Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Renault Mégane , 1.6 16v , 1999 , Grandtour.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ligrivis

ligrivis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.08.2003
Bara de torsiune nu ai cum sa o reglezi,datorita vechimii risti sa rupi canelurile asa ca las-o asa cum este, eu am rupt o bara de torsiune si m-a dus mai ieftin sa schimb toata puntea, am aceeasi masina ca si tine dar cu motor 1.9 dci ,

#20
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
Multa lume mi-a zis ca nu are rost sa o ridic , ca poate ceda ...chiar nu stiu ce sa fac , zilele astea merg sa fac revizia , si voi vedea atunci . Doar bara de torsiune poate fi cauza faptului ca masina sta asa lasata in spate? Nu poate fi nimic altceva?

#21
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
168.900 km-Revizie
---------------------------------------------
Astazi am mers sa fac o revizie . Aceasta a continut :
-Ulei motor Elf Competition 10W40 5 litri .
-Filtru Ulei Mann.
-Filtru Polen Mann.
-Filtru Aer Mann
-1 litru Antigel
Pretul total al reviziei , cu montaj ( filtre ) si schimb de ulei a fost 240 lei.
----------------------------------------------
Urmeaza reglarea directiei , bucsele de pe la bara de torsiune si daca se poate inaltarea acesteia.

Edited by AlexNIT, 26 March 2014 - 20:11.


#22
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Felicitari pentru achizitia radio cd-ului Sony.
E un upgrade binevenit ale carui performante le vei simti din plin (diferenta dintre cel 'vechi' - original si acesta).

Referitor la revizie, cand a fost inlocuit lichidul de racire ultima data (integral)?

Intreb intrucat, din cate cunosc, este recomandabila  inlocuirea integrala anual, pentru Renault...

#23
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
De cand am masina nu am inlocuit lichidul de racire , dar daca zici tu , o sa il schimb in fiecare an . Cat despre Sony , e foarte bun , nu ma asteptam ca boxele de pe masina mea sa scoata asemenea sunete ..cu claritate , nici nu am nevoie de 'woofer , bass-ul pe pozitia 8 din 10 din HU e destul . Sunt foarte multumit , si in plus a venit cu telecomanda , ceea ce imi place foarte mult.

#24
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
M-am uitat pe sub masina , barele de torsiune sunt in stare buna , nu sunt ruginite . Ce altceva poate fi cauza ca masina sta asa lasata de spate.

#25
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
In timp barele de torsiune se inmoaie. Eu am doua Megane-uri, unul faza 1 si celelalt faza 2, ambele hatch. Primul e lasat vizibil de spate, al doilea inca sta ok. Baiul mare cu barele e ca un dinte reprezinta 5 cm garda la sol. Cunoscand aliajul si dimensiunile barilor acestea se pot confectiona la comanda, de origine sunt scumpe cu draci.

#26
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009

View PostTurboDXman, on 27 martie 2014 - 17:21, said:

.... este recomandabila  inlocuirea integrala anual, pentru Renault...
Nu cred ca anual, eu stiu de 4 ani.

#27
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012

View PostBV87FFF, on 01 aprilie 2014 - 23:37, said:

In timp barele de torsiune se inmoaie. Eu am doua Megane-uri, unul faza 1 si celelalt faza 2, ambele hatch. Primul e lasat vizibil de spate, al doilea inca sta ok. Baiul mare cu barele e ca un dinte reprezinta 5 cm garda la sol. Cunoscand aliajul si dimensiunile barilor acestea se pot confectiona la comanda, de origine sunt scumpe cu draci.
Nu stiu , chiar nu stiu ce sa fac ...

#28
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009

View Postmisu78, on 02 aprilie 2014 - 13:12, said:

Nu cred ca anual, eu stiu de 4 ani.

Ai dreptate.
M-am interesat, intre timp, in reteaua Renault si am confirmarea ca se practica la 4-5 ani.
Eu il inlocuiesc anual, din precautie, mai ales ca pentru modelele mele (Renault) manualul Haynes recomanda aceasta conduita.
Pot fi considerat "mai catolic decat Papa" in aceasta privinta. :P

#29
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
Pai doar "mai catolic ca Papa" ajungi sa ai asemenea exemplare de 21 , 25 si Volvo :D

#30
eminescu0

eminescu0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.04.2005
salut!
cum merge noul casetofon? te descurci in lipsa comenzilor de pe volan?

barele de plafon de unde le-ai luat? vreau si eu pentru al meu hatch.

#31
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
Salut , scuze pentru intarziere . Cu noul casetofon ma descurc super ..am primit la el si telecomanda ...oricum din punct de vedere al sunetului nici macar nu se compara cu cel vechi , Sony-ul este foarte bun ..Barele de pe plafon le avea masina cand a fost adusa din DE . dar cred ca gasesti la dezmembrari.

#32
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Salut, AlexNIT! Ma intereseaza si pe mine modelul asta de Megane. Ce consum ai in oras/mediu?
Ceva probleme cu aprinderea, bujii, bobine, fise?

Edited by noone2, 06 July 2014 - 10:40.


#33
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
@noone2 - salut , consumul e cam in jur de 8-9 in oras , condus normal , schimbat si la 3500-4000 . inafara poti scoate 5,5-6 cu grija , dar un 6,5 e decent daca mergi mai sportiv . Am masina de aproape 2 ani , in care nu mi-a facut nicio problema . Totusi , masina deocamdata sta , de vreo 2 luni , si va mai sta putin , deoarece mi-am rupt la fotbal tendonul lui Achile , la piciorul stang , deci nu mai pot conduce . in acest timp in care a stat , masina a fost parcata sub un copac iar din copac au cazut mizerii , frunze , etc. care au infundat scurgerea din partea dreapta , de langa parbriz ...si m-am trezit cu niste apa in masina ..dar am desfundat si totul e ok din nou. eu iti recomand aceasta masina ...e buna

#34
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Felicitari pt achizitie. Eu am un Grandtour de 1.4 de 3 ani. In afara de chestiile obisnuite (disc frana, inele abs, arcuri), coafura rezista.

#35
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Dupa o excursie la pescuit in afara carosabilului...(naiba stie pe unde!) suspensiile fac precum popcornul la ore bune dupa ce a fost parcata. Pana acum au pufnit zgomotos, la interval de ore, alea de pe spare. WTF?!

Attached Files


Edited by since2004, 24 June 2017 - 22:20.


#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
S a rupt bara de torsiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate