Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Exista viitor?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmarianaeu1, on 13 iulie 2014 - 22:34, said:

Poti sa   oferi niste  referinte  care sa   demonstreze cele spuse  de tine?
Nu stiu la ce te referi cand ma intrebi de referinte, ideea este ca ADEVARUL nu are referinte bazate pe realitate (iluzie). Daca astepti sa ma folosesc de realitate ca sa-ti confirm ca cele spuse de mine sunt adevarate, atunci nu faci decat sa te "pierzi" in iluzie (adica in aceasta realitate). Mai bine intreaba-ma ceva referitor la ce am zis, si daca nu face sens incerc iti explic.
Cu alte cuvinte din ADEVAR poti da in realitate, dar din realitate NU poti da in adevar,  orice incercare de a iesi din ea si a vedea ADEVARUL este sortita esecului.

Edited by AHDUB, 13 July 2014 - 22:46.


#20
Onatah998

Onatah998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.03.2014
Am o intrebare,zici ca lumea in care traim e o iluzie, cine a creat aceasta iluzie,aceasta lume?

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
streict la intrebare... iluzia in care traim este creata in creierul nostru pe baza unor stimuli, impulsuri electrice
nimic din ce vezi, mirosi, auzi, nu exista in realitate... aceasta iluzie mai e conturata si de conventii
oo alta abordare e cewa cuantica... orice corp,,, vezi, pipăi... de fapt nu exista... sunt doar niste atomo ingramaditi in molecule, in structuri cristaline sau amorfe... ma  rog... volumul unui corp solid (lichid) e format 0.01% din materie si 99.99% din vid... spatiu


viitor exista... viitorul sunt copiii nostri
daca n-ar exista viitor, n-ar mai paria lumea :)

#22
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 14:40, said:

streict la intrebare... iluzia in care traim este creata in creierul nostru pe baza unor stimuli, impulsuri electrice
nimic din ce vezi, mirosi, auzi, nu exista in realitate... aceasta iluzie mai e conturata si de conventii
oo alta abordare e cewa cuantica... orice corp,,, vezi, pipăi... de fapt nu exista... sunt doar niste atomo ingramaditi in molecule, in structuri cristaline sau amorfe... ma  rog... volumul unui corp solid (lichid) e format 0.01% din materie si 99.99% din vid... spatiu


viitor exista... viitorul sunt copiii nostri
daca n-ar exista viitor, n-ar mai paria lumea Posted Image
Te cam contrazici in afirmatii...adevarul este ca NU exista viitor, ci ca omul si-l creeaza singur. Posted Image
Depinde intradevarul de nivelul de intelegere/inteligenta al fiecarui dintre noi. Dasta cei care nu inteleg e mai bine sa creada ca exista viitor, iar cei care inteleg ca totul este o iluzie e bine de stiut adevarul si acela ca viitorul este inexistent (la nivel psihologic vorbind - rog sa nu se faca confuzia cu ziua de maine spre exemplu)

View PostOnatah998, on 15 iulie 2014 - 10:58, said:

Am o intrebare,zici ca lumea in care traim e o iluzie, cine a creat aceasta iluzie,aceasta lume?
TU ai creeat-o....acum tre sa afli singurel cum, de ce si toate cele, nu de alta....eu pot sa-ti zic exact de ce ai creeat-o si de ce esti aici, care iti este rolul dar nu o fac pt ca stiu exact unde poate duce chestia asta. Cand ai sa fii pregatit cu adevarat sa afli secretele universului atunci ai sa ai access la mult mai multe informatii si vei intelege totul, fara sa trebuiasca sa te indoiesti/gandesti nici macar o secunda la ceva anume.

PS: Eu te-as putea indruma, dar pt asta va trebui sa ma asigur ca esti pregatit pt astfel de informatii, nu toata lumea este (desi toti pretind ca sunt), va trebui in primul rand sa-ti testez capacitate ta de intelegere a acestor lucruri (n-are nici o treaba cu IQ-ul) ca sa putem fii "on the same page" cum s-ar spune. Va trebui in consecinta sa discutam mai pe larg, sa inteleg de ce vrei tu sa afli, ce esti in stare sa faci ca sa aflii si toate cele. Va fii ca un fel de test daca vrei....dasta masterii fac aceea initiere pt ca repet NU oricine este pregatit pt asa ceva.

Edited by AHDUB, 15 July 2014 - 16:29.


#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
i'm ready master Posted Image

matrix

ok, deci plecand de la premisa ca nu exista viitor... si toata realitatea e o iluzie... acest viitor pe care ni-l inchipuim, il "percepem"  si il anticipam... impreuna cu iluzia realitatii se afla in creierul nostru, deci are un suport material... deci... exista!!! Posted Image
atata timp cat e prezent in mintea noastra... exista si in realitate... ca o serie de impulsuri electrice in creier!

similar cu o pagina de carte care contine niste informatii... ele nu sunt certificate ca fiind reale dar totusi exista pagina cu informatiile... existenta ei nu poate fi negata

Edited by Nero-d, 15 July 2014 - 18:35.


#24
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 18:31, said:

i'm ready master Posted Image

matrix

ok, deci plecand de la premisa ca nu exista viitor... si toata realitatea e o iluzie... acest viitor pe care ni-l inchipuim, il "percepem"  si il anticipam... impreuna cu iluzia realitatii se afla in creierul nostru, deci are un suport material... deci... exista!!! Posted Image
atata timp cat e prezent in mintea noastra... exista si in realitate... ca o serie de impulsuri electrice in creier!

similar cu o pagina de carte care contine niste informatii... ele nu sunt certificate ca fiind reale dar totusi exista pagina cu informatiile... existenta ei nu poate fi negata
N-am negat niciodata realitatea, am spus doar ca este o iluzie atata tot. Exemplul tau cu pagina si literele din ea poate fi folosit si aici prin extensie...daca vrei...tu esti baiatul din basmul cu pricina, care este in paginile carti...insa adevaratul TU este cel care citeste cartea, nu personajul din ea (realitatea fiind cartea, cerneala, pagina...in timp ce povestea personajului este de fapt povestea egoului adica acest caracter pe care noi il numim om). Intelegi?

#25
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014
Stiu doar ca timpul nu exista, el a fost creat pe pamant sa ne putem descurca in viata de zi cu zi. In momentul in care parasesti pamantul nu exista decat prezent. Prezent este si pe pamant, dar viitor nu, el exista in mintea noastra din cauza timpului creat, care logic este fake.
Nu exista timp. Sper sa nu ma insel.

#26
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013

View PostGabriel97, on 15 iulie 2014 - 21:57, said:

Stiu doar ca timpul nu exista, el a fost creat pe pamant sa ne putem descurca in viata de zi cu zi.

Serios? Cum a fost creat timpul pe pământ? Sau altceva, cum creează cineva timpul? Nu ți se pare un pic cam absurd?

Timpul implică mișcare, pentru că mișcarea corpurilor în spațiu este o funcție continuă de timp.

Durata e altceva; un concept mult mai riguros.

Edited by namespace, 15 July 2014 - 22:47.


#27
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014

View Postnamespace, on 15 iulie 2014 - 22:46, said:

Serios? Cum a fost creat timpul pe pământ? Sau altceva, cum creează cineva timpul? Nu ți se pare un pic cam absurd?

Timpul implică mișcare, pentru că mișcarea corpurilor în spațiu este o funcție continuă de timp.

Durata e altceva; un concept mult mai riguros.

M-am exprimat gresit, da logic timpul nu l-a creat nimeni :))

#28
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postnamespace, on 15 iulie 2014 - 22:46, said:

Serios? Cum a fost creat timpul pe pământ? Sau altceva, cum creează cineva timpul? Nu ți se pare un pic cam absurd?

Timpul implică mișcare, pentru că mișcarea corpurilor în spațiu este o funcție continuă de timp.

Durata e altceva; un concept mult mai riguros.
Timpul a fost este si va fi creeat de tine mai exact de gandul tau. Nu exista trecut sau viitor, evenimentul petrecut in trecut se derula in prezent la acea vreme. Practic trecutul si viitorul pleaca intotdeauna din prezent. Totul a inceput acum si se va termina tot acum. Dasta Iisus zicea: Eu sunt alfa si omega, inceputul si sfarsitul. Exact asa e fiecare dintre noi, dar tre sa o realizezi/simti pe pielea ta ca sa o intelegi pe deplin. Tu ai creeat timpul si spatiul dar acu negi ca tu esti creatorul si arunci vina pe dumnezeu care este inexistent de altfel.
Timpul este de fapt prezentul masurat. Daca masori/inregistrezi un lant de evenimente (toate evident avand loc in prezent - desi toate devin trecut in momentul cand incepi sa imparti ACUM-UL in bucati) atunci obtii timpul iar daca il imparti in doua obtii ceea ce numim trecut si ce are sa vina, viitor.
Timpul este miscare, meditatia are rolul sa-ti stopeze chat-ul din interiorul tau (miscarea gandului), iar cand acesta s-a oprit (ceasul intern cum ar veni) atunci pt tine nu mai exista timp si implicit spatiu deci prin urmare vezi/simti totul deodata si aflii de fapt cine esti tu cu adevarat. Mai mult decat atat, n-ai sa fii constient doar de tine ci si de intregul univers deodata pt ca neexistand spatiu (distanta) tot ce simt, gandesc, fac altii realizezi ca de fapt tu le faci pt ca tu esti totul. Practic iti distrugi limitele LA NIVEL PSIHOLOGIC vorbind. Acu ti se pare absurd/imposibil poate, sa procesezi aceasta informatie, dar cu siguranta mai tarziu ma vei intelege.

#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostOnatah998, on 15 iulie 2014 - 10:58, said:

Am o intrebare,zici ca lumea in care traim e o iluzie, cine a creat aceasta iluzie,aceasta lume?

Se poate face o asociere cu un joc pe calculator. Dacă personajele simulate (iluzorii) din acel joc, ar avea oarecare conştienţă, ele s-ar putea întreba, cine a creat acea lume a lor ?

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postblacktiti89, on 01 martie 2014 - 00:40, said:

Sau viitorul e ceva creat pe parcurs? merci de explicatii!

La fel cum spaţiul este o măsură a distanţei dintre puncte, tot aşa, timpul e o măsură a distanţei dintre evenimente.

Să zicem că un proiectant al unei clădiri, a făcut proiectul, şi a conceput fazele de construire a unei case. Primul "eveniment" proiectat este fundaţia, apoi, urmează înălţarea, şi pe urmă, punerea acoperişului. Între aceste "evenimente" ale construcţiei casei, există distanţe temporale, însă ele nu există încă de facto, fiind doar un proiect. E la fel ca şi conceptul lui Aristotel despre infinit, unde el clasează acesta în Infinit actual, adică unul definit în prezent, şi Infinitul potenţial, adică unul pe care îl descoperim (creăm) pe măsură ce avansăm într-o direcţie.

Deci, timpul este o măsură între evenimente. Trecutul este măsura dintre evenimentele care au fost. Prezentul este măsura dintre evenimentele care sunt, iar viitorul, este măsura dintre evenimentele care sunt proiectate să fie.

Acuma, ce este viitorul ? Este distanţa dintre evenimentele care se vor întâmpla azi, 6 Iulie 2014, între orele 13:24 şi 14:38, din viitorul imediat apropiat, sau între orele 16:45 şi 23:56 din ziua de 3 Iulie a anului 2139 ? În primul caz, viitorul e "aproape existent", pentru că putem spune cu mare probabilitate ce se va întâmpla peste două ore.

Edited by lupini, 06 August 2014 - 10:27.


#31
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009
Pt. AHDUB:
Pai daca realitatea este o iluzie, iar eu 'creez totul' ca si cum in imaginatia mea, putem spune ca eu nici nu exist si nici lumea din jurul meu, ca eu am creat-o (imaginativ), nu? Ce mai nonsens. Tre sa fiu de-a dreptul nebun sa cred asa ceva!!!

Edited by Gabbes, 06 August 2014 - 20:31.


#32
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostGabbes, on 06 august 2014 - 20:30, said:

Pt. AHDUB:
Pai daca realitatea este o iluzie, iar eu 'creez totul' ca si cum in imaginatia mea, putem spune ca eu nici nu exist si nici lumea din jurul meu, ca eu am creat-o (imaginativ), nu? Ce mai nonsens. Tre sa fiu de-a dreptul nebun sa cred asa ceva!!!
Te rugasem sa ma intrebi astfel de intrebari pe topicul creeat de mine. Nu de alta dar cu cat raspunsurile mele sunt mai apropiate unul de altu, cu atat mai usor poate sa intelega cine este interesat. Vezi aici raspunsul si la intrebarea asta.

#33
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostGabbes, on 06 august 2014 - 20:30, said:

Pai daca realitatea este o iluzie, iar eu 'creez totul' ca si cum in imaginatia mea, putem spune ca eu nici nu exist si nici lumea din jurul meu, ca eu am creat-o (imaginativ), nu? Ce mai nonsens. Tre sa fiu de-a dreptul nebun sa cred asa ceva!!!

A se urmări experimentul mental numit brain-in-a-vat.

#34
xfanstein

xfanstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.08.2013
dupa mine timpul nu exista , dar in procesul de transformare a existentei in spatiu prin miscare si energie exista faze de tranzitie intre 2 pozitii ale corpului in spatiu sau 2 evenimente : prezent si next ultraprezent ( sau altfel spus precedent si succesor / trecut sau viitor ) . Fiecare moment in spatiu de prezent este diferit de alt prezent care deja nu mai exista. Si asta se intimpla in continuu, saltul peste momentul prezent. Viitorul este un sir de efecte determinate de efecte din trecut. La momentul cind procesul se opreste si nu mai exista efecte , trecutul nu exista dar actiunea s-a petrecut , altfel n-ar fi fost efectele recent terminate, se poate de spus ca au fost cauze in trecut care nu mai sunt. Atunci cind efectul devine cauza apare un nou efect iar cel precedent se transfera sau se pierde in trecut.
Daca la momentul prezent noi intradevar existam atunci peste 100 ani electronii de efect vor putea spune " Buna viata am avut in trecut "

Viitorul il putem considera ca inertie de proces in raport cu cadrul spatial de transformare pe care il cunoastem si legitatile cunoscute de determinare a efectului de cauza

#35
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca aveti timp, urmariti  "Star Trek:The Next Generation - Ship in a Bottle" Sezonul 06, Episodul 12
Vă va raspunde la cateva intrebari, daca nu vă va face sa vă puneti si mai multe intrebari Posted Image

Edited by tom_1133, 24 August 2014 - 18:39.


#36
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Cu umilinta atrag atentia Lorzilor acestui forum ca: exista discutii superbe esuate intr-un sertar de "Astrologie si Paranormal"
Imi pare o risipa. Nu este normal...multi rateaza suculentele subiecte dezarmati de aria mentionata.
Zic si eu.
........
.......
La discutie:

Sintagma tesatura spatio-timpului ne este cunoscuta tuturor.
Ok.
In ea spatiul este intreg in aceeasi fractiune de timp (Aradul meu exista, la ora asta, concomitent cu... Honolulu)

E firesc sa conchid ca timpul este intreg in acelasi punct de spatiu?
Desi pare paradoxal: da, exista.
Doar ca asa cum mergem in spatiu consumand timp asa si prin timp trebuie sa mergem consumand spatiu (si se si intampla din moment ce nu exista nici macar un singur loc  nemiscat in Univers)
..............
Lorzi-ai-forumului: cine vede la Astrologie geniala mea postare? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate