Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#25525
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postmario_bril, on 24 martie 2017 - 17:18, said:

Cum poate avea un ateu, spiritualitate? Posted Image
Religia e o piedică în calea spiritualității. N-am înțeles vreodată de ce miracolele sunt atât de importante, mai interesant e ce a zis Isus, miracolele sunt povești pentru copii.

#25526
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Isus a zis niste chestii de bun simt, nu mi s-a parut deloc ceva iesit din comun.

#25527
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postchristinne69, on 24 martie 2017 - 18:27, said:

Isus a zis niste chestii de bun simt, nu mi s-a parut deloc ceva iesit din comun.
Poate a fost revoluționar pentru vremea lui. Chiar și în zilele noastre, cei care propovăduiesc non-violența sfârșesc împușcați: Gandhi, Martin Luther King, chiar și Lennon.

#25528
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posta3e6u9, on 24 martie 2017 - 17:34, said:

Religia e o piedică în calea spiritualității. N-am înțeles vreodată de ce miracolele sunt atât de importante, mai interesant e ce a zis Isus, miracolele sunt povești pentru copii.

Sa inteleg ca pentru tine spiritualitatea e ceva ce scoate din doscutie  legatura cu divinitatea si cu  ce propavaduieste scriptura.

#25529
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

N-am înțeles vreodată de ce miracolele sunt atât de importante

Pai altfel cum sa te bage careva in sama?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mSfa56tjBQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by blimpyway, 25 March 2017 - 00:21.


#25530
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posta3e6u9, on 24 martie 2017 - 17:34, said:

Religia e o piedică în calea spiritualității. N-am înțeles vreodată de ce miracolele sunt atât de importante, mai interesant e ce a zis Isus, miracolele sunt povești pentru copii.

View Postchristinne69, on 24 martie 2017 - 18:27, said:

Isus a zis niste chestii de bun simt, nu mi s-a parut deloc ceva iesit din comun.

View Posta3e6u9, on 24 martie 2017 - 18:34, said:

Poate a fost revoluționar pentru vremea lui. Chiar și în zilele noastre, cei care propovăduiesc non-violența sfârșesc împușcați: Gandhi, Martin Luther King, chiar și Lennon.
De ce a fost ucis Isus?

#25531
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
In principiu, pentru blasfemie. Impreuna cu considerentele  politice ale autoritatii romane care a preferat sa sacrifice un nebun naiv (cum l-a perceput pe Isus) in locul  unui revolutionar (cum l-a perceput pe Barabas) pentru a aplana o posibila revolta. Cam cum a fost cu protestele acuma - a picat un ministru, s-au razgandit in privinta unei OG, ca era lumea agitata.

Edited by blimpyway, 25 March 2017 - 01:26.


#25532
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postblimpyway, on 25 martie 2017 - 01:17, said:

In principiu, pentru blasfemie.

Petru ne spune foarte clar ca Isus a propovaduit si "duhurilor tinute la inchisoare", adica sufletelor mortilor. Moartea sa nu e decit o coborire in lumea "de dincolo", cu misiunea de a salva suflete.

#25533
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
aaa, zici ca si-a calculat mutarea cu muritu' dinainte? Smart
nu inteleg, daca esti dumnezeu atotputernic, nu-i suficient sa misti un deget sau sa tragi un part ca sa salvezi sufletele mortilor? De ce atata osteneala?

PS intrebarea desigur e retorica, miscarea unui deget sau un part nu-i suficient de ampla ca sa fondezi o religie in baza ei, e nevoie de drama, sacrificiu, inviere, etc, ca convingi cat mai multi crestini sa te venereze 2000+ de ani. Sufletele mortilor pe naiba, nu se-ntoarce nici unu sa te laude ca l-ai salvat,  tre sa faci impresie alt-cumva.

PS2 cand am zis "blasfemie" m-am referit la interpretarea autoritatii religioase cretine ale vremii/locului cu pricina. Normal ca-i strigator la cer sa condamni la moarte un om care n-a facut rau nimanui, dar asta deh, se intampla destul de des si astazi.

Edited by blimpyway, 25 March 2017 - 04:19.


#25534
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Întrebările dumitale au un singur răspuns: pentru că ni s-a dat nouă, oamenilor, liberul arbitru.

#25535
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postblimpyway, on 25 martie 2017 - 03:51, said:

Normal ca-i strigator la cer sa condamni la moarte un om care n-a facut rau nimanui, dar asta deh, se intampla destul de des si astazi.
Asta cu un om care n-a facut rau nimanui eu pun sub semnul intrebarii.
Prin manipulare subtila faci mult mai mult rau umanitatii decat daca te-apuci de crime si atentate. Pentru ca cu niste crime nu faci decat sa atragi oprobiul public asupra ta, esti trimis la parnaie sau la scaunul electric si lumea te uita, dar prin manipulare subtila f--ti de cap o intreaga planeta vreme de milenii..

#25536
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postmario_bril, on 25 martie 2017 - 09:29, said:

Întrebările dumitale au un singur răspuns: pentru că ni s-a dat nouă, oamenilor, liberul arbitru.
Ni s-a dat liberul arbitru să facem ceea ce știe o ființă omniscientă că vom face?

#25537
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostTestosteron, on 25 martie 2017 - 16:27, said:

Asta cu un om care n-a facut rau nimanui eu pun sub semnul intrebarii.
Prin manipulare subtila faci mult mai mult rau umanitatii decat daca te-apuci de crime si atentate. Pentru ca cu niste crime nu faci decat sa atragi oprobiul public asupra ta, esti trimis la parnaie sau la scaunul electric si lumea te uita, dar prin manipulare subtila f--ti de cap o intreaga planeta vreme de milenii..

In primul rand n-as fi asa sigur ca manipularea apartine lui Isus sau a "sfintilor" responsabili cu scriptele si canoanele.

In al doilea rand, dupa ceva studiu al naturii umane, inclusiv la persoana intai, am observat ca manipularea  e cu adevarat subtila abia atunci cand "manipulatorul" e onest, convins sincer de valoaea propriilor sale actiuni si intentii.

In al treilea rand, ca exemplu, de cele mai multe ori insasi atitudinea de a cauta, gasi si infiera vinovati pentru tot ce ni se pare greseala poate fi una din aceste manipulari foarte subtile, dar nocive cu care ne mintim pe noi si pe ceilalti.

Edited by blimpyway, 26 March 2017 - 00:27.


#25538
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postblimpyway, on 26 martie 2017 - 00:04, said:

In primul rand n-as fi asa sigur ca manipularea apartine lui Isus sau a "sfintilor" responsabili cu scriptele si canoanele.

In al doilea rand, dupa ceva studiu al naturii umane, inclusiv la persoana intai, am observat ca manipularea  e cu adevarat subtila abia atunci cand "manipulatorul" e onest, convins sincer de valoaea propriilor sale actiuni si intentii.

In al treilea rand, ca exemplu, de cele mai multe ori insasi atitudinea de a cauta, gasi si infiera vinovati pentru tot ce ni se pare greseala poate fi una din aceste manipulari foarte subtile, dar nocive cu care ne mintim pe noi si pe ceilalti.

Unu. Daca manipularea nu apartine lui Isus, atunci cui apartine?
Doi. In cazul mentionat de tine manipulatorul este el insasi manipulat, dar atunci se pune problema cine este manipulatorul din spatele manipulatului, manipulatorul care STIE ca manipuleaza?
In cazul al treilea as spune ca nimeni nu cauta vinovati, aici doar se cauta o explicatie la intrebarea de ce a fost ucis Isus. Si o posibila explicatie ar fi putut fi faptul ca a incercat sa manipuleze si sa deturneze constiinte. Eu zic ca o asemenea actiune ar fi putut fi pedepsita cu moartea la vremea ei, mai ales ca cei care au facut-o n-au realizat ca procedand astfel il vor transforma intr-un martir si astfel vor amplifica fenomenul.

#25539
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 26 martie 2017 - 08:38, said:

Eu zic ca o asemenea actiune ar fi putut fi pedepsita cu moartea la vremea ei, mai ales ca cei care au facut-o n-au realizat ca procedand astfel il vor transforma intr-un martir si astfel vor amplifica fenomenul.
Zici tu, dar zici prost câtă vreme nu ai studiat din punct de vedere istoric circumstanțele morții lui Iisus.

#25540
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postmario_bril, on 26 martie 2017 - 11:08, said:

Zici tu, dar zici prost câtă vreme nu ai studiat din punct de vedere istoric circumstanțele morții lui Iisus.
Conditiile "istorice" ale mortii lui Iisus se aseamana cu cele ale oricarui alt personaj imaginar, fabulatii adica. Iisus este doar un personaj imaginar, nu o figura istorica autentica si ca atare nu este pentru ce a-l cauta in istorie, nu in acel sens cel putin. Si Harap Alb a avut o data istorica la care a fost inventat, la fel si Iisus, aceasta fiind singura sa dimensiune istorica ce are de a face cu realitatea.

Edited by TheEverlastingShadow, 26 March 2017 - 15:01.


#25541
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmario_bril, on 26 martie 2017 - 11:08, said:

Zici tu, dar zici prost câtă vreme nu ai studiat din punct de vedere istoric circumstanțele morții lui Iisus.

Te rugam lamureste-ne tu care ai studiat problema.

#25542
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 26 martie 2017 - 15:43, said:

Te rugam lamureste-ne tu care ai studiat problema.
Te-a lămurit înainte blimpyway.

Edited by mario_bril, 26 March 2017 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate