Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Informații înscriere remorcă artizanală

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Dragilor, știu că ar trebui să citesc codul rutier, dar din lipsă de timp (să nu spun lene) aș vrea să obțin informații de la voi privind înscrierea în circulație la primărie a unei remorci agricole artizanale.  Se poate? În ce condiții?

#2
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
O remorca agricola se poate inscrie la primarie in baza actului de propietate.Nu va circula decit pe drumuri agricole si nu pe judetene, nationale etc.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 m_maru, on 26 februarie 2014 - 21:23, said:

O remorca agricola se poate inscrie la primarie in baza actului de propietate.
Este artizanala . Ce act sa aiba omul ? A facut-o in spatele curtii din fiare .

Edited by mihai!, 26 February 2014 - 21:27.


#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cunosc un caz similar si din pacate nu a reusit sa o inscrie la primarie;totusi a primit o informatie.A construit o ...caruta,cu mult mai voluminoasa decat remorca si...a inscris-o la primarie.Omul este apicultor si merge in toata tara cu "remorca" legata de pavilionul cu albine.A fost oprit de politie pt suspiciunea ca depaseste lungimea maxima admisa pt un vehicul tragator + remorca+caruta;...caruta nu era prinsa in...lege.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Declara ca e remorca metalica. Daca vrei sa n-ai treaba cu politaiu mergi la rar.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Teoretic si pentru inmatricularea la primarie trebuie cartea masinii eliberata de rar. Atat ca la primarii legea nu se aplica la toate strict, vezi la tine, poate scapi de vizita la rar.

Nu vrei sa ajungi la rar, ca te costa o gramada de bani.
Nu vrei sa ajungi la rar ca birocratia te omoara. iti trebuie:

Quote

proiectul remorcii respective, care trebuie să fie întocmit de un inginer de specialitate, de la care se începe construcția remorcii şi care trebuie să fie respectat în totalitate
dovada achiziționării materialelor care au fost folosite (facturi, chitanțe, în original şi copie)
poze cu remorca din laterale, față şi spate, în două exemplare, unul pentru omologare şi al doilea pentru înmatriculare
declarație la notariat din care să reiasă că a fost construită în regie proprie
declarație de conformitate care se completează la RAR
cerere activitate RAR care se dă la intrarea în incinta RAR
actul de identitate al proprietarului care omologhează remorca (original şi copie)
Proiectul care se depune este compus din:
parte descriptivă în care sunt descrise caracteristicile remorcii
parte explicativă în care sunt descrise toate componentele remorcii
parte de calcule matematice ale rezistențelor
parte de desen tehnic în care se vor afla două planuri de vedere, unul lateral și unul de sus
pozele remorcii din laterale, față și spate.


#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...referitor la constructie remorca,nu exista nimic la RAR,in care sa se specifice "construita in regie proprie".
Se specifica,insa ca remorca trebuie realizata(construita) de unitati autorizate (nuRAR).

#8
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Atunci...n-o mai fac! Aveam fiarele si voiam sa ma apuc de ea, dar.... Mai bine cumpar una cu carte de identitate

Atunci...n-o mai fac! Aveam fiarele si voiam sa ma apuc de ea, dar.... Mai bine cumpar una cu carte de identitate, desi nu este ceea ce-mi trebuie mie. Eu voiam una joasa, rezistenta si basculabila

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi la primaria de comuna, daca ti-o inscriu fara rar. De multe ori aia nu sunt prea stricti la aplicarea legilor.

#10
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Fa-ti  remorca , eu am doua auto  una de 5 tone si una de 8 tone ,le-am facut din bucati le am de aproape 20 de ani si nu le-am inmatriculat,nici dracu nu le inmatriculeaza nu au semnalizare,instalatie de frinare, nici acte pe ele nici impozit la primarie asta ca bonus,si nu m-a oprit nimeni niciodata.In cel mai rau caz iau o amenda de la politie,dar nu prea se leaga de ele ,la noi in sat sint si tractoare neinmatriculate  si nu i-a intrbat nimeni nimic niciodata.

#11
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Pe la mine mai sunt doar cateva tractoare si remorci neinmatriculate. Merg doar pe camp. Pe orice drum ( chiar si neasfalatat) pe care ia vazut rutiera s-a lasat cu dosare penale, iar cei mai multi  mai bine le-au vandut, casat sau le-au inscris/inregistrat. La carutele inregistrate pe primarie si puse dupa tractoare nu au inca ce le face, ii saluti din mers.

#12
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu nu vreau caruta. am avut si e naspeta rau cand trebuie sa dai cu spatele. Vreau sa-mi fac o remorca cat mai joasa (as pune doua punti de camioneta ARO), cat mai solida si basculabila. Am acum una nebasculabila pe care pun cel putin 10 metri steri de lemn. Am materialele stranse de ceva vreme si as vrea sa ma apuc de treaba. Dar nu vreau sa arunc 1500 de euro la fier vechi dupa aceea.

#13
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
eu pe remorca mea (artizanala) am pus acelasi nr. ca pe tractor doar cu semnul de remorca. Nici mie nu mi-a zis nimic politia...... Pe remorca de strans fan n-am pus nici un nr. In general politia nu se ia de agricultori, doar sa fie inregistrat si sa ai asigurare, normal trebuie si ITP.....
Carte de identitate nu am nici la tractor mi l-au inscris la primarie pe baza contractului de vanzare cumparare. Ce-i drept aici la primarie fac cum pot sa te ajute.

#14
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
De vu

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tatal meu a facut una. A cumparat o cupla de remorca a mers la primarie si a declarat ca a facut o remorca. Aia au cerut RCA pe ea. A mers la un asigurator si a facut RCA pe seria de pe cupla serie care ulterior a ramas ca si serie a remorcii. Partea buna e ca acum a mai facut una gen peridoc pentru lemne, muta cupla de pe una pe alta.
La primarie l-au atentionat la inceput sa verifice sa nu mai fie una inregistrata deja cu aceeasi serie se pare ca aceste cuple sunt mai multe cu aceeasi serie. Prima care a cumparat-o  era deja inregistrata o remorca cu ea. S-a dus la magazinul de piese auto de unde a cumparat si a schimbat-o.
  I-au dat numar galben cu localitatea si l-au informat ca nu poate parasi localitatea cu ea decat pe drumuri pe camp. In rest se poate plimba in localitate si satele invecinate cat vrea, are RCA, si ITP pe ea. Oricum cu tractorul nu mergi afara din localitate.

  Cred totusi ca procedura e cam aceeasi peste tot doar ca unele primarii mai inchid ochii la lipsa unor documente. Cel mai bine e sa te interesezi la primarie inainte sa te apuci de construit, sa te indrume.
Vezi ca trebuie sa declari culoare, a tatalui meu e verde.

Edited by PoeOvidiu, 21 December 2016 - 08:20.


#16
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am intrebat eu la RAR anul trecut;este posibil sa existe o portita.

Intrebari si sugestii <[email protected]>
To '[email protected]' 08/18/15 at 1:33 PM
Buna ziua,
Nu se accepta o astfel de constructie. Pentru a putea omologa/inmatricula o astfel de remorca trebuie sa folositi o punte omologata de remorca.

Departamentul Omologari Individuale si Inspectii Tehnice
Tel: 021.318.17.73
-----Mesaj original-----
De la: [email protected] [mailto:[email protected]]
Trimis: 15 august 2015 11:19
Către: Intrebari si sugestii
Subiect: Intrebare pe RARom.ro
Name: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Email: [email protected]
Message: Buna ziua\r\nSe poate inmatricula o remorca monoax cu greutate maxima admisa 500kg,construita in regie proprie,folosind o punte de autoturism(autoutilitara)?\r\nCare sunt taxele?\r\nMultumesc

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cauta un prieten cu remorca sa iti dea puntea imprumut pana faci omologarea :)

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca cel mai simplu,se ia legatura cu cei de la RAR ,telefonic si se lamuresc f bine detaliile.Cred ca este nevoie de factura pt punte omologata + cuplaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate