Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sony Xperia Z2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postenku11, on 24 februarie 2014 - 19:58, said:

Cand au fost modelele Sony peste samsung la ultimele lansari?
Nu au prea fost, dar au acum sanse.
Desigur asta pentru cine nu doreste S5 ca sa-si scaneze sfarcurile cu butonul de "Home". Posted Image

#20
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dywIvPepB_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Frumos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6m4FWZKhNsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
La precomanda avem ceva preturi dar e devreme:
http://www.gsmarena....s-news-7929.php

#23
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 07.11.2011

View Postalin62, on 24 februarie 2014 - 16:11, said:

S a lansat deja S5? Sau este S5 varianta de dimineata? Posted Image))
Asa se spunea si cu htc one ca o sa fie ca o sa rupa dar lumea tot S4 a cumparat Posted Image)

Da pacat de marginile alea extrem de mari, ar fi fost un tel perfect, din ce vad camera are ceva imbunatatiri, este mai buna decat la Z1.

Vad ca o tot tineti cu marginile mari... alea sunt din cauza waterproofing-ului. La fel cum si S5 e mai mare considerabil (se vad marginile) din cauza asta.
Fata de Z1 are chipset mai bun- Snapdragon 801. Are doua speakere stereo frontale - Cine a citit- Z1 se aude relativ incet si slab (tot din cauza waterproofing-ului). Z2 considerabil mai bine.
Ecranul e intradevar ok ca unghuri si culori (ce mici probleme mai avea la unghiuri Z1 s-au dus).
3GB RAM fata de 2.
Baterie mai mare 3200 vs. 3000. Deja tinea mult bateria la el.
SI software refacut frumos si practic din ce am vazut din review-uri initiale.
Certificarea e aceiasi IP58 considerabil mai buna ca S5 cu IP6X la care au si specificat ca poti sa-l uzi dar nu sa-l bagi complet in apa. Daca tot il faci waterproof... fa-l calumea.
Greutate mai mica fata Z1 cu toate ca e mai mare, putin mai subtire.
Asadar daca ar fi sa alegi maine intre un Z2 si un Z1 si un S5, alegerea ar fi primul.

Si Z1 mini e cel mai bun Mini creat vreodata... Il puteti alege pe ala daca vi se pare asta prea mare.

Edited by Deonix, 25 February 2014 - 21:59.


#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDeonix, on 25 februarie 2014 - 21:57, said:

Si Z1 mini e cel mai bun Mini creat vreodata... Il puteti alege pe ala daca vi se pare asta prea mare.
De fapt Z1 Compact Posted Image
Chiar daca ma deranjeaza marginile destul de mari, tot nu m-ar opri sa schimb Z-ul cu Z2 (mai ales in conditiile in care ar fi intr-adevat un upgrade, nu cum e cel de la S4 la S5).

Edited by Hider141, 25 February 2014 - 23:22.


#25
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Pret destul de mare: intre 2800-3300 lei.

#26
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
S5 vs Z2.

#27
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostHLG, on 26 februarie 2014 - 19:40, said:

Au inceput comparatiile dar pana nu vedem la lucru dispozitivele deocamdata se compara doar in specificatiile.Inca una de aici:
http://www.phonearen...preview_id53129

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Serios ca nu ii inteleg pe aia de la Sony... Deci trag in prima generatie de Z versiunea ZL care demonstra ca  se poate si ecran imens si dimensiune mica, si dupa aia renunta... Pai G2 le da clasa la dimensiuni exterioare raportate la ecran. Acelasi ecran (5,2")

In rest, nimic de zis, arata bine, dar au mult prea mult spatiu irosit sus si jos

#29
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Despre evolutia afisajului:
http://www.phonearen...ccuracy_id53317

#30
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Abia după ce va apărea pe piața și va intra pe mâna jurnaliștilor de specialitate se vor încinge discuțiile.

Edited by enku11, 01 March 2014 - 21:50.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Z2 nu reprezinta un upgrade pentru Z1. Poate pentru Z.
Nu as compara niciodată Sony cu LG la telefoane, si nici cu Samsung. Sony merge pe linia HTC: bune și frumoase. Când am luat Z1, am dat pe el 2999, probabil ca tot pe acolo va fi si Z2. Acum, Z1 costa, la magazinele care chiar asigura garanție, 2400 lei, un preț bun pentru specificațiile și aspectul "Sony" al telefonului.
Sunetul este absolut ok pe Z1. Nu se compara cu One, dar nici sa nu-l auzi când suna. Eu în locul celor de la Sony, as lucra grav la volumul sunetului din casca. Unghiurile de vizualizare sunt simple fantasme, specificații serioase, numai în cazul TV-urilor.
Bateria nu este mulțumitoare. Am înțeles ca 801 este mai econom, dar lucrând la frecvente mai mari, împreuna cu ecranul ceva mai măricel, probabil va consuma tot cât Z1. Designul, în afara capacului conectorului USB și al cardului microSD, identic. Au schimbat culoarea ramei, alb pe gri în loc de gri pe alb. Filmarea 4K este o gluma...vine mult prea devreme pentru restul lumii. Sa pui 4K pe o dedicata de 4000E este ok, întrucât implica și un TV potent. Altfel, lumea va vizualiza 4K pe monitoare de 17 inch. Camera este identica, GPU la fel. 4.4.2 nu va aduce aceste facilitați pe Z1, dar băieții deștepți, probabil o vor face.
Designul telefonului, urmărește linia TV-urilor Sony, de aici și rama mai groasa. Nu cred ca rezistenta la apa a aparatului a avut vreun cuvânt de spus în acest caz.
Bazându-ma pe informațiile pe care le dețin acum, Z2 nu reprezinta un urmaș demn pentru Z1, deci la momentul actual, nu mi-l doresc.

Observ ca principalii producători de telefoane mobile, nu ma impresionează deja, atât S5, cât si Z2 nesurprinzând pe nimeni prin design (mai ales S5) și proprietăți. Nici măcar un acumulator mai răsărit, un CPU mai avansat. Este ca și când cineva ar fi tras o linie, imposibil de încălcat. Nu-i nimic, mai sunt câțiva jucători pe piața, ale căror opere de arta sunt așteptate cu nerăbdare.

#32
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View PostYOUR_GOD, on 05 martie 2014 - 22:47, said:

Z2 nu reprezinta un upgrade pentru Z1. Poate pentru Z.
Nu as compara niciodată Sony cu LG la telefoane, si nici cu Samsung. Sony merge pe linia HTC: bune și frumoase. Când am luat Z1, am dat pe el 2999, probabil ca tot pe acolo va fi si Z2. Acum, Z1 costa, la magazinele care chiar asigura garanție, 2400 lei, un preț bun pentru specificațiile și aspectul "Sony" al telefonului.
Sunetul este absolut ok pe Z1. Nu se compara cu One, dar nici sa nu-l auzi când suna. Eu în locul celor de la Sony, as lucra grav la volumul sunetului din casca. Unghiurile de vizualizare sunt simple fantasme, specificații serioase, numai în cazul TV-urilor.
Bateria nu este mulțumitoare. Am înțeles ca 801 este mai econom, dar lucrând la frecvente mai mari, împreuna cu ecranul ceva mai măricel, probabil va consuma tot cât Z1. Designul, în afara capacului conectorului USB și al cardului microSD, identic. Au schimbat culoarea ramei, alb pe gri în loc de gri pe alb. Filmarea 4K este o gluma...vine mult prea devreme pentru restul lumii. Sa pui 4K pe o dedicata de 4000E este ok, întrucât implica și un TV potent. Altfel, lumea va vizualiza 4K pe monitoare de 17 inch. Camera este identica, GPU la fel. 4.4.2 nu va aduce aceste facilitați pe Z1, dar băieții deștepți, probabil o vor face.
Designul telefonului, urmărește linia TV-urilor Sony, de aici și rama mai groasa. Nu cred ca rezistenta la apa a aparatului a avut vreun cuvânt de spus în acest caz.
Bazându-ma pe informațiile pe care le dețin acum, Z2 nu reprezinta un urmaș demn pentru Z1, deci la momentul actual, nu mi-l doresc.

Observ ca principalii producători de telefoane mobile, nu ma impresionează deja, atât S5, cât si Z2 nesurprinzând pe nimeni prin design (mai ales S5) și proprietăți. Nici măcar un acumulator mai răsărit, un CPU mai avansat. Este ca și când cineva ar fi tras o linie, imposibil de încălcat. Nu-i nimic, mai sunt câțiva jucători pe piața, ale căror opere de arta sunt așteptate cu nerăbdare.

Salut.
Am de gand sa trec de la HTC ONE X (fata de care nu am niciun repros legat de functionare, de la achizitionarea lui in oct 2012) la Sony Xperia Z2.
Am inteles ca nu ai trece la modelul urmator, din considerentele enuntate de tine.
Vreau sa stiu daca ai recomanda modelul Z2, acum sau in cateva luni (o sa folosesc ceva puncte de la vodafone), sau ar trebui sa astept aparitia altor telefoane mai avansate (CPU, baterie, etc).
Acum ceva timp eram setat pe HTC ONE, insa ma atrage mai mult designul de sticla de la Sony.
Multumesc si o zi buna.

#33
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostYOUR_GOD, on 05 martie 2014 - 22:47, said:

Z2 nu reprezinta un upgrade pentru Z1. Poate pentru Z.
Nu as compara niciodată Sony cu LG la telefoane, si nici cu Samsung. Sony merge pe linia HTC: bune și frumoase. Când am luat Z1, am dat pe el 2999, probabil ca tot pe acolo va fi si Z2. Acum, Z1 costa, la magazinele care chiar asigura garanție, 2400 lei, un preț bun pentru specificațiile și aspectul "Sony" al telefonului.
Sunetul este absolut ok pe Z1. Nu se compara cu One, dar nici sa nu-l auzi când suna. Eu în locul celor de la Sony, as lucra grav la volumul sunetului din casca. Unghiurile de vizualizare sunt simple fantasme, specificații serioase, numai în cazul TV-urilor.
Bateria nu este mulțumitoare. Am înțeles ca 801 este mai econom, dar lucrând la frecvente mai mari, împreuna cu ecranul ceva mai măricel, probabil va consuma tot cât Z1. Designul, în afara capacului conectorului USB și al cardului microSD, identic. Au schimbat culoarea ramei, alb pe gri în loc de gri pe alb. Filmarea 4K este o gluma...vine mult prea devreme pentru restul lumii. Sa pui 4K pe o dedicata de 4000E este ok, întrucât implica și un TV potent. Altfel, lumea va vizualiza 4K pe monitoare de 17 inch. Camera este identica, GPU la fel. 4.4.2 nu va aduce aceste facilitați pe Z1, dar băieții deștepți, probabil o vor face.
Designul telefonului, urmărește linia TV-urilor Sony, de aici și rama mai groasa. Nu cred ca rezistenta la apa a aparatului a avut vreun cuvânt de spus în acest caz.
Bazându-ma pe informațiile pe care le dețin acum, Z2 nu reprezinta un urmaș demn pentru Z1, deci la momentul actual, nu mi-l doresc.

Observ ca principalii producători de telefoane mobile, nu ma impresionează deja, atât S5, cât si Z2 nesurprinzând pe nimeni prin design (mai ales S5) și proprietăți. Nici măcar un acumulator mai răsărit, un CPU mai avansat. Este ca și când cineva ar fi tras o linie, imposibil de încălcat. Nu-i nimic, mai sunt câțiva jucători pe piața, ale căror opere de arta sunt așteptate cu nerăbdare.
Vin tare cei din China care te lasă mut cu designul și cu specificații de top.Intre produsele de top și cele din imediata apropiere nu prea mai sunt diferențe mari.Oricum,cred ca Sony,abia acum vine cu ceva solid pe piața.Acest Z2, a intrat pe mana jurnaliștilor care îl vor întoarce pe toate fetele și ii va stabili un loc în topul produselor premium.Z1 compact este singurul model care vine cu specificații identice cu Z1.Ceilalți producători fac modele mai mici dar umblă și la specificații.Cred ca Sony vor veni cu ceva diferit la IFA, în august.

View Postbiggie1976, on 06 martie 2014 - 17:16, said:



Salut.
Am de gand sa trec de la HTC ONE X (fata de care nu am niciun repros legat de functionare, de la achizitionarea lui in oct 2012) la Sony Xperia Z2.
Am inteles ca nu ai trece la modelul urmator, din considerentele enuntate de tine.
Vreau sa stiu daca ai recomanda modelul Z2, acum sau in cateva luni (o sa folosesc ceva puncte de la vodafone), sau ar trebui sa astept aparitia altor telefoane mai avansate (CPU, baterie, etc).
Acum ceva timp eram setat pe HTC ONE, insa ma atrage mai mult designul de sticla de la Sony.
Multumesc si o zi buna.
Z2 vă fi un produs care va avea susținere soft cel puțin 2-3 ani și chiar dacă nu e pe placul multora este o bijuterie și sta fără jenă lângă HTC ONE.

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010

View Postenku11, on 06 martie 2014 - 18:45, said:

Vin tare cei din China care te lasă mut cu designul și cu specificații de top.Intre produsele de top și cele din imediata apropiere nu prea mai sunt diferențe mari.Oricum,cred ca Sony,abia acum vine cu ceva solid pe piața.Acest Z2, a intrat pe mana jurnaliștilor care îl vor întoarce pe toate fetele și ii va stabili un loc în topul produselor premium.Z1 compact este singurul model care vine cu specificații identice cu Z1.Ceilalți producători fac modele mai mici dar umblă și la specificații.Cred ca Sony vor veni cu ceva diferit la IFA, în august.


Z2 vă fi un produs care va avea susținere soft cel puțin 2-3 ani și chiar dacă nu e pe placul multora este o bijuterie și sta fără jenă lângă HTC ONE.
Telefoanele chinezesti, nu prea au trecere la noi. Nu as cumpara niciodata un produs al unui producator despre care nu stiu nimic, care exista numai in China, fie ei si multi. Am vazut ce le poate capul si sincer sa fiu, de la neasigurarea garantiei, pana la lipsa acces pe Play, am decis sa stau departe de orice inseamna produs chinezesc (nu doar produs in China, caci de asa ceva, nu ne putem feri.).  

View Postbiggie1976, on 06 martie 2014 - 17:16, said:

Salut.
Am de gand sa trec de la HTC ONE X (fata de care nu am niciun repros legat de functionare, de la achizitionarea lui in oct 2012) la Sony Xperia Z2.
Am inteles ca nu ai trece la modelul urmator, din considerentele enuntate de tine.
Vreau sa stiu daca ai recomanda modelul Z2, acum sau in cateva luni (o sa folosesc ceva puncte de la vodafone), sau ar trebui sa astept aparitia altor telefoane mai avansate (CPU, baterie, etc).
Acum ceva timp eram setat pe HTC ONE, insa ma atrage mai mult designul de sticla de la Sony.
Multumesc si o zi buna.
Salut! De la One X, care este un telefon bun, Z2 vine in mod cert, ca un upgrade major: camera, CPU, autonomie. Totusi, daca iti place sense, asteapta sa vezi si M8. Mie imi lipseste si acum, interfata nativa HTC. Daca acum sunt putin sceptic in privinta lui Z2 pentru ca, asa cum ne-au invatat toti producatorii, primul lot va "beneficia" de buguri software (doar software, sper), care se vor remedia in cateva luni, ei, dupa cum vrei tu, in cateva luni, sigur ti-l recomand. Totusi, repet, vezi si M8 (noul One).
Ca design, Sony impresioneaza pana la extrem. In mana, sta la fel de bine ca One. Nu ma pot hotari care dintre ele este mai frumo. Cred ca ambele, cu o oarecare inclinatie pentru One.

#35
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 12.04.2006
E la precomanda pe Amazon Germania cu 599 eur...abia ma abtin sa nu-l comand. Imi place la nebunie design-ul, iar singurele defecte pe care le vedeam la Z1 (ecranul si bezel-urile mari) se pare ca au fost rezolvate (ma rog, bezel-urile sunt tot mari, dar mai mici decat la Z1). Mai ramane de vazut bateria, care am inteles ca iar nu e exceptionala pe Z1.
Probabil la noi va sari de 2800-2900, dar indicat ar fi sa ma pot abtine macar vreo doua luni de la aparitie, ca cu S4 mi-am luat clapa (desi stiam de regula cu primele loturi din modelele noi).
Deci, sper in curand sa ma mut de pe topicul S4... Posted Image

@Your_God: am urmarit relativ indeaproape topicul de Z1, din cate mi-am dat eu seama esti multumit de telefon. Ceva bug-uri majore care sa fie deranjante? Ai cumva experienta si cu TW de la Samsung ca sa poti face o comparatie cu interfata folosita de Sony (viteza, fluiditate, bloatware, etc...)? Aaaa...si ma intereseaza foarte tare cum se aude in casca in timpul convorbirii, e un criteriu important pentru mine. Mersi.

Edited by blacksun77, 06 March 2014 - 22:17.


#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010

View Postblacksun77, on 06 martie 2014 - 22:14, said:

Bateria lui Z1 este exceptionala, mai ales ca vorbim despre un quad core care m-a tinut de ieri pana acum, cu 18% ramas si chinut cu net, mesaje, convorbiri. Ecranul...daca te referi la unghiurile de vizualizare, nu-ti face griji. Este numai marketing si chestie de specificatii pe hartie.
Bug-uri: la momentul actual, este o problema cu senzorul de proximitate care tine ecranul mai mult timp stins decat necesar. Sunetul in casca, bazandu-ma pe microfonul pentru zgomot, se aude multumitor. Nu am avut probleme. Diferente se simte in casti, unde, plecand de la Z1, normal ca sunt nemultumit. TW?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate