Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema conectare HDMI la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
Buna ziua tuturor.Am o problema in legatura cu conectarea cablului HDMI la un TV LG 32LN5400 cu un laptop Lenovo G500 model name:20236.Deci am citit si eu pe net cum se face conectarea,ca trebuie sa intru la display si sa setez display-ul.Dar cand fac asta,imaginea pe laptop se stinge si normal ar trebui sa apara imaginea pe Tv,insa nu imi apare nimic,decat un cub transparent care se roteste pe ecranul TV-ului.Sunt sigur ca eu nu stiu sa fac cumva sa pot transfera imaginea de pe laptop pe TV.Si rog pe cineva care e mai deatept ca mine daca e dragut sa ma ajute sa rezolvam aceasta problema ( prin Team Viewer pana la urma) de care sunt sigur ca e ceva simplu.Multumesc frumos
Rog adminul sa mute topicul daca am gresit categoria

#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
ai setat si tv-ul pe intrare HDMI ?

#3
orinbif7

orinbif7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tyfxwl03APc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
Da...e setat,cand selectez pe intrarea HDMI imi zice lipsa semnal,chiar as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta,poftim si meniul de la tv ptr hdmi.Din pacate nu am cablul la mine acasaAttached File  uploadfromtaptalk1393762484932.jpg   94.73K   57 downloads

E posibil sa imi zica lipsa semnal si de la driverele de la laptop?Stii ca atunci cand bagi un usb sau orice in laptop apare jos in dreapta o notificare,sa fie si asta?

#5
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
???

#6
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
Sa fie oare vreo combinatie de taste gen Fn+F5 sau cablul HDMI,deci pur si simplu nu imi apare in Display,televizorul

#7
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 15.02.2010

 Vlad27TL, on 04 martie 2014 - 18:54, said:

Sa fie oare vreo combinatie de taste gen Fn+F5 sau cablul HDMI,deci pur si simplu nu imi apare in Display,televizorul

Iti dau o varianta cum e la laptopul meu si cum o mai avem si altii, daca apesi pe tasta cu sigla Windows+P poate iti apare pe imagine aceasta varianta si il pui pe Duplicate ca sa iti afiseze imaginea incontinuare si pe laptop.
Mai intai incearca fara cablu HDMI sa vezi daca iti afiseaza.

Edited by Danutz2029, 09 March 2014 - 20:35.


#8
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
Mai exact ce trebuie sa apara?Deci eu cand bag cablul Hdmi si il conectez la laptop,pe tv e lipsa semnal si pe laptop nu apare al 2-lea ecran

#9
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 Danutz2029, on 09 martie 2014 - 20:25, said:


Iti dau o varianta cum e la laptopul meu si cum o mai avem si altii, daca apesi pe tasta cu sigla Windows+P poate iti apare pe imagine aceasta varianta si il pui pe Duplicate ca sa iti afiseze imaginea incontinuare si pe laptop.
Mai intai incearca fara cablu HDMI sa vezi daca iti afiseaza.
Da apare fara cablu...pei si nu inteleg,are vreo importanta daca mie imi arata lipsa semnal pe tv?

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ceva de genul asta intampin si eu. Laptopul este un Lenovo G500 cu o singura iesire HDMI si TV-ul are doua iesiri HDMI. Cand nu este conectat la laptop imi apare pe tv "verificati cablul de semnal" (logic). Cand il conectez la laptop prin HDMI imi apare "verificati alimentarea cu energie a dispozitivului conectat si conexiunea cablului sau selectarea sursei". Iar in Screen Resolution nu-mi apare al doilea monitor. Nici pe youtube nu am gasit ceva legat de o asemenea situatie. Sistemul de operare este Win 7.
Nu pot sa-mi explic de ce TV-ul nu vede laptopul.

Edited by LauCalin, 22 June 2014 - 20:06.


#11
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Probabil sa fie de la cablul HDMI sau portul laptopului sa aiba probleme. Verifica cu alt cablu.

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 JohnnyZet, on 22 iunie 2014 - 20:25, said:

Probabil sa fie de la cablul HDMI sau portul laptopului sa aiba probleme. Verifica cu alt cablu.

Deja? Laptopul l-am cumparat ieri. E nou. Cablul l-am cumparat azi. Dar am sa incerc si cum spui tu. Desi sincer ma indoiesc. De obicei chestiile astea sunt functionale, dar sunt probleme cu setarile aparatelor.
Multumesc! Posted Image

Edited by LauCalin, 22 June 2014 - 20:35.


#13
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
M-am gandit ca pot fi probleme cu portul HDMI deoarece am o chinezarie de cablu careia i s-au desprins capetele. Le-am lipit cu banda adeziva si cablul functioneaza fara a crea probleme majore (doar pierde semnalul daca nu sta intr-o pozitie fixa). Daca functioneaza dracia aia de cablu, inseamna ca un cablu nou ar trebui sa fie ok.

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pun o intrebare de Bula" pentru ca nu gasesc nici o explicatie: un laptop care are un singur port HDMI este posibil sa aiba acel port doar pentru in sau doar pentru out?
Citind ultimul mesaj de aici:   http://forum.softped...v-via-hdmi/  , ar putea fi asta si o problema de-a mea? Mai grav este ca al doilea port HDMI nu exista la mine.

#15
vexus_2005

vexus_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.01.2015
Mie cateodata imi functioneaza HDMI dar nu mereu. Chiar nu stiu ce  are. Cablul meu nu e uzat. Inainte mergea de fiecare data sa ma conectez la tv. Acuma merge la incercarea nr 20. O fi si ceva software. Cu driverul vechi al placii video mergea mai bine. Ciudat...

Edited by vexus_2005, 12 December 2015 - 08:26.


#16
mmmihaitza

mmmihaitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.09.2008
Salut baieti,

Am am si eu aceeasi problema...nu mai pot conecta laptopul la tv prin hdmi.

Am reinstalat windows...cu toate drivere cu tot, iar cand am conecata tv la laptop prin hdmi nu se mai intampla nimic....nu imi apara nici optiunea de conectare, "duplicate" "disconnect projector" "extend" si ce mai e acolo.
Tin sa precizez ca inainte sa instalez windows ma puteam conecata fara probleme.


Ma poate ajuta cineva?

Toate bune.

#17
pacor

pacor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2009
Va salut.La mine problema este alta: am un laptop Asus care are o mufa HDMI, si doua televizoare.Un Samsung  si un Horizon.Samsungul are doua mufe HDMI.Una este hdmi 2,si cealalta este hdmi  1(dvi).Cand conectez cablul intre laptop si TV la mufa HDMI 2,functioneaza fara probleme.La Horizon am numai mufa HDMI 1.si nu ma pot conecta  cu laptopul. Tv-ul nu primeste semnal.Stie cineva care este cauza?

#18
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Ori portul HDMI este defect, ori rezolutia este nesuportata. Verifica in manualul tv-ului ce rezolutii suporta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate