 - 10:44, said:

Dacă te botezi și nu ai credință vei fi osândit (așa cum stă scris). Iar osânda este veșnică!

Nu există mărturisire cu gura fără de credință, pentru că este scris:

Romani 10:10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,

Deci, dacă se ajunge la mântuire atât prin botez, cât și prin mărturisirea cu gura, înseamnă că botezul și mărturisirea cu gura sunt același  lucru. Și dacă omul se mântuie doar prin mărturisirea cu gura, cum îndrăznești domnia ta să presupui măcar că un om poate mărturisi fără de credință?!

View Postnovember_soul, on 17 martie 2014 - 10:53, said:

Mai ales ca, daca nu tii invataturile asa cum le-au predat apostolii, degeaba ai crezut ! 1 Corinteni 15
1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.



De remarcat, aici, că se referă la propăvăduirea care s-a făcut mai ales oral, chiar dacă unele învățături au fost și scrise, ulterior, pentru aducerea aminte a tuturor.

Edited by Dorel666, 17 April 2018 - 23:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate