Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Vreau sa deschid o afacere !

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu sper sa te iei tu dupa mine. Pentru ca sunt complet de acord cu tine: scoala e o prostie. Nu inteleg de ce tii la prostia aia de liceu si bac.

#38
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
o fac pentru mine ! sa stiu unele lucruri si pentru ca mai am 1-2 luni si o termin , de asta ! As fi un fraier daca m-as lasa de scoala ! si o fac pentru ca asa vreau eu ... Nu ca mi-ar folosi la ceva !

#39
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postbenysound, on 01 martie 2014 - 16:10, said:

o fac pentru mine ! sa stiu unele lucruri

Cuuummm??? Nu stii tot deja? M-ai dezamagit profund.

#40
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
Posted Image))) ce oameni exista pe lumea asta . Si te mai intrebi de ce a ajuns romania asta asa cum a ajuns ! Nu iti mai raspund la nici o intrebare ! Salut

Edited by benysound, 01 March 2014 - 16:19.


#41
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postbenysound, on 01 martie 2014 - 16:18, said:

Posted Image))) ce oameni exista pe lumea asta . Si te mai intrebi de ce a ajuns romania asta asa cum a ajuns ! Nu iti mai raspund la nici o intrebare ! Salut
Ha, oamenii astia de aici inca iti vorbesc cu bun simt si incearca sa te faca sa vezi si altfel lucrurile, sa te ajute. Dar observ ca nu esti deloc maleabil si nu iti plac / nu iei in calcul si opinile altora. Nasol, deoarece cand o sa ai o afacere chiar daca esti director, trebuie sa pupi multa lume in fund ca sa castigi ceva. Trebuie sa ti cont atat de parerile clientilor, partenerilor, etc, sa sti sa asculti, sa sti sa faci o diferenta, sa impui masuri, sa fi adaptabil. Lucruri care observ ca iti lipsesc cu desavarsire. O afacere nu inseamna doar ca bagi o mie si scoti doua...ci trebuie sa ai o gandire anume ca sa scoti ceva... Si iti zic ca majoritatea vor incerca sa te fure / saboteze, in nici un caz sa te ajute...

Edited by Business_style, 01 March 2014 - 21:19.


#42
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
sunt foarte maleabil si ascult parerile tuturor si chiar ma gandesc la unele din ele . Dar aceasta persoana de cand am inceput topicul tot incearca sa ma faca sa inteleg ca e importanta facultatea si sa fac scoala pana la 30 ani ! Eu nu sunt de acord cu asta si ne contrazicem incontinu . Dar asta nu inseamna ca nu sunt maleabil si nu iau in calcul tot ce mi s-a spus aici ! Imi cer scuze daca asta s-a inteles ! Stima

#43
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Tu asculta ce ti-am zis io si va fi bine
Faci facultate sau alte scoli doar daca crezi ca ai nevoie de ele
Las ca sunt destui care le fac dean-pulea doar ca sa aiba hartii denumite diplome

#44
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
asa este . Ma documentez zilele astea sa vad care e treaba cu legumele si cu pomii fructiferi !

#45
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
parere mea e ca ar fi mai bine ca dupa bac sa te duci inapoi in austira, sa lucrezi 1-2 ani...mai strangi un ban si experienta profesionala si de viata dupa care iti poti deschide o afacere in domeniul in care lucrezi si acolo.

#46
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

Quote

Vreau sa deschid o afacere !

eu as dori chiar mai multe ........... si sa fwt numai blonde bune :D

#47
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014

View Posthightech-sys, on 02 martie 2014 - 09:07, said:

eu as dori chiar mai multe ........... si sa fwt numai blonde bune Posted Image


Te poti duce pe centura ... e si asta o afacere ! Pe noi nu ne deranjeaza . Succes !

@Bubalus - Multumesc de idee, asa m-am hotarat si eu .. sa plec , adun ceva bani si dupa 1-2 ani ma reintorc si deschid ceva .

#48
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011

View PostTLGsoft, on 01 martie 2014 - 09:34, said:


Deci, fara studii superioare, mai sus de "beep pe banda" sa nu speri.

o parte din aceste persoane sunt "produsul" parintilor(sunt si eu parinte)care i-au vrut cu facultate si atat.
nu conta ca ei,adica copii vor poate altceva,sa se descurce cum se spune...sau le place altceva.bineinteles ca sunt si tineri care le place sa studieze sa-si faca un viitor de pe urma scolirii lor

@arkouda:observ ca bati tare cu facultatea,poate tu ai reusit cu ea,foarte bine..dar nu crezi ca fiecare e liber sa aleaga ce e mai bine pt. el.
baiatul ti-a zis ca nu-i trebuie(sa-i respectam decizia)asa ca hai sa ne gandim ce ar putea sa faca cu 5000 in momentul de fata.
banuim ca a luat in calcul si faptul ca ar putea sa-i piarda foarte repede si pe nimic dar asta-i riscul antreprenorului..

#49
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Ne poti spune la ce te pricepi? Care ti-e materia favorita in liceu? In Austria ce ai lucrat? Ce hobby-uri ai? Eu iti recomand sa faci ceva in care ai deja o anumita experienta sau in care cunosti pe cineva dispus sa te ajute si invete.

#50
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
@Elatudor - in sfarsit un om care ma intelege si e de acord cu mine ! Sigur ca m-am gandit si la posibilitatea pierderii fondurilor dar in orice te-ai baga exista un risc chiar daca e el mic sau mare ! Dar exista

@Emanul - eu termin liceul si ies cu ceva diplome printre care Tehnician in turism si alimentatie ! Sunt la profil de turism si alimentatie . Ma gandeam si la varianta deschiderii unei agentii de turism sau a unui lant de agentii de turism ... asta dupa ce voi aduna ceva bani in anii urmatori . Dar oare o fi o idee buna ? :D

#51
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Eu nu m-as baga in turism

#52
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbenysound, on 28 februarie 2014 - 23:39, said:

Pomi fructiferi , flori , legume ?
Cultivă nuci.

Dacă ai spirit antreprenorial, renunţă la studii.
Este o pierdere de timp.

Facultate fac cei care aspiră la statutul de salariat.

Edited by paradigmatic, 03 March 2014 - 13:47.


#53
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
multumesc de idee .. am sa citesc si ceva despre nuci ... Eu nu fac nici o facultate ! Sunt multumit asa cum este .

#54
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbenysound, on 03 martie 2014 - 13:54, said:

multumesc de idee .. am sa citesc si ceva despre nuci ..
Roadele unei livezi de nuci se vor vedea peste câţiva ani.
Între timp poţi pleca liniştit 2, 3 ani în Austria pt. că nimic bun nu te aşteaptă aici.
Cu banii extra care poţi să-i faci, investeşte anual în livada de nuci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate