Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Demolare ziduri in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMRM30, on 09 august 2017 - 19:13, said:

Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...

Mai exact, as vrea sa daram o baie (peretii baii nefiind de rezistenta) si un zid care este intre baie si bucatarie. Din ce m-am interesat, acel zid este de rezistenta, iar blocul este din placi (construit in 90-92, dupa revolutie) ...

Din ce am aflat pana acum acel perete (cel dintre baie si bucatarie), fiind de rezistenta, poate fi demolat doar daca este din caramida.

Sunt vreo 5-7 apartamente pe scara mea care deja au spart acel zid. Dar din ce am inteles eu nu pot face acelasi lucru. Am inteles ca ei s-ar putea sa nu fi avut cadastrul facut, ori au facut pe riscul personal ...

Eu am cadastrul facut, blocul e din placi, iar zidul este de rezistenta. Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !
Nu daca peretele e de rezistenta....

#38
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View PostMRM30, on 09 august 2017 - 19:13, said:

Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...

Mai exact, as vrea sa daram o baie (peretii baii nefiind de rezistenta) si un zid care este intre baie si bucatarie. Din ce m-am interesat, acel zid este de rezistenta, iar blocul este din placi (construit in 90-92, dupa revolutie) ...

Din ce am aflat pana acum acel perete (cel dintre baie si bucatarie), fiind de rezistenta, poate fi demolat doar daca este din caramida.

Sunt vreo 5-7 apartamente pe scara mea care deja au spart acel zid. Dar din ce am inteles eu nu pot face acelasi lucru. Am inteles ca ei s-ar putea sa nu fi avut cadastrul facut, ori au facut pe riscul personal ...

Eu am cadastrul facut, blocul e din placi, iar zidul este de rezistenta. Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !

Daca nu ai proiect, NU AI VOIE sa darami pereti dupa bunul plac. Pentru ca daca o faci, o sa iei amenzi de cateva mii de lei. Spun din experienta, ca la mine pe scara i-am reclamat pe baietii care au daramat pereti , nu de rezistenta, si cand au venit ISC in control, de la 4000 de lei in sus au luat! Posted Image Vorbeau limbi straine Posted Image))) si gata, unu nu mai darama pereti...Asa ca sa va intre in capusor, nu e normal sa periclitati siguranta unei intregi cladiri pentru ca voi vreti spatiu. Apartamentele cum le-ati cumparat asa le tineti, altfel te muti la casa si darama-ti frate cati pereti vrei!!! Aveti rabdare sa vina un cutremur mare, si veti  vedea cate blocuri or sa cada, din cele asa zise "sigure" din cauza dobitocilor care au vrut "spatiu" si au afectat structura de rezistenta mai mult sau mai putin... Si cu asta inchei "viata la oras nu e pentru oricine!"

Edited by Silviudeep, 04 September 2017 - 11:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate