Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doar cine face culturism acasa sa raspunda

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014
as vrea sa stiu  ce gantere aveti de cate kg  ?si de unde cumparate si daca au fost rezultate in cat timp?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am 2 seturi de bara + gantere de 35kg setul .
Adica bara + 2 discuri de 7kg + gantere , fiecare cu cate 2 discuri de 5kg pe set . ( 2 bucati gantere )
Sunt interschimbabile intre ele , adica pot fi puse toate discurile pe bara daca te tin mainile . ( sau pe gantera daca te simti cu adevarat zmeu )
Da , rezultate vizibile am avut prima data dupa 6 luni , a doua oara dupa aprox. 2 ani .
Ideea e sa bagi si mancare de calitate , nu covrigi si sticks-uri .
Mananci , dormi , tragi .
Preferabil in ordinea asta .

Edited by jeffy86able, 25 February 2014 - 15:50.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Culturism nu faci acasa. Acasa te mentii in forma.

#4
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 jeffy86able, on 25 februarie 2014 - 15:49, said:

Am 2 seturi de bara + gantere de 35kg setul .
Adica bara + 2 discuri de 7kg + gantere , fiecare cu cate 2 discuri de 5kg pe set . ( 2 bucati gantere )
Sunt interschimbabile intre ele , adica pot fi puse toate discurile pe bara daca te tin mainile . ( sau pe gantera daca te simti cu adevarat zmeu )
Da , rezultate vizibile am avut prima data dupa 6 luni , a doua oara dupa aprox. 2 ani .
Ideea e sa bagi si mancare de calitate , nu covrigi si sticks-uri .
Mananci , dormi , tragi .
Preferabil in ordinea asta .

daca se misca discurile e o problema?

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Eu am o bara dreapta si una EZ. Doua gantere, si greutati totale cam asa, 6x5 kg, 6x2 kg 2x1 kg si inca citeva mai mici. Toate sunt interschimbabile si au fost luate de la Decathlon. Cred ca se pot face un numar suficient de mare de exrcitii cu acest set.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
la gantere este enervant sa se miste discurile. la haltera nu e o problema majora.
cauta gantere cu surub pe la metro, intersports, etc

Edited by onlyone, 25 February 2014 - 16:51.


#7
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 onlyone, on 25 februarie 2014 - 16:50, said:

la gantere este enervant sa se miste discurile. la haltera nu e o problema majora.
cauta gantere cu surub pe la metro, intersports, etc
am gasit niste gantere de la domyos dar se misca discurile intre ele asa scrie in comentari despre gantere pe acel site   , am vazut dar cam scumpe 150 de lei de 10 kg mai bine merg la sala atunci  in doua luni ceva se prinde de mine la sala nu?

 mkdan2004, on 25 februarie 2014 - 16:28, said:

Eu am o bara dreapta si una EZ. Doua gantere, si greutati totale cam asa, 6x5 kg, 6x2 kg 2x1 kg si inca citeva mai mici. Toate sunt interschimbabile si au fost luate de la Decathlon. Cred ca se pot face un numar suficient de mare de exrcitii cu acest set.

ai gantere domyos? cu 69 de lei? 10 kg?

#8
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Eu am 2 gantere de 30Kg fiecare, a fost putin mai greu la inceput dar acum m-am obisnuit si vreau si mai grele. Sper sa nu pocneasca ceva in mine.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 tm23, on 25 februarie 2014 - 16:18, said:

daca se misca discurile e o problema?
In principiu nu .
Daca sunt grele discurile insa ai grija atunci cand te misca sa nu-ti traga si mana in directia respectiva .

 Ann0nyym0us, on 25 februarie 2014 - 15:54, said:

Culturism nu faci acasa. Acasa te mentii in forma.
Asa importanta e cladirea in care tragi de fiare ?

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cat de rau se misca discurile? N-au "fluturi" sau piulite pentru blocare?

 jeffy86able, on 25 februarie 2014 - 17:39, said:

Asa importanta e cladirea in care tragi de fiare ?

Vorbeam de culturism. D-asta am zis ca nu se poate face acasa, poate doar in cazul in care-ti amenajezi propria sala de forta.

#11
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 jeffy86able, on 25 februarie 2014 - 17:39, said:

In principiu nu .
Daca sunt grele discurile insa ai grija atunci cand te misca sa nu-ti traga si mana in directia respectiva .


Asa importanta e cladirea in care tragi de fiare ?

ca incepator e bine daca incepi cu 10 kg?

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Ann0nyym0us, on 25 februarie 2014 - 17:43, said:

Vorbeam de culturism. D-asta am zis ca nu se poate face acasa, poate doar in cazul in care-ti amenajezi propria sala de forta.
Defineste "culturism" .

 tm23, on 25 februarie 2014 - 17:50, said:

ca incepator e bine daca incepi cu 10 kg?
Depinde . Daca te incalzesti inaintea antrenamentelor si nu bagi ca Haplea din prima zi , da , e bine .

#13
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 jeffy86able, on 25 februarie 2014 - 18:05, said:

Defineste "culturism" .


Depinde . Daca te incalzesti inaintea antrenamentelor si nu bagi ca Haplea din prima zi , da , e bine .

nu, am program de culturism bodybeast

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu stiu exact ce inseamna dar daca esti incepator nu-ti recomand .
Prima accidentare te paste dupa colt .

Edited by jeffy86able, 25 February 2014 - 18:10.


#15
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Poate sa fie chiar mult 10 kg pentru inceput, depinde de exercitiu. Important e sa inveti sa faci miscarile corect, ca daca pui prea mult si fortezi, smucesti, misti cotul in unele exercitii, nu ai rezolvat nimic. Miscarile se fac lent, nu cum ii vad pe unii la sala care vor sa depaseasca un record viteza de cum arunci cu toate in toate partile, de tipul 2 secunde ridici, 1 secunda pauza, 4 secunde cobori, e o buna tehnica. Important e sa simti ca lucreaza muschiul vizat, nu alti muschi sau incheieturile. Pentru triceps, de exemplu, exercitiul cu gantera la ceafa e foarte greu cu 10 kile, 3-6 kg pentru un incepator sa lucreze corect e suficient.

Cu lucratul acasa vs la sala adevarul e undeva la mijloc. Daca stii cum sa lucrezi, pentru abdomen de exemplu iti trebuie doar un pres si iti dau niste exercitii pentru abdomen de nu crezi ca e adevarat. O bara pentru tractiuni montata acasa ar fi foarte buna, la care sa lucrezi muschii spatelui, formand un V, la inceput nu le vei putea face, apoi daca e prea usor, poti oricand sa pui un rucsac in spate cu diverse, pentru piept flotarile sunt baza, bicepsul il lucrezi cu gantere, tricepsul la fel sau flotari intre doua scaune, deltoid tot cu gantere, trapez se lucreaza oricum cand faci spatele, cu picioarele e mai greu, dar si alea daca te agati de bara cu picioarele sau odata cu abdomenul antrenezi femuralii si cvadricepsii, pentru gambe alergi prin parc etc. Deci nu e chiar asa imposibil sa faci acasa, trebuie sa te tii de treaba.

Avantaje la sala: atmosfera, muzica, multe aparate, te ambitionezi cand ii vezi pe altii, mai vezi o gagica hot cu picioare lungi cum isi antreneaza muschiul gluteal, ai banda sa alergi iarna cand e frig, poti beneficia de sfaturile antrenorilor sau ai celor mai vechi in meseria asta... :)

#16
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 Cristian Suciu, on 25 februarie 2014 - 18:20, said:

Poate sa fie chiar mult 10 kg pentru inceput, depinde de exercitiu. Important e sa inveti sa faci miscarile corect, ca daca pui prea mult si fortezi, smucesti, misti cotul in unele exercitii, nu ai rezolvat nimic. Miscarile se fac lent, nu cum ii vad pe unii la sala care vor sa depaseasca un record viteza de cum arunci cu toate in toate partile, de tipul 2 secunde ridici, 1 secunda pauza, 4 secunde cobori, e o buna tehnica. Important e sa simti ca lucreaza muschiul vizat, nu alti muschi sau incheieturile. Pentru triceps, de exemplu, exercitiul cu gantera la ceafa e foarte greu cu 10 kile, 3-6 kg pentru un incepator sa lucreze corect e suficient.

Cu lucratul acasa vs la sala adevarul e undeva la mijloc. Daca stii cum sa lucrezi, pentru abdomen de exemplu iti trebuie doar un pres si iti dau niste exercitii pentru abdomen de nu crezi ca e adevarat. O bara pentru tractiuni montata acasa ar fi foarte buna, la care sa lucrezi muschii spatelui, formand un V, la inceput nu le vei putea face, apoi daca e prea usor, poti oricand sa pui un rucsac in spate cu diverse, pentru piept flotarile sunt baza, bicepsul il lucrezi cu gantere, tricepsul la fel sau flotari intre doua scaune, deltoid tot cu gantere, trapez se lucreaza oricum cand faci spatele, cu picioarele e mai greu, dar si alea daca te agati de bara cu picioarele sau odata cu abdomenul antrenezi femuralii si cvadricepsii, pentru gambe alergi prin parc etc. Deci nu e chiar asa imposibil sa faci acasa, trebuie sa te tii de treaba.

Avantaje la sala: atmosfera, muzica, multe aparate, te ambitionezi cand ii vezi pe altii, mai vezi o gagica hot cu picioare lungi cum isi antreneaza muschiul gluteal, ai banda sa alergi iarna cand e frig, poti beneficia de sfaturile antrenorilor sau ai celor mai vechi in meseria asta... Posted Image
am program bun de excertiti culturism bodybeast ,mie mi de discurile alea care se misca la gantere , numi place la sala nu vreau sa devin nu stiu ce profesionist eu o fac pentru sanatate atat

Edited by tm23, 25 February 2014 - 18:38.


#17
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 tm23, on 25 februarie 2014 - 16:59, said:

am gasit niste gantere de la domyos dar se misca discurile intre ele asa scrie in comentari despre gantere pe acel site   , am vazut dar cam scumpe 150 de lei de 10 kg mai bine merg la sala atunci  in doua luni ceva se prinde de mine la sala nu?



ai gantere domyos? cu 69 de lei? 10 kg?

Da am cele de la domyos, am luat separat barele de la gantere si greutatile separat, nu am luat setul  de gantere. Intradevar se misca discurile dar nu foarte deranjant. Au niste "fluturi" de prindere si daca le stringi mai mult sunt destul de fixe. Eu zic ca te obisnuiesti fara probleme.

#18
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 mkdan2004, on 25 februarie 2014 - 20:07, said:

Da am cele de la domyos, am luat separat barele de la gantere si greutatile separat, nu am luat setul  de gantere. Intradevar se misca discurile dar nu foarte deranjant. Au niste "fluturi" de prindere si daca le stringi mai mult sunt destul de fixe. Eu zic ca te obisnuiesti fara probleme.

asta vream sa citesc ,multumesc mult ,tias da funda aici nui asa ceva vad

 mkdan2004, on 25 februarie 2014 - 20:07, said:

Da am cele de la domyos, am luat separat barele de la gantere si greutatile separat, nu am luat setul  de gantere. Intradevar se misca discurile dar nu foarte deranjant. Au niste "fluturi" de prindere si daca le stringi mai mult sunt destul de fixe. Eu zic ca te obisnuiesti fara probleme.

despre asta era vorba

http://www.decathlon...e-10-k g-1.html acolo pe site aparea un comentariu Acest produs este foarte bun dar stop-dicurile au manere mici si nu fac nici priza buna cu discurile, iar intre discuri si stop-discuri ramane un spatiu de 4-5mm care lasa discurile sa se miste stanga-dreapta

 mkdan2004, on 25 februarie 2014 - 20:07, said:

Da am cele de la domyos, am luat separat barele de la gantere si greutatile separat, nu am luat setul  de gantere. Intradevar se misca discurile dar nu foarte deranjant. Au niste "fluturi" de prindere si daca le stringi mai mult sunt destul de fixe. Eu zic ca te obisnuiesti fara probleme.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate