Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carpatica RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Am si eu cateva intrebari..

Am facut accident si am lovit un VW Polo lateral...Doamna foarte amabila a acceptat intelegerea amiabila am completat un formular si a ramas ca luni sa mergem la service(care accepta rca de la carpatica) pentru a isi repara masina.

Se poate ca firma de asigurari sa refuze plata pentru acest accident?Care sunt sansele?
Cam cu cat va creste taxa de asigurare la urmatoare polita facuta?
Alte lucruri de mentionat dupa acest accident?
Fiind incepator si.. vinovat(teoretic)..practic a fost vina amandurora... intelegerea amiabila mi-a fost mult mai de folos decat sa imi fie ridicat permisul.

Mentionez ca asigurarea e facuta pe numele tatalui.

Am atasat si o poza.. cu masina avariata

Attached Files


Edited by dizzy1k, 28 February 2014 - 22:58.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Măi , chiar nu vă înţeleg , nu aveţi bani şi vreţi să vă plimbaţi cu maşina ca să aglomeraţi şoselele ,
Mergeţi fraţilor pe jos ori cu bicicleta , fără ruşine . In Europa occidentală sunt mulţi cu bani care preferă mersul pe jos sau cu mijloacele de transport în comun ,
La noi ca la nimeni .

De ce să  refuze asiguratorul plata despăgubirii ? Are vreun motiv legal ?

Edited by pacopaco1967, 28 February 2014 - 23:05.


#3
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Iti multumesc pentru sfatul foarte folositor care tin sa cred ca era cel mai util lucru pentru mine in acest moment..pe de alta parte as prefera sa stiu ceea ce ma intereseaza.

Edit : Am auzit destule povesti despre RCA si ignorarea lor care a ajuns mai nou o caracteristica a anumitor firme precum astra/carpatica etc.
Fiind primul eveniment neplacut este normal sa stiu ce e de facut.

Edited by dizzy1k, 28 February 2014 - 23:07.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
@pacpaco ce patisi? medicamentele?

@init daca situatia li se pare clara, nu au ce comenta. daca vor avea cum, vor da dauna comuna.
te va trece la viitoarea asigurare 4 clase binus/malus in urma.

Edited by slai, 28 February 2014 - 23:08.


#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Explica dinamica accidentului si o sa iti zicem daca iti face carpatica refuz la plata.
Lovitura ca cea de fata (ai plesnit o masina in lateral) nu se prea face din culpa comuna (incepatorii insa au mereu impresia ca vina nu e a lor)
Prin urmare asteptam dinamica cat mai explicita a accidentului.

Edited by onlyone, 28 February 2014 - 23:09.


#6
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Iesind de pe straduta am oprit pentru a da prioritate,au trecut 3-4 masini .. m-am uitat in dreapta .. nimic..am virat stanga si m-am trezit cu VW Polo care dorea sa ma depaseasca pe partea dreapta a trecut de mine si l-am acrosat...tin sa cred ca avea viteza mult mai mare decat limita admisa de 30km/h..insa asta ramane doar o constatare de-a mea.

Edit: Imi asum vina , daca eram sigur ca sunt nevinovat probabil chemam polita sa lamureasca..

Edited by dizzy1k, 28 February 2014 - 23:14.


#7
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Baga o schita.

#8
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Eu am iesit de pe straduta...
Ea avea prioritate.. eu m-am uitat in dreapta total spre bulevard..nu am vazut masina venind din spatele complexului..si intrand cu viteza(avand prioritate) .. nici dansa.. nu a avut cum sa evite probabil.

Attached Files

  • Attached File  kk.jpg   136.17K   62 downloads

Edited by dizzy1k, 28 February 2014 - 23:24.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
adica tu ieseai de pe straduta asta mica din prim-plan, si ea venea de unde vine salvarea si masina aia alba din spatele ei?

#10
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011

View Postslai, on 28 februarie 2014 - 23:29, said:

adica tu ieseai de pe straduta asta mica din prim-plan, si ea venea de unde vine salvarea si masina aia alba din spatele ei?

Da.

"Este posibil, daca este vinovat si daca cel pagubit are probleme cu recuperarea pagubei de la asigurator, sa fii dat in judecata tu. In cazul unui eventual proces, nu iti face griji pentru ca vei fi substituit de catre asiguratorul tau (pagubitul va ajunge sa se judece cu asiguratorul). Dupa un accident, daca esti asigurat RCA, nu ai nicio obligatie financiara fata de cel pe care l-ai lovit."

Are idee careva cam la ce suma se ridica costurile la o asemenea reparatie ?

Edited by dizzy1k, 28 February 2014 - 23:33.


#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
in primul rand parerea ta cum ca "practic a fost vina amandurora" este complet eronata. viteza celeilalte masini este irelevanta.
vina iti apartine si nu este niciun dubiu in aceasta privinta prin urmare carpatica nu are temei legal de refuz la plata.
problema cu carpatica e ca sunt cam in groapa... ramane de vazut cat de mult vor amana plata.

Edited by onlyone, 28 February 2014 - 23:49.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Esti clar vinovat, stai relaxat si nu-ti bate capul, se va face pe rca. Paguba fiind mica, nici nu vor trage mult de timp, sa treaca alea 90 de zile legale.

#13
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Da sunt vinvoat.. iar aceasta intarziere pe mine cu ce ma poate afecta?(sa speram ca nu va fi nevoie)
Dansa poate recurge la altceva in acest timp?
Doar ca idee..stie cineva un pret aproximativ pentru aceasta reparare?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e mai delicata, indiferent de cat de vinovat/nevinovat esti tu.

Firmele de asigurari (unele) nu platesc, de aceea d-na ar putea avea neplacuta surpriza sa nu poata sa scoata masina din service.

Oricum ar fi, tu esti acoperit legal, nu te poate da nimeni in judecata.
Pentru asta exista RCA!

#15
dizzy1k

dizzy1k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.02.2011
Insa la politie dansa mai poate face ceva? sau doata semnata intelegerea amiabila (eu am doar copie a ei) nu se mai poate face nimic.

Eu fiind incepator mi se va ridica permisul si va trebuia sa dau testul din nou.. din ce am auzit..asta ar fi cam cea mai mare grija a mea.

#16
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postdizzy1k, on 28 februarie 2014 - 22:55, said:

Am facut accident

Mentionez ca asigurarea e facuta pe numele tatalui.
Poate vorbesc prostii, nu te lua dupa mine, dar am impresia ca firma de asigurari nu despagubeste daca era altcineva la volan decat asiguratul !!!

View Postslai, on 28 februarie 2014 - 23:56, said:

Esti clar vinovat, stai relaxat si nu-ti bate capul, se va face pe rca. Paguba fiind mica, nici nu vor trage mult de timp, sa treaca alea 90 de zile legale.
Citeste ce ai scris TU singur aici !

Edited by Business_style, 01 March 2014 - 06:54.


#17
andaaluzia

andaaluzia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.02.2014

View Postdizzy1k, on 28 februarie 2014 - 22:55, said:

Am si eu cateva intrebari..

Am facut accident si am lovit un VW Polo lateral...Doamna foarte amabila a acceptat intelegerea amiabila am completat un formular si a ramas ca luni sa mergem la service(care accepta rca de la carpatica) pentru a isi repara masina.

Se poate ca firma de asigurari sa refuze plata pentru acest accident?Care sunt sansele?
Cam cu cat va creste taxa de asigurare la urmatoare polita facuta?
Alte lucruri de mentionat dupa acest accident?
Fiind incepator si.. vinovat(teoretic)..practic a fost vina amandurora... intelegerea amiabila mi-a fost mult mai de folos decat sa imi fie ridicat permisul.

Mentionez ca asigurarea e facuta pe numele tatalui.

Am atasat si o poza.. cu masina avariata


aia este masina lovita si tu ai rca la carpatica?

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mergeti prima oara la asigurator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate