Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sony Xperia M2

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
@FTA cum este ecranu la luminozitate maxima afara ? si cand te uiti de la 20 cm seara...se vad pixeli ? :D

#38
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
Imi poate raspunde cineva la intrebarea anterioara ? Multumesc

#39
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Din ce am testat eu la Orange, nu se văd pixelii dacă te uiți la distanță normală de ochi dar cu lizibilitatea în lumină solară puternică, aici mă îndoiesc că se descurcă pentru că are piese ieftine.

#40
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Preț la liber prin Orange, 202€.

#41
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pare să fie în partea de foarte jos a clasamentului la lizibilitatea în soare. Vedeţi jos pe pagină.

#42
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
E un gunoi pe lângă V, SP, L, M. Are ecranul supradimensionat cu o calitate mai proastă ca Lumia 625 dar primește afurisirea aia de KitKat, sta-le-ar în gât deciziile ăstora de la Sony, Dă drumul la KK unui telefon mizerabil (E1). Ce să facă E1 cu KK? Să își dea restarturi mai des?

Niște retardați care se mai și miră că nu au profit pe sectorul mediu. Ce profit să aibă p*lele astea fără creier de la Sony (și nu numai).

#43
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostOuroboros, on 08 august 2014 - 19:32, said:

E un gunoi pe lângă V, SP, L, M. Are ecranul supradimensionat cu o calitate mai proastă ca Lumia 625 dar primește afurisirea aia de KitKat, sta-le-ar în gât deciziile ăstora de la Sony, Dă drumul la KK unui telefon mizerabil (E1). Ce să facă E1 cu KK? Să își dea restarturi mai des?

Niște retardați care se mai și miră că nu au profit pe sectorul mediu. Ce profit să aibă p*lele astea fără creier de la Sony (și nu numai).
Se încadrează la categoria midl și este mai slab ca cele enumerate de tine.Are în plus alt GPU și 4g fata de fostul meu T și este mai mare.Asta e o direcție în care merg mulți producători pt.a câștiga piața celor cu buget limitat.

#44
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postenku11, on 11 august 2014 - 08:33, said:

Se încadrează la categoria midl și este mai slab ca cele enumerate de tine.Are în plus alt GPU și 4g fata de fostul meu T și este mai mare.Asta e o direcție în care merg mulți producători pt.a câștiga piața celor cu buget limitat.
Se simte ieftin în mână comparând cu Xperia L sau M. Ecranul mare îmi place și mie dar în rest pauză. Cei cu E1 sunt mulțumiți de KK dar majoritatea nu mai adaugă alte procese în RAM.

#45
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
M2 primește cât de curând KK.

#46
blu_theo

blu_theo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.04.2006
Sa speram ca se misca repede si pentru Orange Romania, ca am vazut ca in alte tari deja primeste.

#47
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
A apărut versiunea m2 Aqua.

#48
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postenku11, on 19 august 2014 - 14:05, said:

A apărut versiunea m2 Aqua.
Să vedem dacă bagă 50€ suprataxă pentru un ip57. :D

#49
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View PostOuroboros, on 11 august 2014 - 11:07, said:

Se simte ieftin în mână comparând cu Xperia L sau M. Ecranul mare îmi place și mie dar în rest pauză. Cei cu E1 sunt mulțumiți de KK dar majoritatea nu mai adaugă alte procese în RAM.
Sony a făcut o treabă grozavă cu KK pentru E1, am avut unul pe mână timp de două săptămâni și pot să-ți spun că se mișcă excelent, cu toate aplicațiile uzuale. până și Chrome se mișca OK cu mai multe tab-uri deschise, lucru care nu se întâmpla pe versiunea precedentă, 4.3.

nu mi s-a mai întâmplat să se restarteze de când cu update-ul, indiferent de numărul de aplicații deschise. l-am comparat cu un S2 Plus cu 4.2.2 și E1 răspunde mult mai bine la comenzi, este mai fluent în meniuri și chiar și în aplicații, Facebook se mișcă bine chiar și după ce derulezi o vreme.
bateria ține chiar mai mult cu Kit Kat, în medie mă ținea de două ori mai mult decât actualul Xperia Z, cu aceeași versiune de Android (4.4.2) și cu același mod de utilizare.

pentru un telefon sub 100€ la liber, este perfect! Sony a declarat de la bun început că urmează să ofere upgrade la Kit Kat pentru E1 și M2, așa că încearcă să nu mai arunci cu ouă stricate degeaba. sunt telefoane lansate în 2014 și este normal să primească update-uri, spre deosebire de telefoanele menționate de tine care s-au lansat în 2012-2013, majoritatea nici nu se mai încadrează în termenul de 18 luni în care se oferă suport, cel puțin teoretic, pentru terminalele Android.

#50
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Deci ai Z și ți se pare normal ca Z-ul să aibă un update la KitKat de toată jena dar E1 să fie preaslăvit. Hai bre, mă lași... În fond, arsenalul Sony nu e așa bogat ca la Samsung cât să scoată scuza că nu le pot acorda suport tehnic. Xperia M e lansat de 12 luni și deși au recunoscut că pe 4.3 funcția BTLE nu merge (bug), au specificat clar că nu vor acorda suport software pentru asta. Adică, "fraiere, degeaba ai BT v.4 și Android 4.3".
Sony face o treabă mizerabilă, e și ceea ce m-a oprit să iau un M2 sau SP. Și legat de E1, poate el să se miște acum pâinea lui D-zeu, dar le-a luat câteva luni până să rezolve restart-urile lui pește prăjit. A se traduce prin: Îl lansăm în grabă și îi lăsăm pe fraieri să se uite la el c se restartează până scoatem 4.4 pe el.
Un gunoi de strategie care afectează grav imaginea brandului.
MMie-mi place Sony, a nu se înțelege că nu, dar mă oftică deciziile astea. M-ul de ex are o calitate excepțională a construcției, mai bună decât cea a lui M2 și infinit mai bună decât a lui E1 și costă doar cu 100 lei mai mult în ultimul caz. Și cu toate astea...
Nu vreau să mă mai gândesc că mă oftică. :-)

Cât despre termene, Moto oferă Android L pe Moto G, telefon lansat în 2013. Mă îndoiesc profund că M2 va pupa L-ul, nu m-ar mira să citesc că Z-ul nu va primi suport pt L (deh, e telefon vechi).

Mă rog, au pierdut un cumpărător fidel.

#51
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nu am avut probleme cu 4.4.2 pe Xperia Z, atâta timp cât l-am instalat pe curat (idem și pe E1). în curând va trebui să apară un update la 4.4.4 care va elimina o parte din bug-urile pe care le-a „introdus” Google în versiunea 4.4.2. cât despre upgrade la următoarea versiune de Android, care nici măcar un nume final nu are, va trebui să așteptăm și să vedem. la prețul la care am luat Z-ul (aprox. 1200 de lei de la EMAG), sunt mai mult decât mulțumit. nu există telefon pe piață care să concureze cu Z-ul la acest preț (vorbim de telefoane noi, nu second hand sau resigilate).

ca și calitate a construcției, E1 este excelent și cel puțin la nivelul lui M. când vorbești de construcție, bănuiesc că te referi la finisaje, îmbinările carcasei și așa mai departe. dacă te-ai referit la calitatea materialelor folosite și n-ai știut cum să te exprimi, atunci da, M este superior, dar tot ca un telefon ieftin se simte în mână (și arată).

Sony și-a făcut o reputatie, încă de pe vremea când îl avea pe Ericsson în coadă, că nu sunt capabili să se țină cu update-urile pentru toată linia de telefoane, doar utilizatorii telefoanelor high-end au parte de un suport decent (care este cel puțin la nivelul lui Samsung, a se vedea scandalul cu S3-ul și Kit Kat, S4 și S5 nici acum nu au primit 4.4.4, spre deosebire de Z1 și Z2) și mult peste LG și alte brand-uri mai cunoscute.

dacă vrei un Android cu update-urile la zi, îti cumperi un Nexus sau chiar un Moto G, care este practic Nexus-ul săracului.

de data asta, Sony a făcut treabă bună cu Kit Kat, cel puțin în privința lui E1 (și, probabil, M2). vom vedea ce și cum vor fi pe viitor.

Edited by bluke424, 20 August 2014 - 12:02.


#52
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Și eu sper ca pe viitor să se redreseze. Aș fi vrut acum să iau tot un Sony dar am sfârșit în a lua Nexus-ul săracului. Nu că m-ar bucura nespus că o să am Android L, mare brânză, însă voiam un telefon la preț minim care să aibă anumite caracteristici necesare mie. Nefiind gamer sau un împătimit al ecranelor mari am considerat că nu merită un Nexus 5, de ex. Posted Image

Dacă Sony vrea vânzări mai bune, ar trebui să-și permită luxul de a acorda suport software seriilor mici (not-Z) măcar 1 an. Și nu e vorba de upgrade-uri de numere, ci de patch-uri de reparare cum trebuie.

Ar trebui să limiteze și numărul de modele anual lansate: o serie E (basic), una M mai scumpă (+ foto, unele jocuri), una S intermediară (+toate jcourile), T-uri (S la categoria phablet >5) și Z-ul (creme de la creme). 5 modele de tel, dintre care S,T să primească actualizări 18 luni, E, M (12 luni), Z (24 luni).

Și ar trebui să:
  • se limiteze un singur Z lansat pe an,
  • facă versiuni single-/dual-sim
  • aibă cel puțin 4 timpuri de culori pe gamă (alb, negru, roșu, albastru)

Edited by Ouroboros, 20 August 2014 - 12:57.


#53
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
să-l stăpânești sănătos, Moto G e un telefon foarte bun pentru prețul său. Sony ar trebui într-adevăr să-și regândească strategia, dar se pare că nu au de gând să facă asta prea curând.

#54
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Așa era și Moto înainte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate