Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme Frigidere/Combine frigorifice Indesit

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Ai verificat asta, este exact ce scrie in carte la pagina 41.

Cauze posibile / Rezolvare

1.Becul interior nu se aprinde

• ªtecherul nu este introdus în prizã, nu face

contact sau curentul este oprit de la reþeaua

electricã (panã).

Selectorul FUNCÞIONARE CONGELATOR

este poziþionat în dreptul simbolului ?

http://www.indesit.r...5 12 2009 1.pdf

#20
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

View Postromulus69ro, on 02 februarie 2015 - 16:18, said:

Ai verificat si tu cu un aparat de masura daca ai curent la fasung? Becurile Noi sutn ok, le-ai verificat, au continuiatate sau doar ochiometric sa vezi daca este filamentul intrerupt?

Sa traiesti !  

  Combina are doua becuri . Logic , nu prea se ard ambele in acelas timp . Eu nu as fi umblat la becuri in situatia asta . Combina este in stare de functionare si din punct de vedere al temperaturilor cat si a semnalizarilor de pe panou . Intrebarea mea este ...daca stiti cum se intrerup / aprind aceste becuri , de unde .

Multumesc !

Am unit ultimele topicuri despre  frigidere Indesit intr-unul singur ; cred ca e mai util asa decat sa cauti in multimea de topice care pot contine sau nu marca cautata.

Edited by ggelu, 02 February 2015 - 21:27.
clarificare


#21
antoniosergeti

antoniosergeti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011
Salut tuturor,

Am un frigider INDESIT BAN 34 NF P care NU mai raceste in frigider.
Functioneaza ireprosabil cca 4-5 zile, dupa care se depune atat de multa gheata pe radiator incat obtureaza sicanele de pe partea dorsala a panoului intermediar si aerul rece nu mai poate  ajunge in patrea superioara, numai in congelator.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?

#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am un BAN 33 NFP care are 8 ani. Nu stiu daca merg pe acelasi principiu sau ce diferenta o fi intre ele.
Eu cam de vara trecuta mi s-a parut ca nu mai raceste cum trebuie in frigider si i-am dat de la potentiometru mai rece, il tineam de obicei in dreptul la ECO. Iarna nu am treaba , il tin pe ECO.
Se intampla cam cum e in poza din link? POZA. Daca da, tu cum vezi partea aia ?
Ai dat cartonul ala din spate jos?
Eu il aud ca iarna se dezgheata doar o data pe zi ( stii ca pocneste si se aude cum picura ) si vara cam de doua ori. Nu sunt absolut sigur ca eu ma duc la munca dar am pus-o pe soacra-mea sa monitorizez.

LE: am vazut acum pe Google ca trebuie sa dau partea din spate din frigider jos ca sa vad radiatorul.

Edited by Seteh, 22 July 2015 - 00:13.


#23
antoniosergeti

antoniosergeti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011
Radiatorul e in spatele rafturilor din congelator. Sunt nevoit sa dau la o parte capacele din plastic care il acopera ca sa -l pot dezgheta cu un pistol cu aer cald.  Fac asta aproape saptamanal. "Meseriasii" din orasul meu nu au fost in stare sa ma ajute. In tavita din spatele combinei nu gasesc niciodata apa.

#24
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Sincer, nici eu nu cred ca ma pricep mai mult decat tine.
Singurele lucruri la care ma gandesc ar fi:
- intra aer cald la radiator mai mult decat ar trebui> daca nu cumva nu ar trebui deloc. Asta se intampla la frigiderele vechi la care se ducea garnitura si nu se inchideau ermetic si se facea gheata multa in frigider/congelator. La tine nu are treaba usa ci locul ala din spate . Vezi sa nu intre toata caldura de la compresor cumva acolo.
- placa de baza ( nu stiu daca asa ii zice) nu mai da comanda de dezghetare.

Apa pe caldurile astea nici eu nu gasesc. Se evapora imediat de la caldura compresorului. Se simte doar ca e umeda tavita sau daca bag mana cand aud ca se dezgheata gasesc putina apa.
Nu iti piuie nimic? Ledurile nu palpaie? Nu da nici o eroare?

Later edit :
Am gasit pe un site italian ca defectele ar putea fi ca nu are gaz, placa de baza sau un senzor NTC(senzor temperatura).

I have read several messages of more modern type no frost refrigerators (meaning: do not form frost on the walls) where the fault is always the same make excessive ice in the bottom of the freezer and cooled not give up the nevera.Se forum as a solution three possible causes:
Gas loss budget: (100 €)
Central Controller electronic board: (100 €)
NTC sensor of the freezer: (20 €)
(Indicative price + VAT) I'll tell you if two refrigerators of different brands with the same symptoms and the same repair.
Efficient Class Edessa and secondly Bosch KGU Logi XX.
Overview: Two compartimentos.Un only compresor.Sistema cooling No frost with a single fan the first and two second.
Common fault: Bottoms (freezer) makes over ice and top (refrigerator) not cool anything Furthermore the alarm, bright sound in the first and the second..
Diagnosis in both: Of the three above the NTC defective (in short) (0 ohms) .The most economical repair of the three.

Edited by Seteh, 22 July 2015 - 01:09.


#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai sigur cheama de la service un frigotehnist: http://www.micadan.r...ervice-indesit/
Ei au piese originale, asa ca nu trebuie sa iti faci griji.......

Edited by xmanyacs77, 22 July 2015 - 04:48.


#26
antoniosergeti

antoniosergeti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011
Au venit 2 firme pana acum si nu au rezolvat nimic.

Edited by ggelu, 22 July 2015 - 17:56.


#27
valio_32

valio_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2014
Din cauza unei supratensiuni, modulul electronic al frigiderului, AL130-00079-5 s-a ars.Problema e ca piesa din zona innegrita pe cablaj si marcata cu sageata, lipseste,au ramas doar terminalele; banuiesc ca ar putea fi un termistor...Multumesc anticipat oricarui coleg care-mi poate oferi ajutor.

Attached Files



#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Daca te ajuta aici ai o poza a modulului...Posted Image
*La service ai incercat?

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 15 April 2016 - 19:10.


#29
valio_32

valio_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2014
Deci e condensator... La service nu l-am gasit, in schimb m-ar costa 570 ron o modificare, frigiderul fiind 1400. Buna mi-ar fi o schema... Oricum ,multumesc mult, si asta ma ajuta un pic.

#30
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Un condensator din ala albastru ( ceramic ) costa 1 leu, daca chiar este condensator si nu s-a mai defectat altceva.  La service si normal ca te prostesc cu inlocuirea placii

#31
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Te-or "prosti" aia, dar macat stiu ce fac si dau si garantie la lucrare.
Nu toate lumea se pricepe sa-si mestereasca si repare singuri lucrurile, chiar si pentru un banal condesantor care trebuie inlocuit. Poti sa iei si foc, Doamne fereste!

#32
valio_32

valio_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2014
Eu tocmai de-aia voiam ceva schemă...E un cond.legat pe anozii unui triac, probabil sa niveleze varfuri de supratensiune aparute in retea....In mod sigur a mai pleznit si altceva fiindca s-a intrerupt nulul retelei si au intrat 380 Vef. S-au mai ars si alte aparate,pe tot etajul.

#33
idb

idb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.01.2008
Buna ! Am si eu o combina frigorifica Indesit C240.1, de vreo 10 ani. Este modelul cu un singur compresor Danfos, dar cu reglaj de temperatura independent pe frigider si pe congelator.

In ultimele saptamani congelatorul are zile in care se dezgheata complet si se apride becul rosu de avarie de deasupra usii. In general isi revine de la sine, dar astfel nu poate fi folosit.
Temperatura in frigider variaza intre 7 si 15 grade. Dar, de cand era nou ajungea foarte greu sub 7 grade, cu reglaj la maxim (5) pe frigider si 1.5-2 pe congelator (unde erau -18 grade).

Care este problema ? De vreo un an s-a fisurat interiorul frigiderului, in coltul din dreapta sus, vreo 15-20 cm. Are vreun efect in functionare ? Problemele au aparut doar de vreo 2-3 saptamani.

Multumesc !

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O idee despre cum s-ar putea repara aceasta placa? AL130-00079-4
Are puscate cateva piese: un integrat, un condensator si un tranzistor (de ala tip bulina, cu doua picioruse). Cam stiu de ce a bubuit- soc de rent si probabil condensatorul umflat in prealabil nu a mai putut filtra curentul si poc! Daca e nevoie, iau placa de la tata si ii fac poza.

#35
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Al meu raceste prea tare chiar ingheata destul des....este reglata temp. la minim,daca aveti vreo idee?

#36
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
Bună ziua.

Zilele trecute am plecat în vacanță, așa că am scos frigiderul din priză împreună cu alimentele din el pentru orice eventualitate.

La revenire, însă, când l-am repus în funcțiune, au început toate cele trei leduri să pâlpâie intermitent și fără oprire, plus semnalul sonor. Conform manualului se părea a fi o supraîncălzire a congelatorului și se recomanda scoaterea tuturor alimentelor, ceea ce am și făcut, doar că problema a persistat. Am și curățat și spălat celelalte componente și tot la fel face. De răcit răcește în continuare și pare a funcționa în parametri ok.

Ce este de făcut în cazul acesta? S-a dat sistemul peste cap cât a fost închis, e o eroare falsă sau are ceva mai grav? :/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate