Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#739
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
A venit și ultima achiziție. A fost destul de scump dar mi-l doream Posted Image
Are sample de muzicã, teste audio și teste video.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   456.71K   20 downloads
  • Attached File  2.jpg   413.14K   25 downloads
  • Attached File  3.jpg   522.36K   22 downloads


#740
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru genul ăla de discuri existau şi aparate separate, care redau doar acele discuri format C.D. + C.D.-uri audio. Au sperat că vor prinde în rândul tinerilor (doreau să scoată videoclipuri pe acel tip de discuri), dat tinerii nu prea aveau ei bani de aşa ceva + urmăreau canalele muzicale. Mie mi-ar fi plăcut să scoată mai multe videolcipuri cu pe L.D.
Ca f.d. C.D.V. (care nu e acelaşi lucru cu V.C.D.) nu prea avea capacitate mare de stocare, adică nu încăpeau prea multe videoclipuri.
Da' oricum, interesant ce ţi-ai luat. Văd că e făcut pentru piaţa Franceză.
Interesant ar fi un aparat la care avea locaş pentru unitate de jocuri. Poate pe viitor o să-mi iau aşa ceva.
Până să-mi iau aşa ceva sau disc demo, sper să rulez azi măcar un disc.

Edited by djl, 13 March 2022 - 02:13.


#741
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Uite şi ceva mai interesant: o enciclopedie pe LaserDisc. Nu e scump discul, cam 55-56 Lei, dar transportul.     Posted Image

Attached File  Grolier's Knowledge LaserDisc enciclopedie fata.jpg   360.42K   13 downloadsAttached File  Grolier's Knowledge LaserDisc enciclopedie verso.jpg   499.61K   12 downloads

Edited by djl, 19 September 2022 - 13:32.


#742
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Cât îi? Și de unde vine?

#743
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
10,99 $. Probabil S.U.A.: https://www.ebay.com/itm/302241454320

#744
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Au ajuns în sfârșit.
Posted Image Posted Image

Attached Files



#745
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Discul 48HRS, este cel mai vechi din colecție 1983. 4 ani de la lansare LD-ului
Mint mark -ul (codul unde a fost presat LD-ul un fel de nr lot) este scrijelit cu mâna pe marginea disculul. Am încercat să fac o poză dar nu pot prinde un unghi bun.

#746
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFlat, on 27 aprilie 2021 - 10:02, said:

Sorry dar eu aveam impresia că laser discurile astea au fost întotdeauna ceva de nișă.

Doar pt că îți place ție un format nu îl face "președinte". A fost un fail dacă te uiți la vânzări, market share, content disponibil, orice

Fail-ul a fost de marketing, nu tehnologic. Era o tehnologie nu departe la preț față de VHS însă cu calitate apropriată de DVD - detalii uneori mai bune la scenele de mișcare datorita lipsei artefactelor de compresie însă, ce e drept, dinamică mai mică.

Dar producătorii s-au haloșit și nu au oferit-o la un preț accesibil (cum au făcut-o în japonia) și au refuzat să introducă pe piață recorderele LD.
Într-o realitate alternativă, cu un marketing optim, LD-ul ar fi terminat de tot cu VHS-ul iar VCD-ul (mizeria aia) nici nu mai apărea. Ba chiar aș îndrăzni să spun că erau mari șanse ca DVD-ul să fi devenit la rândul lui un produs de nișă, avantajul fiind minor, doar diferența aceea de dinamică și discul mic, urmând ca abia discul blu ray să se impună.

Apropo, chiar dacă era discul mare, ca volum tot ar fi fost mai mic decât un VHS.

Edited by benis, 11 March 2023 - 06:36.


#747
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Adevărul e că în afară de "Pioneer" (care a salvat formatul), parţial "Pansonic" şi "Sony", nimeni nu a investit mult în format. "Philips" a făcut ceva playere, dar nu cine ştie. Playerele au fost scumpe la început, dar discurile nu erau scumpe. La V.H.S. a fost făcută economie de scară, de aia au devenit casetele mai ieftine.
Discurile înregistrabile au apărut însă la vreo 10-11 ani după cele normale, nu o dată cu ele. Discurile vândute cinefililor şi audiofililor au fost produse exclusiv prin metoda clasică, a matritării. Un player domestic costa 600-1.000 U.S.D. la banii de atunci, un recorder cam 10.000 - 20.000. Probabil s-ar fi ajuns la recordere mai ieftine, dar tot de cel puţin 5 ori mai scump decât un player, pe când un player V.H.S. costa cam 1/2 sau 3/4 dintr-un record slab calitativ.
Totuşi, exista deja C.D.-ul, care era mai compact şi deci mai portabil, ocupa mai puţin spaţiu. Aşa că D.V.D.-ul s-ar fi impus mai rapid. L.D. pentru stocat date, o să întreb dacă putea stoca mai mult de 2 G.B. Avantajul unuia cu densitate normală ar fi fost că fiind pistele destul de mari, ar fi fost mai rezistent la zgârieturi.
Mă înteb dacă în cazul playerelor, tuburile cu Heliu - Neon au vreun avantaj asupra diodelor laser.
Oricum, a fost o tehnologie interesantă, care a ajutat la realizarea versatilităţii D.V.D.-urilor. O să scanez ceva despre discuri video dintr-o revistă "La science et la vie" din anii '80.

#748
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Este doar un fel de mit că LD-ul a fost un eșec. A fost un produs pentru cei cu venituri peste mediu, nu erau chiar ieftine, doar prin anii `90 au scăzut prețurile. De la sfârșitul lui 1978 (să luăm 1979) până în 2000 sunt totuși 21 de ani. Un produs care a fost pe piață 21 de ani și ca număr de unități vândute a ajuns la cca 17 milioane, nu poate fi considerat un eșec, mai ales dacă privim evoluția tehnologică din 1979 până în 2000.
LD-ul înregistrabil era destinat aproape exclusiv studiourilor TV. Aparate de înregistrat.. mai apar câteodată pe ebay la prețuri enorme dar discuri înregistrabile mai greu. Am văzut o singură dată.
Ultimele LD-uri și cele în format CAV, pot ajunge la calitatea imaginii foarte aproape de DVD. Discul ”Liar Liar” din poza de mai sus, are o calitate excepțională.
Laserul pe gaz nu avea nici un avantaj față de diode. S-au folosit tuburi cu gaz pentru că diodele nu erau încă accesibile tehnologic / financiar. În momentul când diodele laser au devenit accesibile s-a renunțat la tuburile cu gaz.

#749
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Nu a fost un eşec, dar nici cel mai mare succes nu a fost. A fost nişă. Având un succes limitat, totuşi face parte din reuşitele tehnologice, nu ca ale formate care au existat câţiva ani şi după aia... cu toate astea, de exemplu C.E.D., cât a fost vândut, au fost produse ceva discuri şi găseşti discuri.
Discuri înregistrabile cred că am văzut pe grupul de pe facebook.
Îmi doresc totuşi un player cu laser generat de tub - scriam tun   :)   (tunurile electronice generază electronii la tuburile catodice). Voi întreba pe grup dacă cumva tuburile aveau durată mai lungă de viaţă.

#750
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Am întrebat de tub versusă diodă laser şi deocamdată am aflat că teoretic ăla generat de tub e mai subţire, deci teoretic mai avantajos, însă hardwareul celor cu tub e mai slab, şi asta anulează avantajele.
Tub 628 nano metri
Didoă 780 n.m.
Diodată laser roşu MUSE (astea erau cele H.D. 1035i): 670 n.m.
Dacă găseşti pe cineva priceput, ar fi interesant să îmbuntăţeşti un aparat pe tub.
Eu sper să mai iau discuri, dar să văd cine ar putea să aducă din afară...

Edited by djl, 30 March 2023 - 11:02.


#751
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu tot de afară aduc. Ultima livrare ce am postat aici, era plătită din decembrie. Am așteptat pentru că venea cineva din State și așa am scăpat cu „o bere” :)
În rest max 2 discuri pentru că livrarea este scumpă. În Japonia mai găsești cu livrare internațional gratis.

#752
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
https://itigic.com/r...ontent=cmp-true
BluRay si UHD nu s-au impus nici pe departe, DVD ramane in continuare dominant, vezi evolutia din ultimii ani.
Producatorii nu prea mai investesc in evolutia playerelor de discuri optice, si nici nu se intrevede aparitia unui nou format, streamingul va domina clar totul audio/video.

#753
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Vorbim de cu totul altceva.

#754
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 FC72, on 07 aprilie 2023 - 13:01, said:

https://itigic.com/r...ontent=cmp-true
BluRay si UHD nu s-au impus nici pe departe, DVD ramane in continuare dominant, vezi evolutia din ultimii ani.
Producatorii nu prea mai investesc in evolutia playerelor de discuri optice, si nici nu se intrevede aparitia unui nou format, streamingul va domina clar totul audio/video.

Nu s-au (mai) impus din cauza serviciilor de streaming.

 mrfe, on 11 martie 2023 - 22:02, said:

Un produs care a fost pe piață 21 de ani și ca număr de unități vândute a ajuns la cca 17 milioane, nu poate fi considerat un eșec, mai ales dacă privim evoluția tehnologică din 1979 până în 2000.


Păi unități VHS s-au vândut de peste 10 ori mai multe..

#755
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, fiind un produs de nişă, a rezistat destul de bine. E ca şi cum ai zice că "Mercedes" E500 s-a vândut mai prost decât 'D/E190' sau 'W123' ("Cobra").

#756
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Postat pe grupul de pasionaşi de pe facebook. Îmi place foarte mult cum aratã aparatul. Cele în culoare "ºampanie" erau în general destinate pieşei din Japonia. Omul privea grupul de un an, dar abia acum intrat ºi el în club.   Posted Image   Eu nu mi-am mai luat vreun disc recent...   Posted Image

Attached File  L.D. player profi Pioneer karaoke 358426664_10159013790860855_5979957813247380387_n.jpg   286.15K   12 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate