Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

UPC se extinde

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
Am citit dimineata un afis pus la scara blocului unde locuiesc.
Bucuresti, Sectorul 6
Ceva de genul, citez:
Va aducem la cunostinta faptul ca in decursul lunii martie anul curent, se va face cablarea blocului cu retea de cablu, internet si telefonie a companiei UPC Romania.
Lucrarile se vor efectua cu acordul administratiei si fara niciun fel de dezordine din partea echipei care va efectua lucrarile.
Pentru orice fel de intrebare legata de oferta si pachete luati legatura cu reprezentatul zonal de vanzari.

Am si pozat insa nu pot transfera pe PC din telefon.

Asadar, cum necum UPC risca sa cablase blocuri care nu au auzit de ei pana acum.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Da, au venit deja si la mine, au pus cablul langa fibra RDS-ului...
Evident nu s-a conectat nimeni la ei...

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Imi inchipui ce succes vor avea, avand in vedere ca vin cu cabluri pe langa fibra celor de la rds, un fel de inapoi in viitor, e pierdere de vreme ce fac ei cu cablurile, mai bine trageau direct fibra, avand in vedere ca-n ziua de azi fibra nu mai este asa scumpa cum era cand a aparut si se apropie foarte mult de pretul cablului.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Credeam ca e vorba de orase sau cartiere macar nu de cateva blocuri.

Cum sa vina cu FO cand ei sunt pe DOCSIS 3.0. Asa e la UPC peste tot in Europa asa fac si la noi, nu-i intereseaza pe americani de la LG ce FO trage RDS-ul sau RTC in RO.

Edited by MD, 26 February 2014 - 12:01.


#5
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Macar de-ar instala FTTB si doar pana-n apartamente sa mearga cu coaxial.

#6
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postcatalinuptm, on 26 februarie 2014 - 11:51, said:

Imi inchipui ce succes vor avea,

Success/nesucces, pana acum de 15 ani de cand am RCS, nu a fost picior de UPC in zona asta.
Ma indoiesc ca se apuca sa cableze aiurea, fara sa aiba ceva fundament.
e bine sa ai alternative. Eu de mizeria de cablu RCS m-am saturat de atata timp. Am avut pe partea de cablu atatea probleme ca am renuntat sa mai sesizez cand erau deranjamente. Asteptam cu saptamanile sa treaca cineva sa verifice semnalul si ziceau ca e de la televizorul meu.

View Postcatalinuptm, on 26 februarie 2014 - 11:51, said:

e pierdere de vreme ce fac ei cu cablurile, mai bine trageau direct fibra, avand in vedere ca-n ziua de azi fibra nu mai este asa scumpa cum era cand a aparut si se apropie foarte mult de pretul cablului.
Dar de unde stii tu daca instaleaza cablu sau fibra?

Edited by JanMakto, 26 February 2014 - 13:13.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Posteiffel, on 26 februarie 2014 - 11:37, said:

Da, au venit deja si la mine, au pus cablul langa fibra RDS-ului...
Evident nu s-a conectat nimeni la ei...
Posted Image importanta e concurenta; asa ai de unde alege

#8
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Sunt de acord ca concurenta este buna intotdeauna, iar pe mine cei de la RDS m-au dezamagit cand au scos discovery.

#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostJanMakto, on 26 februarie 2014 - 13:11, said:

Dar de unde stii tu daca instaleaza cablu sau fibra?

De aici:

View Posteiffel, on 26 februarie 2014 - 11:37, said:

Da, au venit deja si la mine, au pus cablul langa fibra RDS-ului...
Evident nu s-a conectat nimeni la ei...


Nu stiu de voi, dar eu inca mai am retea de cartier, n-am probleme sa-mi pice, sa nu mearga sau alte chestii iar cel de unde am net mi-a zis ca daca vreau imi vine cu fibra pana in casa.

#10
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 16.01.2007
1. Orice ofertă în plus este benefică.
2. UPC nu excelează în oferta de upload, dar vitezele sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori ușor superioare.
Attached File  Img_01.png   37.07K   73 downloads
3. RDS excelează în oferta de download și upload, dar vitezele nu sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori sunt chiar jalnice (personal vorbind, mie RDS mi-a oferit net pe cablu "Swarovski", dar am avut net pe cablu de "bălegar").
4. Fiecare decide ce firmă i se potrivește, în funcție de nevoi, buget și de cum net-ul de la diferite firme, funcționează în parametri sau nu, în zona unde locuiește.

Edited by manic_user, 26 February 2014 - 20:54.


#11
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postmanic_user, on 26 februarie 2014 - 20:40, said:


3. RDS excelează în oferta de download şi upload, dar vitezele nu sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori sunt chiar jalnice (personal vorbind, mie RDS mi-a oferit net pe cablu "Swarovski", dar am avut net pe cablu de "bălegar").


Asta se bazeaza pe ce? Pe experienta personala care s-a transformat in generalizare? Eu am abonament de 500Mbps la RDS care merge linie tot timpul. Si e 500Mbps nu 100, nu 120, nu 200. Si uploadul e maxim, putin peste 100Mbps in retea.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmanic_user, on 26 februarie 2014 - 20:40, said:

UPC - vitezele sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori uşor superioare.
RDS - vitezele nu sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori sunt chiar jalnice

Mi se pare cel putin deplasat sa generalizezi doar pentru ca tu ai avut probleme la un moment dat, acum mult timp.

Mie RDS imi ofera 900+ cu Europa la orice ora. Uitandu-ma pe aria UPC, raportandu-ne la numarul de numarul de abonati pe care ii are, sunt chiar foarte multe probleme. Cred ca am fost de 10 ori mai obiectiv decat tine.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2014 - 21:29.


#13
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 16.01.2007

View Postmanic_user, on 26 februarie 2014 - 20:40, said:

[...] RDS excelează în oferta de download și upload, dar vitezele nu sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului, uneori sunt chiar jalnice [...]

View PostMembruAnonim, on 26 februarie 2014 - 21:28, said:

[...] Mi se pare cel putin deplasat sa generalizezi doar pentru ca tu ai avut probleme la un moment dat, acum mult timp.[...]

Am scris uneori, deci nu am generalizat. Hai să terminăm cu patriotismul excesiv! Tot ceea este excesiv dăunează grav sănătății! Posted Image

#14
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Uploadul excesiv dăunează grav sănătății. Deci,  făcând o deducție logica, upcul are grija de sănătatea noastră când oferă doar 6 mbps. :)

Edited by tdan08, 26 February 2014 - 21:48.


#15
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Probabil nu ai inteles ce ai scris daca nu vezi generalizarea. Acel uneori se referea doar la vitezele jalnice. In rest "vitezele nu sunt foarte apropiate de maxima oferită conform contractului" este generalizare. Dar sa incetam da, porumbelul e scapat deja Posted Image

View Postmanic_user, on 26 februarie 2014 - 21:41, said:


Edited by grinci, 26 February 2014 - 21:50.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Uniunea Producatorilor de Coaxial mai baga niste sarme.Posted Image Exista si D-PON, cu ONT din care ies doar coaxiale, ar putea pune din ala, e mai bine decat cu coaxiale exterioare deteriorabile si bruiabile.

Edited by Neaceasca85, 27 February 2014 - 02:18.


#17
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Eu ma bucur ca se extinde. Sper sa fie un plan national si nu un caz izolat, un bloc - doua ca sa ajunga eventual la cineva anume. Eu astept upc-ul in alta locatie pentru televiziune dar n-am auzit vreodata sa intre peste altii.

#18
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Pai acum nu prea mai au unde sa se extinda in orasele mari fara a intra peste RDS sau Romtelecom (poate doar in cate un bloc recent construit).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate