Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Vreau sa deschid o afacere !

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
am inteles asta .. eu stau mai la sat si intr-o zona unde multa lume au nuci .. as putea sa fac ceva ture de sat , oras etc si sa le fac un pret pe tot ceea ce au asta pana ma ridic eu cu livada . Problema e unde pot vinde ? e cam greu cu furnizorii

#56
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Oho, nucii sunt foarte buni ca investitie si nu stiam ca in nordul moldovei le merge bine
Daca ai teren merita si chiar ar fi o smecherie pt ca nu dau ron in primii nu stiu cati ani
Bagi banii in nuci
Te duci afara muncesti un doi trei ani
Si apoi te intorci si cu lovele si cu nucii crescuti
De vanzare stiu ca nu e o problema iar de intretinere e undeva egala cu 0


#57
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
cu 15000 iti poti face o franciza Vodafone....
Detalii, vb. cu ei.

#58
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Sa planteze telefoane ?

I foane ca astea merg mai bine

#59
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 iflorin, on 03 martie 2014 - 14:11, said:

cu 15000 iti poti face o franciza Vodafone....
Mai exact !
"Dacă aveţi 12.500 € puteţi deschide un magazin Vodafone"
sursa: Ziarul Financiar

#60
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 focuscsv, on 03 martie 2014 - 14:17, said:


Mai exact !
"Dacă aveţi 12.500 € puteţi deschide un magazin Vodafone"
sursa: Ziarul Financiar
Si locatie ......si vad comercial........si......
Unde in gradina ?

O franciza de benzinarie ar fi ok daca ar avea tern la sosea circulata

#61
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 benysound, on 03 martie 2014 - 14:01, said:

am inteles asta .. eu stau mai la sat si intr-o zona unde multa lume au nuci .. as putea sa fac ceva ture de sat , oras etc si sa le fac un pret pe tot ceea ce au asta pana ma ridic eu cu livada . Problema e unde pot vinde ? e cam greu cu furnizorii
Caută în Austria relaţii.
Se caută în cantităţi mari.
Studiază problema.

Poţi cumpăra şi nucile vecinilor.

Edited by paradigmatic, 03 March 2014 - 14:37.


#62
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
dispun de teren la sosea dar are tata amplasat o vulcanizare auto . Deci asta iese din discutie !

 paradigmatic, on 03 martie 2014 - 14:37, said:

Caută în Austria relaţii.
Se caută în cantităţi mari.
Studiază problema.

Poţi cumpăra şi nucile vecinilor.


Am sa imi intreb patronul la care lucrez de acolo sa vad ce zice de treaba asta ! Va multumesc

Edited by benysound, 03 March 2014 - 14:42.


#63
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
@petre69 ,
te contrazici singur ?!
ai vedere in bucuresti !
in provincie sunt spatii libere patru din zece .
tu ai teren in bucuresti ?

#64
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 focuscsv, on 03 martie 2014 - 15:45, said:


Ai profit bagand 12.500 intr-un magazin Vodafone?
Eu vad ca se cam imputineaza dealerii.
Mai ales ca Vodafone vinde aceleasi lucruri si la ei pe site, plata cu cardul, facandu-ti concurenta.

Edited by don_dannielo, 03 March 2014 - 16:09.


#65
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Eu nu am facut altceva decit sa-l corectez pe iflorin si sa dau o sursa de unde am avut informatia mai exacta.
se pare ca devin eu o subiect de discutie , nu cunosc afacerea si nu pot sa comentez!
ps : eu am afacere ,

#66
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
in primul rand cel mai bun raspuns din punctul meu de vedere a fost al userului care a bagat deja vreo 2500 de euro in carti despre ce crede el ca vrea sa construiasca ( ma refer aici la a construi o afacere ).este binevenit spiritul antreprenorial insa pe langa elan mai trebuie sa ai cunostinte temeinice despre ceea ce urmeaza sa faci.cand eram student in anul 2 mi-a venit mirobolanta idee sa "fut" ( a se citi investi ) 5000 de euro tocmai pe o franciza de pariuri.evident ca 1 an m-am luptat sa o pun pe picioare dar am esuat.in final partea mea a fost 5000 de euro si partea unui prieten a fost ~3500 de euro.am ramas cu buza umflata dupa ce , credeam eu ca stiu "care e mersul" cu afacerile.mi-am vazut de scoala mai departe si acum sunt foarte multumit unde am ajuns si tata totodata a spus ca nu regreta absolut deloc faptul ca mi-a imprumutat acei bani pentru ca am invatat mai multe pe pielea mea decat putea el sa imi explice.5000 de euro in romania mi se pare ca sunt mult prea putini bani pentru a deshide o afacere.nu am spirit antreprenorial insa pasii daca ar fi sa incerc sa deschid o afacere ar fi urmatorii:
1.lucrat 2-3 ani intr-un domeniu in care ulterior as vrea sa imi deschid afacerea
2.in timpul celor 2-3 ani invatat cat mai mult despre ceea ce vreau sa fac ( cursuri de calificare, facut de contacte, participat la intalniri ale oamenilor care activeaza in bransa aia, mers la eventualii concurenti ca si "client" sa vad cum pun problema, etc )
3.as angaja un avocat specializat pe drept comercial si un contabil cu care sa ma sfatuiesc in privinta absolut oricarei miscari pe care urmeaza sa o fac cand ma decid sa pun pe picioare business-ul.
4.as calcula banii necesari si as adauga inca 50% din ei pentru situatii neprevazute ( oricat te-ai documenta uiti aspecte sau pur si simplu nu ai de unde sa le stii )
5.as dechide afacerea si m-as ruga :D

#67
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 focuscsv, on 03 martie 2014 - 15:45, said:

@petre69 ,
te contrazici singur ?!
ai vedere in bucuresti !
in provincie sunt spatii libere patru din zece .
tu ai teren in bucuresti ?
Nu am inteles nimic
Deci ma intrebi daca ma contrazic singur ?
Wtf
Ce ar trebui sa-ti raspund ?

 zile_san, on 03 martie 2014 - 16:50, said:

in primul rand cel mai bun raspuns din punctul meu de vedere a fost al userului care a bagat deja vreo 2500 de euro in carti despre ce crede el ca vrea sa construiasca ( ma refer aici la a construi o afacere ).este binevenit spiritul antreprenorial insa pe langa elan mai trebuie sa ai cunostinte temeinice despre ceea ce urmeaza sa faci.cand eram student in anul 2 mi-a venit mirobolanta idee sa "fut" ( a se citi investi ) 5000 de euro tocmai pe o franciza de pariuri.evident ca 1 an m-am luptat sa o pun pe picioare dar am esuat.in final partea mea a fost 5000 de euro si partea unui prieten a fost ~3500 de euro.am ramas cu buza umflata dupa ce , credeam eu ca stiu "care e mersul" cu afacerile.mi-am vazut de scoala mai departe si acum sunt foarte multumit unde am ajuns si tata totodata a spus ca nu regreta absolut deloc faptul ca mi-a imprumutat acei bani pentru ca am invatat mai multe pe pielea mea decat putea el sa imi explice.5000 de euro in romania mi se pare ca sunt mult prea putini bani pentru a deshide o afacere.nu am spirit antreprenorial insa pasii daca ar fi sa incerc sa deschid o afacere ar fi urmatorii:
1.lucrat 2-3 ani intr-un domeniu in care ulterior as vrea sa imi deschid afacerea
2.in timpul celor 2-3 ani invatat cat mai mult despre ceea ce vreau sa fac ( cursuri de calificare, facut de contacte, participat la intalniri ale oamenilor care activeaza in bransa aia, mers la eventualii concurenti ca si "client" sa vad cum pun problema, etc )
3.as angaja un avocat specializat pe drept comercial si un contabil cu care sa ma sfatuiesc in privinta absolut oricarei miscari pe care urmeaza sa o fac cand ma decid sa pun pe picioare business-ul.
4.as calcula banii necesari si as adauga inca 50% din ei pentru situatii neprevazute ( oricat te-ai documenta uiti aspecte sau pur si simplu nu ai de unde sa le stii )
5.as dechide afacerea si m-as ruga :D
Bla,bla,bla si acum esti angajat
Deci , asa cum ai zis mai sus pe tine te-a costat 5000€ ca sa afli ca nu ai spirit anteprenorial
DAR asta nu e valabil pt toata lumea pt ca anteprenoriatul e bazat si pe chix-uri din care inveti
Anteprenoriatul este altceva si nu se poate invata in nici o scoala
Anteprenoriatul inseamna incercari,ambitie,incapatanare,insistenta,munca,optimism, si inca cateva cuvinte deastea

#68
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
nu sunt angajat.sunt avocat

#69
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 zile_san, on 03 martie 2014 - 17:38, said:

sunt avocat
Lol, asa se explica punctul 3, cea mai mare aberatie din text, dar nici cu 1-2 nu mi-e rusine.

Nu asa se face. Petre zice bine.

Edited by don_dannielo, 03 March 2014 - 17:48.


#70
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
eu ma refer la afacere.nu bar la tara unde trebuie doar sa iei bere si vodca la 5 L de la en-gros si sa o duci cu papucul dupa tejghea

#71
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 zile_san, on 03 martie 2014 - 17:38, said:

nu sunt angajat.sunt avocat
Ok ,bravo
Asta inseamna ca te-a dus capul sa inveti legi si alte rahaturi
Dar sunt unii care nu sunt atrasi de carte dar in schimb sunt atrasi de bani ,si uite asa vin anteprenori Daca au cele scrise mai sus de mine

Si apropo de avocatura asta din romania ,de ce nu faceti si voi ceva ca in afara ?
Adica contra unei sume modice lunare sa reprezentati ..............mai bine tac drequ din gura ca am doi prieteni avocati si nici aia nu s-au desteptat cand le-am spus cum e pa dincolo


 zile_san, on 03 martie 2014 - 17:52, said:

eu ma refer la afacere.nu bar la tara unde trebuie doar sa iei bere si vodca la 5 L de la en-gros si sa o duci cu papucul dupa tejghea
Pai barul si plimbatul biscuitelui de la metro la tine in chiosc unde il vinzi cu un mic adaos nu prea e afacere in ziua de azi
Dar au fost destui care incepand din 90 de acolo au inceput ......au facut ceva bani.......le-au venit idei.......au investit in altceva .....si tot asa
Deaia anteprenoriatul nu are reguli scrise pt ca o poti "pune" din ce nu te astepti si deaia nu exista scoala pt asa ceva
Numai niste cretini se pot duce la scoli de management sperand ca vor deveni patroni

#72
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011

 petre69, on 03 martie 2014 - 17:59, said:


Numai niste cretini se pot duce la scoli de management sperand ca vor deveni patroni
de acord :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate