Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

RDS-RCS ip static ?

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View Postgogu21, on 03 februarie 2016 - 16:06, said:

Cat este un ieporoi in roni?
Epic... fail.

URSUS2

URSUS2

Junior Member

• Grup: Members

View PostTakeyuuki, on 05 decembrie 2014 - 19:40, said:

rtc are 3 clienti si un /29 deci pentru banii de o eugenie dau si ei IP static la clientii rezidentiali ca asa au si ei, rtc-ul, ceva in burta si nu mor de foame.

Pool-ul v4 s-a terminat, gata nu mai e, deja toata lumea face manevre sa recupereze IPuri de pe unde apuca sa lase loc de manevre pe v4. Si cu toate astea sunt oameni care vor ei v4 static. Poate dupa ce v4 va fi ingropat si uitat iar v6 isi va flexa muschii de boss se va ajunge inapoi la timpurile in care furnizorii dadeau la casnici IPuri statice.
Asa gandire,asa locatie (banat) Posted Image

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Si ceva inteligent ai de zis? Sau ne bagam asa in seama aiurea ca sa mai adunam un post?

Edited by MembruAnonim, 16 February 2016 - 13:47.

xTzFlA

xTzFlA

Junior Member

In cazul in care vrei sa iti faci un server mic pe care sa gazduiesti cateva website-uri e bine sa nu te complici cu dns, ip static e sfant. Daca nu vrei sa apara fel si fel de erori prin cpanel sau ma rog ce panou de control vrei sa pui in cazul un server linux.
Dar la RDS e cam de la 20 de euro in sus abonamentul, depinde daca vrei linie inchiriata cu transfer garantat. Dar daca e vorba ca vrei sa iti faci un server voip sau chestii marunte atunci  da poti sa te bazezi pe dns. Poti si pe un server linux daca stii retelistica avansata sa configurezi un server dar e mult mai complicat.
La mine la fostul job era 45 de euro acum cativa ani abonamentul cu viteza garantata de 100Mb parca. Posibil sa se mai ieftinit intre timp, mai ales de cand au implementat fibra optica . Preturile oricum o sa varieze de la oras la oras, nu e un tarif standard.

Edited by xTzFlA, 02 March 2016 - 03:34.

iuliani685

iuliani685

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut la toata lumea...
Am facut si eu un site in wordpress. si vreau sa il gazduiesc in pc la mn ..am un leptop care is dispus sa il folosesc non stop ca servar.e un sit care nu necesita chiar multe resurse sa fie solicitat leptopul si etc...
Da nu pot s ail gazduiesc la mn ca nu am ip static ..
Stiti ceva info cum sa imi fac ip static..in admin la rds cand intru am acolo o bifare sa trec de pe IPD pe IPS dar ,ie fric sa dau mie ca raman fara internet..de asta zic poate stiti ce si cum se face mai bine
Va multumesc

VladutzU2013

VladutzU2013

Senior Member

• Grup: Senior Members
IP Fix din cate stiu la RDS poate doar pe partea de contract bussines.
Mai bine ii contactezi pe ei sa vezi ce spun.

Edited by VladutzU2013, 04 July 2016 - 19:46.

carmenclara1

carmenclara1

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postiuliani685, on 04 iulie 2016 - 18:34, said:

Salut la toata lumea...
Am facut si eu un site in wordpress. si vreau sa il gazduiesc in pc la mn ..am un leptop care is dispus sa il folosesc non stop ca servar.e un sit care nu necesita chiar multe resurse sa fie solicitat leptopul si etc...
Stiti ceva info cum sa imi fac ip static..in admin la rds cand intru am acolo o bifare sa trec de pe IPD pe IPS dar ,ie fric sa dau mie ca raman fara internet..de asta zic poate stiti ce si cum se face mai bine
Va multumesc

ip static doar pe contract de tip buisness.

Extinct

Extinct

Senior Member

View Postiuliani685, on 04 iulie 2016 - 18:34, said:

Salut la toata lumea...
Va multumesc

Cred ca ai mai pus undeva intrebarea asta si ti-am raspuns:

RDS ofera gratuit DNS de forma nume.go.ro astfel incat IP-ul dinamic sa fie recunoscut printr-un nume. Trebuie doar sa iti configurezi numele din DiGi Care. Apoi, in routerul tau (daca ai asa ceva) trebuie sa redirectionezi portul 80 catre IP-ul local al calculatorul unde ruleaza serverul. Daca ti se pare prea complicat, da-mi un PM si te ajut. Eu folosesc asta de ceva ani si n-am avut absolut nicio problema.

Edited by filip.serban, 18 July 2016 - 20:12.

bbchip44

bbchip44

Active Member

da-l in colo de ddns (nu e nici un dns ala)! toti au sarit cu ddnsul... e fix 0 daca vrei sa ai propriul server dns pt serverul web sau mail. pe site la rds e 11e cel mai ieftin abonament cu ip fix. am deschis si o sesizare la ei sa vedem daca se poate face si pe pers fizica si revin, pana una alta eu folosesc http://freedns.afraid.org, cred ca singurul serviciu dns gratuit. poate ma insel dar altul free nu am gasit.

Extinct

Extinct

Senior Member

View Postbbchip44, on 29 iulie 2016 - 21:28, said:

da-l in colo de ddns (nu e nici un dns ala)! toti au sarit cu ddnsul... e fix 0 daca vrei sa ai propriul server dns pt serverul web sau mail. pe site la rds e 11e cel mai ieftin abonament cu ip fix. am deschis si o sesizare la ei sa vedem daca se poate face si pe pers fizica si revin, pana una alta eu folosesc http://freedns.afraid.org, cred ca singurul serviciu dns gratuit. poate ma insel dar altul free nu am gasit.

Daca vrei o solutie "profi", iti iei hosting. Asta cu ddns-ul e o solutie de compromis. Pentru dev. este excelenta. Pentru productie sau altceva comercial, chiar contractul interzice, daca nu ma insel.

bbchip44

bbchip44

Active Member

Oferta RDS IP Fix pentru persoane fizice:

Internet cu alocare dinamica
Diginet ACCES 100
Conexiune  pe fibra optica
Adresa IP publica statica (adresa se aloca automat la conectarea prin protocolul PPPoE)
Viteza maxima de download in reteaua nationala DIgi - 100 Mbps
Viteza upload maxima - 100 Mbps

PRET PACHET: 18 EURO

Diginet ACCES 500
Adresa IP publica statica (adresa se aloca automat la conectarea prin protocolul PPPoE)
Viteza maxima de download in reteaua nationala DIgi - 500 Mbps
Viteza upload maxima - 200 Mbps

PRET PACHET: 20 EURO

Diginet ACCES 1000
Viteza maxima de download in reteaua nationala DIgi - 1000 Mbps
Viteza upload maxima - 200 Mbps

PRET PACHET: 30 EURO

Internet cu banda garantata
Diginet Garantat 90
Banda simetrica garantata, recomandata activitatilor ce presupun (si) sisteme de supraveghere
Conexiune stabila, simetrica, pe fibra optica
O adresa IP publica, alocata gratuit
Viteza Acces in reteaua nationala Digi (Mbps din port) - 100
   Internet garantat (Mbps) - 90
___________________________________________________________________________________

PRET PACHET: 40 35 EURO

Edited by bbchip44, 02 August 2016 - 23:43.

step

step

New Member

Salut,ma puteti ajuta,am urmatoarea situatie;abonat recent la rds fiberlink 100/300mbps si nu mai merge bitcomet(port detection failed) am router zte 660.Daca se poate mai detaliat nu sunt prea initiat in chestii soft.Multumesc

mariusica2012

mariusica2012

Junior Member

RCS RDS nu ofera IP Fix/static pentru persoane fizice. Cel putin acesta a fost raspunsul pe care l-am primit telefonic de la serviciul de relatii cu clientii. Am sunat si am fost redirectionat la colegii care se ocupa de aceste aspecte si au spus inital ca se poate si ca voi fi contactat pentru oferta in maxim 24 de ore. Am fost contactat foarte rapid, dar am primit raspunsul ca atat timp cat nu am o societate comerciala, nu pot primi abonament bussines, deci nu pot primi IP Fix ( static). :(

DIGI_Helper

DIGI_Helper

Senior Member

• Grup: Helper
@mariusica2012 - Salut. Se poate contracta si de catre o persoana fizica un pachet de internet de tip Business cu IP fix. Daca doresti sa primesti o oferta, da-mi in privat numele, adresa completa si un nr. de telefon de contact.

Adytza

Adytza

Junior Member

Intreb si eu pentru un prieten:

Trebuie ca pentru o anume destinatie IP:21 sa am intodeauna aceeasi adresa IP sursa.
Mai exact un server FTP cu interes pentru persoana respectiva face filtrare pe adresa IP sursa si cum eRDieShiu schimba regulat adrsa IP cu care iesi in internet, trebuie ca sa se tot roage de admin-ul serverului FTP sa ii schimbe regula de FW.

Se poate obtine asa ceva?

Multumesc.

bansh3

bansh3

Junior Member

View PostAdytza, on 19 august 2023 - 22:18, said:

Se poate obtine asa ceva?

Doar ce a scris Digi_Helper ce poti sa faci, daca nu iti comvine sa dai $$$ in plus ia-ti hosting
Aveti o gramada de servicii de hosting gratuit si faceti artificii cand toata lumea va spune clar ca la persoane fizice pe fiberlink ai doar varianta oferita de Digi_Helper

Pt toti care se plang ca vor ip-uri fixe, puteti sa va faceti un virtual server la Oracle cloud, si surpriza, e free si are ip static, si nu e pt oricine.... va trebuie putine cunostinte sau ceva ambitie...

ogo

ogo

Senior Member

Se poate teoretic.
RDS are prefix-uri oarecum statice alocate per localitate.
Roaga adminul serverului ftp sa puna la allowed ip tot subnetul aferent localitatii unde sunt instalate serviciile RDS.
Solutia asta o folosesc de cativa ani fara prlb pt remote access in caz ca se “duce”  wireguard-ul din cloud dar pt ssh si nu cu user pass ci cu DSA key   DAR in cazul tau se poate implementa cu STFP.

Adytza

Adytza

Junior Member

View Postbansh3, on 19 august 2023 - 23:39, said:

Tu postezi doar ca sa faci numar de post-uri, sau esti in actionariat-ul RCS si ai cota parte la profit?
Macar daca intelegeai ce am scris, Tu ai dat-o in hosting si virtual server cand eu intreb despre partea client a protocolului

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate