Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#343
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
treaba cu sistemele tv  ,mai tirziu cu zonele , era si mai este si azi o treaba de protectionism ,sa-si fabrice fiecare le el acasa suportul media si sa si-l inregistreze-in anii 80 casetele si LD , mai tirziu dvd-urile si acum bluray-urile.  Laserdiscurile au fost fabricate pentru europa mare parte in Anglia , iar ideea caselor de productia a fost ca firmele producatoare de playere sa se limiteze la sistemul european Pal ca sa se asigure ca nu vor fi vindute laserdiscuri ntsc pe piata europeana. Mai tirziu au aparut playerele pal/ntsc dar nu s-a renuntat  limitari zonale  la laserdiscuri sau la dvd-uri adica iti citeste laserdiscuri ntsc si pal dar nu citeste dvd-uri decit pentru o zona  sau varianta  2  citeste dvd-uri indiferent de zona dar iti citeste laserdiscuri doar pal sau doar ntsc.
De ce se vind bluray playere cu dedicatie pentru o anume zona  sau de ce impartirea asta pe zone?

#344
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă se vindeau, ce? Oricum, cel care a produs şi vândut discurile a plătit drepturile de autor, aşa că cel care deţine drepturile şi-a primit banul şi nu văd ce ar fi nemulţumit.
Dacă sunt aiurelile astea iei 2 L.D. playere - 1 pt. fiecare sistem şi un D.V.D. player freezone (am unul super pe acasă - poţi selecta inclusiv să scoată semnal P.A.L. sau N.T.S.C.... bine, nu citeşte .dvix şi nu are ieşire stereo R.C.A. - numai prin S.C.A.R.T. poţi scoate direct semnal stereo... ah, şi nici ieşire de căşti nu are). Mişto ei să ai un L.D. player multisistem şi un D.V.D. player multisistem, dar la L.D. playere e nasol că multisistemele sunt rare, şi alea care pot reda ambele tipuri de sunet sunt şi mai rare. Unul super e "Pioneer" CLD-D925 : multisistem, sunet analogic pentru ambele sisteme, + stop cadru, cadru cu cadru şi redare cu viteză redusă (1/13, 1/?, 1/2) şi pentru discurile C.L.V. (adică alea cu 60 de minute pe faţă). Dar se dau cu cel puţin 150 Euro (asta dacă nu ai cumva noroc să găseşti pe undeva ieftin, deşi la cât de rare sunt), aşa că într-un final mai degreabă iei 2 playere, că rişti să ieşi mai ieftin. Când oi avea bani am să vânez un C.L.D.-D925.
Pe lângă CLD-D925 mai visez la următoarele modele de la "Pioneer": PR-7820 (ai şanse să găseşti unul funcţional, chit că e din 1979-1980),
VP-1000 (frumos şi clasic, are toate comenzile în aparat, aşa că dacă nu ai telecomanda),
LD 700/7000 (primul cu diodă laser),
CLD-900/9000 (ăla care avea motor rabatabil şi putea să citească şi C.D.-uri); a existat şi în varianta pe care scria "Sansui" (CL-900XD), deşi tot "Pioneer" (sau clonă) era, la fel cum era "Luxman" D-08 (noroc că am postat în trecut reclama pe aici, că eu ţineam minte că era la "Sansui" şi nu mai dădeam de ea pe youtube)

CLD-7 (putea să redea şi C.D.V-uri)... dar tot mai mult îmi place C.L.D.-900/9000
CLD-99S. Primul cu un singur motor. Face chestii C.A.V. şi la discurile C.L.V. (nu sunt sigur, dar ăsta parcă e modelul de face stop cadru şi la... sunet!)
nici LD-V4000, LD-V6000A, LD-7200 nu-s urâţele, dar alea de mai sus sunt modele de referinţă.

Pentru P.A.L. ar merge varianta P.A.L. a lui LD-1100 (că "Philips" sunt praştie la capitolul playere cu laser generat de tub, deşi au existat şi LD-1100 cu probleme), CLD-1050, CLD-1200 (văd că nu e super, dar faptul că se rabatează panoul la eject e interesant; am găsit unul la vânzare... dar stă de 3 ani la 600 lei).

Şi prezentare de tonomat video - 1988.
Oare dacă nu ar fi fost "Pioneer" ai mai fi prins anul 1988 LaserDiscurile?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8GADxWKEKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 26 May 2017 - 20:45.


#345
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
da, dupa ce aparate vrei cred ca esti in cautarea pesterii lui Alibaba , daca e sa fie  functionale pai chiar ar trebui sa o gasesti -si o alta comoara ar fi binevenita . Multe din aparatele pe care le pomenesti nu se gasesc iar cine are mai mult ca sigur stie ce are .

#346
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Da, ieftine nu sunt. Însă probleme sunt transportul şi taxele vamnale. La unele din alea f. vechi s-o îndura unuii pasionaţi să le dea în stare de funcţiune cu 100-150 de Dolari S.U.A., dar transportul şi taxele vor costa mai mult decât aparatul! Mie sincer mi se pare ridicol să existe taxe vamale la aparate care nici măcar nu se mai produc (LaserDisc playere) sau care dacă se produc, sunt destinate unor tehnlogii extrem de rar folosite (cum ar fi proiectoarele de film pe 8 şi 16 m.m. - de fapt nu ştiu dacă se mai produc). Cât ar afecta economia din U.E. de exemplu importul a 1000 de L.D. playere per an sau a 2.000 de proiectoare pe peliculă <35 c.m. per an... dar birocraţii, ce să le ceri?

Iată şi întregul clip de prezentare de pe un L.D. "Luxman" din 1985 (cineva postase doar partea cu L.D.-ul, l-am întrebat dacă are mai mult şi a pus tot clipul). Acesta este L.D.-ul (mulţumesc lddb): http://www.lddb.com/...Touch-of-Luxury

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wjCmfHvZLNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#347
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
LOL, tu vrei eliminarea taxelor vamale pentru laserdiscuri ca eliminarea taxei de mediu pentru masinile de epoca. Posted Image

Am avut un casetofon deck Luxman (modelul K-112). Fain deck. Trebuia sa-l fi tinut. Era model mai nou (88-90), din perioada Alpine, dar inca era ok.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 May 2017 - 09:55.


#348
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Cam aşa. Mai ales că nu fac concurenţă serioasă aparatelor moderne şi nici energofage nu sunt (alea cu tub mai ajung la consumuri de 100-130 Waţţi, dar nu e aberant de mult; în rest, nu sar de 60-65, adică mai puţin decât un bec cu incadescenţă).
Dar ce fel de motoare folosesc L.D. playerele: de c.c. sau pas cu pas?   Posted Image
La "Panasonic" LX-101 (care are 8,2 k.g. - credeam că e mai uşor  Posted Image  ) că impedanţa pt. căşti e mai mare de 8 Ohmi; eu am cuplat unele de 8 (că din alea am mai bune, le-am cuplat şi la alte aparate); are ceva? http://2.bp.blogspot...x-101_specs.jpg
http://gooroo-blog.b...nasonic-lx.html

Alte imagini cu el: https://blogs.yahoo....4/26865334.html

Cum deocamdată am un alt N.T.S.C. în sufragerie (la care am telecomandă) l-am dus în altă cameră, unde va fi folosit la un televizor "Hitachi" produs în Singapore în Sept. 1988; imaginea nu prea super, pt. că televizorul are doar intrare R.F.   :disgust:

Edited by djl, 28 May 2017 - 11:26.


#349
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-am făcut rost de un covertor P.A.L. - N.T.S.C. Pentru P.A.L. M şi N, dar văd că pe partea de video merge şi pe P.A.L. B/G şi D/K. Însă uneori imaginea devine alb-negru (1-2 secunde) + clipeşte şi când nu este redat un LaserDisc clipeşte precum un stroboscop. "Jucăria" e luată la s.h. Însă nu ştiu care aparat din lanţ e de vină... Am vrut să pot reda discuri N.T.S.C. de la începutul anilor '80 pe un <<Telecolor>> 3007. Acum rulez A.B.B.A., da' mai devreme am rulat unul cu muzici din 1997 (mai găseai asemenea televizoare în uz în 1997), dar tot pentru chestii mai vechi de 1985-1986 l-am luat; la convertor mă refer. Îmi e să nu-mi strice tubul cinescop al televizorului - nu e un tub foarte uzat.
Însă de ce dacă nu bagi direct semnal dintr-un aparat în <<Telecolor>> şi foloseşti un videocasetofon pe post de modulator R.F. imaginea nu va acoperi tot ecranul, având laturile orizontale drepte?   :huh:
Pe viitor poate am să găsesc un C.R.T. antic...

Edited by djl, 28 May 2017 - 23:13.


#350
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
daca ai luat convertor pal-ntsc ala micut alb ,fabricatie China , sa nu te astepti la mare lucru-iti duce orice pal in ntsc sau ntsc in pal  dar calitatea imaginii nu e de laudat ,mai bine un televizor multisistem decit convertoarele astea de jucarie.  Daca te gindesti ca pe viitor vrei sa te mai joci cu asa ceva gindeste-te  la un convertor serios la care sa poti configura intrarea si iesirea adica sa ii spui ce rezolutie ai la intrare ,ce rezolutie sa-ti scoata la iesire ,ce sistem intra si in ce sistem sa iasa .
Ce sa-ti strice un convertor la televizor?

#351
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
E mic, dar e un picuț mai mare decât 2 "Nokia" 3310/3410   Posted Image   Nu convertorul să strice televizorul, ci faptul că tot clipește imaginea precum un stroboscop. Altul nu am găsit.
Am 3 televizoare multisistem, dar niciunul nu e mai vechi de 1985, așa că doream să văd și la unul retro (<<Telecolor>>-ul e din 1984, <<Coleret>> 3007 e apărut ceva mai devreme, dar pot da aspect de televizor de anii '70).
Nu voi câștiga vreodată vreo licitație pe ebay. Se pricep alții mai bine. Oricum, de la 10 Lire Sterline se ajunge la vreo 15,11 și dacă dădeam 16 ... nu prea aveam de unde (mai era și 3,50 Lire transportul); așa dacă câștigam licitația cu 12 mai eram cum mai era. Da, doream acest disc demo, dar se pare că numai la vânări directe sau dacă va da vreun pasionat voi avea șanse  Posted Image   Discul fusese testat...

Attached File  Phlilips LaserVision demo disc p0.jpg   302.21K   5 downloads Attached File  Phlilips LaserVision demo disc p1.jpg   287.64K   6 downloads Attached File  Phlilips LaserVision demo disc p2.jpg   238.82K   9 downloads

#352
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
nu prea e ok , ceva nu e in regula daca iti clipeste imaginea . Mai bine mai puneai ceva bani si luai unul nou .

#353
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am găsit în România aşa ceva... cel puţin nu la căutare pe "Gooogle".
Cred că aşa ceva era pe LaserDiscul pe care nu am reuşit să-l iau la licitaţie   :disgust:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW5bG-kXNoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#354
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
@djl....te astept sa ma contactezi peste 20 de ani cand ajungi la DVD-uri si la CD-uri .....am o intreaga colectie......Posted Image

Edited by Clovis, 29 May 2017 - 19:36.


#355
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
C.D.-uri am ceva (şi voi mai lua), după D.V.D.-uri nu stau în limbă (dar am şi din astea).
Nu mă poate obliga cineva să-mi placă H.D.-ul. Eram cu casetele video, dar acum nu mă prea mai omor (alea audio încă îmi plac), însă nu ştiu de ce am ajuns să îndrăgesc aşa de mult L.D.-ul (LaserDiscul!).

Edited by djl, 29 May 2017 - 19:39.


#356
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdjl, on 29 mai 2017 - 19:38, said:

C.D.-uri am ceva (şi voi mai lua), după D.V.D.-uri nu stau în limbă (dar am şi din astea).
Nu mă poate obliga cineva să-mi placă H.D.-ul. Eram cu casetele video, dar acum nu mă prea mai omor (alea audio încă îmi plac), însă nu ştiu de ce am ajuns să îndrăgesc aşa de mult L.D.-ul (LaserDiscul!).
E...peste 20 de ani ....nu acum......Acum inca nu au valoare.....Posted Image

Acum eu nu vreau sa te descurajez.....si eu in tinerete colectionam L.P-uri, filme VHS, casete audio,CD-uri ,DVD-uri......cat mai multe....cu aproape orice.....pana la urma, la batranete, mi-am dat seama ca au fost bani aruncati ..sunt toate in cutii prin pod (cred ca VHS-urile sunt deja distruse ca in pod e cuptor vara)....Daca gasesti unicate e altceva,,,,dar sa cumperi toate prostiile altora....e deja prea mult.....Deci in concluzie cauta lucruri unicat , raritati , nu mai arunca banii pe orice......

Edited by Clovis, 29 May 2017 - 19:47.


#357
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
L.D.-urile nu au fost ceva foarte răspândit. Şi nu sunt genul care chiar dacă am bani să dau sume aberante pe ele... În cazul casetelor, C.D.-urilor, D.V.D.-urilor ... majoritatea le-am primit moca sau le-am luat la preţuri mici. Dacă nu găseam pe undeva la 3 Lei bucata de C.D. (bine, cu transport, curăţat carcasă am ieşit la vreo 5 Lei per bucată) nu mă făceam cu cel puţin 20 de C.D.-uri.
Dar repet, Laser Discurile au fost ceva rar, nu multă lume are. Şi dacă dau la 30-40 Lei/bucată din alea cu muzică, chit că ies în pierdere, tot voi avea clienţi.

Edited by djl, 29 May 2017 - 20:00.


#358
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
gresit ,laserdiscurile au fost raritati la noi ,dar in statele unite sau Japonia nu , au fost scoase pe laserdisc foarte multe titluri, filme ,concerte ,documentare . Daca le-ai cumparat cu gindul ca mai devreme sau mai tirziu le vei vinde , ai gresit -citi in Romania cumpara laserdiscuri ? prea putini . Asa ca mai apare  la vinzare pe olex sau ocazii cite un disc si dupa ceva timp se vinde ,asta e situatia reala a laserdiscurilor la noi in tara ,nu se vind ca piinea calda -se vind dupa saptamini sau luni postate la vinzare. Crezi ca sint mai mult de 10 colectionari de laserdiscuri in Romania ,care sa mai cumpere din cind in cind cite un titlu scos pe laserdisc ?
Durerea mare sau ghinionul e ca sint titluri, filme ,documentare ,concerte ,desene animate care au fost scoase pe laserdisc si pe casete video si nu au mai fost imprimate pe dvd sau bluray -aparitii din perioada 1976-1984 care nu se gasesc pe nicaieri ,nici pe torenti . Pentru ca majoritatea colectionarilor sint interesati de filme si mai putin de alte materiale video  multe din aceste materiale video au ajuns la gunoi.  Nu mai spun de filme provenind din America de Sud , Africa ,Australia , aparute in perioada respectiva ( chiar se poate intinde perioada pina catre 90 sau 1992) care -Dumnezeu stie daca mai exista pe la cineva pe caseta sau LD sau daca se mai pastreaza prin vreo arhiva.  Ca e un colectionar din Australia care vinde filme de-ale lor la 40,60 sau 80$  (caseta sau LD) nu stiu daca e cineva care sa fie interesat la preturile astea ,dar  in fine . Si mai e cineva din UK care are filme vechi si rare si ti le vinde imprimate pe dvd dar e obraznic la preturi .

#359
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Nici în Europa nu au fost aşa de răspândite. În S.U.A. cam 4-5% din locuinţe au avut L.D. Nici foarte puţin, dar nici mult (comparat cu V.H.S.-ul). Şi pe acolo există oameni care nu au auzit de aşa ceva.
Eu le iau pentru inima mea. Nu am de gând să le vând decât dacă intru într-un derapaj financiar grav. Da, ştiu se dau greu, dar alea cu muzică şi demourile cred că-s ceva mai căutate - dacă îţi place ceva muzical, rulezi discul de mai multe ori într-un an; eu cred că am să mă axez pe discuri muzicale şi demo, deşi îmi doresc şi câteva filme care îmi plac (gen "Wargames/Jocuri de război" (1983), "Spaceballs/Bătălia stelelor" (parodie după "Star Ward/Răzbioul stelelor", "Badlands/Banda sălbatică" (traducere aiurea) (1973?), "Bonnie & Clyde" (1967), "Gremlins" 1 şi 2).
Însă mă întreb de unde m-a lovit aşa de mult pasiunea pentru L.D.-uri, eu care eram cu casetele video.
Ah, iar o parte din cei care vând la noi vând şi scump, de aia stau mult cu ele la vânzare.

Da, unele chestii sunt rare şi nu le găseşti uşor. Plus că mai sunt posturi tv care dacă pui ceva, sar cu stângile de autor!

Edited by djl, 30 May 2017 - 21:19.


#360
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
dupa statistica respectiva au fost 9-11milioane posesori in state ,dar daca te iei dupa rapoartele de vinzari s-ar putea sa fie altceva . Discuri cu muzica ,da  dar e muzica anilor 80-90 asa ca discurile pot fi interesante pentru cine a indragit muzica respectiva . Discurile demo , unele dintre ele, erau importante pentru ca aveau capitole pentru reglarea televizorului dar cam atit , in rest secvente scurte filmate pe te miri unde care sa-ti incinte ochiul ,fara legatura intre ele . Cind treaba a devenit serioasa au fost scoase discuri dedicate reglajului aparatelor .Mai erau discuri demo care prezentau tehnologia laserdisc si erau un fel de mini documentare -alea da ,prezinta ceva interesant  .
Am testat luna asta un vinzator din UK , am cumparat de la el un disc -6 lire si 7 lire transportul ; l-a ambalat corect  ,mi-a ajuns cu bine, coperta discului in stare buna  expeditia a durat undeva la 10 zile. Ce inseamna 13 lire ? 75 sau 80 ron .  Cam asta e pretul pietii europene ,oferta slabuta ,10-15euro un disc , pe piata americana oferta este mai bogata ,5-10$ un disc dar te costa mult transportul.
La asta "Plus că mai sunt posturi tv care dacă pui ceva, sar cu stângile de autor!" m-ai pierdut -nu am inteles ce ai vrut sa spui ,ce sa pui ,ce posturi tv si ce drepturi de autor ?

Edited by claudiuT, 31 May 2017 - 09:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate