Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

PowerVCR II

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
il foloseste cineva la captura ...cum capturez la mai putin de 30FPS si cum pot sa transform fisierele Mpeg 2 ca file converteru din el nu merge cu Mpeg2

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Lasa-l pe PowerVCR II si incearca cu VirtualDub.
Transformi MPEG 2 cu TMPGenc.

Mtz

#3
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
cu Power VCR II faccaptura cum n-am visat vreodata 720/576 la 30 fps fara pierderi super singura problema este ca face doar mpeg1 sau 2 cam 31 MB la minut, cum pot sa comprim mai mult ... am incercat in DIVX dar nu prea merge ... trebuie cumva sal fac AVI si porma DIVX daca da cu ce-l transform ?

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O sa-l incerc si eu, dar nu stiu daca o sa ma tina sistemul (poate dai si tu niste detalii despre sistemul tau). Daca poti sa faci captura la cat ai zis tu, de ce nu incerci cu iuvcr (direct divx)?
Incearca tansformarea cu TMPGenc si apoi VirtualDub.

Mtz

#5
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
rezolutia aia de 720 pe 576 adica maxim nu am crezut ca pot sa o obtin vreodata am un 3Demon chiar vroiam sa-mi iau un Winfast dar credema ca nu are rost nu8 stiu ce fel face captura Power VCR II 3.0 Deluxe dar ma dat pe spate nu credeam ca tuneru meu e capabil de asa ceva ... sistemul este Athlun Tb 1133 cu 384 DDR 266 si GF2MX 400 cu 64 . Cu alte softuri ca Iuvcr sau Virtualdub la peste 320/280 (cam asa ceva) este imposibil sa fac captura se vede oribil la obiectele in miscare nu mai zic de cadre pierdute iar cu Power fac captura cu setari la maxim in mpeg 1 si el zice ca am nevoie de PIII la 450 si in acelasi timp pot sa vizionez TV-ul in ful scren fara blocari fapt imposibil de realizat cu alte softuri de captura.  Singura problema ar ramane ce fac cu fisierele alea Mpeg1 ca daca le transform in divx direct cu vdub ies naspa cu blocari nu inteleg de  ce. La ce transformare te refereai sa fac cu TMPGenc ca nu cunosc programu ?

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
in primul rand discutia este ca la surzi pentru ca nu se cunosc notiunile :

o placa de captura poate converti informatia analogica primita de la o camera sau un video prin cabluri normale (RCA sau SVideo) in mai multe spatii de culoare, din care enumeram doua principale : RGB (24 de biti, cate un byte pentru fiecare informatie de culoare a unui pixel) sau YUV2 (16 biti, 8 pentru luminanta si cate 4 pentru cele doua diferente de culoare)

avi inseamna fisier multimedia video-audio. avi-1 inseamna informatia video intercalata cu cea audio (nesuportat de virtualdub), avi-2 este standardul mai nou cu ele stocate separat si prin urmare "strip-abile"

sub avi (este doar o extensie, nu un format propriu-zis) se pot ascunde o gramada de codecuri video : DivX orice versiune, XviD, MJPEG, necomprimat, etc

mpg sau mpeg este tot o extensie si poate ascunde sub el mpeg1 (VideoCD) sau mpeg2 (DVD). ambele formate sunt flexibile ca rezolutie si bitrate dar in acest caz nu se mai garanteaza functioanrea lor decat pe computer, nu si in alte unitati stand-alone, legate direct la TV.

tunerele au mai multe tipuri de chipseturi. aceste chipseturi, in functie de driverele folosite, pot ajunge la dimensiunea maxima de captura posibila in cazul PAL-ului 768x576 (pixeli patrati). se prefera uneori pixeli dreptunghiulari si se ajunge la 720x576. in analogic verticala mai trebuie "cropp-ata" pentru a se scoate portiunea de jos de sincronizare a semnalului (de obicei cam 10 pixeli dar se scade 16 pentru ca formatele multimedia de compresie nu suporta rezolutii nedivizibile cu puteri ale lui 2, 8 in cazul nostru)

tunerul afiseaza imaginea completa, cam cu 1-10% in fiecare directie mai mult decat un TV, fenomenul se numeste "overscan" pt ca de fapt tubul catodic afiseaza mai putin din cat se filmeaza efectiv

buuuuuuun....acum

tmpgenc transforma dintr=un fisier avi (orice deci, necomprimat, divx etc) in mpeg1 sau mpeg2 deci *.mpg

3Demon are chipset conexant bt878, poate face capturi la 768x576....ii trebuie driveri VFW si virtualdub pentru asta sau driveri WDM si Iulab VCR.....daca procesorul nu tine trebuie ales un format mai mare ca spatiu deci mai putin bun la compresie si nu o sa mai fie probleme. o sa apare un impediment la filtrarea imaginii din rezolutie intretesuta (TV) la rezolutie progresiva (monitor), chestie un pic mai spinoasa dar pentru intelegerea ei (si a catorva mai mule aspecte legate de frameuri) recomand www.100fps.com

succes

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate